Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
gökhan tohumcu
12 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 18:03
Erzurum - Tepsi Minare - Saat Kulesi


Türkiye Saat Kuleleri


Yeri:Erzurum iç kalede yaklaşık 2000 m rakımda yer almaktadır.Diger bir adı da saat kulesidir.Diğer bir özelliğiyse savaş zamanında gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.Saat Minarenin şerefe kısmının altında yer almaktadır.


Tarihlemesi:Şererefe gövdesinde yer alan kitabeye göre Saltuklu Emirleinden Muzaffer Gazi Bin Ebu"l Kasım Tarafından 1124-1132 yılları arasında yaptırılmıştır.


Mimari ve Süsleme özellikleri:İç kale sur duvarlarının üzerinen yükselen minarenin kaide kısmında malzeme iki renkli kesmetaştır.
Minarenin kaide kısmından sonra gelen gövde kısmı tuğla malzemeyle örülmüştür.Yüksekliği 30 m civarındadır.
Silindirik gövde aşağıdan yukarıya doğru daralır.Tuğlaların yatay,dikey ve çapraz dizilmesi sonucu gövde kısmı örülmüştür.Bu düzenleme sonucunda karşılaşılan geometrik kompozisyon süslemeye dahil edilebilir.Yine şerefe kısmının altında yer alan ve minadenin yapılış tarıhini ve banisinin adını veren kufi karekterli kitabe de süslemeye dahildir.Ayrıca kibabetik kısmının  üst kısmında yer alan şrefe kısmının altında tuğlaların sırlı ve sırsız şekilde kullanılmasından ötürü baklava motifi oluşturulmuştur. Şerefe kısmının üstünde yer alan petek ve külah kısmı orijinalliğini koruyamayarak günümüze ulaşmıştır.Ahşap malzemeli olan şerefe kısmı barok düzenlemeyi andırır niteliktedir ve burada saat kulesinin çanı görülmektedir.
Yapı önemini Anadoluda yapılmış en eski minarelerden alır.


 

(+) 

(+) 

(+)
 

(+)
 

(+) 

(+)
hüssam
12 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 18:34

siyah beyaz çekim
(+)


yılmaz büktel

12 yıl önce - Cmt 22 Eyl 2007, 00:44

Alıntı:
Şerefe kısmının üstünde yer alan petek ve külah kısmı orijinalliğini koruyamayarak günümüze ulaşmıştır.Ahşap malzemeli olan şerefe kısmı barok düzenlemeyi andırır niteliktedir ve burada saat kulesinin çanı görülmektedir


baroğu andırmaz, Osmanlı-Barok döneminin işi ve tarzıdır


55ihsan55
12 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 16:37
Tepsi Minare (Saat Kulesi)


Tepsi Minare (Saat Kulesi):

Tepsi Minare, şerefe altındaki kitabeye göre Saltuklu emirlerinden Muzaffer Gazi tarafından 1124-1132 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Minare; sur duvarları hizasına kadar iki renkli kesme taşla örülü, kaide üzerinde tuğla örülü silindirik gövdeye sahiptir. Gövdenin üst bölümünde geometrik bezeme bulunmaktadır. Şerefeden sonrası yıkılmıştır. Bu bölüme 19.yy'da barok tarzda ahşap malzeme ile şerefe eklentisi yapılmış ve içine saat yerleştirilmiştir. Tepsi Minare, Karahanlı ve Büyük Selçuklu döneminde yapılan minare geleneğinin Anadolu'daki en eski temsilcisidir.(+)

(+)

(+)

(+)


onurnazliaka
9 yıl önce - Sal 21 Arl 2010, 00:20Saat Kulesi
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler