Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 15:37

Bu arada, uygulanması muhtemel "Ekspres Durak" yerlerini de tahmin etmeye çalışalım: Meselâ birisi Merter/Zeytinburnu olacaktır muhakkak... Raylı sistemlerle doğu ucuna doğru entegre olması için...

Akın KURTOĞLU

Fatih Can
14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 16:09

Durak belirleme işini üstatlara bırakalım.

Sonuçları elde ettikçe koyuyorum buraya.
Dünyadaki  iki phileas çalışan sistemlerle hesaplamamızı kıyas yapalım.

Eindhoven Phileas sistemi

Hat uzunlugu : 9 km

Durak sayısı : 30

Yolculuk suresi<25 dakika diye bahsediliyor 26 alalim

Ortalama hiz 21.6 km/sa cikar

Doaui Phileas sistemi

Hat uzunlugu : 12 km

Durak sayısı : 21

Yolculuk suresi:  bahsi edilmemis

Ortalama hiz 24.7 km/sa.

Asagidaki tabloda ise ortalama hizlari da ekledim. Bizim ortalam hizimiz da 24.7 km/sa olarak cikiyor hesaba gore. Gerceklesmelerle ortusuyor diyebiliriz. Sadece hattimiz 13600 m uzunlugunda istasyon sayimiz daha az.  Sure 33.1 dakika normal, 21.1 dakika ekspres.

(+)

Kaynak

http://www.2getthere.eu/Bus_Transit/Projects/Eindhoven/

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 16:59

O zaman Fatih'in son hesaplamalarına göre hattın değerlerini şu şekilde alabilir miyiz?

* İstasyon/durak adedi: 14
* Katedilecek istasyon arası toplamı: 13 (14 - 1)
* Toplam yol: 19.3 km.
* Ortalama Metrobüs hızı: 24.7 (25) km/s

Akın KURTOĞLU

Burç

14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 18:07

Bu hatta şu anda bir otobüs ile yolculuk normalde 25 dakika kadar sürmekte.
Avcılar Yenibosna arası 15 dakika, Yenibosna Cevizlibağ arası ise 10 dakika civarı.
(Trafik olmadığı zamanlar)
Metrobüs, bundan biraz daha hızlı gidecektir, çünkü daha az durakta duracak
ve tümüyle kendine ait bir yolda gidecek.
Bu yüzden 20 dakikanın altında olması lazım.
Hız limiti uygulanmazsa normal otobüsler gibi Küçükçekmece Avcılar arasını 100 Km/s
ile gitmesi gayet doğal olur. Burası ekspres yol, şehiriçi yol değil.
Sefaköy- Çobançeşme arasında da (yokuş aşağı giderken) 100 km/s üzerine çıkması
beklenilebilir, çünkü normal otobüsler de bu hızla gidiyor.

Not: hattın uzunluğu Google'da 19 km görünüyor.

Fatih Can
14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 19:17

Phileas max hizi 96 km/sa ancak.  Eger yola sensor konursa bu hiz 70 km/sa e dusuyor. Bilmiyorum ancak ekonomik isletme hizi ne olur ya da ne olabilir. Bana da 90 km hiza cikabilirler gibi geliyorlar. Bu sayede epey kisalir yol. Bu arada googleda ilk etap 14.5 km gorunuyor. Bu noktada durakta bekleme suresi buyuk rol oynayacak. Bir otobuste 200 kisi dusunursek en kotu ihtimal yarisi inse bu kadar kisiyi kac saniyede bosaltip bindirebiliriz buna dair bir bilgi bulamadim.

serkan oztoklu
14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 19:39

Onu bunu bilmiyorum da geçenlerde bir cuma akşamı Bakırköy Deniz otobüslerinden Avcılara özel araba ile 1 saat 45 dakikada gittik.Çıldırmak üzereydim.Bu ulaşım sistemi geldikten sonra çok çok daha kısa sürede ulaşılacak.

Burç

14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 22:56

Alıntı:
Bu arada googleda ilk etap 14.5 km gorunuyor

Bende 19 km çıkıyor. Cevizlibağ'dan sonrasını hesaba katmadığını tahmin ediyorum.
Topkapı'ya kadar gidiyor.

(+)

Fatih Can
14 yıl önce - Pts 10 Eyl 2007, 08:42

Pardon ilk etapla kucukmece-topkapi arasini kastetmistim yanlis anlama olmus avcilar-topkapi 19 km evet.

Topkapi - Kucukcekmece icin hesap asagidadir. Durakta bekleme suresi 30 saniye alinmistir. Durak sayisi 14, hat uzunlugu 14.4 km alinmistir. 70 kmde normal yolculuk suresi 22.0 dakika, 90 kmde 20.0 dakika cikiyor.

(+)

Topkapi - Avcilar icin ise hesap asagidadir. Durakta bekleme suresi 30 saniye alinmistir. Durak sayisi 18, hat uzunlugu 19.0 km alinmistir. 70 kmde normal yolculuk suresi 28.7 dakika, 90 kmde 26.1 dakika cikiyor.

(+)

Sizce durak bekleme suresi icin 30 saniye az mi cok mu? Otobus bazen neredeyse cok az sure durakta bekliyor bunu metrobuste yapamiyacaklar bu durum yolculuk suresini uzatacak gibi geliyor. Duraklarda bekleme sureleri de farkli olacaktir.

Esat San
14 yıl önce - Pts 10 Eyl 2007, 08:55

Bence 30 sn. ye fazlası ile yeterli, yanlış  hatırlamıyor isem bir ara raylı sistemlerde bununla ilgili bir test çalışması da yapılmıştı ve istasyonlarda 20 sn. durmanın yeterli olacağı (ortalama) gibi bir sonuç ortaya çıkmıştı diye hatırlıyorum ama bu yapılalı bir 5 sene oldu herhalde,

Fatih Can
14 yıl önce - Pts 10 Eyl 2007, 09:11

Mevcut sistemlerde kullanilan beklem sureleri hakkinda bilgisi olan va rmi acaba mesela istanbul metrosu ya da metrobuse daha benzer olan zeytinburnu tramvayi durakta bekleme sureleri nedir acaba. Su an icin belirsiz parametrelerimiz durak sayisi ve durakta bekleme suresi ve maksimum isletme hizinin ne olacagi.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM