Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Canas
11 yıl önce - Sal 18 Eyl 2007, 20:52
[İST-A7.41] - Metrobüs Hattı, Basında Yazıldığı Gibi Gerçekten Durduruldu mu?

Yururluge giren Vezneciler Tramvay hatti ve de Metrobus hatti nedeniyle bence Istanbul Ulasimi dun tarihi gunlerinden birini yasadi.
Arkadaslarin yaptigi tum elestirilere baktim bir cogu cok mantikli elestiriler lakin ben her seye ragmen bu iki hattinda (ozellikle polemik konusu olan Metrobus hattinin) basarili oldugunu ve de ileride daha da verimli olabilecegini dusunuyorum.
E-5 trafigini cekenlerden biri olarak eksiklerine ragmen hattin acilmasini (ve de isletilebilmesini) ise dogru karar olarak telakki ediyorum.
Bugun Mcagri arkadasimizin bahsettigi konu ise hakikaten hayret uyandirici. Merkez medyamiz (Hurriyet, Milliyet, Sabah, Vatan ve de Aksam) bence metrobus konusunda tamamiyle sinifta kaldi. Istanbul Avrupa yakasinin ana hattindan gecen ve de en az 3-4 milyon kisiyi yakindan ilgilendiren bir konu hakkinda bu kadar lakayt bu kadar da cahil olunmasi gercekten uzucu. Proje Insaat halindeyken diblerinden gecen bu hatla neredeyse hic ilgilenmeyen basinimiz metrobus acildiktan sonra 2 metrobusun hattan cekilmesinden sonra "hat kapandi, cilebus, trafik kitlendi, ölduk bittik" tarzi art niyetli ya da cahilce yayini, ki bu konuda Milliyet ile Vatan birinciligi goguslediler, bize medyamizin nasil vasifsiz oldugunu ve de wowTurkey'e ne kadar ihtiyacimiz oldugunu gosterdi.
Ben fotograf koyan ve konu hakkinda bize bilgi veren herkese tesekkur ederim.

mcagri
11 yıl önce - Sal 18 Eyl 2007, 21:33

Az önce TV'de Kadir Topbaş'ın ayak üstü bir röportajda sistemle ilgili sorulara cevap verdiği cevaplar yayınlandı, işte söyledikleri:

Konu: Hatta giren araçlar

"Hatta giren araçları tespit ettikçe ceza vereceğiz. Bu hatta emniyet birimlerinin girme isteğine dahi olumlu yanıt vermedik, bundan sonra da asla böyle bir talebe olumlu yanıt vermeyeceğiz, böyle bir şey sistemi bozar."

Bence yukardaki açıklama çok önemli.

Konu: Minibüslerin kaldırılması

"Bu sistemden sonra zaten bu hatta hala minibüse binen kalacağını sanmıyorum. Yılbaşını hedef olarak belirledik, bu tarihten itibaren minibüsler kalkacak."

Gazeteci şöyle bir soru sordu: "Trafikte asıl kargaşanın Perşembe günü yaşanacağına dair söylentiler var, şantiyeler açılacağı için?"

Bu soru üzerinen dumura uğradım. İki yana sallandım, kendime gelemedim. Bu ülkede, "okullar açılınca trafik karmaşası yaşanmadı ama Perşembe inşallah yaşanacak" diye umut eden bir güruh var. Yani adam Perşembe günü trafik karmaşası yaşanması umuduyla yanıp tutuşuyor, "Pazartesi olmadı, inşallah Perşembeye" diye hayaller kuruyor içinden. Bu insanların psikolojisi nereye gidiyor merak ediyorum.

Kadir Topbaş ne mi dedi bu soruya: "Şantiyeleri bu hafta başlatmıyoruz. Gelecek hafatdan beri, pik saatlere dikkat ederek peyderpey çalışmalara başlayacağız."

Sanırım ben onun yerinde olsam dayanamayıp, "Perşembe günü kargaşa bekleyenler bir defa daha üzülebilirler" şeklinde cevap verirdim.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Sal 18 Eyl 2007, 22:04

Bu akşam haberlerinde aTV de aynı konuyu işliyordu. Merakla dinledim ve meseleyi anladım... Bizim basın bir âlem... Nasıl bu derece bilgisiz olabiliyorlar bu konuda, anlamıyorum... İnsan, hiç mi dönüp bir bakmaz; hatta şu an itibarıyla acaba araçlar çalışıyor mu, çalışmıyor mu diye...

Akın KURTOĞLU

sinan84
11 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 07:28

Selamlar

ya kusura bakmayın ama bu bizim ülkedeki basından ne beklersiniz ki ? hicbiri hicbirseyden haberdar degil ya da haberdar oldugu halde reyting yapacak tarzda sunuyorlar haberi... adam akıllı dogru ve dürüst bir sekilde haberi ortaya koyan gazete tv fln daha göremedim gibi...

olay sadece Phileaslarin cok büyük olması sebebiyle dönüş yapabilmek için trafiğe girmesi gerekiyor ve bu da pik saatlerde trafiği aksatıyor ve bu sebeble pik olmayan saatlerde hizmet verecek phileaslar... gidip bunu 'metrobüs durduruldu' diye aksettiriyorlar... bilmeyen biri tüm hat seferlerini durdurdu sancak... ah ne diyeyim ki ben...

bu arada Istanbula sağ sağlim vardım. İnşallah bugün test edeceğim sistemi

Saygılar

Semih Yaşar

11 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 09:11
Metrobüs

Bu sabah 7:30 itibarıyle Cevizlibağ yönüne doğru yaklaşık 30 saniyede bir otobüs geliyordu,
Basın mensupları bu manzarayı görse hırslarından patlayabilirler. İki katlı otobüs görmedim,
çok yerinde bir kararla körüklü Citaro çalıştırmaya başlamışlar, iki katlı otobüsler Metrobüs
hattı için uygun değil. Capacity'ler de vızır vızır işliyor, Cevizlibağ'dan sonra trafiğe karışıp
dönüş yapmaları hiç problem değil.
Bu gözlemlere dayanarak ikinci bir Metrobüs hattı öneriyorum.
78A Avcılar-Aksaray
Madem bu araçlar trafiğe karışıp Ulubatlı civarından dönüş yapabiliyorlar,
o zaman girsin Vatan caddesine, Hafif Metro istasyonunda son durak yapsın.

78 hattı aynı sıklıkta devam ederken, 3 dakikada bir 78A otobüsü de çalışabilir.

Burç

11 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 09:23

Ne olur Aksaray'a gitmesin artık!
Metro Aksaray'a gidiyor. Tramvay Aksaray'a gidiyor.
Nedir bu Aksaray saplantısı?
İstanbul'un ulaşım omurgası artık E-5, Aksaray değil.
Metrobüs bu eksiği gidermek için tasarlandı. İlla trafikten gidecekse Mecidiyeköy'e gitsin.

Fatih Can
11 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 09:40

Medya bir alem bilgisiz insanlar guruhu mu desk artik ne desek. Yazik ne diyelim baska.

Bir kere de istanbulda su problemi var iken su hatlari yenilenmiyor diye gostermisti, bunu gosterirken de iskinin bir robotu var onunla hatlari tamir ediyor demisti. Halbuki robot kanalizasyon temizligi icin icindi ATV li gariban arkadaslarin haberi yok. Ben utandim haberi seyrederken. Sanirim artik soyle birsey oluyor halkin bu konularda ilgisi ve bilgisi arttikca bazi haber ve TV servisleri ulkemizde epey bir halkin gerisinde kalmis durumdalar.

Semih Yaşar

11 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 10:35
Aksaray

Alıntı:
Metro Aksaray'a gidiyor. Tramvay Aksaray'a gidiyor.
Nedir bu Aksaray saplantısı?

Hafif Metro Aksaray'a çok dolaşarak gidiyor, Metrobüs kullanan ve Aksaray'a giden bir yolcu
Merter'de hafif Metroya geçse 25-30 dakika sürer Aksaray'a gidiş.
Tramvay ise Millet Caddesi üzerinden Aksaray'a gidiyor , Cevizlibağ'dan 15 dakika sürer.
5 dakikada bir kalkan 78A Metrobüsü ile Cevizlibağ-Aksaray arasını 10 dakikada gidersiniz,
Vatan caddesi üzerinden gideceği için o bölgeye de hizmet etmiş olur.

Ben 78 hattı Aksaray'a gitsin demiyorum, daha seyrek çalışacak 78A hattı oluşturulsun
ve Vatan caddesi üzerinden Aksaray'a gitsin diyorum.

alikurultay

11 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 11:00

Şahsi fikrim, özellikle Metrobüs konusunda medyanın tavrının cehalet yüzünden olmadığı yönünde. Sonuç itibariyle kameralardan dahi canlı izlenenebilecek bir şey, elbette biliyorlar gerçeği.

Papa'nın ABD ziyareti, ve gazetecilerin yaptığı haber konusunda bir fıkra vardır, ona benziyor medyanın tavrı. Ancak bu durumda tüm bir milleti gerizekalı yerine koymalarını da kaldıramıyorum. Ayıp yahu!

mcagri
11 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 20:33

Son metrobüs yalanı SKY Turk TV'den geldi. Buna göre metrobüs seferleri pik saatler için durdurulmuş. !!!???

Bir de muhabir ve kameraman tutmuşlar metrobüsü geziyorlar. Mikrofon tuttukları beş kişinin beşi de sistemin rezalet olduğunu, merdivenden çıkamadıklarını vs. anlattı, ilgililere lanet yağdırdı.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM