Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Keremss
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 11:12

Ama 60 Km. hıza pek takılmanızı tavsiye etmem çünkü yanınızadaki yolun tamamı ile durduğunu gördüğünüz an siz 30 la bile gitseniz 120 ile gidiyormuş gibi gözüküyor.

Metrobuse binen biri olarak çok süper bir olay olduğunu söyliyeyim ben inanamadım incirliden - Cevizlibağa kadar 6 dakikada gitmek muhteşem bir olay... Tek üzüntüm metrobuse binemedim çift katlı geldi şansıma  

Semih Yaşar

14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 11:35
Metrobüsün hızı

Alıntı:
yanlız metrobus hattında 60 azami hız lacak bildiğim kadarıyla ama çok fazla bir dakika oynamaz

Bu sabah bindiğimde ön koltuğa oturdum ve şöförle de sohbet ettik.
Bir yandan da gözüm hız kadranında, Yenibosna'dan sonra Sefaköy rampasına doğru araç
hızlandı, 80 km/saat hıza ulaştı.İlerki zamanlarda bu hızlar 100 km/saat de olacak, şimdi
ilk günden kimseyi ürkütmeyelim diye itidalli kullanıyorlar.

Fatih Can
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 11:39

Semih bey phileaslar son hizi 96 km/sa gorunuyor teknik verilerde, onlar geldiginde 90 ila 95 arasi seyrederler mi ne dersiniz? Capacityler hiz bakimindan avantajli aslinda epey bir de size bir sorum olacak bu hatta virajlardan dolayi hiz kesme yasaniyor mu?

Soforlerimiz tecrubelidir 60-70 hizlar onlara viz gelir.

Semih Yaşar

14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 11:47
Capacity

Phileas'ların hızı 95 km olabilir, savrulma gibi bir sorun olacağını da sanmıyorum, fakat
bütün mesele şu. Phileas'la Manyetik takip sistemi aktif haldeyken 60 km/saat hız sınırlaması
var. Bu durumda manyetik takip sistemi kullanılmayacaksa 1,100,000 EURO'luk Phileas
kullanmaya gerek yok. Benim şahsi görüşüm duraklara 5 cm yanaşmaya gerek yok, 20cm
yanaşırsın adımını atar binersin. Eğer tekerlekli sandalye kullanan bir vatandaşımız varsa,
zaten kapıların olduğu yerlerde  dışarı doğru açılan düz platform var, tekerlekli sandalyenin araca
girmesine olanak sağlıyor. Ayrıca otobüsün kneeling adlı yükseklik ayarlama özelliği
de var. Durak platform yüksekliğine göre araç yana doğru yatıyor ve platform seviyesine geliyor.
Metrobüs yolunda şerit genişliği yeterli otobüslerin otomatik takip sistemi kullanmalarına gerek yok.
Yinede ben sürekli birşeylere kulp takıyor gibi olmak istemiyorum, Phileas marka araç tercih edilmiş,
hayırlı uğurlu olsun.

EMRE YILMAZ
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 11:53

Demekki metrobüslerin güzergahında orta kısımada bariyer koysalar kaptırıp gidecekler valla daha rahat hız yaparlar şimdiden 80km görülmüş daha ne olsun

Fatih Can
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 12:01

Ben bir kaynakta phileaslar icin manyetik kilavuzlama ile 70 km/sa maksumum isletme hizi degerini gormustum. Bu hiz da dusuk elbette ama belki arttirilabilir ilerde tecrube ile. Avrupada otobusler duraklara cok yakin sekilde sofor kontrolunde yanasabiliyorlar ve inis binis cok kolay oluyor aynen raylisistem gibi bu yengec gibi yanasma ozelligi de gereksiz gibi geldi bana.

Phileaslarin hibrit olmasi sadece avantaj gibi geliyor bana. Bir de enleri az yani dar yollarda da gidebilirler oyle ki ilerde mecidiyekoy taraflarinda serit genisligi azalirsa phileaslar bu bolgede kullanilabilir.

Yılmaz_z

14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 13:19
Metrobüs

Cevizlibağ Avcılar arası şimdilik 14 durak gözüküyor. Duraklarda bakleme durağa yaklaşım ve kalkış zamanlarıda hesaplandığında ortalama 60 km hız yapabilirler gibi.
her durakta ortalama binme ve inme zamanı olarak 30 sn beklese (tanvay gibi) 7 dk yapar.
Avcılara kadar olan mesafe 21 km (araçla test) bu meafe durmalar hariç 12.6 dk durmalarıda ilave edersek 19.6 dk olur yani metrobüs bu mesafeyi ortalama olarak 20 dk tamamlıyacaktır tahminmce.

Hayırlı olsun.

Fatih Can
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 14:51

Cevizlibag-Cennet arasi mesafe icin Ntv de 15 dakika sefer suresi oldugu soylendi. Yalniz henuz bizim uyelerimizden tam hat yolculuk suresini veren yok sanirim.

EMRE YILMAZ
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 14:54

ya aslında dediğin gibi kesin bir süre yok buda araçların farklı hızlarda kullanılmasından kaynaklanıyor kimi 15 dk kimi 20 dk diyor anlamadım yarın özellikle binip vakit tutucam ama 2 kez kesin olsun diye

kaan_34
14 yıl önce - Pts 17 Eyl 2007, 15:01

Capacitylerin sefer aralığı 5 dk.iken,daf'ın arkasında capacıty varsa arka arkaya gidiyorlar,dediğim gibi hız 95-100-105 arasında,bu hız kimi zaman alçalıp,kimi zamanda geçtiği oluyor.Merter yokuşu en hızlı bölge Seferlerde avcılar-topkapı arası 50 phileas metrobüs başlıyınca yoluna girer,tabi bütün şöförler son hızda giderse,zannediyorum 60'ı geçmiyor,80 ideal bir rakam bence.

sayfa 5
ANA SAYFA -> ULAŞIM