Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Türkan

13 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 00:24
Karabük - Safranbolu - Hükümet Konağı ve Saat Kulesi


Çok yağmur yağdı için saat kulesini dışardan çekemedim .
1797 de İzzet Mehmet Paşa tarafından İngiltere'den getirtirilen saat düzeneği,
 

(+)
beyzamunevver

13 yıl önce - Prş 26 Ekm 2006, 15:24
Safranbolu - Hükümet Konağı ve Saat Kulesi

 


 


 


 


beyzamunevver

13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 17:53

ESKİ HÜKÜMET KONAĞI (1.FOTOGRAF)

       Bulunduğu yer, Safranbolu’da Kale olarak bilinmektedir. 1904 yılında Kastamonu Valisi Enis Paşa tarafından yaptırılan, iki katlı görkemli bir taş yapıdır.  1976 yılında yanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yaptırılan bina “Kent Tarih Müzesi” olarak pek yakında hizmete açılacaktır.

SAAT KULESİ (5.FOTOGRAF)

       Kale üzerinde bulunan saat kulesi, Padişah III. Selim’in Safranbolu’lu Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında yaptırılmıştır. Kare planlıdır, saat  zembereksizdir. Yapı restore edilmiş olup, cuma, cumartesi, pazar  günleri geziye açıktır.


ESKİ CEZAEVİ BİNASI (4.FOTOGRAF)

       Kale üzerinde bulunan Eski Cezaevi Binası, Sultan 2. Abdulhamit tarafından 1906 yılında yaptırılmıştır. Restorasyonu tamamlanmak üzere olan bina “Tarihi El Yazması Eserlerin” sergilendiği “Dökümantasyon Merkezi” olarak kullanılacaktır.

İZZET MEHMET PAŞA CAMİİ (3.FOTOGRAF)

       Padişah III.Selim zamanında 1794-1798 yılları arasında sadrazamlığa yükselen Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa 1796 yılında Çarşı içinde bu camiyi yaptırmıştır. Cami ve avlusu altından geçen Akçasu deresi üzerine yapılan kemerler üzerine oturmaktadır. Cami İstanbul’daki Nurosmaniye Camiinin küçük bir modeli gibidir. Kütüphane, abdesthane, iki çeşme, ve vakıf dükkanları ile Küçük bir külliyeyi oluşturan eğimli araziye uyumlu bir şekilde yerleşen cami, tamamen kesme taştan yapılmıştır. Kalem işleri, bezemeleri Minber ve mihrabı çok zengin olup, mihrabın üzerinde III.Selim’in tuğrası bulunmaktadır. Ayrıca daha önce Manisa’da bulunan İzzet Mehmet Paşa’nın mezarı 2005 yılı içerisinde kendi memleketi olan ilçemize getirilmiştir. Şuan camii avlusunda  görülebilmektedir.


MÜMTAZLAR GEZİ EVİ (2.FOTOGRAF)

1888 yılında Gazi Süleyman Paşa Medresesi Baş Müderrisi Müftü ve Müderris Ziya Efendi tarafından yaptırılmıştır.

     Geleneksel Osmanlı – Türk mimarisinin en belirgin özelliklerini gösteren ev, alttaki hayat bölümü ile birlikte 3 katlıdır.

     Harem ve Selamlık bölümlerinin birbirinden ayrıldığı evin üç ayrı girişi vardır.


Sinan Doğan

13 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2007, 02:25(+)


Bora Arasan
13 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 13:54(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Mekanın aydınlatması iyi.Oldukçada serin bir tepe.Eski safranbolu kalesinin kurulduğu yer burası.Selçuklular kaleyi susuz bırakarak dört ayda ele geçirmişler.sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler