Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ersoyaydoğan

12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 15:09
Canlı Tarih: Bursa İnkaya Çınarı
Bursa'nın simgelerinden biri olan ve bu yıl 600 yaşına giren ''İnkaya Çınarı'', Osmanlı döneminde dikilmiş ''En diri çınar'' özelliğini taşıyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde bulunan ağaç, adını Osmanlı Devleti'nin ilk köylerinden biri olan Bursa-Uludağ yolu üzerindeki İnkaya köyünden alıyor.

Her biri ağaç gövdesi kalınlığındaki heybetli dallarıyla Bursa'yı adeta kucaklayan çınar, kentin anıt ağaçları arasında en çok tanınanı olarak boy gösteriyor. 35 metrelik boyu ve 9.2 metrelik çevresiyle görenleri şaşkına çeviren tarihi çınarın, her bir dalının kalınlığı bile 3-4 metreyi buluyor. 6 asırlık tarihiyle adeta Türk ulusunun bir dönemine tanıklık eden tarihi çınar, Osmanlılar zamanında dikilmiş ''En diri çınar'' özelliğini taşıyor.

Çınarın dallarının altında çay bahçesi, restoran, market, hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. İnkaya sakinleri, yaptıkları el işlerini, bahçesinde ya da tarlasında yetiştirdiği meyve ve sebzeleri de çınarın etrafında kurduğu tezgahlarda
satıyor.


-''TÜRKİYE'NİN EN YAŞLI KESTANE AĞACI'' KÜTAHYA'DA

Kütahya merkeze bağlı Kumarı köyünde bulunan ve 1010 yaşında olduğu tahmin edilen kestane ağacının, ''Türkiye'nin en yaşlı kestane ağacı'' olduğu bildirildi.

Kütahya Kültür ve Turizm Müdürü Nihat Değirmenci, Kumarı köyünde 3 yaşlı kestane ağacının bulunduğunu, bunlardan birinin yaşının 1010 olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Yapılan araştırmalarda, bu ağacın, ''Türkiye'nin en yaşlı kestane ağacı'' olduğunun belirlendiğini ifade eden Değirmenci, ''Söz konusu ağaç, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince 'Anıt ağaç' olarak tescil edilerek koruma altına alındı'' dedi.

Değirmenci, kestane ağacının çapının 8 metre, yüksekliğinin ise 25 metre olarak ölçüldüğünü sözlerine ekledi.


Koray Cerit
12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 21:26

Bugün rastladığım bir haberde(yalnız eski bir haber) Bu büyük çınardan daha büyüğünü keşfetnişler. Yalnız yol olmadığı için kimse gidemiyor ve kimse bilmiyor. Çalışmalar bittikten sonra insanlara açılacakmış. Bu çınardan daha büyük bir çınarmış görevliler ölçüleri yazmışlardı ama aklımda değil.

Kaynak: Zaman gazetesi.

İ.Koray CERİTgöztepeliçağdaş
12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 21:28

mükemmel bir ağaç ama çok yaşlı yakında keserler bunu...

Koray Cerit
12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 21:31

Alıntı:
mükemmel bir ağaç ama çok yaşlı yakında keserler bunu


Bu ağacı kesmezler siz merak etmeyin. 600 yıllık ağaç ama dimdik ayakta hiçde kendini kestireceğe benzemiyor ki zaten kesmezler. O ağaç sayesinde kaç kişi ekmek yiyor Keserlerse orakiler işsiz kalır


hasan hakan

12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 22:32

Altında kendin pişir kendin ye kasapları vardı. Oldukça canlı ve diri bir ağaç. Sit e dahil edilmiş. Öyle kolay değil kesmek. Sonra niye kesmek anlamadım?ceyda_84
12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 22:58

Çınar agacı Osmanlıyı.Osmanlıda Bursayı temsil ediyor.bu agacı kesmeyi bırakın bundan yaşca cok daha küçüklerini bile restore ediyorlar.onun için kesme gibi bi durum söz konusu olamaz.özellikle yazları heybetli görunümüyle ve serinligiyle herkesin ilgisini ceken bi yer.Dakikalarca yürüseniz, yine onun ''gölgesinde'' geziniyorsunuz... Nereye otursanız, yine onun ''himayesinde'' dinleniyorsunuz...
Gökyüzü bu kadar mı sevdalı olur bir ağaca?.. Ya da bir çınar bu kadar mı kavuşmak ister gökyüzüne?


kankaytsin
12 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 23:05
Canlı Tarih: İnkaya Çınarı


Beledeyeler kendi sorumlulukları bölgelerinde bu gibi ağaçları koruma altına alıp, bakımını üstlenerek gelecek nesillere armağan etmelidir.

_serhat

12 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 19:10

Alıntı:
bu agacı kesmeyi bırakın bundan yaşca cok daha küçüklerini bile restore ediyorlar.onun için kesme gibi bi durum söz konusu olamaz


Restore mi yapıyorlar yoksa kereste mi orası tartışılır, çünkü Bursa ya bir buçuk yıl aradan sonra ilk gittiğimde , kültürpark içinde bulunan üç beş tane devasa çınarın yerinde yeller esiyordu , gördüğüm manzara gerçekten de beni derinden üzdü

Inkaya çınarına gelecek olursak rahmetli Barış Manço nun hakkını teslim etmek lazım. O tarihi çınarın rehabilite edilmesindeki yegane etken Barış Manço nun , çınarın kurtulması için yaptığı özel TV programı olmuştur.   Ruhu şad olsun.


İlayda Devrim
12 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 15:18
Osmanlı`nın `en diri çınarı..


Alıntı:
Bursa`nın simgelerinden biri olan ve  bu yıl 600 yaşına giren ``İnkaya Çınarı``, Osmanlı döneminde dikilmiş  ``En diri çınar`` özelliğini taşıyor. "

      Doğa harikası ağaç, adını  Osmanlı Devleti`nin ilk köylerinden biri olan Bursa-Uludağ yolu  üzerindeki İnkaya Köyü`nden alıyor.   Her biri ağaç gövdesi kalınlığındaki heybetli dallarıyla Bursa`yı adeta  kucaklayan çınar, kentin anıt ağaçları arasında en çok tanınanı olarak  boy gösteriyor. 35 metrelik boyu ve 9,2 metrelik çevresiyle görenleri  şaşkına çeviren tarihi çınarın, her bir dalının kalınlığı bile 3-4  metreyi buluyor. 6 asırlık tarihiyle adeta Türk ulusunun bir dönemine  tanıklık eden tarihi çınar, Osmanlılar zamanında dikilmiş ``En diri  çınar`` özelliğini taşıyor. Çınarın dallarının altında çay bahçesi, restoran, market, hediyelik eşya  dükkanları bulunuyor.


Kaynak : Olay gazetesi

İnkaya çınarını bir kere görebilme şansım olmuştu..Belkide pazar günü olduğundan dolayı oturmak için yer bile yoktu..Gerçekten de çınar ve manzarası harika..


Koray Cerit
12 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 18:05

Alıntı:
İnkaya çınarını bir kere görebilme şansım olmuştu..Belkide pazar günü olduğundan dolayı oturmak için yer bile yoktu..Gerçekten de çınar ve manzarası harika


Hafta sonu oraya gittiğiniz zaman yer bulmak imkansız.Hele yazın daha imkansız.Çünkü yeni evlenecek çiftler(gelin-damat)eş dost orada yemek yiyorlar falan yani düğüncüler çok fazla oluyor ve yer bulmak zorlaşıyor. Ama yer bulamasanızda oturamasanızda oradaki o ağacı görmek yeter.O devasa büyüklükteki ağacı görünce zaten oturmazsınız çünkü sürekli ordan fotoğraf burdan fotoğraf derken oturamazsınız.Ama herkesin gidip görmesi gereken bir yer

İ.Koray CERİTsayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet