Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Ümraniye Ataşehir Finans Merkezi
123 ... 99100101   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
devrim1907
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 09:47
İstanbul Ümraniye Ataşehir Finans Merkezi


FİNANSIN KALBİ ATAŞEHİR'DE ATACAK
MB,Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın merkezleri Ankara'dan Ataşehir'e taşınıyor. Sabah Gazetesi yazarı Aydın Ayaydın yazdı.

11.09.2007 07:59

İstanbul Finans Merkezi'nin yeni adresi belli oldu: Ataşehir. Proje, Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle Anadolu yakasında, Emlak GYO'nun 130 bin metrekarelik arazisine inşa edilecek Ocak 2010'da tamamlanması beklenen projeye göre, ilk etapta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Ankara'daki Genel Müdürlük binalarını İstanbul'daki yeni gökdelenlere taşıyacak ..


 


 


 

İstanbul Finans Merkezi'nin yeri belli oldu. Finans çevrelerinin Avrupa yakasındaki Levent-Maslak hattında kurulmasını beklediği proje, bu beklentinin aksine Anadolu yakasındaki Batı Ataşehir'de gerçekleştirilecek. Emlak piyasasında merakla beklenen Finans Merkezi projesinin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Anadolu yakasında, Emlak GYO'ya ait olan Ataşehir kompleksinde, Ankara asfaltının üst kısmında yer alan bölgede inşa edileceği öğrenildi. Finans Merkezi'ne adını ilk olarak İstanbul'a taşınacak olan 3 kamu bankası verecek. Projenin hayata geçmesiyle beraber merkezleri Ankara'da olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın yeni adresi İstanbul'daki yeni Finans Merkezi olacak. Bölgede Emlak GYO'ya ait 130 bin metrekarelik bir arazi bulunuyor. Söz konusu arazinin imar durumunun değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü bölgenin imarı konut inşa edilmesine uygun ve emsali de 2.07 olarak belirlenmiş durumda.

ARAZİDE EMSAL 3'E ÇIKARILACAK
Bölgenin mevcut imar durumunun değiştirilmesi yoluyla, içinde konut yer almayan, tamamı ticaret merkezlerinden oluşan bir kompleks inşa edilmesi amaçlanıyor. Edindiğim bilgiye göre, 3 bankanın genel merkezlerinin yanı sıra bölgeye konferans ve toplantı alanları da inşa edilecek. Peki bölgede gökdelenlerin yükseleceği ve gelecekte finansın kalbini temsil etmesi beklenen alanda emsal kaç olacak? Bu konuda çalışmalar sürüyor. Genel beklenti ise, emsalin 2.5 ile 3 arasında olması yönünde. Bu konu üzerindeki çalışmaları TOKİ yürütüyor. İmar değişikliği ile ilgili çalışmaların ekim ayı sonunda tamamlanması ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın gündemine getirilmesi hedefleniyor.

Proje, Ocak 2010'da bitirilecek

İSTANBUL Finans Merkezi çalışmaları ile ilgili olarak, Başbakan Erdoğan'ın "Finans Merkezi'ni 24 ay içinde tamamlayın" talimatı olduğu da biliniyor. Nitekim İstanbul Finans Merkezi projesi doğrultusunda yürütülen çalışmaların Ocak 2010'a yetiştirilebileceği konuşuluyor.

Araziler 3 bankaya satılacak

PROJE kapsamında ilk olarak Emlak GYO söz konusu arazide ayırdığı arsaları Ziraat, Halk ve Vakıfbank'a satacak. Daha sonra da bu 3 banka adına inşaatlara başlayacak. Bu süreçte her 3 bankanın elindeki diğer yerlerde bulunan arsalar da satılacak. Ağustos ayı sonunda ilk kez açıklanan İstanbul Finans Merkezi projesi için o dönemde 2009'da tamamlanacağı sözü verilmişti.

Sabiha Gökçen ve metro büyük avantaj

PROJENİN Avrupa yakası yerine Anadolu yakasında yapılmasının nedeni ise altyapı ve ulaşım kolaylıkları açısından bölgenin daha avantajlı olması gösteriliyor. Öyle ki, Finans Merkezi'nin yer alacağı bölge İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro projesi üzerinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin metro çalışmasını Anadolu yakasında CarrefourSA'nın bulunduğu kavşak ile Çekmeköy tarafına gidecek yöne doğru geliştirmesi planlanıyor. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bölgeye yakınlığı da Finans Merkezi için Anadolu yakasının tercih edilmesinde rol oynamış gibi görünüyor. Yine Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede köprülü kavşak çalışmaları ve altyapı incelemelerini derinleştirmek için harekete geçtiği de edindiğim bilgiler arasında.

Merkez, BDDK ve SPK sırada bekliyor

İSTANBUL Finans Merkezi Projesi 3 kamu bankasının İstanbul'a taşınmasından ibaret değil. Merkez Bankası İdari Merkezi'nin İstanbul'a taşınmasına karar verilmesi halinde, onun da yerinin Ataşehir bölgesi olacağı öğrenildi. Nitekim Ağustos 2006'da dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada bankaların yanı sıra Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurumu'nun da (SPK) İstanbul Finans Merkezi'ne taşınmasının planlandığını belirtmişti.

Sabah

kaynak:http://www.haberturk.com/haber.asp?id=35656&cat=130&dt=2007/09/11


Yasin Kadıoğlu

12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 13:26

Güzel bir projeye benziyor gerçekleştirilmesi dileğiyle. Umarım daha ayrıntılı bilgilere ulaşabiliriz.Arda 2023
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 13:47

Güzel bir proje ancak o bölgenin önce kamyon ve tırlardan kurtulması şart. Trafiğin çok iyi düzenlenmesi lazım. Umarım Anadolu yakası hak ettiğine en kısa sürede kavuşur

MehmetK
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 14:18

Oysa neredeyse bütün bankalar Levent hattı üstünde ve borsada öyle, üstelik merkez bankasının Levent'te çok büyük bir de arsası var. Merkez Levent'teki arsasını satar bu durumda...

Neyse, sonunda İstanbul'a geliyorlar.


Mustafa Can Karakus
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 14:25

İyi hoş güzel bir yatırımda bunların binlerce çalışanı var büyük bir kısmı istanbula göç edecek İstanbul şu halini bile taşıyamazken,bunlarda ek yük getirecek.Trafik çileleri artacak.ilhan
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 14:35

umarim inşallah merkez bankasinin levent'deki arazisi bu kararla boş kalmaz !
Trump (donald trump), zorlu, isgyo gibi dev yatirimcilar böyle arazilerin peşindeler..


omersar
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 15:17

Alınması gereken bir karardı. Çünkü Türkiye'nin finans merkezi İstanbul Geç bile kalınmış bir karar. İstanbul'a hayırlı olsun.

recep demirbas
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 15:22

Aynı araziye kendi çalışanları için konut inşa ederlerse daha güzel olur  
Koskoca merkez bankası diksin oraya artık 10 tane konut binası. Trafik derdimiz bize yetiyor istanbul olarak  


altabulent

12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 16:09

Inşallah fazla aceleye getirilmez ve güzel planlı bir çalışma olur.

örnek olarak orta doğu'nun Wall Street'i sayılan Dubaï 'daki projeyi düşünebiliriz: "Dubai International Financial Centre" (DIFC).

http://www.dubaicondoproperty.com/difc-dubai.php

Yanılmıyorsam DIFC Dubaï'ın "business bay" (ticaret merkezi gibi bir şey) devasa projesinin devamı (dünyanın en yüksek gökdelenin bulunacağı bölge):

http://www.dubaicondoproperty.com/businessbay.php

Saygılar


VolkanAtalay
12 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 20:07

tabi yerinde bi karar hazır taşımışken çankaya köşkü başbakanlıkta bakanlıkalrda taşınsın ...yahu bu ansıl iş ya her bi halt nedne ist taşınıyo..ya istanbul heryerin merkezi olm zorunda dğil bırakın kalsın yaaaa bu haltlar hep o istanbul belediye başkanlığından kendini sıyıramamış başbakandan kaynaklanıyo ...sora istanbulda deprem olupta her yer yerle bir olnuca o zamn düşünün bakalım ülke kaç yıl geriye gidiyo ne kadar zarar olcak toplasınalr herşeyi istanbula..yazıkk..sayfa 1
123 ... 99100101   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet