Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı

Günlük hayatınızda en çok hangi ülkelerin ürünlerini kullanıyorsunuz?
ABD: Levi`s, McDonald`s, Burger King, Pizza Hut, Apple, Checrolet, Nike
13.4%
 13.4%  [19]
Japonya: Canon, Nikon, Panasonic, Seiko, Pioneer, Toyota, Honda, Sony, Casio, Mitsubishi, Sanyo, Subaru vs.
8.5%
 8.5%  [12]
Almanya: Adidas, Puma, Siemens, Bosch, Audi, Mercedes, Volkswagen, HSBC, Dr. Oetker, Knorr, Opel, Haribo
22.5%
 22.5%  [32]
Fransa: Alcatel, Sagem, Peugeot, Tefal, Renault, Pierre Cardin, Rowenta, Lacoste, Loreal, Cacharel, Activia, Danone
0.7%
 0.7%  [1]
Barkod numarası 869 ile başlayan Türk markalarını kullanıyorum
19.0%
 19.0%  [27]
İngiltere: Reebok, Vodafone, Jaguar, Marks&Spencer, FCUK, Sir Winston, Burberry , Tesco, Accessorize vs.
1.4%
 1.4%  [2]
Dikkat etmedim, bilmiyorum
19.7%
 19.7%  [28]
İspanya: Mango, Zara, Women`s Secret, Donuts, Borges vs.
0.0%
 0.0%  [0]
Markasız Çin malları
13.4%
 13.4%  [19]
İsveç: Saab, Ericsson, Electrolux, Volvo, İKEA, Oriflame vs.
0.0%
 0.0%  [0]
İtalya: Gucci, Prada, Armani, Dolce & Gabana, Ferrari, Lamborghini, Barilla, Ferroli, Benetton, Bvlgari, Olivetti, Diesel, Replay vs.
1.4%
 1.4%  [2]
Toplam Oy : 142

Koray Cerit
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 00:37

Alıntı:
hiçbirini

Hiçbiri demek biraz yanlış olmuyor mu? Nede olsa elbette bir tanesini kullanıyoruz.AmaTürk malını tercih ederim nede olsa bizim malımız.

İ.Koray CERİT

gök-khan
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:04

Benim pek marka takıntım yoktur esasında. Hatta mümkün olduğunca da yerli malı kullanmaya çalışırım fakat bazen ister istemez yabancı markalara yöneliyorum. Çünkü ülkemiz bazı teknolojileri üretmede yetersiz kalıyor maalesef. Durum böyle oluncada mecburen yabancı markaları tüketiyoruz.

Oktay Kasman

6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:30

Yerli malı kullanma konusundaki hassasiyetimizin az bir kısmını Türkçe kelimeler kullanmak,yabancı kelimeleri lisanımızdan çıkarmak konusunda gösterebilsek ne kadar güzel olurdu. Neyse konuyu değiştirmeden Günlük hayatımda hiç bir marka ayırımı yapmadan kaliteli ve ekonomik olan ürünleri kullanıyorum. Bu bazen önemsiz kullan - at tarzı alışverişlerde Çin malı,bazan da kalıcı tüketim ürünlerinde de Türk malı başta olmak üzere diğer markalar olabiliyor.

neşetyıldız

6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:30

Gıda ürünlerinde yüzde yüz Türk markalarını tercih ediyorum,çünkü yabancı markalara gıda konusunda güvenmiyorum içine çeşitli katkılar katabiliyorlar ,buda bizim vücut kimyamızı bozuyor,diğer taraftan genelde yine tercihim Türk markalarıdır.

Celal BAŞER
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:36

Hangi ülkenin malı olduğuna dikkat etmiyorum. Daha çok kalite belgesi olup olmadığına dikkat ederim. Gıda ürünü ve bilinen bir marka değilse, HACCP belgesi olup olmadığına bakarım.

-ULAŞ-
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:39

Tabii ki bende herkes gibi elimden geldiğince kendi ülkemin mallarını kullanıyorum ve kullanmaya gayret ediyorum. Ancak kullandığımız her ürünün yerli üretimi olmadığından mecburen yabancı markalarda kullanıyoruz. Fakat bizde yabancı özentisi olduğundan dolayı bazen kendi markalarımızı bile tanıyamıyoruz. Ürünü alırken isminden dolayı yabancı olduğunu zannediyoruz fakat ürünü incelediğimizde yerli üretim olduğunu görüyoruz. Ben burada üreticelere çok kızmıyorum nedeni ise yabancı mallara olan rağbet ve özenti. Bunu en basitinden dükkan isimlerine bakarak bile anlayabilirsiniz. Maalesef bizde bu yabancı özentisi devam ettiği sürece çoğu markamız yabancı isimlerle satılmaya devam edicek..

Keremss
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:51

Apple Kullanıyorum ama Apple Amerika markası değil İskoç markasıdır.
HSBC Kullanıyorum ama HSBC Alman değil İngiliz & Hong Kong Ortaklığıdır. Özellikle Amerikan malı kullanmamaya özen gösterdiğim için Apple kullanıyorum ama Apple işaretlemem için Amerikan malını işaretlemem lazım bu Yüzden listenin yenilenmesini talep ediyorum.

Ve listede Nokia (Finlandiya) gibi dev firma isimleri yok ayrıca Reebok firması artık İngiliz değil Adidas satın aldı bence bu liste biraz karışmış durumda neden markalardan arındırılıp sadece ülke isimleri olan bir liste yapılmamış tuhaf çünkü markalarda bariz hatalar var. Kullandığım marka yazan ülkede değilki... Ben markalarda ülke takıntılı bir insanım mesela Motorolla kullanmam çünkü amerkayı sevmiyorum.

akalkan
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:57

Zorunlu olmadığı sürece Barkod numarası 869 haricindeki ürünleri almamaya, kullanmamaya çalışıyorum.

gülşen etişken
6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 16:59

Bugüne kadar aldığım ürünlerin hangi ülkenin yapımı olduğuna dikkat ederek almadım.Her zamanki gibi kalitesine,iş görürlüğüne,ekonomik uygunluğuna ve rahat kullanımına dikkat ettim.başka bir kriter aramadım doğrusu.Yabancı mallara rağbet etmenin özenti olduğunu düşünmüyorum.İşime yarayacaksa alırım tabiki.

Yılmaz Edessa

6 yıl önce - Pts 24 Eyl 2007, 20:34

iPod kullanıyorum, mc donalds yada burger king de yiyecek tüketiyorum ara sıra, nike marka ayakkabı kullanıyorum. Haliyle Abd seçeneğini işaretlemek zorunda kaldım. Ancak şu bi gerçek, burdaki markaların birçoğu mecburen kullanılıyor. Yeterli seviyede ürün üretimimiz olduğunu düşünmüyorum. Elbette alternatifler var ancak yeterli değil.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET