Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent ARAS

12 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 23:24
Samsun - Salıpazarı


Başlığa rağmen İlçe merkezinde hiç fotoğraf çekemediğim için merkeze ait bilgi ve görüntü veremiyorum şimdilik. Ama söz bir daha geçtiğimde birkaç fotoğraf çekip, bilenlerden bilgi edineceğim.

İlçeye bağlı Alan Köyü'nün panoraması. (fotoğraf kuzey yönünü gösteriyor)


(+)


Yaklaşık 100 haneli köyde, halkın çoğu fındıkla geçiniyor. 80'lerden sonra genç nüfusun çoğu büyük şehirlere göçmüş.
Yerleşim epey eskilere dayanıyormuş...19 yy'dan itibaren nüfus yoğunlaşmış.
Eski ahşap evler betonarmeye dönüştürülüyor.

Karadeniz'in yüksek yerlerinde olduğundan kışları sert geçiyormuş.
Hayvancılık pek yapılmıyor, aileler kendine yetecek kadar hayvan besliyor.
Elektrik ancak 1986'da gelmiş. Su ise hâlâ yok. İnsanlar su ihtiyacını köyün içinden geçen, Terme Çayının bir kolundan sağlıyor.

Köydeki 2 derslikli okul ömrünü tamamlamış, ancak Salıpazarı'na yakınlığı yüzünden yenisinin yapılması sanırım düşünülmüyor. (caminin sağındaki sarı bina)
Öğrencilerin çoğu ilçeye gidiyor.

Fotoğrafın sağında görülen cami 1957 yapımıymış. Ahşap. O da ömrünü tamamlamış. Köylüler yenisini yapmaya karar vermişler ve nüfusa göre çok fazla gelen 1500 kişilik büyükçe bir cami yaptırmışlar.
(minaresinde olduğumdan kendisi görünmüyor )
100 hanedeki tüm insanları toplasanız dolmaz.

Niye bu kadar büyük ? sorusunda - Eskisi cenazelerde yetmiyordu ! diye bir yanıt almışımdır.

Samsun'a yaptığım yolculukta, Karadeniz bölgesindeki pek çok yerleşim biriminde, nüfusuna fazla gelecek boyutta cami inşa etmeleri genel özellik sanırım. Böyle bir eğilim var.
Bir de neredeyse tamamı alüminyum içerdiğini düşündüğüm bir alaşımla kaplı. Gümüş gibi parlıyorlar.

Su ihtiyacını daha sonra düşüneceklermiş.

Bu da Güneye doğru bakış :


(+)
Çetin KOŞAR

12 yıl önce - Cum 28 Arl 2007, 03:15
Salıpazarı İlçemizi Tanıyalım


SALIPAZARI TARİHİ
Terme ve Çarşamba ilçelerinden ayrılan Alanyaykın, Düzköy ve bereket köylerinin birleşmesiyle 1973 yılında belediye olmuştur. 1987-88 yıllarında da ilçe teşkilatı kurularak Samsun’a bağlanmıştır.

I.Dünya savaşı sırasında özellikle Ermeni Çeteleriyle Türk halkı arasında çatışmalar yaşanmıştır.

COGRAFİ KONUMU
Samsuna uzaklığı 54 km. olan ilçenin güneyi Erbaa ve akkuş, doğusu Terme, Batısı Ayvacık, Kuzeyi ise Çarşamba ilçeleriyle çevrilidir. Salıpazarının denize kıyısı yoktur.

İlçenin kuzey düzlük, güneyi engebelidir. Yeşil çay ile Terme çayı ilçe merkezinde kesişmektir. Bu çaylar üzerinde üç köprü vardır. Salı pazarı ile Gökçeli köyünü Kurt köprüsü, Yavaş bey köyünü ise Maviren köprüsü birbirine bağlar.

SOSYO - EKONOMİK YAPISI
İlçe ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu bizzat tarımla uğraşmaktadır. Tarım ürünü olarak Fındık, çilek,çeltik yaygın olarak yetiştirilir. İlçede hayvancılıkta gelişmiştir. Dağlık bölgedeki köylerde sepet, kaşık, çeyiz sandığı gibi ürünler yapılmaktadır.


ULAŞIM
Samsun dan Salıpazarına ulaşım Çarşamba ve Terme ilçeleri üzerinden olmaktadır. Samsun a uzaklığı 54 km.dir.


Garpu Kalesi
Cevizli konakören köyleri arasında yer almaktadır. M.Ö.yy a ait olduğu ileri sürülmektedir. Bir rivayete göre Amazonlara aittir. Klasik anlamda bir kaleye benzememektedir. Giriş kapısı kayadan oyularak, yukarı çıkan merdivenler ise kayaları yontmak suretiyle yapılmıştır. Kalede üzeri taşla kapatılmış iki kuyu bulunur.

Değirmen
Gökçeli mahallesinde 500 yıllık bir değirmen vardır. Kesme taştan yapılmış olan kemeri hala yıkılmamıştır. Bu gün yine un değirmeni olarak faaliyet göstermektedir.

Cami
Çatak Ahmet Ağa köyündeki(Gökçeli Mh.) 105 senelik camidir.


Türbeler
Samzama kadem ve Topal Hacı türbeleri vardır. Halk tarafından çok saygı gösterilip, evliya kabul edilen kişilere aittir.(+)


Gezi ve Mesire Yerleri
Alan, Karaçaören ve kestanepınar köyler çatağında Alabalık üretme tesisleri çevresi, Hasan tekkesi civarı,Yeşilköy yolundaki Adacık, Terme yolundaki çoban düzü mevkileri piknik ve mesire alanı olarak ideal yerlerdir.

İlçede yemyeşil bir bitki örtüsü hakimdir. Salıpazarı ilçe merkezindeki 200 yıllık çınarların gölgesi de dinlenmek için ideal bir mekan oluşturmaktadır.


Belirli Günler
Her yıl Mayıs ayı (5-6-7) içerisinde Tahnal ve Esat Çiftliği Hıdrellez Şenlikleri düzenlenir. Şenliklerde Güreş müsabakaları ve at yarışları yapılmaktadır.

Folklorik Değerler
Karadeniz bölgesinin kendine özgü kültür birikimleri ile Gürcü ve Kafkas halkın kültürel özellikleri kaynaşmış durumdadır.

İlçede eğlenceler genellikle davul zurna eşliğinde yapılır. Çifte telli ve halay yanında bir de gürcü Horonu denilen oyun oynanır.

Yörede ocakbaşı sohbetleri meşhurdur. Ocak aynı zamanda mutfak anlamındadır. Oçakbaşı misafir odası gibi kullanılır ve misafirler burada ağırlanır.


Çetin KOŞAR

12 yıl önce - Çrş 09 Oca 2008, 01:07(+)

(+)


Salıpazarı Müftülüğü Yatılı Kuran Kursu ve CamiiÇetin KOŞAR

12 yıl önce - Sal 22 Oca 2008, 01:11(+)
(+)


Çetin KOŞAR

12 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 02:35(+)Salıpazarı Çayı
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler