Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 27 Ağu 2007, 13:30
16. Dünya Basketbol Şampiyonası-2010 Finali İzmir'de oynansın.


2010 yılında 16. Dünya Basketbol Şampiyonası ülkemizde düzenlenecek ve Türk spor tarihinin en büyük organizasyonlarından biri olacak. Şampiyonanın Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya'daki tesislerde yapılması planlanıyor.

İzmir tesisleriyle ve seyircisiyle dört dörtlük bir basketbol şehri iken -ki bunun ispatını son Efes Pilsen World Cup 2007'de bir kez daha gördük- Türkiye Basketbol Federayonu şampiyonanın final baçını İstanbul'a vermiş. Buna bahane olarakta Halkapınar Spor Salonu’nun seyirci kapasitesinin 9970 kişi ile 12 bin kişilik Abdi İpekçi Spor Salonu’ndan az olmasını göstermişler.

Bu, aslında böyle müsabakaların İstanbul’da oynanması şartlanmışlığına mazeret bulmaktan başka bir şey değildir. Seyirci kapasitesinin artırılması için büyüme şansı bulunan Halkapınar, rahatlıkla bu sayının üzerine çıkarılabilir.

İzmir, 2010 yılında yapılacak 16. Dünya Basketbol Şampiyonası finalini haketmiştir. Bu final İzmir'de oynanmalıdır.


Alıntı:
İzmir’de 22-26 Ağustos tarihleri arasında yapılan Efes Pilsen World Cup 6 Turnuvası, basketbolseverler tarafından ilgiyle izlendi. Milli takımımızın, İspanya’daki Avrupa Şampiyonası öncesi eksiklerini görmesi açısından faydalı bulduğumuz bu turnuvada Ender, Ermal, Engin, Ersan, Semih, İbrahim Kutluay, Serkan, Kerem Gönlüm, Mehmet Okur, Kaya, Hidayet Türkoğlu ve Cenk Akyol, görev aldıkları anda bütün güçlerini sahaya yansıtmayı amaçladılar.
Takımda geçtiğimiz yıllarda sekteye uğrayan arkadaş ve birlik duygusunu en üst düzeye çıkarıp, takım ruhunun gereklerini yerine getirdiler.
Millilerin, sert savunma ve hızlı hücum yapan ekipler karşısındaki sıkıntılarını da izledik. 1.5 dakika gibi çok kısa bir sürede 10-0 geriye düşmemize engel olamayışımızın sebeplerini, Baş Antrenör Tanjeviç bulacaktır. Efes Pilsen World Cup 6, iki yıl önce UNIVERSIADE (Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları) organizasyonuna ev sahipliği yapan İzmir seyircisinin bir kez daha kendisini göstermesine fırsat tanıdı.
Ülkemizin Batı’ya açılan penceresi olan çağdaş kent, örnek destek ve müthiş coşkusuyla görevini tam olarak yerine getirdi. Oyuncularımız, 15 sayı geriye düştükleri anlarda bile tek bir olumsuz kelime duymadı. Takımın nasıl ateşleneceği, naklen yayınlar aracılığıyla gözler önüne serildi. 12 Dev Adam da bu güzelliği, ''Keşke bütün şampiyonalar İzmir’de olsa'' diyerek ifade etmişti. Ay-yıldızlılar buna gerekçe olarak; İstanbul’da oynanan müsabakalarda Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın fanatik taraftarları, oynadıkları kulüplere göre oyunculara destek veriyor ve eleştiriyor. Böyle olunca da milli takım ruhundan uzaklaşılıyor, maçlar sinir harbi içinde geçiyor'' demişti.

2010 için mazeret !
İzmir yalnız basketbolda değil, ülkemizi her tür sportif müsabakada temsil eden takımlara koşulsuz destek veriyor.
Bu doğrular ortadayken, Basketbol Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Emir Turan, Halkapınar Spor Salonu’nun seyirci kapasitesinin 9970’e düşmesi nedeniyle 2010 yılında yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası final maçının 12 bin kişilik Abdi İpekçi Spor Salonu’na verildiğini açıkladı. Bu, aslında böyle müsabakaların İstanbul’da oynanması kararlılığına mazeret bulmaktan başka bir şey değildir. Seyirci kapasitesinin artırılması için büyüme şansı bulunan Halkapınar, rahatlıkla bu sayının üzerine çıkarılabilir. Ancak ince hesaplar aklın ve doğruların önüne geçiyor! Gelen yabancı konuklar da İzmir’le ilgili gerçekleri söylemekten çekinmiyorlar. Maalesef sporumuzu yönetenler bu doğruları bilmiyormuş gibi başkalarından dinliyorlar. Bu şampiyona dolayısıyla takımımıza büyük destek veren İzmirliler bütün Türkiye’yi kendisine hayran bıraktı. Bunu televizyondan maçları izleyen bir arkadaşım da şu sözlerle dile getirdi; ''Biraz önce canlı yayında A Millilerin Hırvatistan maçını seyrettim. Şu İzmir’e ve İzmirli’ye hayran olmamak mümkün değil. Helal olsun.''
Bence de sözün özü bu.


http://www.milliyet.com.tr/2007/08/27/ege/yaztanfer.html


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet