Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
deniztümer

11 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 10:15

(+)

kartpostalın arkasından;
postalandığı tarih: 16.11.1922 Edirne

yılmaz büktel

11 yıl önce - Pts 10 Oca 2011, 12:13

Çok harika bir fotoğraf Deniz, tebrikler
Ancak fotoğrafın açısına kestirmeye çalışıyorum ama bir türlü bulamadım. Üç Şerefeli camii veya minarelerinden biri görüntüye girmiş olsa mesele kalmayacak ama o olmayınca kestirim yapmak zor. Ancak yine de kulenin arkasında Kaleiçinin uzandığını düşünüyorum ve bu durumda resim Vilayet binası önünden çekilmiş gibi görünüyor. ancak ne taş han ne de Sokollu hamamından bir eser görülmüyor.

Sanıyorum sonunda açıyı bulabildim. Olasılıkla Eski caminin önünden çekilmiş bir foto. ön planda görünen yol bugünün Talatpaşa asfaltının olduğu alan. sağ geride tümen binası olması gerekiyor ya görüntüye girmemiş ya da henüz yapılmamış. Üç şerefeli, Taşhan, Sokollu hamamı daha geride oldukları için görüntüye girmiyor. Ağaçların üzerindeki külah-kule benzeri oluşumun, 1901 yangınında yanan Mumcular sokağındaki kilise olduğunu düşünüyorum. Ortadaki caddenin Talatpaşa caddesi olması ve Kaleiçinini ikiye bölmesine daha çok yıl olmalı. Kulenin gerisindeki ufuk yükseltisi de Yıldırım semtine karşılık geliyor. Sol tarafta görülen camii ise öncelikle ŞahMelek cami olmalı, o değilse Gazi Mihal olabilir.

ERHAN DEMİR
11 yıl önce - Pts 04 Nis 2011, 23:54

Üç Şerefeli Camii Kapısından Eski Saat Kulesi

namoet
10 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 17:25

(+)

namoet
10 yıl önce - Cum 19 Ağu 2011, 02:36

(+)

sayfa 6
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler