Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 01:13
Tarihi İstanbul Tünel'in Vagonları YenileniyorBirbuçuk asırlık Tünel'imizin hattı ve vagonları elden geçiriliyor. Mevcut 2 adet vagon ciddi anlamda yenileniyor. 25 Temmuz ile 15 Eylül arasında devam eden çalışmalar sona ermek üzere...

Alıntı:
2 no’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü gözetiminde yapılan Tünel bakım ve revizyonundaki çalışmalar, tarihi dokuya uygun olarak yapıldı. Sözkonusu çalışmalar boyunca Tünel'in duvarları, mekanik ve elektrik aksamları komple yenilendi. Tünelin duvarları çini ve seramikle kaplanırken, çiniler arasına yerleştirilen panolarda eski tramvay ve kule resimlerine yer verildi. Bakım ve revizyonlarda sadece Tünel değil, bu hatta işleyen iki adet fünikülerin de eksikleri giderildi. Araçların gövdeleri tamamen yenilenerek paslanmaz çelikle kaplandı. İstanbul'a yakışır; daha güvenli, modern ve rahat ulaşımı sağlamak için yapılan çalışmalar sonucu yepyeni olan tarihi Tünel'de, artık İstanbullular’a daha iyi hizmet verilecek ve böylece yüzyılları aşarak günümüze kadar ulaşan Tünel, uzun bir süre daha yıllara meydan okuyup dünyanın ikinci metrosu olma gururunu taşıyacak.

(İstanbul Bülteni, Ağustos 2007)


(+)

Yine Fransız malı vagonlar kullanılacak ama, üzerleri paslanmaz çelikle kaplandılar. İç dizaynları da tamamen elden geçirildi.

Daha evvel, buhar kazanlarına, 24 Kasım 1968’de veda eden Tünel, Fransız L’Electro Entreprise firması tarafından tamamen yenilenerek, 26 Kasım 1971’de, tek ray üzerinde hareket eden yeni ve elektrikli vagonlarıyla yolcu taşımacılığına kaldığı yerden devam etti.

Akın KURTOĞLU


recep demirbas
14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 01:34

Tüneli kullanan insanlar eskiye ait birşey görmek isteyen ve beyoğluna bir an önce çıkmak isteyenler diye ikiye ayrılıyor. ikisini de düşünen bir tasarım olur inşallah. hızlı, estetik ve nostaljik

Zeki Varış

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 01:36

Alıntı:
Daha evvel, buhar kazanlarına, 24 Kasım 1968’de veda eden Tünel,


Böylelikle bizim jenerasyon üç restorasyon/revizyona da tanıklık etmiş oluyor, ne güzel .. Ama bakalım bir sonra ki revizyona yetişebilecekmiyiz ..


cenkince

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 01:59

Eski vagonların nerede olduklarını bilen var mı?
Umarım Üsküdardaki müze için yenileniyorlardır.


Zeki Varış

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 02:37

Alıntı:
Eski vagonların nerede olduklarını bilen var mı?
Umarım Üsküdardaki müze için yenileniyorlardır.


Cenk bey, son bakımdan bahsediyorsanız? sanırım değişim olmamış, tekrar elden geçmişler. Haberden böyle anladım ben! Ama buhar kazanlarının değişiminden söz ediyorsanız, inşallah bir yerlerde muhafaza edilmiştir dilerim ..Fatih Can
14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 10:03

Resimde yeniden yapılıyor gibi gorunuyor. Dıs formu bozulmaz umarım hızı arttırılır sadece.

ömer
14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 10:26

Cok güzel bir gelisme istanbul büyüksehir belediyesi son yillarda ulasim adina büyük islere imza atti umarim hizini kemez nazar degmesin.
Insallah birgün gelecek ve istanbulun dörtbiryaninda rayli sistem görecegiz.


Murat Caner
14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 11:15

Metrobüsle uğraşırken bu önemli gelişmeyi unuttuk.

Ali Cemal
14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 11:44

Ama o nostaljik birşeydi Tüneldeki araçlar %100 ulaşım için kullanılmıyorki nostalji için binenlerde vardı ve tamamen değiştirme yerine keşke tamirat yapsalardı İnşallah yeni vagonlar Tünelin o otantik havasını bozmaz.

Oraya zamanında küçük jetonla girildiğinde eski turnikeler vardı ve akbilli turnikeler konulduğunda (Dışı çelik kaplama) oranın havasını bir anda bozmuştu. ve hala Tünele girdiğimde o akbil turnikeleri canımı sıkıyor. Şimdi vagonlarda modern tarzda birşey olursa Tünel tamamen finiküler tarzı bir ulaşım aracı olacak.


mordehay kohen

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 15:20

Acaba ne zaman restorasyon sona eriyor bilen var mı? ben istanbula geldiğimde sıkça bu şirin hat'tan faydalanırım.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM