Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Orman Yangınları
« önceki   123 ... 133134135136   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 134

Sizce orman yangınlarına ne sebep oluyor?
Yaz sıcağı 11.3%  11.3%  [43]
Piknik yapan insanlarımız 7.7%  7.7%  [29]
Turizm düşmanı egoist teröristler 49.1%  49.1%  [186]
İnşaat sektöründe toprak arayışındaki firmalar 31.9%  31.9%  [121]
Toplam Oy : 379

tolgailgim
2 ay önce - Cmt 14 Ağu 2021, 19:58

Alıntı:
Yangın söndürme uçağında 8 kişinin ne işi varmış ki yolcu uçağımı bu

Nasıl bir yorum bu ? Uçak bu tek kişi uçuracak değilsin teknik ekibi olur rehberi olur ekibi olur falan yani

mafakyanc

2 ay önce - Pzr 15 Ağu 2021, 17:14

Bizde, maalesef bilgi sahibi olamadan fikir sahibi olanlar var. Aşağıda düşen uçaktaki 8 kişinin isimleri ve de görevleri:

Türk Pilot Serkan Mirzaoğlu (yabancı pilotların kullandığı bir uçakta "rehber ve gözlemci pilot" olarak bulunması zorunlu; yoksa aslında o uçağı uçurabilmek için tip lisansı zaten yoktur...), Orman Mühendisi Oğuz Avşar Aydın, Koordinatör Edip Uzunoğlu, Rus Kaptan Pilot Evgenii Kuznetsov, Rus 2.Pilot Vıladıslav Berkutov, Rus Radyo Operatörü Nıkolai Omelchenko, Rus Navigatör Vadim Karasev ve Rus Teknisyen Lurii Chuborov.

Özetle o 8 kişi bir arada olmazsa, o uçak bir yangın müdahale operasyonu için havalanamaz.

Bu arada, Yetkililerce teyide muhtaç bir haber daha var. Doğru ise kötü bir haber ve yapılan kira anlaşmasına ne derece uyumlu, bilmek lazım. Türkiye'nin kiralamış olduğu 3 Beriev-200'den bir tanesi Rusya'ya geri dönmüş. Biri zaten maalesef kaza kırıma uğrayıp toptan yokoldu; kaldı geriye (kiralık) tek BE-200. Bkz.: https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ ...rildi.html

mehmetlu
2 ay önce - Pzr 15 Ağu 2021, 17:29

Orman mühendisi demiş ki:
Ancak dağlık tepelik yerlerde uçaklar çok yüksekten su bırakmak zorunda kalır. Aksi takdirde dağlara çarpmaları kaçınılmaz olur. Bu suyunda büyük bir kısmı yere düşmeden buharlaştığı gibi istenilen noktaya da su bırakmayı zorlaştırır. Helikopterlerde bu sorun çok azdır ve %90 oranında başarı sağlar.

mafakyanc demiş ki:
Ayrıca ben dağa çarpan yangın söndürme uçağı da duymadım. Modern kokpitli (modern seyr-ü sefer sistemleriyle donatılmış, alttaki bölgenin yapısını radarla takip edebilen) ve esasen çok da hızlı uçmayan bu uçakları dağa çaptırmak için pilot değil, kamyon şöförü olunması gerek...

Acaba son 1 ayda üç farklı ülkede düşen üç yangın uçağının pilotları kamyon şoförü müydü? Herhalde değillerdir. Dağlık arazide helikopterlerin önemini bir kere daha görmüş olduk.

ccahit

2 ay önce - Pzr 15 Ağu 2021, 18:34

Bu iş için en doğru hamle helikopter...

Yerli gökbey ve genel maksat gibi heliler bu işe uyarlanabilir.

mafakyanc

2 ay önce - Pzr 15 Ağu 2021, 18:56

Daha önce dediğimi ister istemez geri almak durumundayım; dağa çarpan yangın söndürme uçağı da oluyormuş. Ancak kazanın nedeni önemli:pilotaj hatası mı, yoksa uçakta o an çıkan teknik bir sorun mu? Örneğin turbofanlardan bir tanesi aniden susmuşsa uçak takatsiz kalmış yani kendini toparlayamayıp dağa çarpmıştır. Böyle tatsız bir kaza (pilotaj hatası dışında) acaba pervaneli bir uçakla yaşanır mıydı...

Daha önceleri de söylendi: bu Beriev'ler Rusya'daki (daha doğrusu kuzey yarım kürenin kuzey bölgesinde kalan) ve genel adı "tayga" olan ormanlarda operasyona daha uygundur. Türkiye ve Akdeniz'de yer alan vadi içindeki, dağlık arazideki ormanlarda operasyona elverişli değillerdir!

Türkiye de bu Berievleri son 2 senedir (biraz da başka uçaklar olmadığından) mecburen kullanıyor olabilir. Ama nereye kadar?

Şimdi, madem bu iş için daha uygun araç helikopter; o zaman bu operasyona neden Beriev gönderilmiş? Yangın, helikopterin (ya da birkaç helikopterin) müdahale etse de başarılı olamayacağı kadar büyük alanda mı oluşmuş? Eldeki sınırlı videoda o derece büyük yangın olmadığı anlaşılıyor. Ha, o sırada Adana'dan kalkabilecek hiç helikopter yoksa ya da olanlar başka görevdeyse, onu bilemem. Tabi bir de helikopter ile uçak arasında olay yerine yetişmede hız (süre) faktörü de söz konusu...

Alıntı:
Yerli gökbey ve genel maksat gibi heliler bu işe uyarlanabilir.

Yerli üretim olacak Gökbey helikopteri bildiğim kadarıyla bambiyle (=sepet) etkili olabilecek bir su taşıma kapasitesine sahip olamayacak. Daha büyük ve güçlü, en az 3-4 ton su taşıma kapasitesine sahip olacak helikopterler gerekiyor, Türkiye'de...

Benche
2 ay önce - Prş 19 Ağu 2021, 16:57

Orman yangınlarında yangını çıkaranlarla ilgili, bir soruşturma,tutuklama, hapis vb yaptırım oldu mu?
Yangın işi çok çabuk gündemden düştü. Bu kadar çabuk unutulmamalı.

MuratGezgin61
1 ay önce - Pts 23 Ağu 2021, 09:03
Madde bağımlısına para karşılığı orman yaktıranlar kimler? Hedefleri ne?

Antalya'da Akseki ve Manavgat orman yangınlarını çıkardığı iddiasıyla tutuklanan Ali Y.'yi kız arkadaşının kaydettiği ses kaydı ele verdi.

Antalya’da Akseki ilçesinin Manavgat sınırındaki bölgelerinde çıkan yangın bir süre sonra Manavgat’ın ormanlarına da sıçramış binlerce hektar kül olmuştu. Ayrıca bir vatandaş ve iki orman işçisi de hayatını kaybetmişti. Bu yangınlarla ilgili olarak Özlem T. (40) adlı bir kadın jandarmaya bir ses kaydı teslim etti. Konuşmalarda Ali Y. (40) adlı kişi bu ormanları nasıl yaktığını anlatıyordu.

Ali'nin eli sarılı haldeydi

İlk olarak Özlem T.’nin ‘şahit’ sıfatıyla ifadesi alındı. Özlem T., şunları anlattı: “Telefonumdaki bir program ile görüşmelerimi kaydediyorum. Kayıtlar çoğaldığında silerim. Ancak Ali ormanı yaktığını anlattığı için bu ses kaydını silmedim. Ali telefonla beni aramıştı ‘Güçlüköy’ün Manhayıt mevkisindeki yangını bin lira karşılığında ben çıkardım. Hatta yangını çıkarmak için para veren kişi 250 lira da fazla verdi. Bu kişi bana ‘Yakalanırsan sarhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyle’ diye talimat verdi. Bana ormanı yaktıran ve para verenler farklı kişiler. Parayı vereni biliyorum ama yaktıranın kim olduğunu bilmiyorum. Çıkan yangının kimin işine yaradığını da bilmiyorum’ dedi. Ama bu talimatı ve parayı verenlerin kim olduğunu bana söylemedi. 1 Ağustos’ta Güneykaya’da bir çeşmenin yanında buluştuk. O esnada köyün olduğu taraf ve dağlar yanıyordu ve yangın söndürme uçakları geçiyordu. Ben ‘Ne olmuş buralara’ diye sorduğumda, sarılı haldeki elini göstererek ‘Bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım’ dedi. Yüz yüze görüşmemizde para meselesinden bahsetmemişti. Ali önceden de madde kullanırdı. Ancak en son gördüğümde madde bağımlığının ileri düzeyde olduğunu gördüm. Onun madde parası için orman yakacağını düşünmezdim. Ama son gördüğüm haliyle yapabileceğini düşünüyorum. Yangını anlattığı ses kaydını jandarmaya teslim ettim. Yangının suçlularının ve azmettiricilerinin yakalanması için elimden geleni her şeyi yapmaya hazırım.”

Tutuklanan Ali Y. ve bağlantılı olabileceği kişilerle ilgili soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor. Öte yandan suçlamaları reddeden Ali Y. yangın sırasında ve sonrasında başka yerlerde olduğunu iddia etti. Ancak HTS kayıtları ve görgü şahitlerinin ifadeleriyle bu beyanlarının doğru olmadığı da ortaya çıktı.

MuratGezgin61
1 ay önce - Pts 23 Ağu 2021, 09:13

Birileri, havanın yangın için en tehlikeli olduğu gün ve saatlerde peşpeşe onlarca yangını çıkarttırdı.

Normalin kat kat üzerinde ve büyüklükte yangınlar çıkarılmasının hemen ardından sosyal medya üzerinden de ekiplerin moralini bozacak, yetkililere karşı da halk öfkesi oluşturacak çarpıtma ve kıyaslamalar başladı.

3 uçak dendi ama 40'a yakın helikopter olduğu söylenmedi.

40 yıla yakın zamandır helikopter ağırlıklı hava müdahalesi yaptığımız bu nedenle helikopter sayımızın öne çıktığı söylenmedi.

Helikopterlerin kısa mesafeden ve hızlıca su taşıyabilmesi için binlerce yapay gölet yapıldığı söylenmedi.

Binlerce kara aracıyla müdahale edildiği söylenmedi.

Bütün tartışma hava aracının türü üzerinden çarpıtılarak sürdürüldü.

Başından sonuna kadar planlı ve alçakça bir saldırı.

ORTADİREK
1 ay önce - Pts 23 Ağu 2021, 13:44

Ormanları kasıtlı yere yakanla dağdaki terörist aynı b..
Bir ülkenin içinde bu kadar vatan haini ve millet düşmanı olmasına rağmen ayakta durabiliyorsa onu daha hiçbir güç yıkamaz.

Hakan nurettin

1 ay önce - Pts 23 Ağu 2021, 15:43
Doğa kendini yeniliyor

sayfa 134
« önceki   123 ... 133134135136   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET