Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gümrük Birligi
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
sipahi
14 yıl önce - Sal 06 Oca 2004, 02:31

Ortakligin Dönemleri

Türkiye'nin 1960'li yillardaki ekonomik durumunu göz önüne alan Ortaklik Anlasmasi, Gümrük Birligi'nin kurulmasi için üç dönem öngörmüstür.

Hazirlik Dönemi : (1 Aralik 1964-31 Aralik 1972)

Bu dönemde birlik, tek tarafli yükümlülüklerle donatilmis, böylece Türkiye ekonomisini güçlendirmeyi ve Gümrük Birligi'ne geçis dönemine hazir duruma getirmeyi öngörmüstür. AB bu dönemde Türkiye'ye listesi geçici protokolle saptanmis bazi tarim ürünlerimize ithal kolayliklari tanirken, 1.Mali Protokol uyarinca 175 Milyon AHB yardimda bulunmustur.Bu dönemde elde edilen avantajlarin etkisi AB'nin Türkiye'nin dis ticaretindeki payinin 1964-1972 dönemindeki artisi ile görülmektedir.

Geçis Dönemi : (1 Ocak 1973-1 Ocak 1996)

Bu dönemde taraflar, karsilikli ve dengeli yükümlülükler esasi üzerinde 22 yillik sürede gittikçe gelisen bir sekilde, sanayi ürünleri ticaretinde Gümrük Birligi'nin kurulmasini üstlenmistir. Topluluk, Türkiye ekonomisine katkida bulunmak amaciyla, Türk sanayi ürünlerine uygulanan (Bir süre için Pamuk Ipligi, Pamuklu Dokuma, Yünden Yapilma Makina Halilari ve Rafine Petrol Ürünleri hariç) gümrük vergileri , es-etkili vergileri ve ithal kisitlamalarini, geçici bir anlasma ile 1 Eylül 1971'den itibaren kaldirmistir.

Türkiye de AT çikisli sanayi ürünlerinin gümrüklerini 12 yilda asamali bir sekilde kaldirmayi öngörmüstür.

Son dönem:

Gümrük Birligi'ne dayanan bu dönemde akit taraflarin ekonomi politikalari arasinda koordinasyon güçlendirilmektedir.
***

-Fiilen '73'te baslamis bu birligin(gümrük) bazi ihrac mallarindan kotalari kaldirmis oldugunu görüyoruz.O zamanki yetkililer acaba TR'deki sanayi olayindan haberdar degillermiydi.Satacak bir seyimiz olmayan durumda selbest olmanin bizi ne gibi bir oyuna getirildigimizin bir göstergesi degilmidir?

-Yaklasik olarak simdiye kadar hesab edilen zararin 100 milyon dolar'i buldugunu ikide bir arastirmacilarin aciklamasina ragmen acaba getirileri ile götürüleri birbirini karsilayacakmi?

-AB ne kadar güvenilir?Daha dün bas vuran Romanya ile Bulgaristanin 2007 senesinde tam üyeligini onaylayacagini söylenmesi bizim acimizdan ne gibi düsüncelerin ortaya cikmasini saglamaktadir?Kapida bekleyen dilenci gibiyiz.

-Hic bir zaman PKK'yi terör listesine almayan sanki bu örgütün isteklerini sürekli birebir dile getirip dayatan AB nasil bir birliktir.Yoksa siyasileri gölgelerindenmi korkuyor?

-Gümrük birligine siyasi gözlemi bakmamiz gerekiyor yoksa ekonomik gözlemi?
***
Ekonomik Olarak:
70 milyon genc nüfusa sahip Türkiyenin tüketim kaliplari AB´nin istahini kabartir, Türkiye bugün AB´nin ticaret yaptigi altinci büyük pazaridir, 10 yil icerisinde ücüncü olmasi öngörülmektedir. ABnin ihracat, ulastirma, bankacilik ve turizm sirketleri Türkiye´den büyük paralar kazanmaktadir..
Türkiye, cografi olarak bir gecis bölgesidir, Körfez Savsina kadar AB - Körfez ülkeleri ticareti Türkiye üzerinden yapilmis, Mersin limani Dogu Akdenizin en islek limani olmustur.
Kafkasya icnde ayni sey gecerlidir. mal gecisleri yaninda, petrol, dogal gaz ve su konulari da önemlidir. Türkmen Dogal gazi ve Azeri petrolü Avrupaya Türkiye üzerinden gececektir.

Orta Doguda petrolden daha degerli olan bir sivi vardir, SU. Türkiyenin 10 yil icerisinde cok daha fazla öneme haiz olacak olan su kaynaklari, Orta Dogu oldugu kadar Avrupa icinde stratejiktir. AB, Türkiye´yi yanina alarak, su kozunu bölgede ekonomik ve politik bir unsur olarak kullanmak istemektedir.
GAP, su ile baglantili olarak, Ota Doguda dev bir ekonomik ve ticari bir potansiyel doguracaktir. AB firmalarinin bölgedeki politik sorunlara ragmen GAP´a bu kadar ilgi göstermesinin sebebi budur.

Avrupa´da Türk Ekonomik ve Sosyal Varligi:

Türk insani, dünya da tek örnek olarak, isci olarak gittigi ülkelerde, isveren konumuna gecmistir. AB ülkelerindeki 3,5 milyon Türk, irili ufakli 60 bin firma kurmus, Almanyadaki Türk firmalarinin toplam cirosunun, 2010 yilinda 200 - 250 milyar dolari bulacagi öngörülmüstür. Almanya, Bekcika, Hollanda gibi ülkelerde siyaset sahnesinde de Türkler yavas yavas sahneye cikmaya baslamistir.


Bütün bunlara bagli olarak, AB Türkiyeyi yaninda tutmak istemektedir. Iste, bu ´yaninda tutmak´ kavrami cok önemlidir, AB, tam üye yapmayacagini defaten ispatladigi Türkiyeyi nasil yaninda tutacaktir?

CEVAP: Gümrük Birligi.

AB tarihinde ilk kez, ABye üye olmadan GB´ye giren Türkiye, AB parlemantosunda, bakanlar konseyinde, AB komisyonlarinda yer almayacak, fakat bu üst kuruluslarin aldigi kararlara uyacaktir. Bu formül, AB icin balli kaymaktir.

Zannimca gümrük birligini zamanin disisleri bakani yetkisini asarak imzalamistir.TBMM karari gerekmekteydi.Bence kanunsuz bir antlasma yapilmistir.

Siyasi olarak: >Link


sipahi
12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 18:49

Alıntı:
Almanya, Bekcika, Hollanda gibi ülkelerde siyaset sahnesinde de Türkler yavas yavas sahneye cikmaya baslamistir.

eski düşünceler kısmende olsa geçerliliğini kaybetti.
nemi oldu!?
hollanda da sistematik ali-cengiz manevralarıyla Türkler devre dışı kalmıştır. seçilenlerde bilmiyorum ne gibi şahsiyetler... genellikle hollanda da Türkiye'ye sövmeyen belirli yerlere gelemez. bu diğer ülkeler içinde geçerlimi bilmiyorum.


orhan33
12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 20:07

Birde aklima su Gumruk Birligine giris surecimiz, bize nasil anlatildigi ve hatta neredeyse saniye saniye geri sayilarak Birlige girdigimiz gunler ve Tansu Ciller in yaptigi konusmalar geldikce iyice sinir oluyorum.

 Nasil olurda sirtimiza kambur olacak boyle bir andlasma kabul edilir, karar alma ve kararlari etkileme imkani olmayan, sadece tek tarafli yukumlulukler getiren boyle bir ortaklik nasil Turliye nin gelecegi olarak gorulur.  AB ye uye olmaksizin Gumruk Birligine girmis olan bir tarafin somurulmekten baska ne tur bir kazanimi olur.  Karsimizdakilerin niyetlerini hadi o zaman anlayamadik diyelim, simdi ise alenen ortada neden hala yumrugunu masaya vurup dur diyecek iktidara sahip olamiyoruz.Oktay Kasman

12 yıl önce - Prş 30 Ksm 2006, 20:30

Alıntı:
Birde aklima su Gumruk Birligine giris surecimiz, bize nasil anlatildigi ve hatta neredeyse saniye saniye geri sayilarak Birlige girdigimiz gunler ve Tansu Ciller in yaptigi konusmalar geldikce iyice sinir oluyorum.

Çok haklısınız,sanki AB ye girmişiz gibi Arabaların Plakaları bile değiştirilip,başına mavi içinde TR amblemi bile eklendi. Gören yarın da AB ye gireceğiz zannederdi.Neler yaşadık şu ülkede.Bende hatırladıkça çıldırıyorum.


Murat Atilla
10 yıl önce - Pts 07 Nis 2008, 16:07

Alıntı:
mallar serbest girmiş ne işe yarar
Rakamlar böyle söylemiyor. Sanılanın aksine gümrük birliği Türk ekonomisne olumlu etki yapmıştır. Bazı muhalif odaklar her zaman ki gibi desteksiz salladıkları için bu konuda da çarpıtmaya devam ediyorlar.

Rakamlar yalan söylemez. 1996 yılında Gümrük birliğine girmiştik. O dönem AB ülkelerine ihracatımız 12 milyar dolar idi. İthalatımız 23.5 milyar dolardı.

AB ile dıç ticaret açık oranımız %51 idi. Bir satıyor 2 alıyorduk. Birde son geldiğimiz noktaya bakalım.

2007 yılında 60.4 milyar dolarlık ihracat yapmışız 68.6 milyar dolar ithalat yapmış . Aleyhimize olan durum oldukça düşmüş. %8'e inmiş . Görüldüğü gibi gümrük birliği lehimize çalışmıştır.

Bu tablo karşısında Sinan Aygün gibi kasaba tüccarları ne diyecek merak ediyorum. İlgi duyan arkadaşlar burdan yıllık değişimleri görebilir.

http://www.dtm.gov.tr/dtmadmin/upload/AB/EuromedE .../genel.xls


mehmet GZL
2 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2016, 23:41

Alıntı:
Türkiye, gümrük birliği protokolünü kabul ederek, AB'ye dış ilişkilerini yönlendirme hakkı verdi. Türkiye, önkoşul olmaksızın AB'nin üye olmayan bir ülke ile imzaladığı (yani dünyada diğer tüm ülkeler) tüm anlaşmaları kabul etti. (16. ve 55. maddeler[4])

Türkiye gümrük birliğine girerek, AB bilgisi olmadan herhangi bir AB üyesi olmayan ülke anlaşma yapmamayı kabul etti. Aksi takdirde AB, müdahale ve bu anlaşmayı iptal etme hakkına sahipti.(56. madde[4])

Türkiye, gümrük birliğine girerek, kayıtsız şartsız AB gümrük birliği için yapılan yeni yasalara paralel yasaları yapmayı kabul etti.(8. madde[4])

Türkiye, gümrük birliğine girerek, tüm yasaları ve tek Türk hakimi olan Avrupa Adalet Divanı'nın kararlarını kabul etti.(64. madde[4])

Türkiye, gümrük birliğine girerek, Avrupa mallarına kendi pazarını açtı. Türkiye'nin yerli mallarındaki kalitesindeki fark nedeniyle rekabet etmekte büyük bir zorluk vardı. Avrupa malları, herhangi bir gümrük ücreti olmadan Türkiye'ye akacaktır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa_Birliği-Türk ...ük_Birliği

Bu tarz bir anlaşmaya nasıl imza atmışlar aklım alımıyorYakup

1 yıl önce - Sal 17 Oca 2017, 22:32

İngiltere`den flaş AB açıklaması!

İngiltere, Avrupa Birliği ortak pazarından ve gümrük birliğinden ayrılacak.Alıntı:
. İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışını müzakere ederken yarı içeride, yarı dışarıda şeklinde yeni bir ilişki biçimi oluşturmanın peşinde olmayacağını söyledi.

May yaptığı konuşmada, "Bağımsız, kendi kendini yöneten, global bir Britanya ile AB'deki dost ve müttefiklerimiz ile yeni ve eşit bir ortaklık arayışında olacağız. Diğer ülkeler tarafından hali nazıroda uygulanan bir ilişki modeli uygulama peşinde değiliz. İngiltere, Avrupa Birliği'nden ayrılıyor ve benim görevim İngiltere için doğru anlaşmayı elde etmek" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin başarılı olmaya devam etmesini istediklerini, Birlik'te daha fazla çözülme yaşanması peşinde olmadıklarını ifade eden May, "İngiltere'nin ulusal çıkarı açısından en iyisi Avrupa Birliği'nin başarılı olması" diye konuştu. Avrupa Birliği'nden ayrılma konusunda ortaya koydukları planın,
İngiltere'nin AB ortak pazarının üyesi olmaya devam etmemesi anlamına geldiğini ifade eden May, ancak AB ortak pazarının bazı öğelerini içinde barındıran bir serbest ticaret anlaşması peşinde olacaklarını söyledi.


May, "Önerdiğim şey, İngiltere'nin AB ortak pazarı üyesi olması anlamına gelmiyor. Onun yerine AB pazarına mümkün olduğu kadar geniş kapsamlı, cesur ve iddialı serbet ticaret anlaşması istiyoruz" dedi. Başbakan May ayrıca, Avrupa Birliği ile varılacak nihai anlaşmayı parlamentonun onayına sunacaklarını, nihai anlaşmanın hem Avam Kamarası'nda hem de Lordlar Kamarası'nda oylanacağını ifade etti.


KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Türkiye bu durumu Ingiltere ile firsata cevirebilir mi acaba?

Ingiltere bizim icin önemli bir pazar haline gelebilir...


Yakup

1 yıl önce - Çrş 18 Oca 2017, 20:40

Ifo`dan Brexit sonrası serbest ticaret çağrısı

Alman düşünce ve ekonomi kuruluşu Ekonomi Araştırma Enstitüsü`nün Başkanı Clemens Fuest "Avrupa, Birleşik Krallık`la mümkün olduğunca kapsamlı, hizmetler açısından yakın ekonomik bütünleşmeyi sürdüren serbest ticaret anlaşması imzalamalı"dedi.Alıntı:
. Alman düşünce ve ekonomi kuruluşu Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (Ifo) Başkanı Clemens Fuest, Avrupa’nın Birleşik Krallık'la mümkün olduğunca kapsamlı ve ayrıca hizmetler açısından yakın ekonomik bütünleşmeyi sürdüren bir serbest ticaret anlaşması imzalaması gerektiğini bildirdi.

Fuest, yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılışına ilişkin açıklamalarının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Fuest, Avrupa ve Birleşik Krallık’ın Brexit’in her iki taraf içinde oluşturacağı ekonomik ve siyasi hasarı en aza indirme konusunda ortak bir çözüme ulaşması gerektiğini vurguladı.

Avrupa ile Birleşik Krallık arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması gerektiğine işaret eden Fuest, "Avrupa, Birleşik Krallık'la mümkün olduğunca kapsamlı ve ayrıca hizmetler açısından yakın ekonomik bütünleşmeyi sürdüren bir serbest ticaret anlaşması imzalamalıdır." ifadesini kullandı.

Fuest, mevcut ticaret kurallarının geçerli olduğu birkaç yıllık geçiş dönemi üzerinde anlaşmaya varılması gerektiğini ifade ederek, "'İşine geleni seçip alma' iddiasına yönelik tartışmalar sona ermeli. Bu atmosferi zehirliyor ve yalnızca daha derin ayrışmalar oluşturuyor." değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Bu ayriliktan ya AB yada Ingilgere kaybedecektir..

Kim olacak zaman gösterecek...


Yakup

1 yıl önce - Cum 07 Nis 2017, 10:40

"Türk tırlarından geçiş ücreti alınamaz"

AB Adalet Divanı Savcısı, Türk tırlarından 438 avroluk geçiş ücreti alan Macaristan aleyhine açılan davada Türkiye'yi haklı buldu. UND İcra Kurulu Başkanı Şener "Biz hep 'Lüksemburg'ta hakimler var' diyorduk. O iddiamızı hala koruyoruz. Çok mutluyuz" dedi.Alıntı:
. Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı Savcısı Saugmandsgaard Oe, Avrupa'da Türk tırlarından geçiş ücreti alınamayacağı yönünde görüş bildirdi.

Türk tırlarından Avrupa'da geçiş ücreti alınması uygulamasına karşı açılan davada, AB Adalet Divanı Savcısı Henrik Saugmandsgaard Oe, görüşünü açıkladı.

Savcı, İstanbul Lojistik Hiz. Taş. ve Tic. Ltd. Şti'nin, Macar Ulusal Vergi ve Gümrük İdaresi aleyhine açtığı davada, Türk şirketinin haklı olduğunu belirtti. Savcının görüşünde, Türk tırlarından Macaristan'a her geçişte ücret alınmasının, gümrük vergisine eşdeğer olduğu, bunun da AB-Türkiye Ortaklık Konseyi ve Gümrük Birliği Anlaşmasının 4. ve 5. maddelerince yasaklandığı ifade edildi. Ayrıca, Türk şirketlerinden alınan ücretin rekabete aykırı olduğu ve ürünlerin maliyetini artırdığı vurgulandı.

Yıl sonuna kadar mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor. Emsal teşkil edecek karar, konuyu Avrupa Adalet Divanına taşıyan Macaristan'ın Szeged İdare Mahkemesine gönderilecek.

"ÇOK MUTLUYUZ"

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ise savcının görüşünü memnuniyetle karşıladı. AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, 6 ay içinde kararın açıklanmasını beklediklerini ifade ederek, "Bunun, Türkiye ihracatı açısından önemli bir karar olacağına inanıyoruz. Çünkü, bizim Avrupa'ya olan ticari taşımamızın hız ve maliyetini iyileştirecek." dedi. Bunun Avrupa'ya da katkısı olacağını kaydeden Şener, "Biz hep 'Lüksemburg'ta hakimler var' diyorduk. O iddiamızı hala koruyoruz. Çok mutluyuz." değerlendirmesini yaptı.

Şener, Türk tırlarına kota koyan Avusturya aleyhine açtıkları davada duruşma tarihinin yakında açıklanmasını beklediklerini, ayrıca bir sonraki aşamada sürücü vizeleri konusunu yargıya taşıyacaklarını kaydetti.

SÜREÇ

Mart 2015'te Macaristan, 438 avroluk geçiş ücretini ödemediği için bir tır şoförüne 2 bin 400 avroluk para cezası vermişti. BuNun üzerinde, şoförün çalıştığı İstanbul Lojistik Hiz. Taş. ve Tic. Ltd. Şti, UND ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) desteğiyle konuyu Macar yargısının gündemine getirmişti.

Macaristan mahkemesi de, davanın AB Adalet Divanına taşınmasına karar vermiş, Adalet Divanı, Ocak 2016'da, üye ülkeler ve AB Komisyonundan görüş istemişti.

19 Ocak 2017'de Lüksemburg'ta görülen duruşmada, AB Komisyonu Türk tezleri çerçevesinde görüş bildirerek, geçiş ücreti alınmasının AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Anlaşması 4. ve 5. maddelerine aykırı olduğunu ifade etmişti. Komisyon, geçiş ücreti nedeniyle, AB ve Türkiye arasındaki ticarette yılda 3,5 milyar avro kayıp yaşandığı ve ticarete kısıtlama getirildiğini belirtmişti.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Bu güzel bir haber iste!!


Yakup

1 yıl önce - Prş 08 Hzr 2017, 15:40

Makarna ihracatına Çin ve Hindistan dopingi

Dünyanın en büyük ikinci makarna ihracatçısı Türkiye, 2017'nin ilk 4 ayında 320 bin ton makarna ihraç ederek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22'lik artış yakaladı.

Alıntı:
.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, ilk 4 aylık makarna ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış göstererek 320 bin tona ulaştığını, bunda hedef pazar Çin ve Hindistan'da yakalanan başarının etkili olduğunu bildirdi.

Külahçıoğlu, sektörün geldiği son duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede, İtalya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci makarna ihracatçısı Türkiye'de ihracat artışında geçen yıl yakalanan ivmenin bu yıl da devam ettiğini kaydetti.

Artışın süreklilik gösterdiğini belirten Külahçıoğlu, "Türkiye İstatistik Kurumunun ilk 4 aya ilişkin verilerine göre, 320 bin ton makarna ihracatımız var. Bu da yaklaşık 170 milyon dolara karşılık geliyor. İhracat oranı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 artış sağladı." dedi.

Külahçıoğlu, hedef pazar olarak üzerinde durulan Çin ve Hindistan'dan olumlu yansımalar alındığını, bunun da ihracat artışında büyük rol oynadığını vurgulayarak, "Yılın başında hedef pazar Çin ve Hindistan'ı belirlemiştik, bu bölgelere yapılan ihracatta kayda değer bir artış var. Çin'e yapılan ihracat, geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 43, Hindistan'a yapılan ihracat ise yüzde 59 arttı. Sektörümüz, hedeflediği pazarlarda yükselişini sürdürüyor."

Avrupa'nın kotası daha çabuk doluyor

Amerika kıtasına yönelik ihracatta da anti-damping uygulamalarını geçen Türk sanayicileri sayesinde artış yakalandığını işaret eden Külahçıoğlu, pozitif gelişmelerin aynı şekilde Avrupa kıtasında da sürdürüldüğünü belirtti.

Külahçıoğlu, Avrupa'nın, ithalata koyduğu kotanın artık daha çabuk doldurulduğuna dikkati çekerek, "Avrupa ülkelerine ihracatta 20 bin tonluk bir kota uygulaması var. Buna rağmen her geçen dönem bu kotamızı daha erken dolduruyoruz. Bu kıtaya yönelik ihracatta geçen yıla oranla ilk 4 ayda yüzde 8 artış var. Bu da kotanın daha erken dolacağı anlamına geliyor." ifadesini kullandı
.

KAYNAK: TRT.NET.TR

Alıntı:
. Avrupa'nın kotası daha çabuk doluyor

Amerika kıtasına yönelik ihracatta da anti-damping uygulamalarını geçen Türk sanayicileri sayesinde artış yakalandığını işaret eden Külahçıoğlu, pozitif gelişmelerin aynı şekilde Avrupa kıtasında da sürdürüldüğünü belirtti.

Külahçıoğlu, Avrupa'nın, ithalata koyduğu kotanın artık daha çabuk doldurulduğuna dikkati çekerek, "Avrupa ülkelerine ihracatta 20 bin tonluk bir kota uygulaması var. Buna rağmen her geçen dönem bu kotamızı daha erken dolduruyoruz. Bu kıtaya yönelik ihracatta geçen yıla oranla ilk 4 ayda yüzde 8 artış var. Bu da kotanın daha erken dolacağı anlamına geliyor." ifadesini kullandı


Gümrük Birliginin getirmis oldugu engeller..!!sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET