Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Muammer Ulutürk

13 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 18:49
Konya Eski Buğday Pazarı

Konya'nın Tarihi Buğday Pazarı burası.
10 sene öncesine kadar bile, zahirecilerin, uncuların, tohumcuların, çuvalcıların, nakliye işlerini yapan at arabalarının pazarıydı burası. Şimdi bölgede sözünü ettiğim işleri yapan kalmadı. İlk fotoğrafta pazarın doğu girişi, son fotoğrafta ise batı girişi görülüyor. Bir türlü onarımına başlanmayan iki kapı ile Batı girişine bitişik dört dükkan öylece duruyor.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

hasan42

13 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 23:53

Tesadüfe bakın Daha dün oradaydım. Benzer fotoğrafları ben de çektim. Aslında Buğday Pazarı'nın iç kısmı parka dönüştürülmüş. Tarihi iki kapı, ayakta kalan bir iki dükkan ve aşağıda gördüğünüz çeşme tarihi ögeler olarak restore edilip kolayca çekici bir yere dönüştürülür bu yer. Bilmiyorum, belki de vardır böyle bir plan.

(+)

Muammer Ulutürk

13 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 01:47

İbrahim Hakkı Konyalı, Buğday Pazarıyla ilgili olarak şunları kaydetmiş:

"Buğday Pazarı, 1319 H. 1901 M. yılında yapılmıştır. Pazarın doğu kapısının üstünde üç satır halinde yazılı olan kitabenin Türkçesi şöyle:
1-Tacidâr-ı devran elgazi Sultan Abdulhamid Han-ı Sâni Efendimiz Hazretlerinin devr-i saltanatlarında,
2-Vali-i Vilâyet devletlû Ferid Paşa Hazretlerinin semere-i himmet-i umranperveraneleri olarak,
3-Hayyızarây-ı husul müessesat-ı nafiadan biri de müceddeden inşa olunan işbu Buğday Pazarıdır. Sene 1319 H., sene 1317 R.

Batı kapısı üzerinde iki satır halinde şu tâlık kitabe vardır:
acidâr-ı devran elgazi Sultan Abdulhamid Han-ı Sâni Efendimiz Hazretlerinin devr-i saltanatlarında, Vali-i Vilâyet devletlû Ferid Paşa Hazretlerinin asar-ı bergüzidelerinden biri de işbu Buğday Pazarıdır. Sene 1317 R., 1318 H.

Buğday Pazarı, buraya naklinden önce Mevlana Türbesi önünde II. Sultan Selim'in imarethanesi idi."

nebi

13 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 01:56

Bence, restore edecek fazla bir sey kalmasada restore edilmeli, ve yer ustundeki park yeraltina çekilmeli.

Ust kismida yesil alan olarak kullanilmali.

Boylece hem araçlar park yapar, hemde insanlarimiz biraz hava alir, ozellikle hemen yaninda kizilay hastanesinin bulunmasi bu onerimi çok dogruluyor.

kartal_42
12 yıl önce - Sal 22 Nis 2008, 13:12
ALLAH razı olsun

sizin gibi duyarlı insanlar oldukça halka halka bu eski eserlere değer artacaktır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA