Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Mustafa Çetinkaya

7 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2007, 13:05
Ehliyet (Sürücü Belgesi) hakkında - Ehliyet nasıl alınır?

Merhabalar,
Ülkemizde taşıt kullanmak için bilindiği üzere sürücü belgesi (ehliyet) gerekmektedir. Sürücü belgesi almak isteyenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm için bu başlığı açma gereksinimi duydum.

Ülkemizde;
- Bisiklet kullananlar 11,
- Motorsuz taşıt kullananların ve hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir.

F-G ve H sınfı sürücü belgesi alacak olanların ilkokulu, diğerlerinin en az ortaokul veya 8 yıllık temel eğitim bitirmiş olmaları mecburidir.

Sürücü Belgelerinin sınıfları ve yaş grupları:

Sınıfı               Kullandığı Araç                      Yaş
  A1           Motorlu Bisiklet                                17
  A2           Motosiklet - Motorlu bisiklet             17
  B             Otomobil -Kamyonet+Minibüs+F     18
  C             Kamyon+B+F                                  22
  D             Çekici+C+B+F                                 22
  E             Otobüs-Kamyon+B+F                     22
  F              Lastik Tekerlekli Traktör (LTT)        17
  H             Hasta ve Sakat araçları                  17
  G             İş Makineleri                                  18

Kanunlarda belirtilen ve istenen evrak ve gerekli belgelerin yeterliliği neticesinde özel bir sürücü kursuna başvurarak öncelikle bir kayıt yaptırmanız gerekiyor. (Kurs ücreti almak isteyeceğiniz sınıfa göre değişmektedir.) Kurs sizden birtakım evraklar istemekte ve bunları temin edip kursa verdikten sonra dersler başlamaktadır.
Yaklaşık 4-5 haftalık bir teorik eğitimin ardından kursda görmüş olduğunuz Trafik+Motor+İlk yardım derslerinden sınava girerek her dersten en az 100 üzerinden 70 alarak sınavı geçmeniz dahilinde kurs bünyesinde yine direksiyon eğitimine katılarak direksiyon sınavına giriyorsunuz. Bu sınavıda geçtikten sonra 1-2 hafta içinde kurs sizin adınıza sertifika düzenliyor. Bu sertifika ve belgelerle kursun bağlı bulunduğu vergi dairesine giderek buraya harç yatırıyoruz ve sonrada yine aynı ilçedeki emniyet müdürlüğüne giderek evrakları en son buraya teslim ederek (burda da harç ödüyoruz) yaklaşık 1-2 gün içinde ehliyetimize kavuşmuş oluyoruz.

Sürücü belgesi ve direksiyon sınavları Cumartesi günleri yapılmaktadır.

Ehliyeti cebimize koymamız yaklaşık olarak 3-4 ay gibi bir süre alıyor.

abhazyalı ugur
7 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2007, 13:24

Ehliyet Alırken hic yapılmayan bir işlem var.Psikoteknik Bu uygulama sadece otobüs şöförlerinde uygulanıyor.Bunun tüm ehliyet alacak söförlere uylulanması gerek Bence

Mustafa Çetinkaya

7 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2007, 13:33

Alıntı:
Ehliyet Alırken hic yapılmayan bir işlem var.Psikoteknik Bu uygulama sadece otobüs şöförlerinde uygulanıyor.Bunun tüm ehliyet alacak söförlere uylulanması gerek Bence

Bildiğim kadarıyla psikoteknik artık E sınıfı belge alacak kişilerede uygulanmıyor. Çünkü artık sürücü kursları sağlık raporu için kursiyerleri çevresinde bulunan anlaşma yaptığı polikliniklere yönlendiriyor. Sadece bir göz muayenesi ve hiç birşey yok demeniz yeterli oluyor.  
Bu da ülkemizdeki ehliyet alma kolaylığını gösteriyor.  

MELİH35
6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 01:53

abim ehliyet alacağı zamanda sürücü kursu sağlık raporu için bir polikiniliğe yollamıştı hatta işlemleri

yarım saat kadar sürmüştü dediğiniz gibi bazı şeylerde kolay yolu olmaması gereken konularda görebiliyoruz

gokhankgk

6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 11:09

bence heryerde öle değil ben raporu tam iki saatte alabildim göz doktoru kbb vs. çok detaylı incelediler öle rapor verdiler

semih89
6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 12:42

Türkiye'de ehliyet demek para demektir , ben bunu bilirim bunu söylerim. Alınan sağlık raporlarının da %99u kesinlikle sadece bir imzadan ibaret . Oturup düşünmek lazım aslında , neden Türkiye'de bu kadar çok trafik kazası oluyor diye !!

Mustafa Celep

6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 13:02

Alıntı:
Türkiye'de ehliyet demek para demektir , ben bunu bilirim bunu söylerim. Alınan sağlık raporlarının da %99u kesinlikle sadece bir imzadan ibaret . Oturup düşünmek lazım aslında , neden Türkiye'de bu kadar çok trafik kazası oluyor diye !!

Kesinlikle katılıyorum.Devlet Hastanelerinde rapor alırken biraz muayene ediyorlar ama özel kuruluşlarda kesinlikle paradan ibaret.Kendimde özel kurumdan rapor aldığım için bizzat sadece imzalama işine şahit oldum.Ortalama 50 ytl gibi bir para ve epeycede sürücü adayı insan.
Arkadaşlar bundan 4 yıl önce B sınıfı ehlihetimi E sınıfına çevirmek için ehliyet kursuna başvurdum fark olduğu için sadece motor dersine girmem gerekiyordu kayıttan sonra kurs için çağıracaklarını söylediler ve sınav gününe bir kaç gün kala sınav için aradılar.Kursa çağırmadıklarını söylediğimde ise motor için derse girmeye gerek yok dediler.Allah'tan işim gereği araç motorları hakkında bilgim çoktuda ben ona güvendim.Ya olaya sıfırdan başlayanlar? Kurslarımızın durumu bundan ibaret.

Necdet Kızılırmak

6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 13:17
Ehliyet (Sürücü Belgesi) hakkında ve nasıl alınır

1970'li yıllarda İstanbul'da sağlık raporu iki poliklinikten alınır ve ayrıntılı muayene yapılırdı,

semih89
6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 13:48

Bir işin içine özeller girince iş ticarete dökülür sadece para derdi olur , bir işe sadece devlet girince iş rüşvete kalır . Yani bunun orda yolu yok

Murat Y
6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 15:14

Konu hakkında bilgisi olan aydınlatabilir mi lütfen? Ehliyet sınavı resmi bir sınav olmasına rağmen, neden özel bir sürücü kursuna gitme şartı vardır. Bu, ÖSS'ye girmek için dersaneye gitme mecburiyeti gibi birşey değil mi? Tamam, ÖSS için temel bilgi okulda alınıyor ama yine sürücü adayı, ehliyet için de bu teorik bilgiler kendi kendine öğrenebilir..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET