Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)
sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
serhatköprülü

6 yıl önce - Sal 04 Eyl 2007, 20:47
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)

Türkiye'de alanında en büyüklerinden biri olan (AOSB)
Adana-Ceyhan kara yolu üzerinde, merkez Yüreğir ilçesine bağlı Yakapınar beldesinin kuzeyinde tarıma elverişli olmayan bin 225 hektar alan üzerine kurulmuş, Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birisidir.

AOSB'de firmalar, tekstil,  metal,  gıda,  yapı elemanları,  plastik,  ağaç sanayi,  kimya sanayi,  makine, boya,  döküm , kağıt sanayi , ambalaj, banka, cam, depolama, elektrik, matbaa, nakliye, petrol ürünleri, tohumculuk, yağ sanayi gibi alanlarda üretim ve faaliyet gösteriyor. Bu firmalar yaklaşık 18 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.

Kahyalar, kuzeyinde 2 bin hektarlık genişleme alanı bulunan AOSB'nin çevresinde 365 hektarlık Tarımsal İhtisas OSB alanı ve 16 hektarlık katı atık depolama alanı bulunduğunmaktadır.

''Adana-Ceyhan kara yolunun kenarında kurulu olan AOSB'nin, ulaşım açısından önemli avantajları var. Adana Havalimanına 30 kilometre, Mersin Limanına 100, Yumurtalık limanına ve BOTAŞ tesislerine 70, İskenderun Limanına 80 kilometre mesafede olan AOSB'de, demiryolu ve tren istasyonu da mevcut.''

AOSB'nin, sanayiciye üretim giderleri konusunda da avantajlar sunuyor,bölge içinde ana trafo ve yaklaşık 180 MVA elektrik enerjisini dağıtabilecek 12 adet dağıtım merkezi ile yüksek güce sahip sistem kurulu bulunuyor. Firmalara TEDAŞ'ın sanayicilere uyguladığı tarifenin yaklaşık yüzde 10'u altında fiyatlandırma yapılarak elektrik enerjisi veriliyor.
AOSB'de doğal gaz hattıda faaliyete geçmiştir.Şu anda 60 abonesi bulunan şebekeyle fabrikalara ana hattan 4 bar basınçta doğal gaz veriliyor. Kullanma Suyu Tesisleri ise 4,5 kilometre uzaklıktaki Ceyhan Nehri kenarında yer alıyor ve kapasitesi bin litre/saniyedir. AOSB'deki su fiyatı ise diğer bölgelerden daha ucuz.
AOSB'de atık su arıtma tesisin de kuruludur
Bölge müdürlüğü binasındaki konferans salonu, bilgisayar eğitim merkezi, doktor ve muayene odası gibi sosyal tesisler ile bölge müdürlüğüne ait iş makineleri, itfaiye araçları, ambulans ve çöp toplama kamyonları gibi araçlar da fabrikaların hizmetinde. Ayrıca AOSB'de Türk Telekom santrali ve binası, Çukurova Semt Polikliniği, KOSGEB Tekstil Kalite Kontrol Laboratuvarı, AOSB Mesleki Eğitim Merkezi ve AOSB Çarşı Alışveriş Merkezi faaliyet gösteriyor.

Nadir Yılmaz
6 yıl önce - Pts 10 Eyl 2007, 19:51

AOSB alanı içerisinde faaliyet gösteren firma 278 adedi geçti ve sürekli olarak yeni yatırımlar yapılmakta.

müslüm sezen

6 yıl önce - Sal 11 Eyl 2007, 17:26

Gerçekten bu bölge için büyük ama, bir o kadarda küçük bir sanayi bölgesi.
Geçen kış iş gereği gittiğim Bursa'da bu bölge benzeri 4 sanayi bölgesi olduğunu söylediler. ben sadece birini gezebildim.

weysell

6 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 00:39

adana osb ortadoğunun en büyük osb sidir. yaklaşık 13 milyon metrekare alana sahiptir ve genişletilebilir durumdadır. ayrıca dünyada da en büyük osb ler arasındadır. bursa, kayseri. antep osb leri 3 er, 4 er milyon metrekare alana sahiptirler. ama işin kötü kısmı bizim bu osb yi hala dolduramamamız. kayseri de yaklaşık olarak 800 fabrika varken adana osb de 240 civarıdır. tabi bizim osb dışında da oldukça fabrikamız var. kayseri osb 80 bin kişiye istihdam sağlamakta. adana osb 24 bin kişi civarında. durum maalesef böyle. tabiki oralarda temsa, sasa, bossa, marsa, çukobirlik, güneysanayi gibi büyük kuruluşlar yok ama bizim yatırım konusunda geri kaldığımız ortada. işin enteresan tarafıda adana nın bankada 3 milyar dolar menkul değri olması...

Erdi ARDA
6 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 13:48

eskisehir organize sanayi bolgesi 32 milyon metrekare ile turkiye'nin en buyugu ve en modernidir.ek bilgi olsun neyse aosb'deki firmaların isimlerinide yazsanız cok iyi olurdu...

ersin01

6 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 14:29

Alıntı:
aosb'deki firmaların isimlerinide yazsanız cok iyi olurdu...

Adana Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan firmalar

Resul GUL
6 yıl önce - Cum 19 Ekm 2007, 02:51

Adana da Organize Sanayi Bölgesin de ve bunun dışında Adana - Mersin arasında bulunan fabrikaların yanına yenilerinin de yapımları devam ediyor...Yani yatırmlar hız kesmeden devam ediyor ..
Bugün okuduğum haberde Adana Sanayi Odası Başkanı (ADASO) Ümit Özgümüş ün açıklamaları vardı....Haberde;
Alıntı:
Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde (AHSOSB)
Yıl sonuna kadar 16 fabrikanın faaliyete başlayacağını,
20 fabrikanın da inşaatının sürdüğünü belirtiliyor,bununla birlikte
"10 milyar dolarlık yatırım ve
10 bin yeni istihdamla sanayideki duraklama dönemi en sonunda bitiyor.
Kaynak: adanahaber.com

Bundan sonra daha ileri bir grafik çizmeye devam edeceği kesin gibi görünüyor....
Adana-Ceyhan karayolu üzerinde bin 225 hektar arazi üzerinde kurulu Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin son yıllarda teşvik nedeniyle kaybettiği konumunu yeniden kazanacağı bu haberle daha iyi bir şekilde öngörülmüş oluyor...
Adana Havalimanı'na 28 kilometre, Mersin Limanı'na 98 kilometre, Serbest Bölgeye 40 kilometre, İskenderun Limanı'na ise 80 kilometre uzaklıkta bulunan AHSOSB'nin yatırımcının yeniden ilgi odağı haline gelmiş oldu.....
Türkiye'nin sanayileşen ilk kentleri arasında yer alan Adana'nın bundan sonra rafineri, otomotiv sanayi ve tersane konusunda daha çok konuşulacak gibi
Saygılarımla

Resul GUL
6 yıl önce - Sal 23 Ekm 2007, 18:16
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde Yatırım Avantajları ve Koşulları

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde Yatırım Avantajları ve Koşulları

Avantajlar

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgemizde
**Altyapı tamamen bitirilmiş,
**Sanayi parselleri içine kadar elektrik, haberleşme (telefon, internet vb.) kullanma ve arıtma suyu hizmetleri getirilerek sanayici açısından önemli olan faktörler Bölge Müdürlüğü´nce karşılanmıştır.
**Fabrikalarımız önünden her gün Bölge Müdürlüğü´ne ait çöp toplama kamyonları ile çöpler toplanmaktadır.
**İtfaiye araçları ve eğitimli personelleri ile 24 saat boyunca yangınlara anında müdahale edilmektedir.
**112 Hızır Acil Servis 24 saat hizmette olup Bölgemizde görev yapan Doktorlar Bölgemiz fabrikalarının hizmetindedir.
**Ayrıca tam donanımlı ambulans ile cankurtaran aracımız mevcuttur.
**Trafik kazalarını önlemek amacıyla Bölge içersinde sinyalizasyon sistemi kurulmuştur.
**Bölgenin kullanma suyu ihtiyacın karşılamak için kurulan Kullanma Suyu Tesisleri, bölgeden 4,5 km uzaklıktaki Ceyhan Nehri kenarındadır.
**Kapasitesi 1000 litre/sn olan tesiste 6000 m3 kapasiteli iki adet su havuzu bulunmakta ve Ceyhan nehrinden alınan su arıtılarak Bölgedeki fabrikalara verilmektedir.
**AOSB bölgesi içindeki atıksu tesisleri kanalizasyon sistemi, evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi olarak hizmet halindedir.
**Atıksu arıtma tesisi Avrupa Birliği normlarına göre merkezi arıtma standartlarına uygun olarak inşa edilmiştir. Tesis kompleks bir tesis olup, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtmanın yanı sıra azot, fosfor gibi ağır metallerin de arıtılmasını içermektedir.
**Tesisin inşaat kısımları 72.000 m3/gün nominal hidrolik kapasitesine, mekanik ve elektrik donanımları ise 36.000 m3/gün nominal hidrolik kapasitesine cevap verecek seviyededir.
**AOSB içinde elektrik enerjisini sağlayan
1 adet trafo merkezi,
12 adet dağıtım merkezi,
33 km enerji nakil hattı,
42 km enerji dağıtım hattı,
Yol aydınlatması tamamlanmış olup, kesintisiz hizmete sunulmuştur.
**Bölgemizde karşılanabilecek kurulu güç 63 MVA dir.
**Enerji dağıtım merkezlerinde ve enerji nakil hatlarında meydana gelebilecek olası arızaları gidermek için AOSB Müdürlüğüne bağlı elemanlar tarafından 24 saat hizmet verilmektedir.

Yatırım Koşulları

**Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi´ndeki sanayi parsellerinin satış fiyatları son derece cazip olup satış fiyatlarına alt yapı çalışmaları dahildir.
**Ödeme şekli %25´i peşin, geri kalan %75´i 6 ayda bir olmak üzere 8 eşit taksitte 4 yılda vade farksız olarak tahsil edilir.
**Sanayi parselleri 5000 m2´den başlayarak istenilen oranda büyütülebilir.

Kaynak: www.adanaorganize.org.tr

SerhatAdn

6 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 01:27

Adana sanayisi atığı ile de kazanacak

Üretim kapasitesi bakımından Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi (AOSB) bölgesinde, endüstriyel atıklardan elde edilen yıllık 22 bin ton civarındaki çamurdan yüksek kalorili yakacak elde edildiği bildirildi.
AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özgümüş, yaptığı açıklamada, kullanma suyu, elektrik, doğal gaz gibi yatırım avantajlarının yanı sıra atık su arıtma tesisleri ile çevreye duyarlı bir sanayi bölgesine sahip olduklarını söyledi.

4 bin kalori linyit
Tesislerde yıllık 7,5 milyon metreküp civarında atık suyun arıtıldığını ifade eden Özgümüş, arıtma sonucu çıkan çamurun ise 2 bin tona ulaştığını söyledi.
Laboratuvar ortamında yaptıkları çalışmalarda, çamurların kurutulması sonucu yüksek kalorili yakacak elde ettiklerini belirten Özgümüş, "Arıtmadan çıkan çamurlar, kurutulduğu zaman 4 bin kalorilik linyit kömürüne eş değer yakacak elde edildi. Bu bir enerji girdisi olarak kullanılabilir. Biz deneme amaçlı olarak anlaştığımız bir çimento fabrikasında bunu yaktık ve çok iyi sonuçlar aldık" dedi.

erkan
6 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 03:00

Stajımıda Biltaş Tekstilde yapmıştım. Adana'ya yeni bir organize sanayi bölgesi kazandırmalı. Yılankale tarafları uygun olur diye düşünüyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET