Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Turan Kasabası


ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Pts 27 Ağu 2007, 23:43
Turan Kasabası


Melikgazi ilçesine bağlı Turan kasabası Koramaz dağının eteklerindedir. Eski adı Dimidere (Dimitre) olan kasabanın adı Kayseri'nin ilk Türk gazetesi olan Erciyes'i de 1910 yılında çıkarmış olan Gazeteci Yunus Bekir Bey tarafından Turan şeklinde değiştirilmesi teklif edilmiş ve Osmanlı döneminde adı Turan olarak değiştirimiştir.
Bu arada Kayseri'de o güne kadar Türk gazetesi yokken Ermenilerın gazetesi Hayk'ın karşısına Erciyes'i çıkartan ve başına da 1910 yılında "Türk gazetesi" ibaresini yerleştiren Yunus Bekir Bey'i de burada rahmetle yad etmek isterim.
Yunus Bekir Bey'in mezarı da bu kasabadadır.
Turan Kasabasından çektiğim birkaç panoramayı sizinle paylaşmak istiyorum.
Not: Yunus Bekir Bey'in eldeki tek resmini görmek isteyenler ve Turan Kasabasındaki mezarını ve mezarı üzerindeki anlamlı yazıyı görmek ve okumak isteyenler buraya tıklayabilirler:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=9313&a ...p;start=35 

(+) 

(+)


Turan Kasabası hakkında bilgiler:
Kasabanın Tarihi


         Şehir merkezine 20 km uzaklıkta 2220 nüfuslu Melikgazi ilçesine bağlı bir beldedir.
         Turan’ın eski adı (Dimitre)’dir. Rivayete göre Kayseri tekfur’unun oğlu Dimitri verem hastalığına yakalanır. Zamanın hekimleri Dimitri’nin üç vadinin birleştiği bir yerde yaşaması gerektiğini söylerler. Tekfur Turan’da bulunan ve “Sarayburnu”denilen yere bir saray yaptırır ve Dimitri bu sarayda ömrünü tamamlar. Dimitri’den dolayıda köyün ismi Dimitre olarak anılır.
         Kasabamızda ilk hırıstiyanlık döneminden kalma bol miktarda kaya mezarlar, kiliseler ve mağaralar bulunmaktadır.
         Kasabanın bu günkü halkı Oğuz boylarından olup 1071 Malazgirt savaşından sonra Anadolu’ya gelerek şimdiki Sarımsaklı dolaylarına yerleşmişlerdir. Daha sonra vurgun ve soygun amacı ile yapılan baskınlardan kaçarak şimdiki yerinde bulunan in ve mağaralarda yaşamaya başlamışlar. Zaman içinde de mağara önlerine taş binalar yaparak yaşamalarını devam ettirmişlerdir.
         Kasabamızın yetiştirdiği büyük Türkçü Yunus BEKİR 1916 yılında Sultan Reşat’tan aldığı bir fermanla “Dimitri”olan kasabamızın adını “TURAN” yapmıştır.
         1966 yılında kaya düşmesi nedeni ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca şimdiki yerleşim yerine taşınmış, 30 Aralık 1998’de de belediye olmuştur.
         Turan ve çevresi Kapadokya’nın Kayseri’mizdeki devamı mahiyetindedir. Bulunmaz tabii güzelliklere ve zengin bir tarihi dokuya sahiptir.
         Turizm yönünden, kültür evleri yönünden araştırmaya, inceleme yapılmaya ve turizme açılmaya değer konumda birer yapıya sahiptir.
         Kilometrelerce uzunluğu bulunan hatta Turan’ı komşu köy ve beldelere yer altından bağlayan yer altı şehirlerinin olduğu söylenmektedir.
         Belediyemizin yeterli imkanları olmadığı için bu yer altı mağaralarında ciddi bir çalışma yapamamaktayız.
         Turan’daki tarihi ve kültürel zenginlikler ancak Kültür ve Turizm Bakanlıklarının çalışmaları ile gün ışığına çıkabilir.
         Turan’da Yaşayan halkın büyük ekseriyeti inşaat sektöründe istihdam edilmekte olup az miktarda çiftçide vardır.
         Turan eğitime büyük önem veren bir beldedir. Halkın yüzde yüze yakın kısmı okur-yazar olup; yüzde ellinin üzerinde de ortaöğretim ve üzerinde eğitim görmüştür.
         Turan ve Turanlı kalkınma yolunda büyük çaba harcamaktadır.
Kasabamızın coğrafi yapısı

         Kasabamız düz ovayı andıran bir alanda yer almaktadır.
         Coğrafi Konumu : Doğusunda Ağırnas Kasabası, Batısında Gesi Kasabası, Güneyinde Güzelköy Mahallesi, Kuzeyinde Özlüce Mahallesi bulunmaktadır.
         Yüzölçümü : Kasabamızın yüz ölçümü 5790 hektar’dır. Kabamızdaki arazilerin 371 hektarı Maliye Hazinesi, 2769 hektarı mera arazisidir. Fundalık ve orman bulunmamaktadır.
         İklimi : Kasabamızda karasal iklim görülür. Yazları çok sıcak ve kurak kışları çok soğuk ve kar yağışlı geçer.
         İklim ve Bitki Örtüsü : Kasabamızın büyük bir kısmı tarım arazisi olduğundan ekilmektedir. Ekilmeyen kısımlar ise bozkırlarla kaplıdır. Dağları tamamen kayalık ve çıplaktır.
         Dağlar, Ovalar,Akarsular,Göller,Baraj ve Göletler : Kasabamızın bir kısmı sıra dağlarla kaplıdır. Ova denecek kadar fazla arazisi olmasa da ovayı andırır. Kasaba içerisinde akarsuyu bulunmamaktadır. Turan Kasabasının eski yerleşim yerinde 5-6 yerde akarsuyu bulunmaktadır. En büyük akarsuyu Ulupınar denilen yerdedir.
         Ulupınar denilen yerdeki akarsudan bağ ve bahçeler sulanmakta ve aynı zamanda kasabamıza içme suyu temininde de faydalanılmaktadır. Kasabamız içerisinde göl, gölet ve baraj bulunmamaktadır.
İdari yapı ve nüfus

         Kasaba Yönetimi : 28 Mart 2005 tarihinde yapılan belediye seçimlerini kazanan Belediye Başkanı Uğur İMREN tarafından yürütülmektedir.
         Mahalleler : 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereğince belediyemize Küçük Bürüngüz ve Subaşı Köyleri mahalle olarak bağlanmıştır.
         Kasabanın Nüfusu : 2000 Nüfus sayımında kasaba nüfusu 2240 kişidir. Belediyemize mahalle olarak bağlanan Küçük Bürüngüz’ün 461 kişi Şubaşı’nın ise 266 nüfusu mevcuttur. Nüfus artışı normal seyretmektedir. Kadın ve erkek dağılım oranı ise yaklaşık kadın oranı % 60 erkek oranı ise %40 ‘dır. Kasabamız yaklaşık 400 hanedir. Küçük Bürüngüz Mahallemiz 150 hanedir. Subaşı ise 120 hanedir.
Sosyal yapısı

        Eğitim Durumu: Kasabamızda 1 adet 10 derslikli Turan ilköğretim okulu mevcuttur. 198 öğrenci 10 adet öğretmeni,1 hizmetlisi bulunmaktadır.Ayrıca hayırsever vatandaş Ferruhe Coşkun’un yaptırmış olduğu İlköğretim okulu içerisinde anasınıfı bulunmaktadır. Halkımızın % 98 oranında okur-yazar durumdadır.K.Bürüngüz mahallemizdeki okulumuzda iki öğretmen bir ana okulu öğretmeni ve 58 öğrenci bulunmaktadır. Kasabamız gençlerinin sportif faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak amacıyla belediyemiz tarafından bir adet spor tesisi yapmaya başladık faaliyetlerimiz devam etmektedir.
         Sağlık Durumu: Kasabamızda 1 adet sağlık evi ve sağlık evinde 1 adet ebe bulunmaktadır. Sağlık evinde verilen hizmetlerden sağlık güvencesi olanlar her türlü haktan faydalandırılmaktadır.
         Kültür ve Turizm: Kasabamızın eski yerleşim yeri tarihi mağaralarla doludur. Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu bölge sit alanı alarak ilan edilmiştir. Ayrıca harman denilen yerlerde kaya mezarları bulunmaktadır.
         Din Hizmetleri: Kasabamızda iki adet cami bulunmaktadır. Cumhuriyet Meydanındaki caminin bir adet imamı bulunmaktadır. Nergis sokakta bulunan ve geçen yıllarda yapılmış olan Turan Yeni Cami’nin ise imamı bulunmamaktadır.
İmamı olmadığı için bu camimiz sadece ramazan ayı içerisinde hizmete açılmaktadır.
K.Bürüngüz ve Subaşı mahallerinde birer adet camii ve imamları bulunmaktadır.
         Konut Durumu: Kasabamızda 400 hane ev bulunmaktadır.
         Sosyal Yaşantı: Kasabamızda halkının büyük bir kısmı inşaat sektöründe çalıştığı için genellikle kasaba dışındadır. Tarım sektöründe çalışan halkımız ise yazın işinin başında kışın ise kahveye gitmektedir. Kasaba halkının komşuluk ilişkileri birbiriyle oldukça iyidir. Kasabamızda sosyal etkinlikler fazla olmadığı için kasaba halkı genellikle evinde ve akraba ziyaretleri ile gününü geçirmektedir.
         İş ve Çalışma Hayatı: Kasaba halkının bir başka geçim kaynağı olarak inşaatçılıkla ve tarımla uğraşan mevsimlik işçidir.

Kaynak: www.turan.bel.tr

YUNUS BEKİR BEY
Kayseri’de çıkan ilk Türk gazetesi 29 Ağustos 1910 tarihinde çıkan Erciyes’tir. Gazetenin sorumlu yönetmeni olan ve Kayseri’nin yetiştirdiği ilk Türk gazetecisidir. O sırada Ermeniler’in Kayseri’de çıkardıkları Hayg gazetesinin karşısına ilk Türk gazetesi Erciyes’i çıkaran bu zat, 1868 yılında Turan kasabasında doğdu. Haydarpaşa Cerrah Mektebi’nde eğitimini tamamlamıştır. Doğduğu kasabanın Dimitre olan adını Sultan Reşat’tan irade çıkararak “Turan” olarak değiştirmiştir. Kayseri’de Gültepe Hastanesi’nin yapılışına öncülük etmiş, Gesi, Ağırnas ve Turan Kasbasında birer okul yapılmasını sağlamıştır.
www.bindalli.sistum.com

 
Yunus Bekir Bey


 
Kayseri'deki ilk Türk Gazetesi Erciyes (1910)En son Burhanettin Akbaş tarafından Sal 28 Ağu 2007, 00:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2007, 01:17(+)


Fatih Ertuğrul
8 yıl önce - Cmt 03 Ekm 2009, 21:19

Turan (Dimitre) Kasabası(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ