Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Celep

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 01:17
[İST-A7.35] - Metrobüsler İstanbul'a Doğru Yola ÇıktıMetrobüsün ilki İzmir'den yola çıktı

Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hollanda'nın Advanced Public Transport System (APTS) firmasından denenmek üzere kiraladığı Metrobüs aracı İzmir Limanı'na geldi.
12 Eylül 2007 21:20
Yazı boyutunu büyütmek için              

Metropolitan Motorlu Araçlar A.Ş tarafından İETT'ye kiralanan Metrobüs'ü teknik ekip teslim alarak İstanbul'a hareket etti.

Mecidiyeköy-Beylikdüzü arasında E-5 üzerinde çalışacak olan 24 metre uzunluğundaki Metrobüs, İzmir'den İstanbul'a karayoluyla ulaşacak. Hollanda firmasından kaptan Anton Knoops ve makinist Harry Fransen, aracın İstanbul'a ulaşmasından sonra test aşamasında bulunacak. Çift körüklü, 3 özürlü girişi olan Metrobüs'lerin içinde güvenlik kameraları da mevcut. Şimdilik bir tane gelen araçtan memnun kalınması durumunda 49 adet daha alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafiği rahatlatma adına başlattığı 'Metrobüs Projesi'nin okulların açılacağı 17 Eylül'e yetişip yetişmeyeceği tartışılıyordu. Araçların gümrüklerde beklediği iddia ediliyordu. İstanbul'da her gün yaklaşık 1 milyon aracın trafiğe çıkması ve bu rakama okulların açılmasıyla 18 bin servis aracının da eklenecek olması, trafik akışını daha da yoğunlaştıracaktı.

İstanbulluların beklediği Metrobüsler'den bir tane geldi. İzmir Limanı'nda Bay&Tek Gümrük Müşavirliği tarafından bir günde işlemleri tamamlanan Metrobüs, limandan zorlukla çıktı. 300 yolcu kapasiteli Metrobüs, 13-24 Eylül tarihleri arasında denenmeye alınacak, Eylül'ün 15'inde de tören düzenlenecek.

Metropolitan Motorlu Araçlar A.Ş'den Oğul Yücel, Mehmet Güven ve Behçet Gargün'ün eşlik ettiği ve saatte 50 kilometre hız yapan aracın İstanbul'a ne zaman ulaşacağı ise yol durumuna bağlı.

İzmir Limanı çıkışında aracı görenler şaşırdı. Aracın içerisine girip, ilk oturanlar olmak isteyen vatandaşlar, Metrobüs'ün söylendiği gibi çok yolcu kapasiteli bir araç olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi, yollarda yaşanan sıkışıklığa çözüm olacak 'Metrobüs Projesi'ni, Eylül ayının ilk haftasına yetiştirmek üzere başlatmıştı. Topkapı ile Küçükçekmece arasında yapımı devam eden metrobüs hattı, toplam 20 kilometre uzunluğunda. Hat üzerinde 18 istasyon yer alacak ve yolcular duraklara yapılacak üst geçitlerden ulaşacak. E-5 karayolunun ortasından geçirilecek metrobüs ile saatte yaklaşık 13 bin yolcu taşınacak.

kaynak:haber7.com

Biraz önce okuduğum habere göre Metrobüs İzmir'den yola çıkmış.İETT'ye ve İstanbul halkına hayırlı olsun.


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 01:52

İlk metrobüs fotoğrafı gönderenin resmini anasayfaya çıkartmayı taahhüt ediyorum

Akın KURTOĞLU


H.ibrahim

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 06:03

izmir limanında çekilmiş metrobusun resimleri,(biliyorum çok kötüler ancak idare edicez artık)
Yılmaz H
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 06:12

Akın KURTOĞLU demiş ki:
İlk metrobüs fotoğrafı gönderenin resmini anasayfaya çıkartmayı taahhüt ediyorum
 http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=598479#598479


Fatih Can
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 08:48

Sımdı bır de capacıtyler cıktı. Otobus sayısı 100 oldu daha bu deneme ıcın geliyor oldu vallahi hersey cok karısık acıkcası. Ramazan bereketi ile geldi sahurda mı gelmiş metrobüsler.

Sefer süresinin gidis donus 60 dakika sürdüğü hesaplanırsa,100 otobus demek tek yönde 40 sanıyede bir otobus kaldırılması demektir. Sanırım kalan otobusler mecidiyekoy hatları devreye girdiğinde gelecekler.Semih Yaşar

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 09:06
Metrobüs


Alıntı:
Sımdı bır de capacıtyler cıktı. Otobus sayısı 100 oldu daha bu deneme ıcın geliyor oldu vallahi hersey cok karısık acıkcası. Ramazan bereketi ile geldi sahurda mı gelmiş metrobüsler


Bence taşlar yerine şimdi oturmaya başladı. Bizim Metrobüs hattımızda manyetik kılavuzlama
sisteminin ne kadar verimli kullanılacağı şüpheli. Manyetik kılavuzlama sistemi kullanılmadıktan
sonra 1,100,000 EURO fiyata otobüs almanın anlamı yok, bu konular da sayfalarca tartışıldı
daha önce. Dikkatinizi çekerim, Phileas'tan 1 tanesi deneme için kiralanmış demek ki 50 adet
kesin sipariş diye bir şey yok.

Eğer 10 adet Mercedes Capacity siparişi verilmişse, denenip başarılı olduğu görülürse
devamı da gelebilir.


Fatih Can
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 09:09

O zaman gumrukte olan 10 adet metrobusun modeli Mercedes Capcity belki de.Hiz sinirlayici dezavantaji olan manyetik kilavuzlamayi ben de bunun gibi bir hatta gereksiz goruyorum.

Bu arada racain hizi 50km/sa olarak belirtilmis.


kaan_34
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 12:32

İlk metrobüsse izmirden i.e.t.t. yetkilileri tarafından teslim alınarak istanbul'a şimdilerde varmış olsa gerek
 


 


 


 

Görünen metrobüslerin işleyeceği güzergah
 


İzmir Limanı'ndan yola çıkan metrobüs karayoluyla İstanbul'a gelecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hollanda'nın Advanced Public Transport System (APTS) firmasından denemek amacıyla kiraladığı metrobüs, İzmir Limanı'na geldi. Metropolitan Motorlu Araçlar AŞ tarafından İETT'ye kiralanan metrobüsü teknik ekip teslim alarak İstanbul'a hareket etti.
 İlk metrobüs İzmir'den yola çıktı  
Mecidiyeköy-Beylikdüzü arasında E-5 üzerinde çalışacak olan 24 metre uzunluğundaki metrobüs, İzmir'den İstanbul'a karayoluyla ulaşacak. Hollanda firmasından kaptan Anton Knoops ve makinist Harry Fransen, aracın İstanbul'a ulaşmasından sonra test aşamasında bulunacak. Çift körüklü, 3 özürlü girişi olan metrobüslerin içinde güvenlik kameraları da mevcut. Şimdilik bir tane gelen araçtan memnun kalınması durumunda 49 adet daha alınacak.
Bu arada, metrobüs araçlarının alımı için İETT'ye verilecek 'kefalet' teklifi mecliste görüşüldü. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında, saatte 15 bin yolcu taşıması amaçlanan metrobüslerin alımı için İETT'ye kefil olunmasına oybirliği ile karar verildi. İETT, bu kararla metrobüs alımı için Büyükşehir Belediyesi'nin de kefil olmasıyla kredi alabilecek. İETT, Büyükşehir Belediyesi'nin kefaletiyle 50 adet Capacity ve 50 Phieas otobüs alımı için 79 milyon Euro tutarında kredi alabilecek. Metrobüs hattında 1 aylık deneme seferleri sırasında yüzde 50 indirimli tarife uygulanacak.


ercandikme
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 14:04

kapacity mercedesten daha güzel görünüyor bence 2 körüklü değişik görünüm falan

ercandikme
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 14:21

'İETT nin MAN SG 220 modeli metrobüs olması demek metrobüs kullanan insanlar için ölüm demektir.kardeşim bu araç 80 küsür model 220HP güç üreten bir motor mevcut ki artık solo otobüse bile 220hp 260hp 280hp 310 hp gibi motorlar kulanılıyor ki bazen bunlar bile hantal kalıyor ki sen gelip 220 hp motora sahip ve 20 küsür yaşındaki aracı toplayıp metrobüs yapacan bu araçlar zaten allaha emanet gidiyor.bu 220hp motor körüklü de zaten rampada kalıyor araç tek körüklü iken ki sn bunu ya uzatacan metrobüs için yada 2. bi körük takacan o zmn bu araç düzlükte bile gitmez.' demişsin 20 küsür yıl istanbulun kahrını çekmiş iettnin motor fabrikası var yıllarca kasis tümsekte gitmiş sg220 nin düz tertemiz yolda gitmesi en büyük hakkıdır diyorum bana katılsanız da katılmasanız dasayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM