Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı

Günlük hayatınızda en çok hangi ülkelerin ürünlerini kullanıyorsunuz?
ABD: Levi`s, McDonald`s, Burger King, Pizza Hut, Apple, Checrolet, Nike
13.4%
 13.4%  [19]
Japonya: Canon, Nikon, Panasonic, Seiko, Pioneer, Toyota, Honda, Sony, Casio, Mitsubishi, Sanyo, Subaru vs.
8.5%
 8.5%  [12]
Almanya: Adidas, Puma, Siemens, Bosch, Audi, Mercedes, Volkswagen, HSBC, Dr. Oetker, Knorr, Opel, Haribo
22.5%
 22.5%  [32]
Fransa: Alcatel, Sagem, Peugeot, Tefal, Renault, Pierre Cardin, Rowenta, Lacoste, Loreal, Cacharel, Activia, Danone
0.7%
 0.7%  [1]
Barkod numarası 869 ile başlayan Türk markalarını kullanıyorum
19.0%
 19.0%  [27]
İngiltere: Reebok, Vodafone, Jaguar, Marks&Spencer, FCUK, Sir Winston, Burberry , Tesco, Accessorize vs.
1.4%
 1.4%  [2]
Dikkat etmedim, bilmiyorum
19.7%
 19.7%  [28]
İspanya: Mango, Zara, Women`s Secret, Donuts, Borges vs.
0.0%
 0.0%  [0]
Markasız Çin malları
13.4%
 13.4%  [19]
İsveç: Saab, Ericsson, Electrolux, Volvo, İKEA, Oriflame vs.
0.0%
 0.0%  [0]
İtalya: Gucci, Prada, Armani, Dolce & Gabana, Ferrari, Lamborghini, Barilla, Ferroli, Benetton, Bvlgari, Olivetti, Diesel, Replay vs.
1.4%
 1.4%  [2]
Toplam Oy : 142

Koray Cerit
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 14:18
Günlük hayatınızda en çok hangi ülkelerin ürünlerini kullanıyorsunuz?

Bu başlık bence çok önemli. Nedeni ise ülkemizde çok büyüt boyutlara ulaşan yabancı mallar.Bu başlığa benzer başlık bir tane vardı sanırım ama oylama yapmak ve daha sağlıklı yorumları almak için bu başlığı açmak istedim. Lütfen oylarınızı ve yorumlarınızı esirgemeyiniz.
Bu yabancı malları kullanmadan da yaşamamız imkansız gibi görünüyor.Ama her zaman Türk mallarını yani kendi üretimimiz malları kullanmayı tercih edelim.Özellikle piyasada Çin ve ABD malları çok fazla.

İ.Koray CERİT

Ufuk Y.
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 14:32

Yabancı malları mutlaka bir şekilde kullanıyoruz. Örneğin bindiğimiz arabalar yabancı, kullandığımız bazı eşyalar ve aldığımız yiyecekler yabancı. Ama 869 nolu barkod olayını bana gönderilen bir mailden öğrendikten sonra artık türk mallarını almaya özen gösteriyorum.Neden paramız yurtdışına gitsin, neden bizim şirketlerimiz kazanıp büyümesinler.

Eskiden ilkokulda iken yerli malı haftası diye bir hafta olurdu ve kutlardık. Hala böyle birşey devam ediyormu bilmiyorum ama halkımızı bu konuda bilinçlendirmek gerkiyor.

Emir ERTEN

6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 15:00

Alıntı:
Eskiden ilkokulda iken yerli malı haftası diye bir hafta olurdu ve kutlardık.

Bu gelenek devam ediyor.

Günlük hayatta hangi ülkenin ürününü kullandığıma doğruyu söylemek gerekirse pek dikkat etmedim.Ama genelde Türk malı kullanmaya özen gösteririm.
Yerli malına vatandaş olarak önem vermeliyiz.Gerçektende yabancı sermayeyi geliştirmek yerine yerli sermayeyi geliştirmeliyiz.

Koray Samancı
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 15:23
Merhabalar,

Ben günlük hayatımda yabancı ülke ürünlerini kullanmam desemde, zamanı geldimi mecbur kalıyorsunuz bi noktada, ama kullanmama ya dikkat ederim (mecbur kalmadığım zamanlarda )...En basiti yemek ihtiyacımı gidermem gerektiğinde dışarıdaysam eğer, ne bilim başlıkda yazılmış olan Mcdonald's-Burger king vs vs bu tür ürünleri tüketmekden geri adım atarım, giyim olarak ve araç konusuna gelince arkadaşlar biraz daha hayırsız sayılırım..Yani en basiti bir araba konusunda olsun, Alman araçlarının çoğu güvenliği ön planda tuttuğu için tercihimi o yönde kullanırım istemesemde keşke yerli firmalarımız güveneceğimiz direksiyonun başına geçtiğimizde ailemizle güvenli yolculuklar yapacağımızı hissedeçeğimiz araçlar yapsalar....Ama şu gün bakıyorsunuz bir şahin marka türk arabası 100 Km.hız limitine daha varmadan 80 Km.den sonra uçuş pozisyonuna geçiyor, her an havalanacakmıssınız gibi hisediyorsunuz o araçların içinde...Biraz daha önem versek ve tabikide en önemli olan şeylerden birisi olan, birazda malzemeden çalma huyumuz olmazsa ve bilinçli üretimlerle , İnanıyorumki Türk ürünleride iç ve dış piyasada adından söz ettirip rağbet görecekdir...Türk ürünlerini kullanalım paramız ülkemizde kalsın...Sevgilerimle Mutlu Kalın....

sserhat
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 15:40

türkiye'de en fazla alman, amerikan ve çin malları kullanılıyor. ben de çin malları hariç alman ve amerikan malları kullanıyorum. tabi ki türk malları da çok kullanılıyor.

hilalacuner

6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 16:32
markalaşma

hiçbirini

ecren
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 16:54

Elimizden geldıgi kadar turk malı kullanmaya calışıyoruz tabıkı ama bu her zman mumkun olmuyor ben genelıkle (turk malından sonra) alman ve cın malı tercıh edıyorum....

u.gönül
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 17:02

mümkün olduğu kadar türk malı kullanmaya çalışıyorum ama bir şeyin yerlisini bulamazsam alman malının kullanıyorum.

Barış Uğurlu
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 17:09

Gıda ürünlerinde büyük oranla Türk malları kullanıyorum (Türkiye'de üretilip yabancı firmalara ait olanlardan ziyade Türk şirketlerine ait olanları). Diğer ürünlerde de bu adetimi devam ettirmeye çalışıyorum.

Hakan Ünal
6 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 17:15

Doğruyu söylemek gerekirse markasız Çin malları hariç,markalı tüm malları kullanıyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET