Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Pendik
« önceki   123 ... 143144145   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
atyilmaz

12 yıl önce - Cum 18 Şub 2005, 14:09

(+)
, ssecil arkadasımız gibi bende Pendik'te Adalar'ın karşısında oturuyorum, kendisine katılıyorum ve aynı zamanda ondan önce davranarak bu fotoyu koyuyorum. İnşallah bu fotoğrafı günbatımı fotoğraflarının içene koymazsınız Sevgili webmasterlar

Murat Tolga Karahanoğlu

12 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 23:18

Pendik Uydu Görüntüsü

(Pendik)

OsMaN UyGuN

12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 00:10

Alıntı:
Pendik Uydu Görüntüsü

abi üzgünüm ama nu görüntü %99 KARTAL ilçesi sınırlarına ait
hatta benim mahallemi gösteriyor
bu yüzden teşekkür ediyorum...
üst tarafta görünen "göl" gibi şey ise Kartal taşocağına ait olacağını düşünüyorum,
ayrıca Kartal Stadyumuda seçilebiliyor..

Murat Tolga Karahanoğlu

12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 02:28

Alıntı:
abi üzgünüm ama nu görüntü %99 KARTAL ilçesi sınırlarına ait
hatta benim mahallemi gösteriyor
bu yüzden teşekkür ediyorum...
üst tarafta görünen "göl" gibi şey ise Kartal taşocağına ait olacağını düşünüyorum,
ayrıca Kartal Stadyumuda seçilebiliyor..

Osman'cığım haklısın belki ama nasa koordinatları buranın pendik olduğunu gösteriyor. Belkide hani yarı Pendik yarı Kartal olabilir. O kadar şehir var ki bende tam olarak kestiremiyorum acaba doğru mu yanlış mı? Mesela Sivas uydu görüntüsüne bakarsan koordinatlar uymasına rağmen büyük bir baraj gölü var. Şu an araştırıyorum acaba başka bir sivas mı var diye?

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 24 Nis 2005, 17:54

PENDİK:

1. “Her tarafı duvar” anlamında, Bizanslılar; “Pandikian” derlerdi. Şehrin etrafı surlarla (duvarla) çevriliydi.

2. Etrafı duvarlarla çevrili ve geometrik formda 5 köşeli olan şehrin çevresinden dolayı, Yunanca söylenişi olan; “Pantihion” (5 duvar) adı verilmişti (“Penindakot” olarak da söylenirdi).

3. Aydos Krallığı'nın limanı olan şehre; “Pendihi” “beş surlu mahal”, “beş burun”, ”beş çıkıntı” adı verilmişti. 1306'dan itibaren, Osmanlılar tarafından, günümüzdeki söyleniş biçimine çevrilmiştir.

4. Antik “Pantikhion (Latince: Pantichium)” şehri, eski çağlarda, burada kurulmuştu. “Pantichium: duvar” mânâsına gelmekteydi. Yine duvar anlamında; “Penindakot” da denilmekteydi. Yüksek duvarlarla çevrili bu şehrin adı, Osmanlılar devrinde, söyleniş değişikliğine uğrayarak, günümüzdeki haline geldi.

5.Bilinen en eski adı; “Pantikapion”, “Pantikapeum”, “Pantikape”’dir.

6.Roma döneminde; “Panticio”, “Pantecio” ve “Panticia” denilmektedir.

7.Bizans dönemindeki adı; “Pantecion (Pantiki)” olup, “her tarafı surlarla çevrili”anlamına gelmektedir. İstanbul Boğazı kıyılarındaki burunlardan biri olan “Pantecion (Fil Burnu)”ndan ayırdedilmek için buraya; “Kadıköy Pendiki” de denilmekteydi.

8. ”Pen” kelimesi birçok dilde “beş” anlamına gelmektedir. Bu noktadan hareketle yerleşmenin ismi; “beş köy”, “beş burun”, beş çıkıntı” ve “beş balıkçı köyü” anlamlarına gelmekte olup, Ural Dağları eteklerinden buralara göç edenler; “Merkez”, “Dolayoba”, “Yayalar”, “Şıhlı” ve “Kurtköy” adındaki 5 ayrı yerleşmeye ortak ad olarak “Penchdeh” ismini vermişlerdir (Pench: beş, deh: köy demektir).

9.Buraların eski bir Rum balıkçı köyü olmasından ötürü, Rumca; pen: beş, dik: balıkçı sandalı demek olup; “beş balıkçı sandalı” anlamında kullanılmıştır.

10.Aydos Kalesi’nin Osmanlılar tarafından fethinden sonra, bölge için “beş surlu mahal, “beş burun” anlamlarına gelen “Pendik” ismi kullanılmaya başlanmıştır.

Akın KURTOĞLU

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 143144145   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL