Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burakhan
11 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 02:00
Mevlana; 800 yaşında | 30 Eylül 2007, Konya Atatürk Stadyumu

800. Doğum Günü'nde Mevlana, Konya Atatürk Stadı'nda yapılacak muazzam ve görkemli bir törenle anılacak.

DÜNYANIN GÖZÜ KONYA’DA OLACAK

Medeniyetler çatışması tartışmalarının yaşandığı günümüzde, verdiği mesajlarla insanlığı 800 yıl öncesinden barış ve hoşgörüye davet eden Hz. Mevlana, 30 Eylül’de 800. yaşına giriyor. Bu anlamlı yıl nedeniyle UNESCO, 2007 yılını ‘Mevlana yılı’ olarak ilan ederek Mevlana’nın halen dünya insanının ruhunu aydınlatmakla önemli bir misyon üstlendiğini bir kez daha ortaya koydu.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Valisi Sayın Osman Aydın önderliğinde, UNESCO’nun ilan ettiği 2007 Mevlana yılı dolayısıyla, “Mevlana için yapılan en büyük kutlama organizasyonu”nu hayata geçiriyor. Valilik ve İl müdürlüğü, konseptin uygulanması için 5.Boyut Stüdyoları’nın kurucusu ve başkanı Sami Dündar’ı görevlendirdi.

Dünya’da pek çok ilke ve bugüne kadar dünya çapında hiç kullanılmamış pek çok teknolojik olaya sahne olacak organizasyon, tekrarlanması güç bir başarıya imza atmaya hazırlanırken, organizasyona sayılı günler kala, birçok yabancı medya kuruluşu temsilcisi geceye katılmak üzere Konya’da rezervasyon yaptı.


İLKLERİN ORGANİZASYONU

İlk kez Mevlevi dergâhlarından 300 semazen bir araya gelerek dev bir Sema ayini gerçekleştirecekler.

İlk kez Anadolu Mevlevihaneleri Mevlana türbesinin kenti Konya’ya uydu aracılığı ile bağlanarak Sema ayinine katılacaklar.

İlk kez gökyüzünde yapay bulut oluşturularak lazer cihazları ile semazen görüntüleri yansıtılacak.

Canlı yayın tarihinde büyük bir yenilik olarak ilk kez 48 ayrı aktif kamera ve çeşitli VTR görüntüleri, anında uydu kanalları ve up-linkler aracılığı ile interaktif bir reji sisteminin içinden geçecek. Bu sistemle hazırlanan görüntüler hem organizasyon alanındaki 33 ekrana 33 ayrı görüntü olarak hem ulusal TV ekranlarında canlı yayın olarak hem de dünya televizyonlarına ayrı bir montaj yapılarak yansıtılacak. Gecede ayrıca, 18 up-link aracı ile 18 ayrı kentten canlı yayına bağlanılarak, bu kentlerdeki Mevlevihanelerde gerçekleşen sema ayinleri Atatürk Stadına yansıtılacak. Bu görüntüler aynı zamanda yerli ve yabancı televizyon kanallarının hizmetine sunularak medya kuruluşlarının istedikleri görüntüleri anında ekranlarına taşıyabilmelerine olanak sağlayacak. Bu yayın için Amerika’da özel matrix sistemi yaptırıldı.
ŞEF ORHAN ŞALLIEL’DEN DOĞUM GÜNÜ SENFONİSİ
Şef Orhan Şallıel, 30 Eylül’de sahne alacağı bu organizasyonda seslendirilmek üzere bir senfoni besteledi. 80 Kişilik senfoni orkestrasıyla birlikte sahne alacak Şallıel’e, Mazhar-Fuat-Özkan üçlüsü ile Türk Sanat Müziği’nin sevilen ismi Ahmet Özhan’da eşlik edecek. Böylelikle Hz. Mevlana için daha önce yapılmış senfonilere bir de “Doğum Günü Senfonisi” eklenmiş olacak.

Kenan Işık’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede Yönetmen Ezel Akay’ın Edebiyatçı Gürsel Korat ile birlikte yazdığı ‘Bir Derviş’ten Mevlana’yı Anma Gecesi’ adlı 120 dakikalık teatral gösteri de sahnelenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşleriyle birlikte katılmalarının beklendiği geceye, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘ev sahibi’ sıfatıyla katılırken, bazı Bakan ve Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda yabancı devlet adamı ve protokolün Mevlana’yı anma gecesinde Konya’da olmaları bekleniyor.

Mevlana’yı anma gecesinin önemli konuklarından biri de Afganistan Büyükelçisi Mesut Halili. Halili, Mevlana’nın 18 beytini Farsça okuyacak, beyitlerin İngilizce çevirisini Ezel Akay, Türkçesi’ni ise Kenan Işık seslendirecek.

Mevlana’yı anma gecesinin diğer sürprizlerinden biri de Mevlana ailesinden gelen Esin Çelebi Bayru’nun da gecede konuşmacı olarak hazır bulunacak olması.


TÜRK MÜHENDİSLERİNDEN YAPAY BULUT, FRANSIZ’DAN GÖSTERİ

Türk Mühendislerince üretilen ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan “yapay bulut” sistemi de bu gecede kullanılacak. ‘Yapay Bulut’un kullanılacağı gösteride, Belçika’dan yine bu geceye özel getirtilen Lazerler yardımıyla Semazenlerin göğe yükselişleri temsil edilecek.

Bu muhteşem gösterilerin mimarı ve uygulayıcısı ünlü Fransız görüntü ve ışık ustası Olivier Panhuys Türkiye’ye geldi. Amerika’dan, Afrika’ya, İspanya’dan, Almanya’ya kadar dünyanın birçok ülkesinde dev organizasyonlara imza atan Panhuys, gecede Mevlana’nın göğe yükselişini temsil eden semazeni lazer yardımıyla kurgulayarak, izleyenlere eşsiz bir gösteri sunacak. Panhuys, gösterilerin tüm ışık ve görsel tasarımını yaparken ileri teknoloji ürünü robot sistemlerinin yanı sıra tam 10 bin adet sis bombası ve 200 bine yakın piroteknik malzeme ile havai fişek kullanacak.


BAKAN ERTUĞRUL GÜNAY’IN İLK BÜYÜK ORGANİZASYONU

360 kişilik bir ekip tarafından hazırlıkları sürdürülen ‘Mevlana’nın 800. Doğum Günü’ organizasyonu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da ilk büyük organizasyonu olması açısından ayrı bir önem taşıyor.

Dünya’da pek çok konuda ilklere imza atılacak olan ‘Mevlana’nın 800. Doğum Günü’ kutlamaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Müsteşar vekili Mustafa Büyük Başkanlığı’nda oluşturulan komisyon, Konya Valiliği ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte çalışmalara başladı.


SAYILARLA ORGANİZASYON

• 360 kişilik bir ekip çalışacak
• 800 metrekare Mevlana türbesi şeklinde özel sahne tasarlandı
• 3.000 metrekare özel bir sahnede sema ayini yapılacak
• 80 kişilik senfoni orkestrası şef Orhan Şallıel yönetiminde yalnızca bu gösteri için bestelenmiş eserler sunacak
• MFÖ grubu ve Ahmet Özhan bu geceye özel, senfoni orkestrası eşliğinde solist olacaklar
• 850 metrekare toplamında 33 dev ekranlık reji sistemi stadyumda görüntü şov yapacak
• 10.000 adet sis bombası patlatılarak gökyüzünde yapay bulut yaratılacak
• Yaklaşık 200.000 adet piroteknik malzeme ve havai fişekle gösteri yapılacak
• 150.000 watt gücünde ses sistemi kullanılacak
• 1.500 KWA gücünde jeneratör kullanılacak
• 500 adet gösteri ışığı kullanılacak
• 23 adet lazer cihazı kullanılacak
• 18 adet up-link aracı 18 ayrı kentte 36 adet kamera ile görüntü yollayacak
• 4 adet up-link aracı Konya’da canlı yayınlara servis verecek
• 2 adet down-link aracı görüntüleri toplayacak
• 12 kameralı çok gelişmiş bir reji sitemi organizasyonu hem kaydedecek hem de canlı yayınlara görüntü yollayacak

Canlı yayınla ayine bağlanacak olan mevlevihaneler:
Tokat, Şanlıurfa, Manisa, Muğla, Kütahya, Kilis, Karaman, İstanbul Üsküdar, İstanbul Galata, Gaziantep, Eskişehir, Edirne, Çankırı, Çanakkale, Antalya, Afyon, Ankara.

PROGRAM AKIŞI

21:30 Açılış jenerik
21:31 Işık-müzik gösterisi ve Kenan Işık ilk sunum
21:33 Esin Çelebi Konuşma (Mevlana ailesinden)
21:37 Belediye Bşk Tahir Akyürek konuşma
21:41 Vali Osman Aydın konuşma
21:45 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay konuşma
21:51 Başbakan Recep Tayip Erdoğan konuşma (opsiyonlu)
21:56 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşma (opsiyonlu)
22:02 Işık gösterisi eşliğinde Kenan Işık Mevlana Sunumu
22:03 Neyzen Saadettin Özçimi
22:06 Derviş (Kenan Işık) ve çocuklar Belh-Konya yolculuğu gösterisi; belgesel görüntüleri
22:10 Orhan Şallıel yönetiminde senfoni orkestrası özel Mevlana Konseri
22:22 Derviş - Bekçi teatral gösteri
22:26 MFÖ mini konser (senfoni eşliğinde)
22:39 Derviş Mecnun-doktor teatral gösteri
22:41 Ahmet Özhan mini Konser (senfoni eşliğinde)
22:49 Derviş Yahudi Müslüman teatral gösteri
22:52 18 beyit okunması (senfoni eşliğinde) Masood Khalili (Afganistan Büyükelçisi),
Kenan Işık, Ezel Akay
23:00 Derviş -Semanın simgeleri teatral gösteri (270 mevlevinin sahaya yerleşmesi)
23:03 Mustafa Holat (Postnişin) sema başlatma gösterisi (özel tasarım)
23:05 300 semazenin ayini (Konya Türk Tasavvuf Musikisi Orkestrası eşliğinde)
23:11 18 ilden canlı yayınla semazenlerin ekranlara taşınması ve semaya bağlanmaları
23:17 Lazerle oluşturulan semazenlerin aynine katılması; gökyüzünde yapay bulutta Lazer efekti ile Şeyh efendinin suretinin oluşturulması
23:20 Kur'an Okunması (Hafız Ahmet Çalışır)
23:24 Mevlevi Duası (Mustafa Holat)
23:28 FİNAL: Orhan Şallıel orkestrası, koro, ışık gösterileri, lazer şov ve doğum günü havai
fişekleri
Kaynak: 5. Boyut Stüdyoları, İHA


En son Burakhan tarafından Sal 25 Eyl 2007, 02:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Burakhan
11 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 18:34Konya, büyük geceye hazırlanıyor;
Konya Atatürk Stadı'nda, 30 Eylül Pazar akşamı Mevlana'nın 800. doğum yıl dönümü dolayısıyla yapılacak 300 semazenli gösteri için yaklaşık 300 kişilik ekip hazırlıklarını sürdürüyor.


Organizasyonun Genel Koordinatörü Metin Soltay, 2007 Mevlana Yılı kapsamında yapılacak gösteri için 2 gün önce hazırlıklara başladıklarını ve çalışmaların Pazar akşamına kadar aralıksız devam edeceğini söyledi.
2 saatlik gösteri için 5 günlük bir hazırlık döneminden geçeceklerini belirten Soltay, organizasyon için yaklaşık 300 kişilik ekibin gece-gündüz vardiyalı olarak çalıştığını bildirdi.
Pazar akşamı yapılacak gösteride sırasıyla Senfoni Orkestrası, MFÖ ve Ahmet Özhan'ın konser vereceğini belirten Soltay, ardından 300 semazenin aynı anda 3 bin metrekarelik platformda sema yapacağını kaydetti.
Sema gösterisi için statta bir düzenlemeye gittiklerini ifade eden Soltay, şunları söyledi:
''Konya'daki bu program ilkleriyle konuşulacak. Çim üzerine 3 bin metrekarelik özel bir platform oluşturuyoruz. Semazenlerin üzerinde gösteri yapacakları bu platform çimlere de zarar vermiyor. Atatürk Stadı'nda semazenler Türkiye'nin çeşitli illerindeki 18 mevlevihanedeki semazenlerle birlikte eş zamanlı gösteriye başlayacak. Bu mevlevihanelerin her birinde ikişer kamera görev yapacak. Atatürk Stadı'nda ise 12 kamera çalışacak. Toplam 48 kameranın çektiği görüntüler, stattaki her biri 12 metrekarelik 30 ekrana canlı olarak yansıtılacak.''
Soltay, gösteri için 8 tır malzeme geldiğini, konser için hazırlanan sahnenin 900 metrekareye yakın olacağını bildirdi.


Program sırasında bir semazenin lazer gösterisiyle gökyüzüne yansıtılacağını belirten Soltay, ''Bunun için bize bulut gerekiyor. Dünyada 'ilk kez' Türk mühendislerinin geliştirdiği yapay bulut yapacağız. Lazerle oluşturulan semazeni bu bulut üzerine yansıtacağız. Lazerle yapılan semazen, statta dönen semazenlerle senkronize olacak. Bu yapay bulutun dünya prömiyeri Konya'da olacak'' dedi.
Soltay, gösteride 200 binin üzerinde ve 300 kilogram ağırlığında havai fişek kullanılacağını; normal bir gösteride kullanılan havai fişek ağırlığının ise 40-50 kilogram arasında olduğunu belirterek, Konya'daki havai fişek gösterisinin bu açıdan da izlenmeye değer olacağını vurguladı.
Statta 150 bin wattlık bir ses gücü kullanılacağını söyleyen Soltay, ''Gece, 6 jeneratörle çalışacağız. 2007 Mevlana Yılı'na yakışır, dünyanın konuştuğu bir program olacak. Gösterinin bazı bölümlerini BBC ve CNN-Türk canlı yayınlayacak. Uluslararası yayın yapan El Cezire-English ile Fox TV tamamen canlı verecek'' diye konuştu.

Kaynak: Konhaber


M.ALİ AKKAN 2

11 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 01:08

bugün mevlana türbesindeydim restorasyon vardı ama ona rağmen çok yoğunda ve yoğunluğun çoğunu japon lar oluşturuyordu. umarım programda mükemmel olurnebi

11 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 01:48

Benim merak ettigim bir diger husus, Bu gosterilerle beraber Konya metrosunun temeli atilacakti...Ne oldu?

Yoksa yerel seçimlerden hemen once mi atilacak o temel?


Muammer Ulutürk

11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 02:46
30 Eylül Veladet-i Mevlana


DÜNYADA BİR İLK

Alıntı:
Mevlana’nın doğumunun 800. yıldönümü dolayısıyla Konya önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak. 30 Eylül akşamı Atatürk Stadyumu’nda sema gösterisi düzenlenecek. Gecede yaklaşık 300 semazen sema gösterisi yapacak.
UNESCO’nun 2007’yi Dünya Mevlana Yılı ilan etmesinden sonra Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yurtiçinde ve yurt dışında çeşitli programlar düzenlendi. 40’ın üzerinde ülkede bu programla imza atılırken, etkinliklerde bir taraftan sema gösterileri yapıldı diğer taraftan da Mevlana ve Konya anlatıldı. Şimdi ise Hz. Mevlana’nın 800. yıldönümü nedeniyle Konya önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak. 30 Eylül Pazar günü Konya Atatürk Stadyumunda gerçekleşecek programda 300’e yakın semazen aynı anda sema yapacak.

Mazhar-Fuat –Özkan Tasavvuf Konseri Verecek

Saat 21.30’da başlayacak programın organizasyonu “Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü” filminin yönetmeni Ezel Akay ile Sami Dündar yapıyor. Sunuculuğunu Tiyatro Sanatçısı Kenan Işık’ın yapacağı programda Mahzar-Fuat-Özkan grubu ile Ahmet Özhan konser verecek. Mesnevi’nin ilk 18 beytinin Türkçesi’ni Kenan Işık, Farsçası’nı Afganistan Ankara Büyükelçisi Masaod KHalili, İngilizcesi’ni ise Ezel Akay okuyacak. Mevlevi ritüeli ve sembolik olarak kullanılan unsurların anlatımının da yer alacağı programda müzik eşliğinde havai fişek gösterisi, ses ve ışık oyunları programa ayrı bir renk katacak. Semazen figürleri ise lazer ışık yardımı ile bulutlara yansıtılacak. Bulut oluşması için de onlarca bulut bombası kullanılması planlanıyor. Bunların dışında ayrıca stadyumun içine 33 tane dev ekran konulacak ve 18 mevlevihanedeki semazen görüntüleri aynı anda bu ekranlara yansıtılacak. El Cezire, CNN Türk ve Fox TV’nin programı canlı yayınlayacağı belirtiliyor.

Konya’nın Tanıtımına Önemli Katkı Sağlandı

Konya Valisi Osman Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Yaşar Sarıcan ile birlikte valilikte basın toplantısı düzenleyerek, program hakkında bilgi verdi. UNESCO’nun 2007’yi Dünya Mevlana Yılı ilan etmesinden sonra yurt içi ve yurtdışında çeşitli programlar düzenlendiğini kaydetti. Osman Aydın, “Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 40 ülkede Hz. Mevlana ile ilgili program düzenledi. Bu programlarda sadece sema gösterileri yapılmadı. Hz. Mevlana’nın fikirleri ve Konya anlatıldı. Bu programların özellikle Konya’nın tanıtılmasına katkı sağladığına inanıyorum” dedi.

Vali Bütün Konyalıları Programa Davet Etti

Mevlana’nın 800. Doğum Yıldönümü nedeniyle 30 Ekim Pazar günü akşamı Konya’nın önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını kaydeden Vali Osman Aydın, bu programda 300’ yakın semazenin aynı anda sema yapacağını ses ve ışık görüntüsünün ise programa ayrı bir renk katacağını belirtti. Kenan Işık’ın sunuculuğu yapacağı ve Ezel Akay ile Sami Dündar’ın organizyonunu üstlendiği programın uydu aracılığı ile dünyadaki televizyonlara verileceğini kaydeden Vali Aydın, bunun da Konya’nın tanıtımına önemi katkı sağlayacağını belirtti. Vali Aydın, ücretsiz olacak bu programa tüm Konya halkını davet etti. Bir soru üzerine Cumhurbaşakanı Abdullah Gül’ün Pazar günü akşam yapılacak programa katılmayacağını Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılacağını kaydetti. Aydın, “Cumhurbaşkanımız 17 Aralık’taki Şeb-i Arus programına katılacak” ifadesini kullandı.

3 Bin Metrekare Alanda

300 Semazen Dönecek

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sarıcan ise programın teknik ayrıntıları ile ilgili bilgi verdi. Programın 120 dakika süreceğini kaydeden Sarıcan, Semazenlerin ise yaklaşık 3 bin metrekare alanda sema gösterisi yapacağını kaydetti. Stadyuma 33 tane dev ekran kurulacağını ve farklı görüntülerin bu ekranlara yansıyacağını belirten Sarıcan, ayrıca 18 mevlevihaneden de sema görüntüleri aynı anda bu ekranlara yansıtılacağını kaydetti. Programda ses ve ışık görüntülerinin de yer alacağını kaydeden Sarıcan, “Semazen figürleri lazer ışığı yardımı ile gökyüzüne yansıtılacak. Yapay bulut oluşması için ise onlarca bulut bombası kullanılacak” ifadesini kullandı.
www.hakimiyet.com
Muammer Ulutürk

11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 17:50

30 Eylül Veladet-i Mevlana törenleri (Mevlana'nın doğumunun 800. yılı) için bu akşam Konya Atatürk Stadyumu'ndayız.
Kentimizi duymayanlara, hiç bilmeyenlere, öğrenmek isteyenlere, önyargısı bitmeyenlere, sevenlere,aşık olanlara, muhabbeti bulunanlara en güzel şekilde anlatacak bu etkinliği gördükten sonra sanırım, daha fazla tanımak çabası içinde olacağız.

Etkinliğin sürpriz tarafı, canlı yayınla ayine bağlanacak olan mevlevihaneler.
Tokat, Şanlıurfa, Manisa, Muğla, Kütahya, Kilis, Karaman, İstanbul Üsküdar, İstanbul Galata, Gaziantep, Eskişehir, Edirne, Çankırı, Çanakkale, Antalya, Afyon, Ankara Mevlevihaneleri; Mevlevilik, Mevlana, hoşgörü ve Konya kavramlarını zihinlerde bir araya getirecek.
Böyle birşey hiç olmamıştı şimdiye kadar.


EROL42
11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 18:00

selam arkadaşlar;
askerlik nedeni ile uzun zamandır aranızda yoktum o yüzden size kendimi tekrar tanıtayım
ben KONYA/MERAM dan mehmet erol sizlerden ayrı kaldığım süre içerisinde sitede büyük bir
gelişme olmuş bu beni çok sevindirdi.inşallah bir ay gibi kısa bir süre sonra fotoğraflarımla da
katkıda bulunacağım.

Bu arada muammer bey sizden bu gece için güzel çalışmalar bekliyoruz, umarım güzel bir gece olurBurakhan
11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 22:57

"Mevlana 800 Yaşında" gösterisi şu anda Fox TV'de canlı yayında!
30 Eylül 2007, 21:54


Fatih Sayar

11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 23:34

Organizasyon içerik olarak çok anlamlı. Fakat organizasyonda bazı eksiklikler var. Ben şuanda staddan yeni geldim. sekiz buçuktan saat ona kadar oralarda sıra bekledik. Fakat stada giremedim.Tüm stadın dolu olduğu söylendi. Doğrudur stad dolmuş olabilir. Fakat kapılarda büyük bir izdiham vardı. Böyle bir organizasyona hiç yakışmadı. Madem büyük bir organizasyon var kapılardaki izdihamı önlemek için birşeyler yapılamaz mıydı? Bayanlar ve çocuklar kapı girişlerinde büyük sıkıtılar yaşadı. Bu şekilde olmamalıydı. Kapılarda sıra bekleyen turist gruplarını gördüm. Onlarda bizim gibi izdihamın arasında kaldılar. Şimdi onların Konya hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum. Genede bu organizasyonu gerçekleştirenlerin ellerine sağlık. Büyük bir iştahla makinamızı tripodumuzu yanımıza alarak evden çıktık. Fakat elimiz boş döndük. Ne diyelim. Sağlık olsun. İnşaallah bir terslik çıkmadan program tamamlanır.

kürşat dede

11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 23:48

Alıntı:
Mevlâna’dan:Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu,

Dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir

- - -

Bilgi, sınırı olmayan bir denizdir.

Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır.

- - -Meyve ekşi bile olsa, olmadıkça ona ham derler.- - -Sevgide güneş gibi ol,

Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,

Hataları örtmede gece gibi ol,

Tevazuda toprak gibi ol,

Öfkede ölü gibi ol,

Her ne olursan ol,

Ya olduğun gibi görün,

Ya göründüğün gibi ol.- - -Gene gel, gene

Ne olursan ol,

İster kafir ol, ister ateşe tap, ister puta,

İster yüz kere tövbe etmiş ol,

İster yüz kere bozmuş ol tövbeni.

Umutsuzluk kapısı değil bu kapı;

Nasılsan öyle gel.
sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET