Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Orman Yangınları
123 ... 134135136   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1

Sizce orman yangınlarına ne sebep oluyor?
Yaz sıcağı 11.3%  11.3%  [43]
Piknik yapan insanlarımız 7.7%  7.7%  [29]
Turizm düşmanı egoist teröristler 49.1%  49.1%  [186]
İnşaat sektöründe toprak arayışındaki firmalar 31.9%  31.9%  [121]
Toplam Oy : 379

KAĞANCAN ATA GÜLER
14 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2007, 12:20
Orman Yangınları

Ciğerlerimiz yanıyor. Peki bu yangınlar kendi kendine mi oluyor yoksa biz insanlarında bir parmağı varmı?Bodrum'da ki yangınlar aynı anda birkaç yerde birden oldu .Sizcede garip değilmi.Bu insanlar ülkesini satan ve turizmi baltalamaya çalışan teröristlerden başkası değiller.Sadece ağaçlar değil onların içinde yaşayan masum canlılarda feci bir şekilde can verdiler.Daha dün tatbikat esnasında yakılan 10 hektar ormanı düşünmüyorum bile.Yakan adam o kadar rahatki kameraya gülmeyi bile eksik etmedi.Daha ne olsun .

Necdet Kızılırmak

14 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 15:09

Ormanların yanması, bazen sorumsuzluktan (yakılan piknik ateşlerinin tam söndürülmemesi) çoğunlukla ise rant elde edilmesi için. En aşağı beş sene önce İstanbul'da yanan ormanların sonunun ne olduğunun peşini bırakmayacaklarını ilan eden televizyonlar şimdi hatırlamıyorlar bile. Acaba ne olduğunu bilen var mı? oralara binalar dikildimi?

Emir ERTEN
14 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 15:15

Bence hepsi sebep oluyor.Ama yaz sıcağı ve piknik yapan insanlarımızın oranı daha fazla diğerlerine göre.
Yüzdelik dilime ayırırsak;
Yaz sıcağı + Piknik yapan insanlarımız: %65
Turizm düşmanı egoistler + inşaat firmaları: %35
Tabi bu benim düşüncem.Oranları kendim belirledim.

Onur BALCI

14 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 15:39

Güzel bir konu.  

Aslında bir çok sebebi var. Halkın bilinçsizliğinden, sıcaktan, sabotajdan (baltalama) vs. Arabanın penceresinden fırlatılan sigara izmaritinden, "Aman ne olacak?" sorumsuzluğundan, bina dikelim, site yapalım bencilliğinden ve daha sayılabilecek birçok nedenden kaynaklanıyor orman yangınları.

Yangınların nedenlerini, sadece sorumsuzlukta buldum; ama sıcaklık faktörünü de göz önüne almak lazım. Eğer komşumuz Yunanistan'da da böyle sorumsuzluklar varsa, bilemem; ama eğer yoksa sıcaklık ve kuraklık da başa bela.  

kankaytsin
14 yıl önce - Çrş 19 Eyl 2007, 15:46
Orman Yangınları

Bu Orman yangınlarında hepimiz bir nebze hatalıyız.
Çünkü bir çoğumuz araç kullanırken içtiğimiz ve yediğimiz şeyleri hiç düşünmeden seyir halindeyken yolun kenarına atıyoruz, bu atılan sigaraysa yangınların çıkmasına veya çevre kirlenmesine neden oluyor, sonra da kendi kendimize söyleniyoruz "herkez bir şey atıyor" diye, önce hatayı kendimizde aramalıyız.

Semis
13 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 15:06

1-Piknik yapan insanlarımız
2-Turizm düşmanı egoist teröristler
3-İnşaat sektöründe toprak arayışındaki firmalar,
3'de olabilir..ve oluyordur.
Asıl orman yangınlarında göz ardı ettiğimiz şey ormanlarla birlikte bütün canlıların telef olduğudur..

Atilla DÜNDAR
13 yıl önce - Sal 08 Tem 2008, 19:46

İşte yine aynı filmi seyretmeye başladık. Yaz geldi, ciğerlerimize ateş düşmeye başladı. Piknikçiler dedik, sabotaj dedik, bilinçsizce ağaçlık araziye bırakılan atıklar dedik ama ne fayda ki, önlenemeyen bu sorumsuzluğa çare bulamadık. En son Mersin bölgesinde çıkan orman yangınına da 2 can verip, 40 yaralı bıraktık. İşin en üzücü tarafı da yangının halen kontrol edilemeyişi. Yangın nedeniyle boşaltılmak zorunda kalınan bir çok yerleşim yeri var. Hani insan olan bunu yapmaz diyoruz ama, ne yazık ki insan etkisi olmadan bu yangınların çıkması da öyle pek kolay gözükmüyor. Böylesi sorumsuzluğa neden aramak iş işten geçtikten sonra kolay. Belli bir çıkar uğruna ormanlara kıymanın cehaletle de pek ilgisi kalmadı artık. Her sene tekrarlanan ve sonuçlarının verdiği zararları görerek aynı hataları yapmanın cehaletle bir ilişkisi olamaz. Bu tamamen insanlıktan nasibini almamışlık, doğaya karşı içinde en ufak bir duygu beslememişlik ve belki de vatan hainliğinin başka bir şeklidir.

.sevgi.
13 yıl önce - Sal 08 Tem 2008, 20:10

İnsanlarımızın bilinçsizliği etkenlerden birisi.Tatilden dönerken şahit olduğum olay;yanılmıyorsam Kastamon'u civarında o sık yemyeşil omanların bitişiğinde cahil vatandaş tarlayı yakmış ve ormana sıçramasına 1 metre gibi bir mesafe kalmış.İtfaiye yok..Askerler ellerinden geleni yaptılar ve söndürdüler.Eğer bilinçli bir müdahale olmasaydı o canım ormanlar yok olurdu Allah korusun..

mesut_tr
13 yıl önce - Sal 08 Tem 2008, 20:14

sadece arazi icin, tarla icin veya bina dikebilmek, otel kurabilmek icin arsaya ceviren, yani yakan insanlar bence insan digiller, yoksa nasil kendi kalplerini yaksinlarki, o her agac ile bizim dünyamizda azaliyor, ülkemiz gitgide cöllesiyor, bakin yagmur yagmiyor, insanin ici yaniyor adeta hergün haberlerde yanginlari duyunca...

bence turizimciler ve millet yakiyor, bazilari tarla, bina, bazilari ise otel pesindeler.....

surhay
13 yıl önce - Sal 08 Tem 2008, 21:52

Yukarıdaki seçeneklerden hiçbirini seçmedim çünkü hepsi.Aslında neden olduğundan çok nasıl anında müdahale yapılabilir ve en az kayıpla söndürülür düşüncesi içerisindeyim bana göre ormanlarda belli mesafelerle su kuleleri dikilebilir ve kulelerden serpilen su ile yangın söndürülür ve diğer ağaçlarda ıslanarak yanması güçleştirilir. Olabilirmi hızla ormanların yok olduğu dünyada olur

sayfa 1
123 ... 134135136   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET