Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'e Disneyland
123   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Bülent
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 17:32
İzmir'e Disneyland


Konak Belediyesi böyle bir proje üzerine çalışıyormuş. Alan olarak Kültürpark düşünülüyor, Disneyland yetkileri ise önümüzde ki günlerde İzmir’e geliyormuş.

Alıntı:


İzmir’e Disneyland

Disneyland projesiyle yılda 6 milyon milyon turist İzmir’e gelecek, kent ekonomisi canlanacak, sosyal ve kültürel anlayış değişecek.

KONAK Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Murat Haluk Öncel, İzmir’de Disneyland kurulmasını önerdi. Bu konuda başlattığı çalışmalara herkesten destek beklediğini söyleyen Öncel, "Projenin gerçekleşmesi durumunda İzmir’in ekonomik ve kültürel çehresi değişecek, yılda 6 milyon turist İzmir’e gelecek, kent ekonomisi uçuşa geçecek" dedi

EXPO KADAR ÖNEMLİ

Türkiye’de Disneyland kurma projesini Ankara ve Antalya’nın istediğini hatırlatan Öncel, "Bu proje en az EXPO kadar önemlidir. EXPO kısa sürede olan bir organizasyon iken, Disneyland uzun vadeli bir projedir." dedi. Dünyada 5 ülkede bulunan Disneyland’ın (Büyük Eğlence Merkezi) İzmir’de kurulması için çalışmalar yapıldığını belirten Öncel, Disneyland firması yetkililerinin önümüzdeki günlerde İzmir’e geleceğini söyledi.

EKONOMİ KURTULUR

Yılda l,5 milyar dolar ekonomik girdi sağlayacak bu proje için en uygun alanın kültürpark olduğunu kaydeden Öncel,şunları söyledi: "Yılda 6-7 milyon turistin İzmir’e gelecek. Ekonomi canlanacak. Bir dünya kenti olacak İzmir ekonomik olarak uçuşa geçecek. Çocuklarımız gençlerimiz yurt dışındaki Disneyland’lara gitmek durumunda kalmayacak. Disneyland eğlence ülkesini İzmir’de kurarak sosyal anlayışımızın biraz daha geliştirmiş olacağız. Maliyeti 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında değişen proje 400 bin metrekare alana kurulabilir.Bu proje için en uygun yer Kültürpark alanıdır. Urla, Menderes, Çiğli, Kaynaklar bölgsi de bu proje için uygun alanlar olabilir."


ANKARACİDDİ

Projenin hayata geçirilemesi konusunda ilk adım olarak İl Disneyland Koordinasyon Kurulu’nun, Paramaunt Picture (Walt Disney Production) firmasının temsilcilerini İzmir’e davet ettiğini belirten Öncel, bu projenin çeşitli şekilllerde kurulabileceğini ifade ederek, şu önerilerde bulundu: "Bu proje yap-işlet-devret usulu ile Disneyland firmasına yaptırılabilir. Global olan bu yatırımı İzmir’e hep birlikte elele vererek kazandırmalıyız." Ankara’nın ciddi bir şekilde konuyla ilgilendiğini belirten Öncel, "Ancak İzmir’in özellikle turistik bir kimlik altında bulunması Disneyland’ın olmasını vazgeçilmez kılıyor. İzmir’in Efes, Kentin Meryemana, Selçuk, Bodrum, Marmaris gibi turistik merkezlere yakın olması da bu eğlence merkezinin yapılabilirlik oranını artırıyor" diye konuştu.

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Disneyland’ın global bir proje olduğunu, küçümseneyemeyecek oranda istihdam sağladığını, böyle bir projenin hayata geçirilmesiyle en az 10 bin kişinin işsizlikten kurtulabileceğine işaret eden Haluk Öncel, "İşsizliğin hüküm sürdüğü bu dönemde böyle bir projenin oluşması İzmir için kaçınılmaz. Bu projeye İzmir’de yaşayan bürokratların, sivil toplum örgütlerinin ve halkın sahip çıkması gerekir." dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ege/73408...d=142&sz=30874


-ULAŞ-
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 17:46

Böyle bi proje İzmir Buca Belediyesi tarafındanda düşünülüyordu, yer olarakta Buca'da ki Gölet alanının adı geçiyordu. Ama Kültürpark'a yapılırsa daha merkezi olur, şimdiden merakla bekliyoruz hayırlısı olsun.

EnderYıldırım
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 18:05

Kısa bir süre önce, Disneyland Projesini, KONAK Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Murat Haluk Öncel, Yeni Asır Tv' de açıklamıştı. Gerçekten haberde değinildiği gibi, Expo kadar önemli, çünkü getirileri çok büyük. Ayrıca, yıllardır bu projenin Türkiye' de yapılacağı söyleniyordu fakat yapılan bir şey yok. İzmir, muazzam potansiyeli ile bu işi fazlasıyla hakediyor. Disneyland İzmir' i, bu kente, en kısa sürede kazandırmak için İzmirli' ler olarak destek sağlamalıyız. Bu kente çok yakışacak, Expo' yu da almamız halinde de, İzmir' i dünya markası haline getirecek bir iş.
Buca' da düşünülen sanırım Disneyland benzeri bir proje.

Alıntı:
Buca Belediyesi Buca'yı Türkiye'nin en gözde cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyor.
Buca Belediyesi 150 bin M2'lik Buca Gölet Rekreasyon alanı çevresindeki 2,5 Milyon M2'lik alanda dev bir eğlence merkezi yapmayı planlıyor.
Eğlence Merkezi bünyesinde, Safari park, Disneyland, Aquapark, Golf sahası ve Kongre Merkezi yer alıyor..
Eğlence Merkezi Projesinin Gölet etabı bitti, safari parkının ise %30'luk bölümü kaldı. İlçeye bağlı Kaynaklar Belediyesi'yle hayata geçirilecek olan bu ortak proje, yap-işlet devret modeliyle görücüye çıktı.
Proje kapsamında yer alan golf sahası, Disneyland ve Aquapark İzmir'e büyük çapta hareket kazandıracak.İzmir'in yanında ülkeye ve komşu devletleri de kucaklayan bir cazibe merkezi olması olası.
Çevre yolunun (otobanın) yanında ve Adnan Menderes Havalimanına 10 km gibi yakın bir mesafede olan bu proje kapsamında :
- 1 milyon M2 alana Disneyland,
- 800 bin M2 alana 16 delikli Golf Sahası,
- 450 bin M2 alana Safaripark,
- 200 bin M2 alana Kongre Merkezi,
- 50 bin M2 alana Aquapark konuşlandırılacak.

http://www.buca.bel.tr/disneyland.phpAyhan
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 18:14

Buca'da olması daha avantajlı olur hem çevre yoluna yakın hem de geniş alanı kapsıyor. Kültürpark başka şekilde değerlendirilmeli, yoksa trafik sıkışıklığı berbat olur.

EnderYıldırım
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 18:16

Bence de kültürpark bu iş için uygun değil. Orası İzmir' in özel bir yeri. Kültürpark, hiç bir konuda karıştırılmamalı, aynı şekilde korunmalı. Buca' nın doğru seçim olacağını düşünüyorum.

ozgurok
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 18:30

Sayın milletvekili biraz uçmuş bence.
Yer olarak Kültürpark'ı önermesi bile yeterince abes tabi ki de asıl konu, Paris'teki Eurodisney bile Disney için karlı bir yatırım olmamışken en az 2 milyar $lık böyle bi yatırımın İzmir'e yapılması söz konusu olmaz.
Hiç umutlanmayalım.Emir ERTEN
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 18:40

İzmir için çok güzel bir proje. En kısa zamanda yapılır inşallah.
Birkaç şehrimizde daha buna benzer projeler vardı daha önceden ama ses seda çıkmamıştı maalesef.
Antalya-Disneyland
Mersin-Torosland

Bunları örnek verebilirim. İzmirde yapılması düşünülen disneyland umarım en kısa zamanda yapılacaktır.Buca bencede iyi bir seçim.


-ULAŞ-
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 18:52

Evet aslında alan olarak bakılırsa Buca'daki Gölet alanı proje için gayet uygun, yer sıkıntısı yok ve Gölet ile bütünlük sağlayacak bir proje. Bu anlamda Gölet tam bir dinlenme ve eğlence merkezi olacak. Kültürpark'a yapılırsa tek avantajı diğer semtlerden ulaşım kolaylığı olur, ancak AYHAN arkadaşımızın dediği gibi trafik için tam bir kabus olur.

H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 19:08

İzmir'de yapılacak bir Disneyland müthiş bir cazibe merkezi olur.
Ancak aklıma takılan bazı sorular var:

1. Buca bu iş için aday iken, neden Konak ikinci bir aday olarak ortaya çıkıyor?
İzmirliler olarak yine bir ortak hareket edememe örneği mi sergiliyoruz?

2. Kültürpark gibi şehrin merkezindeki bir alanı bu iş için düşünmek ne kadar doğru?
Ben Kültürpark'ın Londra'daki Hyde Park veya New York'daki Central Park gibi hiçbir yapı içermeyen kocaman bir yeşil alan (keşke daha büyük olsa) olmasını istiyorum.

3. Bu tip haberler hep sansasyonel oluyor. Bir söylenti çıkıyor ve arkası gelmiyor. Bu haberde böyle bir haber mi?


H.ANIL

11 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 21:19

Arkadaslar benim anlamadigim bisey var.

Turkiyede ne zaman bir eglence parki projesi olsa hemen disneyland geliyor deniliyor.Yok Ankaraya ,yok Istanbula ,yok Laraya ,yok Bornovaya Disneyland diye haber cikiyo her sene gazetelerde Ondan sonra tartisiliyor yok 2milyar dolarlik yatirim ,yok kaldirmaz zarar ederiz falan diye

Oysa her eglence parki Disneyland degildir ,hatta ben Disneylanda gittim sadece cocuklar icin pekde matah bisiy deil hani tema parklari var ama Rolercoasterlar falan sinifta kalir Izmir Fuarindakilerinin suslu hali sadece ,ama Disneylanddan baska Dunyada bu iste uzmanlasmis 5 grup daha var.

Zaten eniyiside Disneyland degil ama buyuk bir Rollercoaster yada onun ayarinda hareketli bir eglence parki yapilmasi olur.

Mesela Ispanyadaki PortAventura parki gibi bir tema parki Izmire Disneylanddan daha cok yakisir zaten izmire disneylandda olmaz olsa bile uymaz o baska

http://www.portaventura.co.uk/sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet