Ana Sayfa  

raufkibar

Cum 13 Şub 2009, 02:43  

[quote]
Alıntı:
AB ulkelerinde durum ne peki ? Biyolojik cesitliligi korumak icin Ormanlarin ozellestirilmesi/satilmasi degil tam tersine Ormanlar devletlestiriliyor. Son ornek Ormanlarini Devletlestiren Finlandiya.

AB ülkelerinde devlet ,devlet görevini yapar, bizde bu görevi 3 milyon memur yapar ,yani orada devletin memuru vardır, bizde ise memurun devleti vardır, memur istediğini yapar,orda halkın halk olarak devletten üstünlüğü vardır, zira devlet halkın devletidir ,bizde devlet memurdur halkta memurun halkıdır, memur istediğini yapar,bizde halk devletten hakkını arar ama ömrü vefa etmez ama devlet yaşar halk hem kendi hakkını arayacaktır hemde devletinin yaşamını sağlayacaktır onun için fakirse ,cahilse devletin karşısında şansı yoktur .
Türkiyede Ormanlar zaten devletindir. Finlandiya gibi devletleştirilmesine gerek yoktur fakat ormanlarında durumu malum. Paranı verirsin tapunu devlet verir,ormanı çevirir işkaleder ev yapar. Devlet senin tapunu iptal eder ,öbürüne tapu verebilmek için kanun yapar.
Bunu devlet tabiki yapmaz bunu memur yapar.nasıl olurda yapar,her gelen hükümet kendine göre memur yaparsa o memurda kanunları kendine göre yapar.
Ormanlar elden gidiyor oraya gelinceye kadar Devlet elden gidiyor .Ha.... şimdimi gidiyor, hiç olmadıki.

Bunları bire bir yaşadım halen daha sürüyor.
Aynı arazinin tapu geldileri mahkeme salonuna göre ayrı ayrı.
Aynı arazinin hakkında ayrı salonlardada varilen karar ayrı ayrı.
Biri tapusunu almış evimi yapmış 6 sene sonra tapuyu iptaledip 2B yık diyorlar .
Bir başka birisi o kişinin yerine ev yapıyor göz yumuyorlar, şimdide tapu vermeye çalışıyorlar.
Kaymakam kararı geliyor suçlusun diyor itraz ediyorsun aynı kaymakam hemen arkasından
kararında sen haklısın diyor.
Böyle şeyler devlette olmaz. 2B konusu ciddi konu bunu Avrupa mahkemelerine götürüp orada karar almak lazım.
Her nekadar kanımıza dokununsada bu konuda karar verebilecek adillikte ve tecrübede kurummumuz yok.
Herşeyleri birilerrine tevcih ediyoruz bundada sanırım AB ye gidilmesi gerekiyor.

mesajı beğendiniz mi?
fazlı şenel

Cum 13 Şub 2009, 02:54  

bu konuda ahim e gitmek..bence yalnış ..TC mahkemelerinde henüz bir ,itirazı gerektirecek karar alınmadı...gerekliliğide tartışılır..

mesajı beğendiniz mi?
osmancık

Cum 13 Şub 2009, 03:05  

çözüm yok mu çözüm?

hükümetin önerdiğinden daha iyi bir çözümü olan?

mesajı beğendiniz mi?: +3
raufkibar

Cum 13 Şub 2009, 03:11  

Alıntı:
bu konuda ahim e gitmek..bence yalnış ..TC mahkemelerinde henüz bir ,itirazı gerektirecek karar alınmadı...gerekliliğide tartışılır
.

Bizim durumumuzu sanırım yeterince anlattım.sorun 35 senelik sorun hala çözemedik, bu demektirki bu çözülemez 35 senedir gelmeyen devlet35 sene daha gelmeyecektir.

Bu sorunun çözülmesi gerekir ince detaya girmedim, içimiz kan ağlasada. Avrupa Mahkemelerine gitmek zorundayız memur devlet sorunumuz bitmeden bu gibi sorunları vur cezayı bitir formülü ile çözeriz, başkada birşeye aklımız ermez.[/quote]

En son raufkibar tarafından Cum 13 Şub 2009, 03:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?
raufkibar

Cum 13 Şub 2009, 03:25  

Alıntı:
hükümetin önerdiğinden daha iyi bir çözümü olan?

Hükümet haklının ayağına basıp haklı yere bağırtacak ,haksız olanada avantadan yerleri ucuza verecek bu aradada haklı olanada para ile hakkını verecek.

Çözüm avrupada,versinler kararı herkez gitsin avrupa mahkemelerine tazminatını alan alsın kaybeden hırsızda derdine yansın .

benim kararımı veren hakimde bu arada yansın.

Çözüm bu.

mesajı beğendiniz mi?
Didem Akar

Cum 13 Şub 2009, 13:49   2B Arazileri

Ben, bu kanunun kabulünün orman yangınlarını daha da arttıracağına eminim.
Son derece suistimale açık bir konu.
Ülkemizde suistimal edilmeyen şeyler çok az maalesef.

Acaristan ne çabuk unutuldu!!

Bence 2B arazilerinin üzerine yapılan yapılar yıkılmalı ve o alanlar da acilen ağaçlandırılmalı.
Her yangından sonra dikkat ediyorum, o yörenin Belediye Başkanı ya da Valisi çıkıp, "yanan yerler ağaçlandırılacak, merak etmeyin." gibi açıklamalar yapıyor.
Benn, bu söylenenlerin, verilen sözlerin asla takip edildiğini sanmıyorum.
Neyin takibi var ki diyebilirsiniz ama konu sadece ülkemiz değil, üzerinde yaşadığımız dünyayla ilgili.
Belki Çanakkale yangınında olduğu gibi çok gözönünde olan araziler tekrar ağaçlandırılıyor ama çoğunun üzerine ev yapıldığı bir gerçek.

mesajı beğendiniz mi?
ali_f

Cum 13 Şub 2009, 13:55  

Alıntı:
Ben, bu kanunun kabulünün orman yangınlarını daha da arttıracağına eminim.

Didem hanım önceki mesajları okusaydınız bu kadar emin olmazdınız. Kanunlarda şöyle yazıyor

Alıntı:
Anayasa gereği yanan ormanlar kesinlikle orman dışına çıkarılamaz.

Yanan orman sahaları üzerinde özel mülkiyet, özel tasarruf söz konusu olamaz.

Yanan orman alanları aynı yıl öncelikli olarak ağaçlandırılır.

mesajı beğendiniz mi?
raufkibar

Cum 13 Şub 2009, 18:13  

Konunun büyük bir bölümü Orman kadastrosu ile ,Tapu kadastronun birlikte çalışmayışından kaynaklanıyor. Tapu kadastro ölçümlemesini yaparken orman kadastrosu ölçümlemeye gelmiyor, oraya yetkisiz bir orman bekçisi gönderiyor .tapulama bittikten imara açıldıktan tapular verildikten seneler sonrada dava açıyor, benim onayım yok diye imzayı atanında yetkili olmadığını söylüyor kargaşa bu yüzden.
Orman çağırıyorson gel hudutunu belirle gelmiyor. Tapu kadastroya git diyor ,tapuya gidiyorsun ölçümünü yaptırıyorsun orman yıllar sonra geliyor, burası orman diyor .
orman sınırını gayet güzel beton kazık ve çit ile belirlemiş,diyorsunki işte senin sınırın burası diyorlarki o sınırı hayvanlar girmesin diye çektik bizim sınırımız burası, bu çite milyarlarca para harcanırken niye tam sınırdan çekilmez, sınırdan çekilse köylüde girmez bilir sınır burası.
Gerekçe elaman yetersizliği olarak gösteriliyor ya şimdi milyarlarca zarar ,mahkemeler tazminatlar, Avrupa Mahkemeleri .
Ayrıca Devlet topraksız köylüye toprak dağıtmış, köylü 20 sene toprağı ektikten sonra toprağı satma hakkı vermiş ,köylüde20-30 -50 sene sonra satmış imara açılmış tapular verilmiş millet binasını yapmış ve yıllar sonra orman benim demiş. tapu kayıtlarından işini bilen çıkartıyor işini bilmeyen garibana tapu istediği belgeyi çıkartmıyor aynı arazinin bir tarafı tapu geldisine ğöre davayı kazanırken öbür yarısı tapusuna güveniyor davayı kaybediyor .
Hükümette olayı biliyor nekadar kaybeden olursa arsa hazineye kalıyor.
Hakimler devletçi ise devlete ,kanuna bakarsa ise halka variyor .
Medyada halka Acarkenti gösterip halkı yönlendirip, servet düşmanlığına kanalize ediyor.
Millette bilip bilmeden villa görünce yazıyor.Doğrudur ,yanlıştır tartışılmadan.
Ormanı yakıp kim arazi sahibi olabilir, Menderes zamanımı bugün halk azda olsa bilinçlendi ,eyer ormanı yakıpta arazi sahibi olan varsa, bilinki altında devlet yani memur vardır, yoksa kimse ormanı yakamaz ,cebinize üç, beş yere düşmüş kozalak koyun vernikleyip dekor yapmak için bakın başınıza neler geliyor.
Ama bu meyanda binlerce hektarlık arazi ormanı kesiliyor 5 sene ekiliyor ,orman toprağı dozerlerle kazınıp satılıyor arazi verimsizleşti raporu ile imara açılıyor, ve şu anda İngilize, Amerikalıya, israilliye, Araba satılıyor bunu şahıs yapabilirmi. Bir belediye başkanıda burayı İstanbulun Bodrumu yapacağım diye bağırıyor.
Ama ne yazıkki Toki burdan yer kapamadı açıkta kaldı diye biliyorum.
Orman işiçok derin mevzu asıl ergenekon burada lütfen 2B kanununu okuyun başlığı Google yazın çıkana bir göz atın.
Gerçi bilsenizde ne yapabilirsiniz .Ben adamı muhtara ,jandarmaya,ormana ,kaymakama,belediyeye[resimleri çekti],davanın sürdüğü mahkemeye şikayet ettim bir eski belediye encümen azası ,şimdi danışman bütün hepsini kapattı adam ormana evini yaptı. Arazinin bir kısmı benim ormanın el atamadığı yer bir kısmı hazinenin bir kısmı ormanın arazisi.evi yapan şahsın 1 mt kare yeri yok.
2B işnde büyük rat var tümü A dan Z ye buna bulaşılmış bunu T.C. çözmez AB yede gönderemez , milletçe rezil oluruz.[ormanlar tüm dünyanın malı.]
Seçimden ,seçime malzeme olur bu böyle devam eder gider.

mesajı beğendiniz mi?
Ertuğrul MERTEL

Cmt 14 Şub 2009, 01:40  

Rauf bey haklı olduğunuz bir konuda yıllardır çektiğiniz bir çileden dolayı, haklı olarak devletin organı olan memurlar eliyle haksızlığa uğradığınız dedikleriniz anlaşılıyor.Bu olayın bütün boyutlarını doğru algıladığınızı sanmıyorum.

Sizin elinizden alınan araziniz tekrar size arazi olarak değilde bedeli bugünkü rayiçten verilsin şeklinde bir teklif gelse ne yapardınız? Olay budur.

2 tercihiniz var.
a) Hayır kardeşim burası benim yerim der ve sonuna kadar direnir,uygun bir hukuk ve sağlam bir devlet zemininde hakkınızı arar ve işgaliciyi attırırdınız. Orada bir veya 2 kişiyle uğraşıyorsunuz dikkat ederseniz.
b) Verilen bedeli emsallleri ile karşılaştırır,mağduriyetinizde mahkeme de belirterek daha yüksek bedel üzerinden uzlaşma yolunu tercih ederek miras hakkınızı alır ve Çoluk-çocuğunuza nafaka yapardınız.
Bu 2 yolda sizin hakkınız ve tercih yolu size kalmış.

Şimdi Alacaklı devlet. Devlet diyor ki ben alacağımı b tercihine göre yapmak istiyorum. Bu yol daha kısa ve a tercihimin eksileri ve sıkıntıları benim için çok. b tercihinde hakkımı geri alıp manevi tarafını öbür tarafta ince hesapta verirler. Hem çoluk çocuğunda atasından olan miras hakkı bir şekilde geri döner.

a şıkkını uygulayacak bir Önce Devlet ve halk bulun b'ye gerek kalmasın. Ya da b tercihini uygulayın yarım yamalakta olsa bir hak elde edin. Tam hak bu şartlarda nasıl elde edeceksiniz. Yılların kaybını,üzüntünüzü,yıpranmışlık ve mağdurluğunuzu ne telafi edebilir ki. O arazi alınsa bile sizden alandan sonra belki 10 el değiştirdi. Ve asıl suçlu öldü gitti.

Buyrun durum budur elimizdeki. Şimdi yapılmak istenen 3 kuruşa satmaksa Allah belalarını versin. Ama hazine arazilerinden istifade edipte buradan emsale yakın bir kriterle hazine alacağını tahsil etsin. Etrafında ormanlık alan oluştursun veya bu iskanlarda hane başı Örneğin 3 ağaç dikme şartı da getirsin.

Ama sizin formül uygulanamaz.

mesajı beğendiniz mi?
raufkibar

Cmt 14 Şub 2009, 20:02  

Ertuğrul bey .Burada iki ayrı ola var,biri miras yoluyla olan Osmanlı tapusu .T.C.Tapusuna çevirilirken tapu dan üç dönüm bize bırakılıyor, gerisi yağmalanıyor.
Bize bırakılan yerede 6 sene sonra orman benim diyor.T.C.Tapusunu iptal ediyor,60 dönüm yerde Hazineye kalıyor.Benim yerim ,Tapu kadastronun gösterdiği yer orman çitinin içine özellikle atılmış oraya villa yapanlar mafya , partili ,millet vekili,senatör,tarikat ileri geleni bile var içinde ama yer mahkemem bitince hazineye kaldı, sahıslar kiracı durumuna düştü,Hazineye kaldı diye itiraz bile etmedik,Doğrusu Baba gerçek sol fikirli idi orayı Çocuk Esirgeme Kurumuna ,adınını yazmaları şartı ile bağışlayacaktı. ben bir evlik yer istedim bana öğretmene, imama, sağlık ocağına da aynısını yaparsan şartını koydu.
Sıkıntım yağmalanmış olması,oradanda hiçbir beklentim yok,2B ilede alırım şimdi yerimi,fakat yağmacı kazandı bu durumda. Villalar tapusuz olduğu halde 800000 tl el deyiştiriyor.
Müsafirim geldi oradan denize girmek istedi mafya benden para istedi, orman kampı yapıldı oraya kiraya verildi esrar tekkesi oldu şimdi.Babamın ruhu şad olsun.

İkincisini kendim aldım alırkende tapu müdürüne üsteki olayı anlattım ,hiçbir şerhi olmadığını

tapunun sağlam olduğunu söyleyince aldım, zefkle evin projelerini kendim çizdim.7 sene sonra tapu iptal davası açıldı tapu nun yarısı 2B olduğuna karar verildi evin çaprazına tam ortasından 2B sınırı geçti bede yandaki parseli satın aldım olura ev yıkılır diye, oranında bir bölümüne belediyede encümenlik yapmış biri bir bölümünü işkal etmiş işkalcinin bir metre kare yeri yok birkısmı hazinenin bir kısmı orman bir kısmı benim , tüm mercilere sinsile yolu ile müracat ettim genede evini yaptı Muhtar,Jandarma,Kaymakam,Orman,Belediye,Davanın devam ettiği mahkeme durduramadı.
Şimdi 2B yasasının çıkmasını bekliyor tapusunu alacak Ben para verip evimi kurtaracağım adamda para verip tapusunu alacak.
Şimdi hükümetin 2B ye bakış açısı belli para gelsin de nereden gelirse gelsin,haklıyla ,haksızımı ayıracak, parayı alsın faizini ödesin sonrası haklı ise hakkını arar .Benden sonra kıyamet.
Halkın bakış açısı belli Acar villalarını görmüş medya yönlendirmiş kararını vermiş .Vurun kahpeye.
Entel takımı ormanlar elden gidiyor diyor at gözlüğünü takmış sadece düz önünü görüyor.
Tapuyu devlet vermiş devlet iptal ediyor olurmu böyle şey diyor oda haklı.

2Byasasından kim faydalanıyor ormanlar nasıl yasal yollarla bitiriliyor kimsenin haberi yok.

Ormanı tamamen kesiliyor defne yaprağına kadar satılıyor,odunu, kerestesi paylaşılıyor, kökü sökülüyor satılıyor son temizlik köylüye bırakılıyor onlarda araziyi ellerinle tertemiz ediyor, arkasından sürülüyor 5 sene tarım yapılıyor sonra arazinin orman toprağı dozerlerle kaldırılıyor bahçe toprağı diye satılıyor heyet geliyor tarımyapmaya elverişli değildir raporunu variyor ve parsellenip imara açılıyor .binlerce hektarlık orman 8 senede kayboluyor çok büyük karlar getirerek
Birtaraftanda entel takımı imza topluyor halkın dikkatini başka yöne çekmek için ,
Kanuni yolla kaybedilen orman nekadardır kanunsuz yolla kaybedilen orman ne kadardır
Hiç duydunuzmu orman toprak döküm sahasına ayrılmış ,toprak dökülecek orman tamamı toprak altında kalacak arazi düzlenmiş olacak, sonradan yine ağaçlandırılacak... ..MI

Orman konusunu çok inceledim,kolaymı 37 senemi vermişim basit bir örnek vereceğim.

Belediye temel atıldığını görür ses çıkarmaz birinci kat çıkar ses çikartmaz adam cesaretlenir aklında olmayan üçüncü katıda çıkar tam çatıyı kapatacak belediye dikilir ya evini yikarsın yada bukadar para.yahu ben muhtardan izinaldım o iptal bu yeni yasa ya yık ya para.belediye halk adına çalışır parayıda alır.

2B de aynen budur.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: