Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
abhazyalı ugur
11 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 20:45
[İST-G1.97] - İstanbul'a Yeni İşbaşı SaatleriİBB ve İSO nun trafik yükünü azaltmak için yeni mesai saatleri üzerinde çalışma yaptıgı ve buna göre fabrikalarda çalışan işciler 06:00 da okullar 08:00 bankalar 09:00 devlet daireleri 10:30 işbaşı yapması konusunda son sözü İstanbul Valiligi söyleyecek.
Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.Sizce bu trafigi cözüm saglayabilirmi
Alıntı:
İstanbul trafiğine çözüm için "kademeli mesai" uygulamasının önerildiği projeye göre, İstanbul'da işe başlama saatlerinin 06.00-10.30, iş bırakma saatlerinin ise 15.00-19.00 arasına yayılması öngörülüyor.

Bu kapsamda her gün trafiğe çıkanlar, "işçi, memur, özel sektör çalışanları ve öğrenciler" olarak 4 grupta toplanıyor. Bu grupların bir saat arayla trafiğe çıkmaları halinde 08.00-09.00 ile akşam iş çıkış saatlerinde trafiğin rahatlaması bekleniyor.

Buna göre, fabrikalar ve imalathaneler saat 06.00'da, resmi daireler, adliyeler, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları 07.00'de, bankalar, finans kuruluşları, odalar ve borsaların saat 09.00'da işe başlaması planlanıyor.

İlk ve orta dereceli okulların 08.00'de, üniversitelerin saat 10.00'da eğitime başlaması önerilirken, çöp toplama saatlerine de yeni düzenleme getirilerek, özel durumlar haricinde çöplerin saat 10.00-12.00 ile 22.00-24.00 saatleri arasında toplanması öngörülüyor.

Kademeli mesai uygulamasının hayata geçirilmesi ile "toplu taşımanın daha fazla tercih edilmesi, ulaşım yoğunluğunun zamana yayılması, böylece trafik akış hızının artması, trafik yoğunluğunun azalması" hedefleniyor.http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=270647


Gözde

11 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 21:55

Mantıklı bir uygulama. Sabah saatlerinde okulların açılması ile boğaz köprüsünde inanılmaz trafik oluyor.
Ama sanırım iş başı saatlerinde biraz daha düşünmek gerek.
Saat 6 'da iş başı yapacak olan işçinin sabah namazı ile evden çıkması lazım. Saat 5'te de hangi ulaşım aracını kullanacak bilmiyorum. Kullanabilecegi bir taksiler var. Hal böyle olunca işçiler için bu uygulamanın sağlıksız olduğunu düşünüyorum.


abhazyalı ugur
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:49

Muhakkak Başkan ozaman sabah seferlerini biraz daha geri alacaktır.hasan hakan

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 03:29

Belediye başkanı Topbaş'ın belirttiği gibi metrobüs hattı çözüm olmadı ve hesaplar ters gidiyor. Yeni işbaşı saatleri nasıl olacak bilmem. Anne memur ve çocuğunu okula bırakıp devam ediyor. Ama şimdi hesap şaştı. Veya saat 06 da başlayacak mesai saatine göre kahvaltı edilecek. Kahvaltı sonrası 2 saat uyku ve işe gidiş. Bankada işin var ve memurlar saat 16.00 da yok.

Tabii bunlar işin zorlukları. Fayda ve zarar hesabı yapmalı. Hatta yaşamı vardiyalı hale getirebiliriz. Şaka söylemiyorum.

Vardiyalı çalışma da olabilir.

Trafik yüzünden neler düşünüyoruz yaa hu!


kürşat dede

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 04:12

Bence artık İstanbul için farklı bir statü getirilmeli,her isteyen istanbula'a yerleşememeli,yoksa bu şehir orada yaşayan herkesi yutacak.Bu kadar hoyratça kullanılan,çar çur edilen başka bir kent bilmiyorum.Saçma sapan uygulamalar bence,kesinlikle İstanbul'un derdine derman olmaz,Dillere destan o güzelim istanbul'u varoşlar şehri yapıyorlar,boğazı görmeden İstanbul'da yaşayanlar var,İstanbul boğuluyor farkındalar mı acaba,İstanbul'un yarısı işsiz onları nasıl düzenleyecekler,vatandaşlık numarasının son rakamına göre sırayla sokağa çıkarsınlar vatandaşı olsun bitsin,böyle çözüm mü olur.E.Özyurt
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 07:58

Alıntı:
Belediye başkanı Topbaş'ın belirttiği gibi metrobüs hattı çözüm olmadı

Kadir Topbaş böyle bir şey söylemedi.Lütfen kafanıza göre yorumlamayın.Bazı eksiklik ve aksaklıkların bulunduğundan bahsetti.Bunu çözüm olmadı diye yorumlamakta ne oluyor?Ayrıca metrobüs hattı daha tam olarak faaliyete girmedi.Faaliyete başlayan Cevizlibağ-Cennet arasını 15 dakikada geçen ve metrobüsteki yolculardan aldığım izlenimi söylüyorum,bence bu geçici olsa da çok iyi bir çözümdür.

Neyse konuya dönersek çalışma saatlerinin değiştirilerek trafikte sabah yoğunluğunun azaltılması hedeflenmektedir.Kademeli mesai uygulaması benimde arzuladığım konuydu.Geçen hafta benim çalıştığım kurumda mesai saatleri 3 gün sabah 9:30'da başladı.Kamu kuruluşlarında bunu kalıcı hale getirerek, çalışma saatlerini birer saat ileriye kaydırarak trafikte bir nebze olsun rahatlama getirilebilir.


recep demirbas
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 09:26

maslakın göbeğine 28 katlı binaları dikerken güzel ben okuluma 9 da giderken kötü
ne ala memleket
vatandaş olmasa belediyeyi ne güzel yönetir bu adamlar
önce istanbula yeni bina yapımını bi yola koysunlar.
türkiye nüfusu yüzde kaç artıyorsa istanbul nüsusu da o kadar artsın.
konut sayısı sabitlenirse istanbula göç edecek kişi de 2 hatta 3 sefer düşünür ne yapıyorum ben diye.cuneyt vulas

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 10:47
İstanbul da Kademeli Mesai


İstanbul trafiğine kadameli mesai çözümü


İstanbul trafiğine, "kademeli mesai" uygulaması ile çözüm aranıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Sanayi Odası (İTO) ile yürüttüğü ve çeşitli kurumların katkı sağladığı "kademeli mesai" uygulaması projesi, İTO’nun aylık yayını "İtovizyon"un Eylül sayısında yayımlandı.
İstanbul trafiğine çözüm için "kademeli mesai" uygulamasının önerildiği projeye göre, İstanbul’da işe başlama saatlerinin 06.00-10.30, iş bırakma saatlerinin ise 15.00-19.00 arasına yayılması öngörülüyor.
Bu kapsamda her gün trafiğe çıkanlar, "işçi, memur, özel sektör çalışanları ve öğrenciler" olarak 4 grupta toplanıyor. Bu grupların bir saat arayla trafiğe çıkmaları halinde 08.00-09.00 ile akşam iş çıkış saatlerinde trafiğin rahatlaması bekleniyor.
Buna göre, fabrikalar ve imalathaneler saat 06.00’da, resmi daireler, adliyeler, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları 07.00’de, bankalar, finans kuruluşları, odalar ve borsaların saat 09.00’da işe başlaması planlanıyor.
İlk ve orta dereceli okulların 08.00’de, üniversitelerin saat 10.00’da eğitime başlaması önerilirken, çöp toplama saatlerine de yeni düzenleme getirilerek, özel durumlar haricinde çöplerin saat 10.00-12.00 ile 22.00-24.00 saatleri arasında toplanması öngörülüyor.
Kademeli mesai uygulamasının hayata geçirilmesi ile "toplu taşımanın daha fazla tercih edilmesi, ulaşım yoğunluğunun zamana yayılması, böylece trafik akış hızının artması, trafik yoğunluğunun azalması" hedefleniyor.
İSPARK YÖNETİM KURULU ÜYESİ
AA muhabirine söz konusu çalışmayla ilgili bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş (İSPARK)
Yönetim Kurulu üyesi Dr. İhsan Erbaş, sivil toplum kuruluşları ile beraber bu çalışmayı hazırladıklarını belirterek, "Çalışmayı Valimiz Muammer Güler’e teslim ettik. Birkaç haftaya kadar devreye girmesini bekliyoruz" dedi.
Üniversitelerin eğitime başlama saatlerini rektörlerin kararı ile 10.00’a aldıklarını, büyük iş merkezlerini belli saatlere dağıttıklarını ifade eden Erbaş, bu uygulama ile trafikte güzel bir akışın yakalanacağını bildirdi. "Bu uygulama ile vasıtada yüzde 20 rahatlama olabilir" diye konuşan Erbaş, yeni uygulama ile işe başlama ve dönüş saatlerinin geniş bir zaman aralığına yayılacağını vurguladı. Özel sektör servis araçlarını da düzene sokmaya çalışacaklarını dile getiren Erbaş, "Eczacıbaşı Holding ile ’Neden bu kadar çok servis arabası kullanıyorsunuz?’ diye ön görüşme yaptık. Belediyenin de çok fazla servis otobüsü var. Onlar da yolları tıkıyor. Servis arabalarının kısıtlanmasına belediye ve kurumlardan başlayacağız, daha sonra özel sektöre yaygınlaşacak" dedi.

"ÇOK BÜYÜK DESTEK VAR"
İTO Şehiriçi İnsan Taşımacılığı Komitesi Başkan Yardımcısı ve TURSAN Ulaşım Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Orduhan da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri projeye ilişkin raporu bazı sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin, ticaret odalarının görüşlerini de alarak hazırladıklarını söyledi.
Orduhan, "İlk projeyi iki sene önce başlatırken tüm birimlere bunu duyurarak bilgilendirdik. Daha sonra projeyi hazırlayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine gönderdik ve belediyenin görevlendirdiği birimle çalışmaya başladık. Şimdi bu çalışma tamamlandı, milli eğitim ve valiliğe gönderildi" diye konuştu.
Okulların eğitime başlama saatlerinin geçen hafta 09.00’a alındığını hatırlatan Orduhan, "Bu, bizim programla uyumsuz. Programda okulların eğitime başlama saati 08.00 olarak görünüyor ama yine de bizim programın işleyişini bozmayacak. Saat 08.00’e özel sektörün çalışma saatini çekerek bunu telafi etmemiz mümkün olacak" dedi.
Uygulama safhasında otoritenin İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olacağını vurgulayan Orduhan, İstanbul’daki ulaşım saati uygulamasının resmi makamlarca duyurulacağını ve herkesin buna uyacağını kaydetti.
Orduhan, "Üniversiteler, odalar, valilik, Milli Eğitim, bu konu ile ilgili görüşmeler neticesinde bilgilendirildiler ve bunlar "olur"u alınan kurumlar arasında. Bunun dışında diğer sivil toplum örgütleriyle de görüşüldü, çok büyük destek var" dedi.
Hakan Orduhan, kademeli mesai uygulamasına geçilmesiyle İstanbul’da trafik akış hızının artacağını ifade ederek, trafik yoğunluğunun dağılmasıyla insanların trafikte kalma sürelerinin azalacağını, akaryakıtta ciddi tasarruf sağlanacağını, araç yıpranmasında ve trafikte kalma sürelerinde azalma yaşanacağını dile getirdi. Orduhan, "Elimizde olan ve kullanmadığımız ciddi araç potansiyelimiz var. Araçlar trafiğe farklı saatlerde girdiği için trafikteki araç sayılarında azalma olacak.
Aynı servis otobüsü birden fazla servis yaparak, trafikte azalma sağlayacak. Toplu taşımayı destekleyerek, trafik yoğunluğunu günün çeşitli saatlerine yayarak İstanbul’un trafiğini rahatlatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.kaynak milliyet


rafet7
11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 10:49

İSPARK'ın yetkisi istanbul trafiğinide içinemi alıyor,sadece otopark değilmiydi İSPARK

Başlık mevcut.İncelenmeden açılmış herhalde.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=610544#610544


Süha
8 yıl önce - Pts 11 Ekm 2010, 14:38

YAZ SAATİ SONA ERİYOR
Alıntı:


Yaz saati uygulaması 31 Ekim’de sona eriyor. Saatler 31 Ekim’de 1 saat geri alınacak.

Ülke çapında saatler 1 saat geri alınarak enerji tasarrufu yapılması hedeflenirken mesai saatleri de değişecek.

İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre 31 Ekim'de ülke genelinde yapılacak geri saat uygulaması nedeniyle mesai saatlerinde de değişiklik yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Gün ışığından yararlanıp enerji tüketiminin azaltılmasının yanı sıra, sabah-akşam saatlerindeki trafik yoğunluğu da dikkate alınarak 01 Kasım 2010 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere ilimizde mesai saatleri, 08:00 - 12:00, 12:30 - 16:30 olarak uygulanacaktır" denildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16011876.asp?gid=373ANA SAYFA -> ULAŞIM