Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı

Arabesk/Fantezi türünde en iyi sanatçımız sizce kimdir?
Ferdi Tayfur
14.7%
 14.7%  [56]
Orhan Gencebay
40.9%
 40.9%  [156]
Müslüm Gürses
12.3%
 12.3%  [47]
Cengiz Kurtoğlu
10.5%
 10.5%  [40]
İbrahim Tatlıses
10.5%
 10.5%  [40]
Mahsun Kırmızıgül
1.8%
 1.8%  [7]
Güçlü Soydemir
3.1%
 3.1%  [12]
Hakan Taşıyan
1.8%
 1.8%  [7]
Diğer/Neden belirtiniz
4.2%
 4.2%  [16]
Toplam Oy : 381

Kemal Bayır
7 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 21:53

Beste, İcra, Yorum, Müzik bilgisine hakimiyet...
Kimden mi bahsediyorum :

Orhan Gencebay.
Yaşamındaki intizam, işin cabası.

Tek geçiyorum : Orhan Gencebay
(Dünden bu güne, konusunda rakipsiz)

Erhan Aydoğdu
7 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 22:16

Listedeki herkes hakikatende çok iyi sanatçı..Hepsi kategorilerinde bir numara diyebilirim...Ama biri varki onun yeri başkadır...Cengiz Kurtoğlu'ndan bahsediyorum...Gençliğimin taverna şarkılarını dinlediğim ses...O kadar içten söylerdiki sanki hakikatende söylediği parçayı yaşamış gibi..Ve özel hayatıyla olsun yaptıklarıyla olsun örnek olacak bir sanatçı...
(Orhan Gencebay duayendir onu bu yazdıklarımdan ayrı tutuyorum..Orhan Gencebay bence ayrı bir başlık altında tartışılması gereken şahsiyet...)

Deha S.
7 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 22:32

Bu müzik türüyle bi ilgim yoktur. Ancak oy kullandım ve bu oyu da Müslüm Gürses'e kullandım.

Çünkü; arkadaşlarla kafede oturuyorduk. The Game ft. 50 Cent - Hate it or love it çaldı. Bundan sonra arabesk girdi. Bi baktım Müslüm Gürses. Dalga falan geçtik. Ben şarkıya odaklandım. Neşeli bi gün geçiriyorduk ama Müslüm Gürses'in o şarkısı beni çok duygulandırdı, bi anda gülümseyişim kayboldu. Şaşırdım ama çok etkileyiciydi. Kendimden geçmiştim.. Bu yüzden oyun Müslüm Gürses'e

Cemali_16
7 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 23:30

Aslında hepsi birbirinden değerli sanatçılarımız. Ancak (bence) Orhan Gencebay'ı ayrı tutmak lazım. Onun tarzının daha farklı olduğuna inanıyorum ve arabesk sanatçısı olmadığını düşünüyorum.
Ferdi Tayfur ve İbrahim Tatlıses arasında tercihte bulunmak istedim. İbrahim Tatlıses'in her ne kadar güzel şarkıları olsa da magazin konusunda çok ön plana çıkıyor. Kendini sanatına daha fazla vermiş bir kişi olan Ferdi Tayfur'a verdim oyumu.

Saygılarımla

berker06
7 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 16:44

Tek favorim Orhan Gencebay ancak; Orhan Gencebay'ı arabeskçi kategorisinde değerlendiremeyiz. Arebesk kelime anlamı bakımından arap ezgileri tasıyan müzik anlamındadır ve dilimize bu tarz müzik arabesk müzik olarak yerleşmiştir, fakat Orhan Gencebay müziğinde arap ezgileri yanında batı müzik aletleri ile yapılmış bir melodi sentezi vardır. Zaten Orhan Gencebayda yapmış olduğu müziğe "SERBEST ÇALIŞMALAR" adını vermiştir. Arabesk kelimesini hiçbir zaman kabul etmez. Kendisi bir bağlama üstadıdır. Daha küçük yasında müziğe mandolin ile başlamış,müzik hocalarından nota dersleri almış T.R.T nin açtığı sınavları en yüksek derece ile kazanmıştır ve hala trt sınavlarında gösterilen en yüksek basarı puanı kendisinde bulunmaktadır.Orhan Gencebay Türk Müziğine sayısız eserler kazandırmış kendi oynadığı filmlerde ve Türk Sinemasının birçok filmelerinde müzik direktörlüğü yapmıştır. kendisi türkiyeden dünya satış listesine giren tek müzik sanatçısıdır (50 milyonu aşkın yasal satış rakamıyla), Türk müziğinin böyle bir efsanesine uzun ömürler diliyorum.

Ertugrul34
7 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 01:11

Ben bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Emir Erten'den "Fantezi Müzik" in ne demek olduğunu öğrenmek istiyorum.

Belki bilmeyen diğer arkadaşlar da benimle birlikte öğrenirler...

Teşekkürler

Emir ERTEN
7 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 15:01

Fantezi sözcüğünün kelime anlamı; hayal, hayal gücü, imgelem ve kurgudur.Burdan yola çıkacak olursak
Fantezi müziğe hayal gücüyle üretilmiş müzik diyebiliriz.Anketteki Sanatçılarımızında fantezi müzikleri oldukça çoktur.Örnek verecek olursak;
Ferdi tayfur: Akşam güneşi
Cengiz Kurtoğlu : Hain Geceler
Orhan Gencebay: Dil yarası
Müslüm Gürses: Maziden bir demet

omurcan

7 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 16:45

Gerek yaptığı müzik gerek kişiliğiyle olsun arabesk fantazi müzik dalında Orhan GENCEBAY en iyi sanatçımızdır.
Arkasındanda bana göre Cengiz KURTOĞLU gelmektedir.

Resul GUL
7 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 18:06

Bu sanatçılardan gerçek anlamıyla Arabesk müzik söyleyen ve bu dalda tartışmasız en bilinenler
*Müslüm Gürses
*Ferdi Tayfur
*İbrahim Tatlıses (eski şarkıları bilhassa)

Bunun dışında farklı bir tarzı olan Cengiz Kurtoğlu nu sayabiliriz (fantazi müzik açısından )
*Orhan Gencebay ise bir çok kişi tarafından müziği arabesk müzik tarzı dışında tutulmuştur .. Ama çok güzel besteleri mevcuttur. Müzik yorumu açısından da çok farklı bir yere sahip..

Birde bu sanatçılarımız dışında gerçekten o kadar tanımadığımız belki yöresel bazda kalmış veya o kadar tanınamamış ve bu tarzda müzik yapmış sanatçılarımız da mevcuttur..

Bu sanatçılarımız eğer tanınmış olsalar belki de en az bir Müslüm Gürses kadar veya bir Ferdi Tayfur kadar ünlü olabilirlerdi.. Bu sanatçılarımdan biriside gerçekten çok farklı bir sese ve sahip daha çok Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerimizde dinleyici kitlesine sahip Adanalı bir sanatçı olan Selehattin Özdemir gibi bir çok sanatçıyı da unutmamak lazım.. Çok güzel parçaları mevcut olup bunlardan bir kaçını sayabilirim...
Gece olunca
Esrar perdesi
Sevmedim gibi parçaları ünlüdür.. Bu sanatçı gibi bir çok arabesk sanatçısı da bu mozaiği oluşturmuştur Bir kaç örnek vermek gerekirse
*Selahattin Özdemir
*Hüseyin Altın
*Muhittin Seçen
*Gökhan Güney
bunlardan sadece bir kaçıdır
Yine bir zaman bu tarzda müzik yapan kadın sanatçılarımız da azımsanamayacak kadar çoktur. Bunlarda bir çok hayran kitlesine sahiptir. Bu tarz şarkı söyleyen kadın sanatçılarımızdan bir kaçına örnek verecek olursak en ünlüleri
*Bergen(genç yaşta ölmesine rağmen bir çok şarkı seslendirmiştir. çok farklı bir sese sahip bir kadın sanatçımızdır..)
*Gülden Karaböcek
*Güllü
*Kibariye bunlardan en bilinenleridir ...

En son Resul GUL tarafından Pts 01 Ekm 2007, 12:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ertugrul34
7 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 21:14

Alıntı:
Fantezi sözcüğünün kelime anlamı; hayal, hayal gücü, imgelem ve kurgudur.Burdan yola çıkacak olursak
Fantezi müziğe hayal gücüyle üretilmiş müzik diyebiliriz.Anketteki Sanatçılarımızında fantezi müzikleri oldukça çoktur.Örnek verecek olursak;
Ferdi tayfur: Akşam güneşi
Cengiz Kurtoğlu : Hain Geceler
Orhan Gencebay: Dil yarası
Müslüm Gürses: Maziden bir demet

Orhan Gencebay'ın yaptığı müzik ne arabesk ne de fantezi müziktir. Başlı başına farklı bir formdur. Şarkı, türkü, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve arap ritim ve ezgilerinin sentezinden oluşan ve ancak Türk halkının yaşam tarzına ve tarihine adapte edilmiş eşi benzeri olmayan şahsına münhasır bir tarzdır. Orhan gencebay yıllardır bu tarz ile Türk halkına bir çok öyküyü anlatmış ve halkın acı-tatlı duygularına tercüman olmuştur. Bazen eleştirmiş bazen öğüt vermiştir ve bazen eğitmiştir.

Fantezi müzik ise tamamı ile uydurma bir tabirdir. Fantezi müzik diye bir müzik formu yoktur. Halka yanış empoze edilmiş serbest bir çalışmadır. Fantezinin tanımı doğru ancak fantezi müzik olarak verdiğiniz tanım bütün müzikler için geçerlidir. Yani hepsi hayal ürünü olarak gerçeğe dönüşmüştür. Zaten sanatın kendisi hiç olmayan bir şeyi üretmek olduğuna göre hepsi bir düşünce, bir hayal ile başlayıp somut bir yapıta dönüşmüştür.

Müzik evrenseldir ve başlı başına bir sanatsal çalışmadır. Her sanatsal çalışma o ülkenin kültürünü, alışkanlıklarını, yaşam tarzını anlatır ve dünyaya tanıtır. Bu müzik türü altında verilenler ile Orhan Gencebay'ın verdiği yapıtlar hiç bir şekilde birbirine benzetilemez veya aynı başlık altına konulamaz.

Ferdi Tayfur'un yaptığı form Arabeske yakın ve ancak Türk ezgilerini de içine alan ritimler üzerine oturtulmuş aşırı duygusal ve ezilenlerin duygularına tercüman olan bir tarz içermektedir.

Müslüm Gürses'in tarzı tamamı ile Arabesktir. Müzik alt yapısı arap ritimleri üzwerine oturtulmuş ve gırtlak kullanımı itibariyle de arap tarzı kullanmaktadır. O da mesajlarını bu yöntem ile vermektedir.

Cengiz Kurdoğlu, Ümit Besen, Nejat Alp gibi sanatçılar ise bir döneme damgasını vurmuş ve hatta o dönem taverna müziği olarak adlandırılan (bana göre bu tabir tam anlamıyla haksızlıktır) piyano ağırlıklı, arabesk ve şu an fantezi müzik olarak adlandırılan formun çok dışında genellikle slow ancak aşk-sevgi ağırlıklı müzik yapmışlardır. Bu türün içerisinde Ümit Besen'in sunduğu bir çok parça "ölümsüz klasikler" içerisine girmiştir. Alıştım sana Birtanem, Tahta Masa, Nikah Masası gibi yapıtlar aynı El-Cordobes, Jony Guitar, Bessame gibi parçaların Türk versiyonu gibi değerlidir. Bu yapıtlar tamamı ile sanatsal yapıtlar olup, 1980 yılında hangi duygular ile dinleniyor ise şu anda aynı zevkle dinlenebilmektedir.

Şimdi sizin başlıkta yönelttiğiniz sorunuzun cevabına gelirsek:

Arabeskte en iyi kim bilmiyorum ama Müslüm Gürses arabesk tarz çalışmaktır,
Orhan Gencebay'ı zaten bu başlıktan tenzih etmek lazım. O tamamı ile farklıdır. Ülkemize başlı başına bir müzik tarzı oluşturmuştur.
Fantezi Müzikte kim en iyi sorusunun cevabı ise yoktur. Zira fantezi müzik diye bir çalışma yoktur.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET