Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Yeni Saat Kulesi
123 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
sayfa 1
Hakan Aydın

12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 19:27
Bursa - Yeni Saat Kulesi

Türkiye Saat Kuleleri

Yeni saat kulesi gerçek bir sanat eseri olduğu için sitemizde de yeni bir başlığı hakediyor. Başlığı özellikle gece fotoğraflarıyla zenginleştirmemiz çok faydalı olacaktır.

(+)

(+)

(+)

(+)

Alıntı:
25 yıllık saat kulesini projelendiren Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Merih Ercan, saat kulesini yeniden Bursa'ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek şunları söyledi: "Zor bir işti, ancak şu anda hafiflemiş durumdayım. Şehrin en prestijli noktasına böyle bir eser hazırlamak kolay değildi. Umarım Bursalılar da çalışmamızı beğenirler. Saat kulesi için benim projemi onaylayan ve bana destek olan Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum." Saat kulesini yaklaşık 3 aylık bir hazırlık döneminin ardından 20 günde monte ettiklerini söyleyen Ercan, "Yarı klasik sayılabilecek bir çalışmada kinetik sanatını katarak hareketli döner bir platform hazırladım. Modern çağda ışık çok tercih ediliyor. Bu nedenle tasarımıma ben de ışık ekledim. Döner platformda Cumhuriyet döneminde Bursa'da atak yapan tekstil, turizm ve otomotiv simgeleri ile Osmanlı devlet armasını kullandım." diye konuştu. Döner mekanizmalı saat kulesi, yeni haliyle göze hitap ederken, motifleriyle şehrin tarihi dokusunu ve bugünkü özelliklerini yansıtıyor. 3 kademeden oluşan ve 9,90 metre yüksekliğinde tasarlanan saat kulesi çelik konstrüksiyon üzerine kaplanan limra taşından oluşuyor.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?habern ...olgeno=372

Saat kulesinin bir ismi olmadığından başlığa da ne isim vereceğimi şaşırdım.

Yeni saat kulesi hakkındaki fikir ve görüşlerinizi Heykel'deki Saat Kulesi - Sohbet başlığında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu başlıkta sadece fotoğraflara yer verilecektir.

Hakan Aydın

12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 19:28

Detaylar...

ugurcavac
12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 22:01

ufuk1978

12 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 14:59

(+)

selimer

12 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 17:54
yeni simgemiz

(+)

(+)

bugüne kadar aynı yerde yapılan saat kulelerinin en güzeli olduğunu düşünüyorum. Bursamızın simgesi haline gelebilecek bir yapı olmuş emeği geçenlere sonsuz teşekkür.

En son selimer tarafından Çrş 19 Eyl 2007, 18:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA