Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
14 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 13:47
[İST-F2.85] - Gülhane Parkı Bulvarı (!)

Bu sabah biraz hava almak için Gülhane Parkı'na gittim. Gittiğime gideceğime pişman oldum. Burası araç trafiğine kapalı olmasına rağmen pek çok araç burayı kullanıyor. 1 saat içinde saydım 87 adet araç geçti. Resmi plakalılar, sivil plakalılar, kamyonetler, minibüsler vs. Anladığım kadarıyla burayı Gülhane'den Sarayburnu'na kestirmeden çıkmak için kullanıyorlar. Gülhane Parkı'na hangi araçlar girebilir, hangileri giremez. Bunun bir talimatnamesi yok mu? Beli vardır. Ancak varsa da alaturka zihniyet burada da geçerli olmuş. Kimsenin hiçbir şeyi taktığı yok. Kapıdaki özel güvenlikçiler herkesi içeri bırakıyordu. Burada bulunduğum süre zarfında fütursuzca burayı kullanan araçları, her geleni de içeri bırakan güvenlikçileri hayretle gördüm. Yeni bir bulvarımız oldu. Adı da Gülhane Parkı Bulvarı. Hayırlı olsun.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 21:01

Gülhane Parkı'nın kaderidir bu... Her dönem buraya motorlu araçlar girerler ve diğer kapısından çıkarlar. Hatta 1980'lerin sonunda Dalan döneminde birkaç ay boyunca, içinden legal olarak trafik akışı bile verilmişti ve ben her sabah üniversiteye, Gülhane Parkı'nın içinden geçerek gittim bu süre zarfında...

Akın KURTOĞLU

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 21:14

Alıntı:
Kapıdaki özel güvenlikçiler herkesi içeri bırakıyordu. Burada bulunduğum süre zarfında fütursuzca burayı kullanan araçları, her geleni de içeri bırakan güvenlikçilere hayret ettim. Yeni bir bulvarımız oldu. Adı da Gülhane Parkı Bulvarı. Hayırlı olsun.

Ah güzel abim herkes güvenlikcilere ifrit oluyor.Birinin cüzdanı tramvayda çalınsa güvenlikciye iflit oluyor.Ama aynı kişinin cüzdanı tramvayda calınsa güvenlikcide onu çalan hırsızı yakalasa kendi kalakola gitmeye korkuyor.Güvenlikci ne yapsın şimdi gühaneye gelelim ben gülhane giriş kapısının önünde tramvay hattının üzerinin ordaki bariyerin orda cok durdum. O yüzden o gülhaneyi biliyorum ordan her dakika başı normal olarak ford transit otolar gecer.2/3 tane saglık bakanlıgının eminönü ve karaköy araştırmanın sivil ekipleri gecer adliyede görevli personel araçları gecer sultanahmet te görevli personel bakırköy adliyesine gitmek için il genel meclisinin yerinide bilirsiniz.onların toplantısı olursa onlarda gecer.il özel idaresinin müdürleri gecer.valilik personeli ordaki müdürler vali yardımcıları gecer.umarım onlarada hak verilsin.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 23:27

Sonbahar ve kış sezonu girince, genellikle Gülhane Parkı'ndan gizli ya da aleni olarak araç geçişine göz yumulabiliyor.

Akın KURTOĞLU

Zeki Varış

14 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:04

Anladığım kadarıyla geçişler hep tek yönde oluyor ve Uğur'un bilgileri doğrultusunda da sanki bu iş kaçınılmaz gibi görünüyor. O zaman şöyle yapılamaz mı?
O yol iki şeridi kaldırır. O zaman iniş yönünde sadece sağ şeridi sarı parke taşlarla kaplasınlar araç trafiği de olduğu belli olsun ve sadece resmi araçlara izin verilsin (Sivil plakalı resmiler dahil) . Bir kamera ile de denetlenirse suistimaller de engellenir. Yayalar ya o şeritte yürümez ya da yoğun zamanlarda daha dikkatli yürür. Şenliklerde temelli kapatılıyor zaten, o zaman böyle bir sıkıntı da olmuyor..

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:12

Abi oraya gişe konması lazım sonrada her geciş 5 YTL isteyen geçsin.ister resmi ister özel

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:14

Asında parkın içinden geçecek araçlar, özel ya da genel olsun, hepsi de egzost dumanı çıkartan yürüyen makinalar Bunların bir küsur kilometrelik yolu katetmeleri sırasında, iki yandaki asırlık ağaçların yaprakları ve gövdeleri bir şekilde etkilenecekler. Hiç geçmemeleri daha evlâ...

Akın KURTOĞLU

Zeki Varış

14 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:23

Alıntı:
hepsi de egzost dumanı çıkartan yürüyen makinalar

İşin o boyutu da var tabi.. Bu durumda illâki geçecekse! geriye sadece cankurtaranlar kalıyor , o'da insan hayatı hepsinden önemli hesabıyla. Yoksa maça yetişmek için cankurtarana doluşanları kastetmiyorum ..

Efkan Sinan
14 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:33

Oldu olacak birde Topkapı Sarayı'ndan yol açsınlar!Gülhane Parkı'nın girişine eskiden olduğu gibi sadece yayaların geçeceği şekilde turniklerin yapılması gerekir.
Tarihi yarımadanın çok büyük bir kısmının motorlu araç trafiğine kapatılması şarttır.

Nejat Bilginoglu

14 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 15:01

Zamanında Gülhane Parkı şiirlere konu olmuştu.
Rahmetli Nazım Hikmet'in yazdığı şiirini Rahmetli Cem Karaca icra ederek, günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.
Allah Her İkisinede Gani, Gani Rahmet Eylesin

Alıntı:
Başım köpük köpük bulut içim dışım deniz
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda
Budak budak serham serham ihtiyar bir ceviz
Ne sen bunun farkındasın ne polis farkında

Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında
Yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl
Yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril
Koparıver gözlerinin gülüm yaşını sil