Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ziya güney
12 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 23:48

Tarihi İnkaya Çınarı çevre düzenlemesi bizim de Nilüfer Belediye Başkanı olduğumuz 1989-1994 döneminde o dönemin Osmangazi Belediye Başkanı sn. Erhan Keleşoğlu tarafından yaptırılmış ve düzenlemenin tamamlanmasından sonra yapılan açılışa sayın Keleşoğlu'nun Galatasaray Lisesinden okul arkadaşı olan rahmetli Barış Manço da katılarak renk katmıştı.

En son ziya güney tarafından Çrş 19 Eyl 2007, 23:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

necati demir
12 yıl önce - Prş 20 Eyl 2007, 09:15

merhaba,
ağzına, kalemine, gönlüne ve aklına sağlık _ serhat kardeşim.
çok haklısın kültürpark ta ki çınarlar da sanırım sayın üst düzey yerel yöneticilerimiz tarafından eciş-bücüş ve enkaz görünümlü olarak değerlendirildi. yada birilerinin manzarasını kapatıyorlardı.
hatırlar mısınız bilmem rahmetli öğretmenlerimizden ihsan ve süheyla çizakça ların burgaz da ki evlerinin balkonlarının içinden kavak ağacı geçerdi, kullanımı zorlaştırsa da o ağaca kıyamamışlardı.
iyi ki bu kesilen ağaç rezaletlerini görmediler.
dilerim bizlerde şimdilerde önüne gelen herşeyi kemiren yeni "tür e" karşı inkaya çınarı gibi direnebiliriz.
kolay gelsin..

Batur

12 yıl önce - Cmt 22 Eyl 2007, 01:01

Alıntı:
inkaya çınarı sayfasında yerel yöneticiler tarafından "kültürpark ta" kesilen çınarlar ile ilgili yorumlar var da. "hah işte budur" mudur parkın stadyum girişi ile orta kapı arasında kesilen çınarlar?
merak ettim ve korkarım kendime göre düşündüm.
kolay gelsin.

Necati Bey, Kültürpark’ta kesilen ağaçlarla ilgili Ağaçlar neden kesiliyor? başlığında yer alan aşağıdaki mesajın önyargılarınız için açıklayıcı olacağını düşünüyorum.

Alıntı:
'Ağaç Katliamı' İddiasına Yalanlama
Bursa Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Bahçeler Şube Müdürü Zeynep Toyranlı, Kültürpark’ta asırlık ağaçların kesildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Kesilenler asırlık değil, 12 yıllık ömürleri olan Kanada Kavağı cinsi ağaçlar. Anıtlar Kurulu’nun izni olmadan Kültürpark’ta ağaç budaması bile yapılmıyor” dedi.Toyranlı, bugün bazı gazetelerde yer alan ‘Kültürpark’ta ağaç katliamı’ iddialarının doğru olmadığını söyledi. Kesilen ağaçların bulunduğu bölgede basın mensuplarına açıklama yapan Toyranlı, “Kültürpark’taki ağaçlara 1955 yılından bu yana ilk defa ciddi bir bakım yapılıyor. Yaklaşık 60 tür mevcut ağaçla, bitki örtüsünü TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün izni ile gözden geçiriyoruz. Bu arada hatalıklı olanlar, çürüyenler kuruldan izin alınarak kesiliyor. Kültürpark’ta kesilen 2 ağaçta bunlardan biri. Bu ağaç türü Kanada Kavağı olup, haberde belirtildiği gibi ömürleri 250 yıllık değil. Yaklaşık ömürleri 12-15 yıl olan kavaklar, çürüdüğünden dolayı yıkılma tehlikesine karşı kesildi. Ayrıca bu çalışmalar sırasında park içersinde bulunan yaşlı, kuru, hastalıklı, formunu kaybetmiş veya rüzgardan tepesi kırılmış ve büyük ağaçlar arasında kalarak zayıf gelişme gösterenler ise kurul onayı ile başka bölgelere alınarak, tedavileri de yapılıyor” diye konuştu.

Kaynak : http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=1623

__________________________________________________________________________________

Alıntı:
dilerim bizlerde şimdilerde önüne gelen herşeyi kemiren yeni "tür e" karşı inkaya çınarı gibi direnebiliriz.

Diğer bir başlıkta Avrupa’da gezdiğiniz şehirlerden bahsetmişsiniz, acaba son yıllarda Bursa kent merkezini ne kadar gezebildiniz. Kent merkezindeki onlarca tarihi yapının restorasyonunu fark edemeyişiniz düşündürücü. Yoksa her şeyi kemiren yeni türden kastınız bu restorasyon çalışmaları mı?
Bursa gibi bir şehri çarpık yapılaşmaya kurban eden eski türleri de tanıyorsunuzdur sanırım.

En son Batur tarafından Cmt 22 Eyl 2007, 01:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

necati demir
12 yıl önce - Cmt 22 Eyl 2007, 01:51

enteresan ben hiç düz yukarı çıkmak yerine sağa sola dal uzatan kanada kavağı görmedim. örneğin paşa çiftliğinin tüm kavakları kanada kavağıdır. meşe ya da çınara benzeyen var mı? (hani yerli kavak deseler kabuğu kandırır en azından kavak değilim diye.) üstelik lokasyon veriyorum, kaynak yazıda ise genel sözler.
eskilerde bir söz vardır "amaç üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi" nedir dediğimiz ağaçlar kesilsin mi kesilmesin mi. zira onların yerine yeni bina yapar gibi bir şeyler gelemiyor hemen. heykele çıkmak meselesine gelince Bithynia lıların yaptıkları surlar Osmanlı olduğundan beri de öncesinde de heykele çıkarım. restorasyonlar için ise kutlarım emeği geçenleri.
dediğiniz anlamda sadece eskilerden değil yenilerden de tanırım.
bundan sonra dilerseniz eleştirilerime özelden yanıt yazın. site kurallarına daha az ters düşersiniz.
zira ben teşekkür etmenin dışında kimseye direkt ismi ile hitap etmedim

kural2"
Kişiye özel yazı yazmayalım. Fikirlerimizi ortaya yazalım, bir başka
üye ile diyalog ve tartışmaya girmeyelim, gerekirse özel mesaj ile halledelim.
Mesajlarımızda başka bir üyenin ismi, veya "sen" kelimesini geçerse, silinebilir.
İllâ bir üyeye hitap etmek gerekirse bile, asla seviyesiz, sert, eleştirici,
küçük düşürücü, alay edici, tahrik edici, tartışma tarzı bir yazı yazmayalım"

_serhat

12 yıl önce - Cmt 22 Eyl 2007, 15:23

Alıntı:
'Ağaç Katliamı' İddiasına Yalanlama
Bursa Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Bahçeler Şube Müdürü Zeynep Toyranlı, Kültürpark’ta asırlık ağaçların kesildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Kesilenler asırlık değil, 12 yıllık ömürleri olan Kanada Kavağı cinsi ağaçlar. Anıtlar Kurulu’nun izni olmadan Kültürpark’ta ağaç budaması bile yapılmıyor” dedi.

Kolyos balığını uskumru veya papalinayı hamsi diye satanı gördüm fakat koskoca çınar ağacını kanada kavağı olarak göstermeye çalışana ilk defa rastladım !!! Üstelik talihsizlik budur ki , açıklamayı yapan şahıs Bursa Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Bahçeler Sube müdüresi !! yazık.

Bizim 600 yıllık Inkaya çınarı bu tufayı iyi atlatmış yine Allahtan birileri kanada kavağı sanıp kesim fermanını çıkarmadı

P.e.l.i.n
12 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 20:06

İnkaya Çınarı görkeminden olsa gerek,en yaşlı çınar ağacı zannediliyor.
Ama Bursa'da ondan 10 yaş daha yaşlı 610 yıllık bir çınar ağacı var.
Ben de bu bilgiyi birkaç hafta önce yerel gazeteden okudum.
Hürriyet Meydanındaki çınar en yaşlı çınarımızmış!

Ömer3510

10 yıl önce - Pts 06 Nis 2009, 12:20

Dün Bursa'da idim
Bursa'da ki dostlarım ilk iş olarak beni bu Osmanlı tarihinin tanığı çınarın yanına götürdüler
ama maalesef İzmir'den çıkarken fotoğraf makinamı alamadığım için fotoğraf yok
bu sefer izlenimlerimi aktaracağım...

Bu Çınarın dallarının sınırlarında yürümek çevre çapı etrafında, en uç şekilde toplam 920 metre olduğu yazılıyor olağan üstü bir şey bu
Görünümü çok heybetli
2 kalın dal çökme tehlikesi nedeniyle alttan güçlendirilmiş, hoş ama dalın ağırlıgı ne kadar kim bilir onu bir metal şerit tutabilir mi...

arkadaşlar gövdesinde elele verdiler 12 kişi ellerini bir arada tutmak ile ağacı kuçaklayabildi.

Emrah23
6 yıl önce - Sal 04 Mar 2014, 19:03

(+)

(+)

Metin_81
4 yıl önce - Sal 12 May 2015, 22:56

(+)

Bursaray
4 yıl önce - Sal 12 May 2015, 23:25

ayda 1-2 kere gideriz inkayaya çay içmek ayrı bi güzel çınarın altında

sayfa 2
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet