Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
TOKİ'den Bursa'ya özel sanayi sitesi
sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
faruk.tantan
6 yıl önce - Çrş 04 Hzr 2008, 18:33

Ben Toki nin asıl işini yapmasından yanayım.
Beşevler küçük sanayi, otosansit, dosab, nosab, deri organize vb vb. nasıl bu sektörde çalışanlar tarafından yapıldı ise yenilerini yapar bu esnaf.
Yeter ki kamu yönetimi onlara yer göstersin ve kaynak aktarsın kooperatiflere.
Toki de Doğanbey i bitirsin ilk önce.
Eskiden Bursa ya yakışmıyor, eski püskü, yıkık dökük diyorduk. Şimdi ne demeliyiz acaba?

Kemal ARITÜRK
6 yıl önce - Cmt 09 Ağu 2008, 11:12

Ankara yolu altında(vatan mahalle) oturduğum için hayata geçmesini en çok istediğim proje.Özellikle dokuma makinalarının yarattıkları olumsuzluklardan bölge halkı olarak bıktık usandık, umarım kısa sürede küçük sanayi sitesi hayata geçer ve şehir içindeki sanayi şehir dışına taşınır.Projenin hayata geçmesiyle birlikte artık belediyelerin bu bölgelerde(duaçınarı,anadolu,vatan....) sanayi ruhsatlı inşaat yapılmasına izin vermemesi,bölgede bulunanlarında taşınmasını zorunlu olarak sağlaması gerekiyor.
Alıntı:
Esnaf için küçük sanayi sitesi kuruluyor
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak’ın uzun yıllar hayalini kurduğu proje nihayet gerçek oluyor. Tak, kent içinde imalat yapan küçük ve orta ölçekli işletmeleri, atölyeleri Bursa dışında

belirlenen bir alana taşımayı amaçlıyordu.
Küçük Sanayi Sitesi adı altındaki proje için Tak, geçen hafta salı günü Bursa milletvekilleri Ali Koyuncu ve Mehmet Tunçak’la beraber Ankara’ya gitti.
Proje kabul gördü.
Buna göre;
Kestel’de çimento fabrikasının arkasında 10 bin dönüm araziye 6 bin 500 esnafın atölyelerini barındıracak Küçük Sanayi Sitesi yapılacak.
TOKİ tarafından yapılacak sanayi sitesinde her türlü sosyal ve kültürel donanımlar mevcut olacağı gibi,sitenin hemen yanında esnafın kalacağı sosyal konutlar da inşa edilecek.
Çevre tamamen yeşil doku ile de bütünleştirilecek.
Tak’ın “Bırakın Türkiye’yi Avrupa’da dahi örneği yok”dediği proje için dün TOKİ Genel Müdürlüğü’nden uzmanlar gelerek alanda incelemelerde bulundular.
İncelemeye Milletvekilleri Mehmet Tunçak ile Ali Koyuncu, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, İl Sanayi Ticaret Müdürü Mahmut İnan ile Üniversiteden Doç Dr. Emine Koban ve Doç.Dr. Zerrin Fırat da katıldı.
Heyet ardından Vali Şehabettin Harput ile görüştü.
BESOB Başkanı Arif Tak’la salı günü milletvekilleriyle beraber Ankara’ya giderken görüştüm.
Döndüğünde de görüşmeleriyle ilgili detay bilgi aldım.
Dün de inceleme sırasında bir kere daha görüştüm.
Proje hakkında bilgi verirken duyduğu heyecanı gizleyemiyordu:
“Yeni bir sanayi sitesi ve beraberinde yeni bir kent doğuyor. Müthiş ve Bursamız için önemsenecek bir proje”.
Tak bu proje ile esnafın ve Bursa’nın da rahatlayacağını söyledi:
“Kentin içinde sokak aralarında dökümcü, dokumacı, ayakkabıcı gibi üretim, imalat yapan esnafımızı daha organizeli, daha modern bir çalışma ortamına kavuşturacağız. Kentin içinden çıktıkları içindükkanlar boşalacak kiralar da da düşme olacak. Ayrıca sokak aralarında hoş görüntü vermeyen, eski işletmelerden Bursa temizlenecek.”
Tak, TOKİ’nin yapımını üstlendiği projenin detaylarını da anlattı:
“Biz hiçbir işe karışmıyoruz. Biz şimdi para topluyoruz. Esnafımızdan 15 gün içinde 1 trilyon lira para topladık.Esnaftan adam başına 1 milyar lira, yani bin YTL alıyoruz.Kalan rakamı 10 yıl , 15 yıl vadeli olarak ödeyeceğiz..Ödeme koşulları da esnafımızı bunaltmayacak”.
Türkiye’nin esnaf sektöründe ilk ve tek Küçük Sanayi Sitesi özelliğine sahip olacak söz konusu proje kademeli olarak bitirilecek.
İlk bir yıl içinde dükkanların teslim edilmesi planlanıyor.

Emre Aykan
6 yıl önce - Cmt 09 Ağu 2008, 15:41

Gerçekten güzel bir proje bursamıza hayırlı olsun..

Kemal ARITÜRK
6 yıl önce - Çrş 20 Ağu 2008, 23:54

Projeyle ilgili güzel gelişmeler var.Hafta sonu toki ile küçük sanayi sitesinin yapımı ile ilgili protokol imzalanacakmış.Sanayi sitesinin hayata geçmesiyle pekçok kentsel dönüşümünde önü açılmış olacak.(alıntı olay gazetesi Yılmaz İŞEL'in köşesinden)
Alıntı:
Şimdi BESOB’un geliştirdiği ve 7 bin işyerini kapsayacak yeni bir sanayi sitesi projesi var gündemde.
Dün BESOB Başkanı Arif Tak ile konuşurken oldukça heyecanlıydı.
“Cumartesi günü TOKİ ile Kestel’de yapılacak sanayi sitesinin protokolunu imzalayacağız. Sayın Bakanımız Faruk Çelik de törenimize katılacak. Sitenin temelini de 2008 sonunda atacağız” dedi Tak ve şunları ekledi:
Sanayi sitesi, inşaatına başlandıktan 1,5 yıl sonra bitirilecek. Esnafımız işyeri bedellerini ise kira öder gibi 10-15 yılda TOKİ’ye ödeyecek. 5-6 bin esnafın sanayi sitesine gelmesiyle Bursa rahatlayacak. 1993 yılında BESOB’a ilk başkan olduğumda böyle bir sanayi sitesi yapmak hayalimdi. Hatta bunun sözünü de verdim. İçimde hep uhde oldu. Protokolun imzalanmasıyla bu hayalimin artık gerçekleşiyor olmasından büyük mutluluk duyuyorum.”

nazimcaner
5 yıl önce - Cum 03 Ekm 2008, 21:28

kemal bey bahsettiğiniz bölgelerde yerleşim yokken dokuma fabrikaları kurulmuştur.şahsen biz ve bir çok komşumuz 1980 lerde o bölgede fabrika kurduğumuzda etrafta hiç bir yerleşim yoktu. ancak daha sonraları çoğunlukla buralarda çalışanlar kazandıkça evlerini yakın civarlara yapmaya başladılar.
Ayrıca Şimdi işlerin böyle kötü olduğu bir durumda, can çekişen küçük imalatçının böyle bir yatırım yapıp sanayi bölgesine taşınabileceğini mi sanıyorsunuz?ve bu taşınma olsa bile şu an o bölgedeki imalathanelerden ekmek yiyen binlerce emekçinin,zaten çok az kazanç olan,hatta zararına çalışılan bu devirde,o bölgeye servisle taşınmasının ek maliyetini imalatçının karşılayamayacağını biliyormusunuz?

Artı şunu söyleyelim, hiç bursadaki konutların doluluk boşluk oranınından haberiniz varmı ki her aklımıza gelen yeri yıkıp yerleşim alanına çevirelim diye düşünüyorsunuz? Bunların devlete zararlarını hiç düşünüyormusunuz?

Kemal ARITÜRK
5 yıl önce - Cmt 04 Ekm 2008, 18:51

nazım bey artık Bursa da toplu konutlardan ziyade kentsel döşümlere ağırlık verileceğini başta sayın bakan Faruk ÇELİK olmak üzere kent yönetiminden sorumlu olanlar açıkladı.Alıntıda sayın valininde dediği gibi sanayiden boşalan yerlerde kentsel dönüşüm yapılacak.Ben hiç kimseye beş kuruş vermeden bölgeden çıkarttın demiyorum.Binaları karşılığı sanayi sitelerinden yer verilebilir kentsel dönüşümle konut yapılırsa yapılan konutlardan verilebilir satarsın taşınırsın sanayi sitesine olayı dramatize etmeye gerek yok.Besob başkanı Arif TAK ın açıklamalarına göre şimdiden 2000 esnaf sanayi sitesi için başvurmuş.
Biz istesekte istemesekte Bursa hızla büyüyor 70 yıllarda da dokuma atölyeleri şehrin daha üst mahallelerindeydi(umurbey) kaldırıldılar yerlerine apartmanlar yapıldı hala orlardamı kalsalardı.Bölge 80 li yıllarda boş olabilir ama bugün şehrin içi osmangazi belediyesi küçükbalıklıda kentsel dönüşüm düşünürken dökümcüleri,dericileri çıkarırken yıldırım belediyesinin 300- 400 metre ilersindeki anadolu mahallesi gibi bir yerde neden kentsel dönüşüm yapılmasın.Toki şehrin olur olmaz yerlerine toplu konutlar yapacağına bu gibi bölgelerde kentsel dönüşüm yapsa daha iyi olmazmı?,sanayici düzenli sitelerde faaliyet gösterse iyi olmazmı?,şu andaki görüntü çok mu iyi? Bursa ya yakışıyormu ?sokak aralarında dokumacısı,hurdacısı,demir dökümcüsü......Alıntıdaki valinin açıklamalarını lütfen iyi okuyun.

Alıntı:
2 bin işyeri şehir dışına çıkartılacak
Bursa Valisi Şahabettin Harput, şehir merkezindeki 2 bin işyeri ve imalathanenin Kestel ilçesine taşınması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Bursa Valisi Şahabettin Harput göreve geldiği ilk günden beri kaçak yapı, gürültü, görüntü kirliliği gibi meselelerin çözümü için hassasiyet gösterdiğini belirterek, "Bursa her yönüyle gelişen ve yüksek potansiyele sahip bir şehir. Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa gelişirken bir yandan da sürekli göç alan bir il haline gelmiş. Bursa'da çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz. Belediyelerimiz ve özel idare ekipleri denetimlerini sürekli yapıyor. Bursa'da yıllarca çarpık sanayileşme neticesinde birçok işyeri ve imalathane şehir merkezinde kalmış. Sanayi ve iş alanlarını şehir merkezinin dışına çıkararak görüntü ve gürültü kirliliğini önlemek istiyoruz. Şehir dışına çıkarılacak iş yerlerinin bulunduğu alanlarda kentsel dönüşüm projeleri uygulayarak, sağlıklı kentleşmeye katkıda bulunmak için TOKİ ile ortaklaşa yürütülmesi planlanan Bursa Esnaf Sitesi'ni hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bursa şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Kestel ilçesi sınırları içindeki 4 bin dönüm arazi üzerine yapılması için start verdik. TOKİ ile yapılan görüşmelerde yer ve ilke konusunda mutabakata varıldı. Bursa hurdacılar ve geri dönüşümcüler, ısıtıcılar, dokumacılar, karoseri imalatçıları, demirciler, ayakkabıcılar, sandık imalatçıları, bobinajcılar, oto boyacıları, kuru temizleyiciler, camcılar, unlu mamul imalatçıları, işlemeciler ve nakışçılar, oto tamircileri gibi odalara ait ilk etapta 2 bin adet işyerinin şehir dışına çıkarılması büyük rahatlık sağlayacaktır" dedi.

Yukarıda da dediğim gibi şimdiden 2000 esnaf yapılacak sanayi sitesine başvurmuş.
Alıntı:
küçük imalatçının böyle bir yatırım yapıp sanayi bölgesine taşınabileceğini mi sanıyorsunuz?

Alıntı:
Sanayi Sitesi’nin en geç Ocak ayına kadar temelinin atılacağı bilgisini veren BESOB Başkanı Tak, şimdiden bölgede yer almak isteyen 2 bin esnafın başvuruda bulunduğunu açıkladı. Daha kamuoyuna detaylarıyla açıklanmadan bu kadar yüksek sayıda talep gören projenin tamamlanma süresi ise 18 ay.

Dokumacı esnafıda sanayi sitesine başvurmaya başlamış bile.Haklı oldukları bir konuda şikayette bulunmuşlar,oda kolaylık sağlayacağına ek masraf çıkartmış(Alıntı olay gazatesinden söz sizde köşesinden)

Alıntı:
Dokumacılar Odası’ndan yanıt bekliyoruz...

Bizler hala tekstille uğraşan işletmecileriz. Geçtiğimiz ay ilan edilen TOKİ’nin yaptıracağı Çataltepe bölgesindeki sanayi siteleri ile ilgili müracaatlarda bulunup, on talep için peşinat bedeli yatırdık.
Ancak daha sonra bilgi aldığımız Dokumacılar Odası tekstilci olduğumuz için, 1000 ytl yatırmamızı şart koştu. Biz de odanın hesabına 1000 ytl ödedik. Daha sonra öğrendik ki, Dokumacılar Odası’ndan başka hiçbir oda, TOKi’ye yatırılan para haricinde bir para talebinde bulunmamış.
Biz de Oda’ya gidip Dokumacılar Odası’ndan başka hiç bir odanın böyle ekstra bir bedel almadığını, bu yüzden müracatımızı iptal etmek istediğimizi söyledik. Ancak Oda Başkanımız, kendileri üzerinden müracaatı iptal ettigimizde, TOKİ’ye müracatımızın mümkün olmayacağını, mutlaka
müracaatın kendileri üzerinden olması gerektiğini ve bedelin ödenmesinin zorunlu olduğunu söyledi.
Ayrıca, yapılacak yerlerin üçdört kat daha fazla değerde olmasına rağmen, böyle ucuza mal edilen yerleri hak etmediğimiz, zaten bu zamanda iyilik yapmanın hata olduğu gibi çirkin sözlere maruz kaldık.
Şimdi soruyorum;
Yüzlerce müracaattan 1000 ytl alan Dokumacılar Odası’nın böyle bir para toplamaya yetkisi var mıdır?
Dünyada bütün ülkeler, böyle yatırımlara mütesebbislerin katılımı için her türlü kolaylığı ve teşviki sağlamak için yarışırken, Dokumacılar Odası’nın bu engelleyici tavrı doğru mudur?

İşler kötü demişsiniz Allah aşkına ne zaman iyi olduki ben kendimi bildim bileli 90 lardan beri devamlı işler kötü bunlar bahane olmamalı.Sizin esnaf kümelenme modelinden haberiniz varmı? alıntıyı iyi okuyun ve esnaf kümelenmesinin ne gibi faydaları olduğunu görün.Dünya ile rekabet etmek istiyorsak sürekli sızlanmamalıyız artık birtakım çözümler bulmalıyız esnaf kümelenmeside bu yollardan biri alıntıdada yer aldığı gibi pekçok başarılı uygulaması var.Bursa da da küçük sanayi sitesi ile bu yapılmaya çalışılıyor.Sanayinin şehir dışına çıkarılması hem esnaf için hemde bu bölgelerde yaşayanlar için iyi olacaktır.

Alıntı:
Bursa Esnafına Kümelenme Modeli
Dünya hızlı bir ekonomik dönüşüm yaşarken, Türkiye de bu değişiminden doğrudan etkileniyor. Türkiye yeni bir yapılanma sürecine girdi. AB ile üyelik müzakerelerinde 35 mevzuatın 21'inin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirileceğini belirtelim.

Türkiye'nin yeni ekonomi stratejileri kapsamında Büyük Mağazacılık Yasası, Toptancı Hal Yasası, Lisanslı Depoculuk ve Organize Sanayi Bölgeleri hakkındaki kanunları yenileniyor.

Sosyo-ekonomik yapının omurgası olarak tarif edilen esnaf ve sanatkarın içinde bulunduğu sorunların çıkış noktası olarak ise Kümelenme Modeli öngörülüyor. Bir anlamda yeni bir kalkınma modeli.

90’lı yılların sonundan itibaren gündeme gelen Kümelenme Modeli, aynı sektörde faaliyet gösteren, aralarında işbirliği ve aynı zamanda rekabet olan işletmelerin, tedarikçilerin, ilgili kurumsal yapıların aynı coğrafi bölgede yoğunlaşmaları olarak tarif ediliyor.

Dünyada, kümelenme stratejilerini kullanarak çok önemli başarılara imza atmış örneklerin en başarılısı Kaliforniya’daki Silikon Vadisi. Dünyanın bilişim merkezi konumundaki bölge Microsoft’un da merkezi. Diğer bir örnek ise Almanya’nın Heidelberg bölgesi. Dünyadaki baskı makinelerinin yüzde 40’ı burada üretiliyor.

Sanayi kümelenmelerinin en önemli örnekleri son yıllarda Çin’de ortaya çıkıyor. Çin’de 100’ün üzerinde hazır giyim havzası olduğu biliniyor. Bu bölgelerin her birinde ortalama bin 500 fabrika var.

Kümelenmeler, üretkenliği ve verimliliği arttırmanın yanında yeni ürünler üretilmesi için yenilikçiliği beslemesi, tedarikçilere kolay ulaşma anlamında modele dahil olan işletmelere rekabet avantajı kazandırabiliyor.

Pazar, teknoloji ve rekabet bilgilerinin ortak bir veri havuzunda biriktirilmesini sağlayan kümelenmeler sayesinde, işletmeler, kamu kuruluşları, eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğinin ortaya çıkmasına da yol açıyor.

Örneğin, Adıyaman’da yaklaşık 4 yıl önce hazır giyim ve tekstil sektöründe uygulanan bu modelin kent ekonomisine büyük katkıları olduğu altı çizilecek bir gerçek.

Bursa’da ise ilk hedef, bu modelin esnaflara uygulanması. AK Parti İl Başkanlığı ve Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin işbirliği ile Kümelenme Modeli’nin ön hazırlıklarına başlandı. Hafta içinde İl Başkanı Sedat Yalçın ve Parti yöneticileri ile buluşan BESOB Başkanı Arif Tak ve Birlik yönetim kurulu üyeleri konuyla ilgili bir toplantı daha yaptılar.

Şehir merkezinde faaliyet gösteren farklı hizmet kollarındaki 5 bin civarındaki esnaf ve sanatkarın geleceğini belirleyecek proje için fizibilite çalışmaları sürüyor.

Söz konusu esnafları aynı merkezde toplayacak Esnaf Kümelenme Modeli’nin uygulanacağı 5 bin dönümlük alanın elde edilmesi yönünde belediyeler ve ilgili kamu kurumlarıyla da görüşülüyor. Toplu Konut İdaresi tarafından yapılması planlanan inşaatlar esnafa 10 yıla varan vadeler ve ödeme kolaylıkları ile sunulacak.

Proje hayata geçtiği takdirde, esnafın ekonomik dönüşümünün yanında, Bursa’nın merkezinde ve sokak aralarında kalmış sağlıksız yapıların kaldırılmasıyla şehir merkezinin nefes almasına da olanak sağlayacak.

Sizinde dediğiniz gibi bölgede zaten yerleşim var.İnsanlar evlerini işyerlerinin yakınına hatta üstüne yapmışlar.Ben yerleşimin hiç olmadığı bir bölgeyi yerleşime açalım demedimki bölgede zaten yerleşim var,kimi yerlerde konutlar çoğunlukta kimi yerlerde işyerleri kimi yerlerde de işyerleri konutlar içiçe.Peki sizin Bursa daki sosyal konutlara kaç bin kişi başvurdu bundan haberiniz var mı?Sadece yiğitlerdeki 492 eve 9000 e yakın insan başvurdu bundan haberiniz var mı?konut çekilişleri kapalı spor salonlarında yapıldı bundan haberiniz var mı?Ev alamayan insanların ev ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığınızdan haberiniz var mı?Konutların boşluk doluluk oranını bırakında siz bana o bölgede çalışan emekçilerin yüzde kaçı sigortalı onu bana söyleyin,gidin bakın bir konfeksiyoncuya,dokuma atölyesine kaç kişi sigortalı çıkacak.Aklımıza gelen her yere değil şehrin sorunlu bir bölgesine kentsel dönüşüm yapalım dedim ben. Ayrıca kentsel dönüşüm yapalım demek illa bir yerleri yıkıp konut yapalım mı demekmidir?, bir de sanayi sitesinin devlete yararını düşünün bence kayıt dışı ekonomi,vergi kaçırma,sigortasız işçi çalıştırma baya bi önlenir.Uzun lafın kısası bu bölge çarpık yapılaşmanın olduğu sanayinin de konutlarında iç içe geçtiği sorunlu ıslah edilmesi gereken bir bölge zaten şehir yönetiminde bulunanlarda kararını vermiş durumda sayın valininde açıklamalarından bu anlaşılıyor.

Alıntı:
Artı şunu söyleyelim, hiç bursadaki konutların doluluk boşluk oranınından haberiniz varmı ki her aklımıza gelen yeri yıkıp yerleşim alanına çevirelim diye düşünüyorsunuz? Bunların devlete zararlarını hiç düşünüyormusunuz

Peki siz sanayi sitesinin yakınına aynı zamanda esnaf için toplu konut yapıcağını biliyormusunuz!Birlikten kuvvet doğar sanayi sitesine ulaşım pek hala şehrin diğer bölgelerindeki işyerlerine ulaşım nasıl sağlanıyorsa esnaf bir araya gelerek servis sorunu halledilir.Ayrıca bursaray ın ankara yolunda sanayi sitesine kadar uzatılması ve istasyondan sanayi sitesine dikine minübüsler konulması düşünülüyor.
Alıntı:
o bölgeye servisle taşınmasının ek maliyetini imalatçının karşılayamayacağını biliyormusunuz?

nazimcaner
5 yıl önce - Cmt 08 Ksm 2008, 03:52

BURSARAY gelicek Ha? Ben üniversitedeyken Üniversiteye bursaray gelicekti , sene 2002 den beri gelicek.Geldimi? Oraya da toplu konut yapılacak olabilir, tamam. Önce bir sanayi sitesi yapılsında sonrasını görücez. İşlerden yakınmak demişsiniz, 90 dan beri değil 2000 li yıllar itibariyle işler kötü, şu anda sıfır.Siz büyük ihtimalle emekli veya devlet memurusunuz herhalde, üreticinin sıkıntıları size yalan geldiğine göre...Evet birçok esnaf başvuruyor sanayi sitesine, kirada olanlar yer sahibi olmak için, yer sahibi olanlar ise kiraya vermek için.Yani bir çeşit masraftan kaçmak masraf çıkarmak için. Yoksa herkes yerinden memnun.
Sizin Kadar alıntılarla süsleyip uzun yazılar yazmak için vaktim yok malesef uzatamıyorum, doğru düşündüğünüz noktalar olabilir ama, yanlış yorumladıklarınız da var.Bu memleket sadece emlak vergisi ve motorlu taşılar vergisiyle dönmüyor. Devletin en büyük gelir kaynağı üretici.

BUradaki işte, demiyorki ver yerini ona göre sana sanayi sitesinde yer vereyim! Gel diyor kucağıma bi daha, buraya bi sanayi sitesi yapıyorum buradan satın alacaksın. Bak almazsan seni şimdiki yerinden kovdururum yarın öbürgün diye gizliden tehtit ediyor.

Üreticiyi kollamıyor, kasasında eğer kaldıysa onlarda çıksın diyor.

Yatırım yapıcak bişey kalmadı, müsade edin üretelim.
Ha birde çin malı tüketmekten vazgeçsin artık herkes

Kemal ARITÜRK
5 yıl önce - Cmt 08 Ksm 2008, 13:52

Bu sorunuzun muhatabı ben değilim beş yılda 5 kilometrelik(yıldırım etabı) hafif raylı sistem yapan belediye başkanlarına sorun.Ben sadece sizin ulaşımla ilgili dile getirdiğiniz sıkıntılara çözüm düşünüldüğünü yazdım.
Alıntı:
BURSARAY gelicek Ha? Ben üniversitedeyken Üniversiteye bursaray gelicekti , sene 2002 den beri gelicek.Geldimi?

Siz 90 lı yıllarda Türkiye de değildiniz anlaşılan o yıllardaki ekonomik krizlerin,körfez savaşının tekstil üzerine yarattığı sıkıntılardan etkilenmediniz anlaşılan.
Alıntı:
90 dan beri değil 2000 li yıllar itibariyle işler kötü, şu anda sıfır.

Hem esnaf sıkıntıda diyorsunuz hem de büyük çoğunluğu kirada olan üretici esnafın uzun vadeli taksitler halinde işyeri sahibi olmasını sağlayacak bir proje karşı çıkıyorsunuz bu çelişki değilmi?şu anda kent içindeki işyeri kiraları çok mu ucuz?Ne güzel işte insanlar üretimlerini kendi yerlerinde yapacaklar,işyeri sahibi olacaklar, kiradan kurtulacaklar.Bu arada Arif TAK ın basında yer alan açıklamalarına göre başvuru sayısı 3700 e ulaşmış.
Alıntı:
Evet birçok esnaf başvuruyor sanayi sitesine, kirada olanlar yer sahibi olmak için, yer sahibi olanlar ise kiraya vermek için.

Kusura bakmayın gene alıntı koydum umarım rahatsız olmazsınız
Alıntı:
Kira öder gibi dükkan sahibi olunacak .Şu ana kadar başvurular 3 bini geçti. Yoğun talep var bunu 5 binde keseceğiz" (Besob başkanı Arif TAK)

Alıntı:
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne üye odalarımızın kanalıyla esnaflarımızdan bu işyerleri için talep toplanmaya başlandı. 5 bin YTL peşinatla girilecek işyerlerini bir yıl içinde TOKİ teslim etmeyi planlıyor. İlk yıl ödemesiz, sonrasında aylık 350 YTL taksitle 15 yılda geri ödenmesi planlanan işyerleri için (Akp il başkanı Sedat Yalçın)

leventmu
3 yıl önce - Prş 04 Ksm 2010, 17:10

(+)

kaynak:http://www.besob.org.tr/

leventmu
3 yıl önce - Çrş 29 Arl 2010, 09:44
Mahkeme kararı hem sevindirdi,hem üzdü

Kestel Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi yeri Bursa 1. İdare Mahkemesi tarafından alanın kararla 627 hektardan 300 hektara düşürüldü. Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak alınan kararın yer açısından güzel olduğunu, fakat 627 hektar için yapılan projenin 300 hektara sığdırılmasının zor olduğunu söyledi.

2009 yılının başlarında Bursa için güzel bir yatırıma kolları sıvadıklarını hatırlatan Tak, İl Genel Meclisi tarafından kararların kademe kademe çıktığını, ama bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin sürece müdahale ettiğini kaydetti. Mahkemeye taşınan konunun neticelenmesinin çalışmaları önündeki engelleri kaldırdığına dikkati çeken Tak, ''Çıkan karar bizi bir yandan üzerken, bir yandan da sevindirdi. 627 hektar olan arazinin 300 hektara düşürülmesi projemizin küçülmesine sebebiyet verecek. Proje başladığında 6 bin olan üye sayımız sıkıntılı süreç sonrasında 4 bine kadar düştü. Küçültmek zorunda olduğumuz proje yüzünden şu anda bin üye fazlamız daha var. Bu sıkıntıyı da bir şekilde aşacağız. Ama yer konusunda güzel bir tespit yapılmış'' dedi.
Projeye engel olunmaması halinde sanayi sitesinin Bursa için bulunmaz bir proje olacağına işaret eden Tak, mahkeme kararının her şeye rağmen bir artı olduğunu söyledi. BESOB Başkanı Tak, proje alanı küçülse de Türkiye'de ve birçok devlette bir eşi daha olmayan sanayi sitesine Bursa'nın sahip olacağını söyledi. Projede alt yapı çalışmalarının sona geldiğini belirten Tak, Mayıs 2011'de temelleri atılacak olan sanayi sitesinin 2 yılda bitirileceğine işaret etti.
Bütün esnafı bir araya toplayacaklarını ifade eden Başkan Arif Tak, ''Bu proje Bursa'ya çok büyük kazançlar sağlayacak. Sanayi sitesinin faaliyete geçmesiyle birlikte şehir içinde imalatçı esnaf kalmayacak. Bursa trafiği rahatlayacak'' şeklinde konuştu.
Üye ödemelerinin TOKİ'ye 15 yılda yapılacağını kaydeden Tak, esnafın ödemelerde zorlanmayacağını söyledi.

Kaynak: www.bursahaber.com.tr

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet