Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
m_emin
11 yıl önce - Prş 30 Ağu 2007, 22:36
Ankara Beypazarı Suluhan - Nasuh Paşa Hanı


Suluhan (Nasuh Paşa Hanı)(+)


Zafer Mahallesi’nde, kendi adını verdiği Suluhan mevkiinde yer almaktadır. Yapı, kuzeyindeki Demirciler Sokağı ile güneyindeki Suluhan Sokağını, doğuda -giriş cephesi önünde- küçük bir meydanla birbirine bağlayan Yüksek Kaldırım Sokağıyla çevrilidir.(+)


Yapı, tarihi çarşının güneybatı ucunda yer alan ve ortasındaki su öğesinden dolayı halk tarafından “Suluhan” olarak adlandırılmış, tipik bir Osmanlı şehir içi hanıdır. Günümüzde oldukça harap ve özgün yapısal özelliklerini yitirmiş halde bulunan yapı, 1998’de başlatılmış ancak bugün durdurulmuş olan bir restorasyon geçirmektedir.(+)


Istanbul’da Nasuh Paşa Vakfı’na ait 25 Muharrem 1022 (17 Mart 1613) tarihli vakfiyesinden de anlaşılacağı üzere, büyük hanın içinde yirmialtı oda ve bir mescit ve kervan hanı ile ellidört dükkân ve arasında pazarı ve akarsu bulunmaktadır. Suluhan, vakfiyesinde de belirtildiği gibi, ticari işlevi yanında, Istanbul – Ankara güzergâhını kat eden kervanların bir menzil hanıdır. Tarihi yapı, son yüzyıl içerisinde çok defa müdahale görmüş ve korumasız bırakılmıştır. 1970’li yıllarda han içinde bir jeneratörün yer aldığı ve 1980’lerin sonlarına kadar avlusunun kamyon garajı olarak kullanıldığı bilinmektedir.


Suluhan'da restorasyon çalışmaları devam ediyor, 2008'de bitmesi planlanıyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak: Beypazarı'nda Türk Devri Yapıları, Tolga BOZKURT, K.B. yay.


En son m_emin tarafından Prş 30 Ağu 2007, 22:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


HTC34
8 yıl önce - Cum 17 Arl 2010, 20:50(+)
ufuk06
7 yıl önce - Pts 21 Ksm 2011, 21:46

Çok güzel bir haberi veriyorum.

Tarihi Suluhan Kervansarayı restore edilecek

ANKARA (AA)- Beypazarı’ndaki tarihi Suluhan Kervan Sarayı (Nasuh Paşa Hanı), Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore yapılmak üzere ihale edildi.Beypazarı Kaymakamlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait zafer mahallesi sınırlarındaki tarihi kervansaray, yap işlet devret modeliyle 49 yıllığına, restorasyon karşılığında kiraya verildiği bildirildi.

İpek yolu üzerinde olması dolayısıyla önem taşıyan kervansarayın restorasyonunu BYŞ İnşaat Nakliyat Mühendislik Proje ve Sanayi Şirke-ti'nin üstleneceği ifade edildi.

Kervansarayın içinde 26 oda, bir mescit, kervan hanı, 54 dükkan ve akarsu bulunduğu, ticari işlevi yanında, İstanbul- Ankara güzergahını kat eden kervanların bir menzil hanı ve konaklama yeri olduğu biliniyor.

--------------------

Ankara'mıza, Beypazarı'mıza hayırlı olsun. Bu restorasyon haberleri bizi mutlu ediyor.ufuk06
7 yıl önce - Pzr 11 Mar 2012, 14:15

Suluhan Kervansarayı Beypazarı’na ayrı bir güzellik katacak

ANKARA (AA)- Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya, İlçe merkezinde bulunan, halk arasında ‘Suluhan’ olarak bilinen Nasuh Paşa Hanı Kervan sarayının restore edilmesi sonucu şehre ayrı bir güzellik katacağını söyledi.Kaymakam Kaya, Suluhan Kervan sarayının restorasyonu için ihale kazanan firmanın kış nedeniyle işine başlayamadığını, havaların ısınmasıyla restore işlemlerini başlayacağını kaydetti.

Beypazarı Turizmini Geliştirme ve Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Altan Değirmencioğlu, kervansarayın ilçe merkezinde olması nedeniyle hayli ilgi çektiğini, ancak çevresinin kapalı olması nedeniyle, insanların göremediğini belirtti.

Değirmencioğlu, ‘’Tarihi hanı restore edilerek günümüze kazandırılması, bizce çok önemli. Çünkü gerçek anlamda tarihi bir eser kurtarılmış olacak’’ dedi.

1613 yılında inşa edilen ve içinde yirmi altı oda ve bir mescit ve kervan hanı ile elli dört dükkan ve arasında pazar alanı bulunan Nasuh Paşa Hanı Kervan sarayın restorasyonu için daha önce açılan ihaleyi kazanan firmanın işi bırakması sonucu restore işlemleri yarıda kalmıştı.

----------------------------------

Kubbeli muhteşem bir han. Restore edilince eminim süper olacak. Yazın nasip olur da gidersem, çalışma halini fotoğraflarım.


Ahmet Çamlı

4 yıl önce - Pzr 26 Tem 2015, 11:17

Dünkü Beypazarı gezimde tesadüfen kervansarayı gordum. Restorasyon neredeyse bitmiş. İşletme yetkilisiyle konuştum. Yap-işlet-devret modeline gore yapılmış, firma 49 yıllığına işletme hakkına sahip olmuş. Artık içerideki alanları kiraya vererek faaliyete en yakın zamanda geleceklerini söyledi.


(+)(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA