Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mustafa Can Karakus
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 14:19
[İST-G1.152] - İstanbul'da Ramazan'da Bir Yol YazısıAlıntı:
AİLE geleneğidir bizde.

İlk iftarda, herkes sofrada olur... "İşim uzadı, arkadaşlarla iftar edeceğiz" falan yok. Kural kesin. Herkes evde olacak.

Bastım marşa...

Saat 17.50...

Güneşli"den Göztepe"ye 32 kilometre yolum, topun patlamasına 1 saat 38 dakika vaktim var. Hanım pide istedi, 10 dakikada onu alsak, 1 saat 28 dakika.

*

Gözüm yolda, kulağım radyoda, haberleri dinliyorum... Spiker anlatıyor, "Cumhurbaşkanı, kazayla su içti!"

Sezer içince, saygısız.

Gül içince, kaza!

Saat 18.05...

Ataköy"ün yanında duruyoruz.

Trafik de ramazan dolayısıyla niyetli... Ama "kötü niyetli..." Adım adım!

Gecikir miyiz dersin?

Yok canım, o kadar da değil, bozma kalbini, spiker başka habere geçti, onu dinle... Şişli Belediyesi bin kişilik iftar çadırını, 2 bin 500 kişiye çıkarmış; Ermeni Patriği Mutafyan da oradaymış... Bu yıl 1.5 milyon kişi çadırda iftar yapacakmış.

Sevmeyiz gösterişi!

Bu gidişle statlarda yapacağız iftarı.

18.12...

Ben tam, statlarda iftar nasıl olur acaba diye düşünürken, öbür haber... "Emre, basın tribününe geçirdik işareti yaptı!"

Namazında niyazında çocuktur... Ahlaklı!

Neyse, onu yarın yazarız.

18.37...

Merter"de dinliyorum... "Bir hafta önce faiz indirimi yok diyen Merkez Bankası, sürpriz şekilde faiz indirdi..."

Normal.

IMF heyeti anca dün geldi... Bağımsızdır bizim Merkez, kimseyi dinlemez!

19.10...

Haliç"teyim. Hálá. Küfür etsem, alacağımız sevap da gidecek. Sabır.

19.28... Ezan.

Direksiyondayım!

İnsan yanına bisküvi misküvi alır di mi... İstanbul"da yaşadığını unutursan, olacağı bu!

Aç bakalım şimdi orucunu sigarayla.

19.29...

Bakıyorum etrafıma...

İlaç için bir tane satıcı yok. Lazım olmadığı zaman arabanın önüne yatarlar cep telefonu kulaklığı satmak için, bir şişe su lazım olduğu zaman ara ki, bulasın...

19.32...

Patrik çorbadan tavuğa geçti, ben Çağlayan"dan Mecidiyeköy"e geçemedim.

19.37...

Berlin"de top patladı!

Şaka şaka... Saat farkı var Allah"tan. Teselli.

19.43...

- Birader baksana.

- Buyur abi.

- Ne satıyorsun?

- Şarj aleti.

- Yenir mi?

- Anlamadım abi...

- Boşver kardeşim, boşver, asabım bozuk.

19.50...

Bana sorarsanız, statlardan önce, köprü girişlerine mobil iftar çadırları kurulmalı... Ya da iftar otobüsü filan... Veya, OGS"ye çorba çeşmesi takılmalı... Geçerken uzatacaksın bardağı, mercimek akacak!

Tansiyonum mu düştü, nedir...

19.55...

İşte o adam! Dünyanın en güzel insanı... Káğıt helvacı!

- Gel koçum, koş...

- Kaç tane abi?

- 8 tane ver...

6"sını rahat yerim, 2"sini de pide bekleyen hanıma götürürüm artık.

20.00...

Köprüyü geçiyorum. Nihayet. Patrik de güllaca geçmiştir herhalde.

20.10...

2 saat 20 dakika oldu.

Belim ağrıyor, bir daha da bedava verseler bile káğıt helva yemem, midem kalktı... Haberler devam ediyor, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, umre için Mekke"de..." Ne güzel! Ben, Fenerbahçe Stadı"nın yanındayım. Başkan buraya, yumruk havaya!

20.17...

Evdeyim. Şükür. Hanım isyan tabii.. Malum, ne kadar şirinlik yaparsan yap, káğıt helvadan pide olmuyor! Atıyorum zeytini ağzıma... Yazıyorum.                                           Y.Özdil

Yorumsuz hoş istanbulda yaşıyorsak sadece ramazanda değil herzaman bu çileyi çekiyoruz


mcagri
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 16:04

Bu Yılmaz ÖZDİL halk adamı değil miydi? Toplu taşımayı tercih etseydi:

Bir taksiye atlayıp Halkalı Tren İstasyonuna gitseydi ve 18:03 trenine yetişseydi. (Ya da 18:28'de Bakırköy'e)

18:51'de Sirkeci'de olacaktı.
19:10'da Eminönünden kalkan Haydarpaşa vapuruna binerdi.
19:32'de Haydarpaşa'dan kalkan banliyöye biner ve saat 19:42'de Göztepe'de olurdu. 8 dk. da yürüse 19:50'de evde olurdu. Hem yarım saat karlıydı, hem de vapur ve tren keydi yapmış olacaktı.

Biraz daha erken çıkmayı akıl edip Halkalı'dan 17:49'da kalkan trene yetişseydi: (Ya da 18:14'de Bakırköy'e)

18:37'de Sirkeci'de olacaktı.
18:50'de Eminönünden kalkan vapura binecekti.
19:15'de Haydarpaşa'dan banliyöye binerek 19:25'de Göztepe'de olacaktı. Biraz hızlı yürüse iftara bile yetişebilirdi.

Evi Göztepe tren istasyonuna uzaksa taksi de tutabilirdi. E-5 tarafındaysa direkt Haydarpaşa'dan taksi de tutabilirdi. Parasına kıyamıyorsa (ki özel araç kullandığına göre kıyıyor) minibüse, otobüse binebilirdi.

İstanbul'da yaşamayı bilmek lazım.

Utanıp Güneşli dediği yer Bağcılar'daki Milliyet binasıysa daha kolay. Bayrampaşa Metro'ya taksiyle gelip Metro'yla Aksaray, Tramvayla Eminönü. Vapurla Haydarpaşa/Kadıköy. Oradan artık ona ne uyarsa, tren, minibüs, taksi, otobüs. Bu yolla daha çabuk giderdi.

İlla özel arabamla gideceğim diyorsan TEM'den gideceksin be kardeşim!


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 16:21

Hem özel arabana yayılıp, etrafı temaşa ede ede evine gitme lüksünü süreceksin, hem de utanmadan aç kaldım diye zırlayacaksın... Torpido gözüne iki topkek, bir paket çubuk kraker felân atıverseydin be adam...   Bu konuda bir de O'na acımamızı falan mı bekliyor, ne yapıyor? İftara 1 saat kala İstanbul'daki toplutaşıma araçlarına bir baksın bakalım, millet birbirinin üzerinde, açlık, susuzluk, nem, sarsıntı, gürültü... Ne ararsan... Otomobilinin içinde kolay tarafından rahatlıkla bir iftar dahi edemiyorsa, oturup kendi derdine yansın. Hiç de millete duygu sömürüsü yapıp mızmızlanmasın... Ben her ihtimale karşı klasörümün iç kısmında hiç değilse iftar ettirtecek kadar bir ta'am bulundururum (Küçük bir torba içinde hurma veya bir miktar tuz).

Adam, yazı boyunca çeşitli hezeyanlar, hakaret krizleri içinde gidip-geliyor. Sen Gül'ün içtiği suya, garibanlar için düzenlenen iftar çadırlarına lâf çarpıtana kadar, iç cebine iki siyah zeytin at...  

Demek ki ne oluyor? İstanbul'da otomobile bu kadar bağımlı olmak, insanın sağlıklı iftar etmesini engelliyor.

Akın KURTOĞLU


Enes A.
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 16:34

Halktan kopmuş insanların halktan biri gibi davranmasını bazen çok komik oluyor.

Bende dün orucumu 9 da adam akıllı açabildim.19:30 da Kabataş-Bostancı deniz otobüsüne bindim.20:05 te Bostancı-Tuzla arası Adapazarı Ekspresi'ne bindim.Ama vaktinde varamayacağımı bildiğim için yanıma 3-5 parça oruç açmalık birşeyler almıştım.Allah zeka vermiş biraz kullanmak lazım.


Mustafa Can Karakus
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 16:40

Yahu utanmasanız adama sanki yalan yanlış yazmış gibi küfür edeceksinzi.Sorarım size bahsettiğiniz saate trene vapura binmek çokmu kolay.Her şey sizin dediğiniz gibi dakik olsayda zaten bu trafik çileside olmazdı.Yarım saat kar ederdi diyen arkadaş gelin bir gün sizinle dediğniz güzergahta o saatte yola çıkalım bakalım herşey yazmak kadar kolaymı?

 Hem herkes toplu taşımayı kullansa ne olur biliyormusun ?Bizim şu an ne okadar otobusumuz var nede metro yada vapurumuz.Zaten insanların çoğu toplu taşımaya yönelmemesine rağmen iftar saati ne otobüse biniliyor nede metroya .Kalabalıktan nefes bile alınmıyor içeride.


Enes A.
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 17:36

Kabataş-Tuzla arasını 1 saat 20 dakiada aldım.Gayet rahart bir şekilde üstelik.Bindiğim deniz otobüsünün yarısı boştu ayrıca Adapzarı Ekspresi'nin de.

Ne zaman tramvaya, vapura veya metroya binmek istedinizde şu an çok kalabalık binemezsiniz diye birşey söyledi herhangi birileri size.Karayollarımızda yoğunluk var sadece bana göre.Raylı sistemleri ve denizyolunu kullanarak makul sürelerde seyahat edebiliriz.Muhtemelen saygıdeğer yazarımız son model arabasında yumuşacık koltuğunda tek başına evine gitmeyi hedeflemişti.Ama halktan olmadığı için bu zorlu yolculuğu bünyesi kaldırmamış.

Ona tavsiyem yarında işyerinden evine giderken toplu taşımayı kullansında milletimizin yollardaki halini görsün ve bir sonraki yazısını ona göre yazsın.Acaba o trafikte tek başına giderken yanından geçen ikarusta onlarca İstanbul'lu çok mu memnundu halinden?Onlar iftara gitmiyor muydu?

Yazarımızın ben tek kişi iftar vaktinde yola çıkarark trafiğin tıkanmasına ufakta olsa bir katkım olduğu ve toplu taşımayı kullanmadığım için özür diliyorum demesi lazımken üste çıkması da acayip.


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 17:39

Alıntı:
Yazarımızın ben tek kişi iftar vaktinde yola çıkarark trafiğin tıkanmasına ufakta olsa bir katkım olduğu ve toplu taşımayı kullanmadığım için özür diliyorum demesi lazımken üste çıkması da acayip.

Doğru söze ne denilir!!!...

Akın KURTOĞLU


Tunc

14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 17:57
1 mayista da baska bir yol yazisi...


Adam art niyetli oldugu her halinden belli, eski yazilarini okursaniz cok net anlarsiniz,
Bu yaziyi okurken hemen aklima daha once yazdigi bir yazi gelmisti.. Sonrasinda Ankara da bombali eylem olmustu ve o eylemci, daha once 1 mayis olaylarinda da vardi..
Okuyun yazida nekadar benzerlik oldugunu anlayacaksiniz..
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1699116 ...tcount=794
Amaci elestirmek degil tamamen Mevcut hukumete laf atmak.
bir derdin varsa elestirini yaz , varsa cozum onerin belirt.

Zaten Akin beyin dedigi gibi, boyle birseyde tedbirini almali. Yazdigi yazida kendi derdinden cok baskasina laf atmis... Bukadar herseye laf atipda yanina iftar acacak birsey almayi dusunemiyorsan ne diyelim sana..

Hem diyelimki milliyet tesislerinden yola cikti, veyahut da o gun isi vardi hurriyet diyelim (Gunesli) .  Izledigi yola bakarmisiniz, Madem Ailenle iftar yapmaya gidiyorsun ne isin var merterde, Mahmutbey giselerinden gireceksin ver elini Tekirdag, ordan Canakkale, Ordan Bursa, Evine varacaksin.. ozaman sahur davulculari ile ilgili birseyler daha eklerdin, burdan baglanti kurup birilerine laf atardin..

Yilmaz Ozdil Senin ipinle kuyuya inilmez.....


Burç

14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 18:23

Amacı belli köşe yazısı kilitlendi. Başka sitelere kopyalayıp yapıştırınız.ANA SAYFA -> ULAŞIM