Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
abhazyalı ugur
14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 13:21
Ulaşımda saat dilimlerine göre farklı ücretlendirme sistemi olabilir mi?

Saat dilimlerine göre farklı ücret uygulaması yapılsa sizce nasıl olur.
Bu üç günlük degilde devamlı olarak sabah 06:0010:00 Akşam 17:00/19:30 arası Akbil 1 YTL İND 50 kuruş olsa diger vakitlerde 1,40 İND 1 ytl olsa İnsanlar toplu taşımayı tercih edermi

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 13:30

Alıntı:
devamlı olarak sabah 06:0010:00 Akşam 17:00/19:30 arası Akbil 1 YTL İND 50 kuruş olsa diger vakitlerde 1,40 İND 1 ytl olsa İnsanlar toplu taşımayı tercih edermi

Tercih artar muhakkak ama, kontrolü çok zor olur. Otobüs, tramvay, metro, LRT, vapur, deniz otobüsü, banliyö treni vs... 20'ye yakın farklı sistemin hizmet verdiği İstanbul'da çok tartışmalar yaşanır. Kesim anı türlü çeşit itirazlara sebep olur...

Akın KURTOĞLU

Eren Adiloğlu
14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 13:39

8-10 Sene önce, günü belli saatlerinde yaşlılar için bedava şehir içi ulaşım uygulaması mevcuttu. Bu uygulamada dahi bir sürü tartışma yaşanıyor, senin saat geri benimkisi ileri polemiklerine şahit oluyorduk. En sonunda da kaldırıldı. Saate göre farklı fiyat tarifesinin bütün topluma ve ulaşım araçlarına yönelik olarak genellenerek uygulanması, polemiğin de çapının genişlemesi anlamına gelebilir....

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 13:53

Alıntı:
Tercih artar muhakkak ama, kontrolü çok zor olur. Otobüs, tramvay, metro, LRT, vapur, deniz otobüsü, banliyö treni vs... 20'ye yakın farklı sistemin hizmet verdiği İstanbul'da çok tartışmalar yaşanır. Kesim anı türlü çeşit itirazlara sebep olur...

Akbil i olan yolculara uygulanacagından pek sorun yaratırmı bilemem Çünkü türnike sistemi bir server sistemine baglı Burdan fiyat girme işlemi toplasan 5 saniye sürer düşüncesindeyim. Yolcu ile polemige gelince güvenlik ile ilgili bir olay olmayacak bu yolcu akbilini basacak o anki fiyat aralıgı neyse o fiyattan yolculugunu gerçekleştirmiş olacak

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 13:56

Aslında bu konunun açılması iyi oldu. Çünkü ne zamandır aklımda olan bir meseleyi hatırladım. Otobüslerde, vapur iskelelerinde ve raylı taşımada akbil cihazlarının tamamında aynı saat mi uygulanıyor (saniyesi saniyesine), yoksa artı-eksi 1-2 dakikaya kadar uzanan zaman farklılıkları da oluyor mu?

Akın KURTOĞLU

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 13:58

Sistem BELBİM tarafından kontrol edildigini düşünüyorum. BELBİM eger sistemi bir merkezden yönetiyorsa saat ayarı aynı olabilir.

Esat San
14 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 23:48

Daha önce meydana gelen aktarma ile ilgili bir sorunda turnikelerin kendi içinde bildiğimiz pc lerde olduğu gibi kendi saatini çalıştıran bir pil düzeneği olduğunu öğrenmiştim, dolayısı ile bazen makinelerin bir iki dakikalık farklılıklarından dolayı aktarmanın >10 - <90 dakika kuralını bozma durumlarından dolayı şikayetçi olan yolcular olduğu yönünde bir bilgi vardı.

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 02:18

Alıntı:
Aslında bu konunun açılması iyi oldu. Çünkü ne zamandır aklımda olan bir meseleyi hatırladım. Otobüslerde, vapur iskelelerinde ve raylı taşımada akbil cihazlarının tamamında aynı saat mi uygulanıyor (saniyesi saniyesine), yoksa artı-eksi 1-2 dakikaya kadar uzanan zaman farklılıkları da oluyor mu?

Akın KURTOĞLU

Gecen Bayramların birinde şunu fark etmiştim saat tam 00:00 oldugunda İstasyonda bulunan tüm Turnike ekranlarında Jeton Akbil fiyatlarının yazdıgı yerde 500 yazıyordu.buna göre sistemden bir tuşa basarak akbil fiyatı ve cashroom (jeton atılan kısım) büyük jeton ve küçük jetona ayarlanıyor.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 02:24

Alıntı:
bazen makinelerin bir iki dakikalık farklılıklarından dolayı aktarmanın >10 - <90 dakika kuralını bozma durumlarından dolayı şikayetçi olan yolcular olduğu yönünde bir bilgi vardı.

O zaman her makina için münferit bir ROM hafıza ve zaman sayacı mevcut... Geçen gün İETT otobüsleri arasındaki aktarmam, cep telefonumun saatine göre 92. dakikada gerçekleşti (benim için de sürpriz oldu, yoksa 2 dakika için bir 1.25 daha çıkacaktı cepten   )

Akın KURTOĞLU

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 02:30

Otobüslerinde Kablosuz baglantı ile sisteme entegre edilmesi gerek bazı otobüslerdede saatlerin ilerde olma durumuda yaşanıyor buda yolcuyu bazen magdur edebiliyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM