Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Orman Yangınları
« önceki   123 ... 414243 ... 134135136   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 42

Sizce orman yangınlarına ne sebep oluyor?
Yaz sıcağı 11.3%  11.3%  [43]
Piknik yapan insanlarımız 7.7%  7.7%  [29]
Turizm düşmanı egoist teröristler 49.1%  49.1%  [186]
İnşaat sektöründe toprak arayışındaki firmalar 31.9%  31.9%  [121]
Toplam Oy : 379

Hamza Halit
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 21:08

Video dün bu saatlerde yüklenmiş.

edem1978
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 21:25

İsrail bir çocuk bile taş atsa onu gecede olsa uykudan alib götürüyor.
Avrupa hiçbirsey demiyor bildiği halde.
Ama bu pkk seviciler sosyal medyada sevinc gösterileri yapıyor Pkk da kendin vatandaşına daha fazla orman yakması için Türkiyenin her yerine ateşe verin diyor.
Bütün videolar kim ne yazıyorsa tek tek toplanması lazım böyle insanların bu ülkede hava almaya bile hakları yok.
Kar olsun or.....cocu...Pkk lar

srknkrz
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 21:30

bahadır 0302

2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 21:36

Siz bizim sakalımızı kestiniz.
Biz sizin kolunuzu keseceğiz.
Sakal daha gür bir şekilde çıkacak ama kol geri gelmeyecek. Göreceksiniz.

Can02
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 21:50

Silinsin

En son Can02 tarafından Pzr 01 Ağu 2021, 21:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Can02
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 21:53

5/10 DAKIKANIZI AYIRIP SONUNA KADAR OKUMANIZ DILEGIYLE
Pendemı donemi bittikten sonra ;
Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Icıslerı Bakanlıgı ve Savunma Bakanlıgı 5 yıl gecerlı olacak sekilde protokol yapılacak

Her yıl sadece YİLDA 2 GUN Milli Agaclandırma Seferberlıgı yapılacak, lise ogrencılerı (yasları nispeten buyuk oldugundan dolayi) Jandarma /MSB 'ye baglı egıtım birliklerinde ki Erbas /erlerınde katılımı ile o ildekı Orman Isletme seflıklerındekı ıscılerınde katılımı ile O ILIN ARAZI /İKLİM /RAKIM, HAVA KOSULLARINA vs hangı agaclar uygunsa o fidanların dikimi yapılmalı
Agaclandırılacak alanı Orman Isletme seflıklerı ONCEDEN HAZIRLAYACAK, ulasimı belediyeler saglayacak (Icıslerıne baglı) hatta egıtım birliklerindekı askerı araclar (yuzlerce otobus ogrencılerı goturecek, unımog ise fidanları)

Lise ogrencılerı, Erbas /erler fıdan dikimi yapacak  Orman iscileride hem fıdan dikimi hemde CAN SUYU (dikilen fidanların ilk sulamasını yapacak)

Ogrencıler, Erbas /erler ve Orman iscileri toplamı 10 MILYON KISI DİYE DUSUNSEK ;

1 KISI 2 GUNDE 200 FİDAN DIKIMI YAPSA ;
10 MILYON KISI 2 GUNDE 2 MILYAR fıdan dikimi yapmıs olur,
5 yılda toplam(10 gun) 10 MILYAR fıdan dikimi yapılmıs olur, bu fidanların herturlu sulaması(KISACA BAKIMI DİYELİM) Orman Isletme tarafından yapılacak,, 10 Milyar fıdandan %60' ı (6 milyarı) dahı tutsa bence buyuk bir basari
Ben bu fikri yazınca bazı orman ısletmedekı muhteremler karsı cıkıyor,, KIMSE KUSURA BAKMASIN (bir ornek asker dag, tas gece gunduz kar, kıs, bayram seyran demeden eksi bilmem kacta, bilmem kac rakımlı daglık arazide operasyon yapıyorsa KUSURA BAKMADA SENDE ZAHMET OLACAK AMA BAKIMINI SULAMASINI YAPIVER (hergun sulamaaaa,, ayda iki kez  sulamasını yap, zaten su tankerlerın var, elinle bidon ile sula demiyoruz,, yılda 2 kezde bakımını yap vs, vs, BU ZOR OLMAMALI) geneli kastetmiyorum, ama bazı yerde oldugu gıbı KİM MASA BASINDA OTURACAK, sabah 8 aksam 5,,, ne gerek var simdi boyle bir projeyi birilerinin kulagını kacırıp rahatı huzuru bozmaya,, buroda zaman gecırmek varken, "basımıza ıs cıkarma" (işini layıkıyla yapanları tenzih ederek, bu zihniyette olanları sıddetle kınıyorum)

Dikilecek fidanlar o bolgenın hava /iklim /arazi /yagıs vs gore dikilecek fıdanlardan sevilmeli, bırde her yere ÇAM DIKILMEMELI ( % 10 veya 20 lık kesimine Badem, Ceviz, nar, İncir, Fıstık, fındık, kecıboynuzu, dut, elma vs vs MEYVE FIDANLARIDA DIKILMELI) hem orman canlıları ıcın yasam kaynagı, hem meyve ormanları,, orman cesıtlılıgı, hem de orman koylusune AZDA OLSA EKONOMİK KATKISI OLUR, Çam agacları ve kozalakları yaglı oldugu ıcın ÇIRA GIBI YANIYOR, ayrıca BIR YANGIN ESNASINDA BIR KOZALAK 20/30 METREYE FIRLAYIP YANGININ YAYILMAMASINA SEBEP OLABILIYOR, o yuzden agırlıklı olarak yaz/kış yesıl kalabilen fidanlar DIKILMELI, veya hıc olmazsa Çam ve kozalagı gibi adeta ÇIRA gibi yanan fidanlar DIKILMEMELI,

Olası yangının yayılmaması ıcın HER 5/10 KM DE(arazı yapısına gore degısır) bırbırıne paralel 20/25 metre genıslıgınde stabilize yollar yapılmalı, yol genıs oldugu ıcın yangının sıcramaması bir nevi onlenmıs olur, ayrıca bir yangın esnasında arazoz, tanker araclar vs gecıslerı daha hızlı ve kolay olur,

Orman ıcınde su kanalı/kuyusu /havuzları yapılmalı (hem itfaiye aracı, arazoz vb aracların suları bittiğinde KMLERCE GERI DONUP SU DOLDURUP YANGIN ALANINA GITMESI COK ZAMAN ALIR, hemde bu gecen sure zarfında yangın daha fazla yayılır,, , bu su havuzları vs alanı acık olacak,, araclar rahatlıkla su doldurabılecek, helikopter su alabilecek

Asfalt yollardan (izmarit, cam kırığı vs atılma ihtimaline karsı) 200 metre ıc kısma kadar yapragı yesıl kalabilen fidanlar DIKILMELI, hatta yollardan ıtıbaren 200 metre ıc kısma kadar çim, çayır ekılmelı

Bu veya buna benzer projeler yapılsa orman varlıgımız muazzam derecede artar, yazdıgım projede eksik hususlar olabılır, fıkır ONEMLI, dahada gelıstırılebılır yazdıgım proje, ( ben 10 MILYON kısı ile agaclandırma derim 8 MILYON kısı ile olur, yuzde 60 tutmaz, yuzde 40 tutar ) burda onemli olan ULKEMIZIN ORMAN, VARLIGINI NASIL ARTIRABILIRIZ, orman canlısı ıcın, bu vesile ile orman koylusu ıcınde AZDA OLSA GELIR KAPISI

Tesekkurler

veysel döker
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 22:20

Maalesef yangının ilk gününden beri Manavgattayım. Ilk gün hava inanılmaz sıcak ve kuruydu. Aynı zamanda kuvvetli rüzgar vardı. Bu arada uzun dönemden sonra ramazan dönemi antalyada yağmur duasına çıkılan bir yıl içindeyiz. Çok fena bir kuraklık geçiriyoruz. Bunları ust üste koyunca yangın için fazlası ile riskli bir alt-yapı oluşmuştu.

Çıkış nedenini bilmesem de, burada müdahale çok dağınık vee yetersizdi. Havada arada 2 3 sondurme helikopteri görüyoruz. 5 günüdür 5 yanıyor, inanılmaz geniş alana yayıldı. Halbuki ilk gün topyekun mudahele edilse önlenebilirdi. Keske o dakika yardim istenilseydi.

Olenlere Allahtan rahmet diliyorum. Kasıtlı yakanların da evleri ocaklari yansın insallah. Umarim bu acı olaylar öncelikle atlatilir ardindan da tekrar etmemsi için bolca önlem alınır.

Hakan Sungur
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 22:41

Alıntı:
Aristo mantığı yine kendini gün yüzüne çıkarmış. Tabii işin gerçeği böyle değil.

Aristo doğru demiş, insanın orta yolu araması ve eylemlerinde aşırılıklardan kaçınması lazım.

En azından 2019 Teknofest'te gösteri yapan şu uçaklar, aynı yıl atanan kayyum tarafından toplum yararına bir şekilde değerlendirilmeliydi. Ve halen de geç değil. Zoru başarmak emek ister, imkansız az biraz zaman alır. Yokuşa sürülmesin yeter.

Cemil TAN
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 22:42

Şu yangınlar başladığı günden beri sosyal medyada bir sürü görüntü paylaşılıyor.

Alevler içinde kalan insanlar, orman hayvanları, besi hayvanları tüm canlılar çaresizlik içinde...

Şundan adım gibi eminim ki bu yangınların tamamı sabotaj..

Allah'dan diliyorum ki bunları yapanlar yaşattıklarını yaşamadan olmesinler.

Her kim veya kimler yapmışsa Allah'a havale ediyorum.

Hakettiklerini yüce Rabbim kendilerine nasip etsin inşallah.

O yanan ormanlardaki bir tek karıncanın ahını almaları bile yetecek o şerefsizlere..

Yüce Rabbimin ilahi adaletine sonuna kadar inanıyor ve güveniyorum.

İnanın Rabbimin adaleti hiç şaşmaz..

Hepsi bulacak. Buna kalpten inanıyorum.

A.Mehmet
2 ay önce - Pzr 01 Ağu 2021, 23:24

Alıntı:
Ne hikmetse yangınların büyük bir kesimi sahil şeridinde çıktı

Ne hikmetse tamami da chp,li belediyeler.Besledikleri kargalar simdi gozlerini oyuyor.Biraz daha beslesinler de Turkiye yaksinlar

sayfa 42
« önceki   123 ... 414243 ... 134135136   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET