Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Beylerbeyi
« önceki   1234 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 3
ayça_leovinus
14 yıl önce - Prş 03 Ksm 2005, 01:10
Beylerbeyi İslam Eserleri Kitaplığı

Kıyı tarafında güzel bir yapıdır. Pek dikkat çekmez, denizden görülmez. Balıkçıların oraya giderseniz Saray tarafına yakın olan yolda aşağı inerken sağdadır. Maalesef içeri girememiştim.

(+)

(+)

aykut_a

14 yıl önce - Prş 03 Ksm 2005, 03:16

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ayça_leovinus
14 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 01:41
Beylerbeyi,Büyük Çamlıca Caddesi

Bu cadde üzerinde çok güzel sivil mimari örnekleri var. Maalesef, iyi durumda değiller. Buna rağmen hala güzeller. Caddenin yukarılarına doğru beş tane yanyana olan evin, cephe rölövelerini arkadaşım ile birlikte 3. sınıfta yapmıştık. Bu beş evden hemen sonraki üç konutun restorasyonları yapılmış ama başarısız restorasyonlar.
Aşağıdan ikinci olan 3 katlı konut, subaşının evi diye geçiyor. Zamanın yüksek gelirli bir ailesinin evi olduğu belli. Çok güzel, zarif bir yapı. Biz rölövesini yaptıktan sonra bina satılmış, sahibi iyi bir restorasyon yaptırmıştır diye umuyorum.
Binalar iyi durumda olmadığı için bana kızıp, mesajı silebilirsiniz , ama amacım hiçbir şekilde kötülemek değil. Bu yapılar birgün yokolabilir. İnsanların bir takım şeylerin farkında olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Öğrenmeden bilinçlenemeyiz; bilinçlenmeden, koruyamayız. Yolunuz düşerse, biraz yokuş çıkmaya üşenmeyin, biz WOW'dan teftişe geldik deyin.

(+)

Büyük Çamlıca Caddesi'nden yukarı bakış. Caddede bozulmalar olmasına rağmen bence görülmeye değer.

(+)

(+)

Kemal Çevik
14 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 12:41
Subaşı

Arkadaşlar,

Alıntı:
subaşının evi

Subaşı Osmanlı'da birkaç görevi tanımlardı. Bugünkü karakol ya da bölge amirine karşı gelen bir zabıta görevi, ordu eğitim merkezlerinde (acemi ocakları) eğitim çavuşu, Kapıkulu askerlerinde  savaş zamanı güvenlikten, barış zamanı mali işlerden sorumlu subay, Trakya'da çiftlik kahyası. Bu kadar detayı nereden biliyorum diyorsanız, rahmetli dedem Lazkiye (Suriye) subaşıymış, ben de araştırmıştım bu subaşı ne iş yapar diye.

Ayça'nın sözünü ettiği ev muhtemelen Beylerbeyi Subaşı Mehmet Ağa'nın evi, eh o kadar beyin güvenliğini sağlayacak bir de güvenlik örgütüne gerek vardı değil mi zamanında oralarda...

İyi bayramlar
Kemal ÇEVİK

Selen
14 yıl önce - Pts 05 Arl 2005, 13:10

Ali Halil Sözel
Beylerbeyi, 1933
Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu

(+)

1933 yılında Beylerbeyi tepelerinden yapılmış bu resimde aşağıda Beylerbeyi Camii, sağ ve sol tarafta ise bomboş Boğaz tepeleri gözüküyor.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL