Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet F.
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 06:10
İstanbul'da Vapurlarda Fotoğraf Çekmek Yasaklandı?

İDO Vapur içerisinde fotoğraf çekimini yasakladı!

Fotoğraf makinesini çıkarıp elinize aldığınız zaman hemen sizi fark eden bir güvenlik görevlisi yanınıza gelerek; "vapur içerisinde çekim yapmak yasak, vapurdan dışarıyı çekebilirsiniz fakat içeriyi çekmek yasaktır" gibi bir cümle sarf edebilir.

Dün yaşadığım olayı nakledeyim;
Kadıköy'e giderken vapur içerisinde fotoğraf çekeriyorum. Bir güvenlik görevlisi yaklaşıyor ve fotoğraf çekemeyeceğimi söylüyor; "vapurdan dışarıyı çekebilirsiniz ama içeriyi çekmek yasak" diyor... Daha sonra vapur Kadıköy'e yanaşıyor, iner inmez vapuru çekmeye başlıyorum, aynı güvenlik görevlisi gelip "fotoğraf çekmenin yasak olduğunu" hatırlatıyor. Ben "kusura bakmayın vapur içinde değilim, doğal olarak da çekerim" diyorum. Güvenlik görevlisi; "ama vapuru çekiyorsunuz" diyor! Yeter artık diyorum ve "içeride yasaktır! dışarıda değil! şu kapıdan çıkar gider köşeden çekerim, bu kadarına karışmaya yetkiniz, haddiniz yoktur!" diyerek tersliyorum! Görevliden gelen cevap; "çok ukalasın!"

Yani artık öyle dilediğimiz gibi fotoğraflar çekemiyoruz. Bir güvenlik görevlisi aniden elini objektifinizin önüne koyup "hop gardaşım yasssaaahhhh" diyebilir! Fotoğraf çekebilmek için İDO Halkla ilişkiler bölümünden yazılı izniniz olması gerekir.

Ben yazılı izin için başvurdum. İzin için olumlu gibi konuşuluyordu fakat sonuç ne olur bilemem. Hep beraber göreceğiz...

Burç

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 10:00

Vapur içinde fotoğraf çekmeyi neden yasakladıklarını ben biliyorum :
Sigara içme yasağına uyulmadığını belgeleyemeyelim diye...

(+)

Fotoğraf çekilmez işareti görüyor musunuz burada?
Bilin bakalım burada yasak olan nedir?

cuneyt vulas

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 10:22

her sabah ve akşam vapura biniyorum vapurlarda temizlik adına yapılan tek çöp kutularıma poşet koymak ve koltuk üzerindeki gazeteleri toplamak.büyük bir ihtimalle ayıplarını örtmek için böyle bir uygulamaya geçilmiştir.

ayrıca 2 sene evvel yeni vapurları seçmek için anket yapılmıştı.yeni vapurlar hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Fatih Can
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 10:29

Peki disariyi da cekerek vapur icini cekebilir miymisiz. Bu yasaklari kim koyuyor acaba boyle mantiksiz sey olur mu. İnsan ailesi ile cekilmek istese vapurda ne yapacak? Gören görmeyen de NASA nın mars aracını cekıyoruz sanacak, altı üstü vapur. Sanayi devriminden beri aynı yöntemle üretiliyor.

Bu tür durumlara karşı direnç gostermek gerekli. Yasak ise yönetmeligi göstersin, gösterirse olsun ben çekerim gereğini yapın demek gerek. Artık hapse mi atarlar bilemem. Kanuni olarak boyle bir yasağın yönetmelikle düzenleneceğini sanmıyorum.

Gerçi ülkemizde neler yasaklanmıyor ki bu da yasak olmasın.

Kudret Altınkeser

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 10:56

1 Nisan şakası diyeceğim ama, Eylül ayındayız.
Yakında Vapura binmeyi de yasaklarlar...
Yada Vapura bineceklerden, savcılıktan iyi hal kağıdı isteyebilirler.
Herkes gider Mersine, İDO gider tersine...

tarkan arslan

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 11:44

Galiba İdonun paraya ihtiyacı var telif ücreti almak isteyebilirler

Gökçe

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 11:50

Kimsenin böyle bir engelleme hakkı yok, sokaklarda da yasaklasınlar o zaman resim çekmeyi. Mesela bence mazgalların resmi çekilmemeli veya sokak lambalarının, çok sakıncalı zira.

iooktay
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 11:55

Alıntı:
Fotoğraf çekebilmek için İDO Halkla ilişkiler bölümünden yazılı izniniz olması gerekir.

Ben yazılı izin için başvurdum. İzin için olumlu gibi konuşuluyordu fakat sonuç ne olur bilemem. Hep beraber göreceğiz...

Mehmet Bey keşke yazılı izin isterken uygulamalarının saçmalığını belirtseydiniz. Her gün binlerce insanın binip indiği vapurlar sanki devlet sırrı. Kendilerini Sovyet Rusya döneminde sanıyorlar herhalde.

Mehmet F.
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 12:07

cuneyt vulas demiş ki:
her sabah ve akşam vapura biniyorum vapurlarda temizlik adına yapılan tek çöp kutularıma poşet koymak ve koltuk üzerindeki gazeteleri toplamak.büyük bir ihtimalle ayıplarını örtmek için böyle bir uygulamaya geçilmiştir.

Nedense ben de her an elinde süpürge ve küreği ile etrafta yerlere atılmış sigara izmaritini, çöpleri, kağıt parçalarını toplayan, çöp kutularını sürekli boşaltan bir kaç personel görüyorum. Bence haksız bir eleştri bu.

Fatih Can demiş ki:
İnsan ailesi ile cekilmek istese vapurda ne yapacak? Gören görmeyen de NASA nın mars aracını cekıyoruz sanacak, altı üstü vapur. Sanayi devriminden beri aynı yöntemle üretiliyor.

Aileniz ile çekilebiliyorsunuz, fakat direk olarak vapurun içini gösteren fotoğraflar çekemiyorsunuz. Örnek: Vapur Künyesi, vapurun iç dizaynı vs. Yani ne mantıkta olduğunu ben de bilmiyorum ama yanlış bir uygulama olduğu kesin.

iooktay demiş ki:
Mehmet Bey keşke yazılı izin isterken uygulamalarının saçmalığını belirtseydiniz. Her gün binlerce insanın binip indiği vapurlar sanki devlet sırrı. Kendilerini Sovyet Rusya döneminde sanıyorlar herhalde.

Tahminimce onlar zaten bu sayfayı zaten okuyacaklardır.

Ali Melih Atafırat

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 12:14

Resmi olarak ilan edilmemiş, tabelası konmamış bir fotoğraf çekme yasağı olamaz. Bu durum maalesef metro için de geçerli. Aslında bu resmi olmayan yasağın altında, Burç'un dediği gibi, hatalrın görülüp fotoğraflarının çekilmesi korkusu yatıyor. Bursaray da bana da ilk soruları "gazetecimisiniz? olmuştu.

Selamlar

Ali Melih Atafırat

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM