Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Semih Yaşar

14 yıl önce - Pts 10 Eyl 2007, 09:30
Metrobüs işletme hızı

Avcılar-Topkapı arası 19 km dersek ve Metrobüs bu mesafeyi 24 dakikada alsa
ortalama işletme hızı  47.5  km/saat olur ki bu son derece yüksek bir ortalama hız olur.
Taksim-4.Levend metrosu işletme hızı 40 km/saat.

mustafa mavi

14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 09:08

işletme hızı yükselmeyecekse,zaman azalmayacaksa böyle sistemlere gerek yok ki,

kabataş-zeytinburnu tramvayı cevizlibağdan içeri girmeyip zeytinburnuna e-5 üzerinden devam etseydi harika olurdu,akşemseddin,merkezefendi,seyitnizam buralardan geçmesi tam bir işkence,yayalar bizi solluyor,sırf bu yüzden cevizlibağda indiğim çok olmuştur,

aynı şekilde aksaray-havaalanı hattı,
gene zeytinburnu baz alınacak olursa, işletme hızı çok yüksek ama hat okadar dolaştırılmış ki sanki kırım üzerinden geliyoruz...
ama diyeceksiniz ki burada amaç zaten direk havaalanı yada zeytinburnu yolcusunu taşımak değil,esenler-bayrampaşa-otogar yolcusunu buralara bırakıp,oradan gelecek zeytinburnu-havaalanı yolcularını  taşımaktır,bu seferde aksaray-havaalanı hattı ismi anlamsız hale geliyor...

Fatih Can
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 09:19

Isletme hızı epey tartısmalı bır konu, bence hafıf metronun uzerıne cıkar ısletme hızı fazlası ile. Göreceğiz bakıp hattın kaç dakika sürdüğünü.

cem216
14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 18:46

Taksim-4.levent metrosunu metroda çalışan görevliler varken duydum,çoğu zaman 85 km.yi buluyır,otomatikteykende hızı 82 falan,40 değil.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 15 Eyl 2007, 23:42

Bu hat, normal bir İETT hattı olsaydı ve yolu normal trafik akışı içinde bulunsaydı, İETT kentiçi otobüs işletme hızı (yıllar süren gözlemlerime göre) akıcı trafikte; iki durak arası: 2 dakikadır (= 1.5 dakika yol + 30 saniye durak indi-bindisi).

Burada yol izole ama, istasyonlar arası mesafe normal İETT hatlarına göre daha ayrık. Burada da 1.5 dakika + 1/2 dakika = 2 dakika standardını üzerine giydirecek olursak; 14 istasyon (14 - 1 = 13 ara) =>

13 X 2 dakika = 26 dakika... (Son istasyona ulaşması 1.5 dakika olacağı için, toplamdan 30 saniye de indirirsek; 25.5 dakika... )

Akın KURTOĞLU

Erkan YILMAZ
14 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 14:01

Alıntı:
78-1
TOPKAPI - AVCILAR hattı
Gidiş-Dönüş sefer süresi: 50 dakika.

İETT'nin sitesinde sefer süresi gidiş dönüş 50 dk verilmiş. Akın beyin hesaplarıyla örtüşüyor.

Bu durumda işletme hızıda yaklaşık 45 km/h oluyor

Erkan Yılmaz

ÜMiTÇİ
14 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 15:41

Ben hergün yaklaşık olarak 80 km yol yapıyorum, işe gidiş dönüş olarak ve uzun dönemli ortalama seyir sürati hesaplamalarında ancak 40-45 km/h hızını tuturabiliyorum, bunun sağlayabilmem de yolculuğum belli kesiminde TEM den geçmem sayesinde gerçekleşiyor . Şimdi bu otobüsler 14 durakta duracaklar kısa mesafeli hızlanıp yavaşlacaklar ve ortalama 45 km/h hızını tuturacaklar bana hiç inandırıcı gelmedi. Benim tahminime göre tek yön seferleri 45 -50 dakikadan aşağı sürmeyecektir. ve alınan 50 otobüsün tamamı seferde olduğu takdirde duraklarda kesinlikle trafik sıkışıklığı  da oluşacaktır bu süreyi daha da uzatacaktır. Özetle bu metrobüs işinin pek başarılı olmayacağına aranan çözümün bu olmdığınına  dair inancımı devam ettiriyorum

Fatih Can
14 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 17:32

Metrobusun kendi yolu var o yuzden siz kendi sahsi aracinizla gittiginiz icin trafige takiliyorsunuzdur. Metrobuste boyle bir durum yok. Duraklarda sıkısma olmaz 50 otobusle, 3 dakıkada bır otobus gececek bolgeden.

kaan_34
14 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 17:42

Büyükşehir belediyesi açılış programını sitede yazmadı,sabah erkenden seferleri başlıyacakmı,yoksa merasimle birliktemi,merasimle açılcaksa açılış programı niye sitede yazmıyor,herhalde okula vede işine gidenler gecikmesin diye,sabaha karşı 5'te merasim yapılır,zaten ardından başkan trafik kontrol merkezinde birebir sıkışan nokta olursa kameralardan görüp,müdahale edecek Bilgisi olan varsa yazabilirmi

Fatih Can
14 yıl önce - Pzr 16 Eyl 2007, 17:49

Acilis hat tamamlaninca yapilir buyuk ihtimalle bu da yil sonunu bulur diyorlar su an okullar acildigi icin acil olarak acilacak. Bu arada deneme seferleri yapilmis linki surada.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=601708#601708

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM