Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İsmail K.
15 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 00:34
Karabük - Safranbolu - Mencilis Mağarası

Safranbolu'nun Bulak Köyü civarında bulunan Mencilis Mağarası (Safranbolu Merkezi'ne 8 km. kadar uzaklıkta), kayalık derin bir vadinin içinde bulunuyor. Mağaranın ağzına bu vadinin bir duvarındaki yaklaşık 150 basamaklı bir merdivenden tırmanılarak ulaşılıyor. Mağaranın uzunluğu 3-4 km. kadar. Bu mesafenin 400 metresi gezmeye uygun bir biçimde ışıklandırılmış ve yürüme parkuru yapılmış. Mağaranın içinde duvarlardan damlayan sulardan dolayı nemli bir hava var. Sıcaklık ise çok düşük, 10-15 °C civarında...

(+) Mağaranın bulunduğu vadi...

Mağaranın girişindeki yaklaşık 150 basamaklı merdiven...

(+) Mağaranın içinden...

(+) Mağaranın içinden...

Mağaranın içinden...

Mağaranın içinden...

Mağaranın içinden...

(+) Mağaranın içinden...

(+) Mağaranın içinden...

(+) Mağaranın içinden...

(+) Mağaranın içinden...

Kırılmış bir sarkıt...

Not : Büyüyen resimlerde Uluyayla.com damgasıyla wowTURKEY.com damgası karışmış, maalesef. Bu resimleri ilk önce memleketimi tanıtmak amacıyla kurduğum Uluyayla.com sitesinde yayınlamıştım. Daha sonra wowturkey'de Mencilis ile alakalı bir başlık olmadığını gördüm ve aynı resimleri burda da yayınladım. Resimlerin sağ alt köşelerinde meydana gelen karışıklıktan dolayı kusuruma bakmayın...

Mağaranın içinden bir video :

En son İsmail K. tarafından Pzr 26 Ağu 2007, 00:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

Mustafa Can Karakus
15 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 12:56

Bu resimler süper fakat bir sorun var  bu mağaralar neden yeteri kadar tanıtılmıyor 5-6 kez safranboluya gittiğim halde bu mağaranın varlığını wowturkeyden öğreniyorum.Bu sitede olmasa ülkemizi tanıyamıyacağız doğrusu.

İsmail K.
15 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 13:31
Mencilis Mağarası...

Ülkemizde muhteşem özellikleri olduğu halde bilinmeyen o kadar çok yer var ki! Tarihi eserlerimizi, doğal güzelliklerimizi yeterince tanıtamıyoruz. Turizm denince akla denizden başka birşey gelmez olmuş maalesef! Tamam, üç tarafı denizlerle çevrilmiş ülkemizde tabii ki sahil turizmi önlerde olacak ama halihazırda diğer güzelliklerimiz maalesef tamamen gözardı edilmiş durumda. Benim memleketim olan Karabük, Eflani'de keşfedilmeyi bekleyen o kadar harika yer var ki. Uçsuz bucaksız düzlükleriyle, oksijen fışkıran ormanlarıyla Uluyayla, sadece yöre halkının bildiği cennetten bir köşe olarak mevcudiyetine devam ediyor. Eğer bu güzellikler gelişmesini tamamlamış, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa vs. gibi bir ülkenin elinde olsaydı, kimbilir buraların tanıtımı ve gelişimi için ne tesisler kurardı, ne yollar yapardı, ne projelere imza atardı? Adamlar ülkelerinde, 50 sene ancak geçmişi olan binaları allayıp-pullayıp tarihi eser diye ziyaretçilere yutturuyorlar ve bundan da müthiş gelir elde ediyorlar. Birkaç sene önce bir vesileyle gittiğim ABD-Texas-San Antonio'da, müthiş tanıtım faaliyetleri sonucu dayanamayıp ziyaret ettiğim, birkaç duvarı kale diye yutturdukları tarihi Alamo Kalesi'ni gördüğümde, bizim İstanbul'daki her santimi buram buram tarih ve kahramanlık kokan ve maalesef harabeye dönüşmek üzere olan surlarımızı düşünüp ne kadar sorumsuz ve vefasız olduğumuzu düşünmeden edememiştim...

İşte ismi burayı keşfeden Mencilis isimli bir Fransız'dan geldiği söylenen Mencilis Mağarası da yıllarca bu sebeplerden dolayı sadece yöre insanının bildiği gizemli bir yer olarak layık olduğu ilginin gösterilmesini beklemiş durmuş. Sağolsun, son yıllarda bölge yönetimlerinin bu güzelliği farkedip gerekli yol çalışmaları ve mağara içini gezmeye uygun hale getirme çalışmaları sonucu Mencilis bir sır olmaktan kurtulmuş, ama yeterli mi? Hayır. Mağarayı gezdiren kılavuz sayısı yetersizdi bence. Bulak Köyü'nden yöreyi ve mağarayı çocukluklarından tanıyan yaşlı bir çifti girişte görevlendirmeleri akıllıca bir tutum, fakat sayı olarak yetersiz. Ziyaretçi sayısının fazla olmasından dolayı mağaraya kılavuzsuz giren kişilerin, grupların olduğunu gördüm. Milyonlarca yılda oluşan bir sarkıtı sırf arkadaşlarına hava atmak maksadıyla kopartabilecek, mağaranın dokusuna zarar verecek şekilde flaş patlatarak fotoğraf çekebilecek sorumsuz ziyaretçilere bu fırsatın verilmemesi lazım. Kılavuzlarla ve hatta içeriye konacak kapalı devre kamera sistemiyle mağara içindeki yürüme parkurunun devamlı gözlem altında tutulması bu gibi geri dönüşü olmayan hareketleri önleyecektir. Fakat yine de; çıkması oldukça zor ve yorucu olan mağaranın ağzına kadar merdiven inşa edip, mağara içine de yürümeye uygun platformlar ve merdivenler yerleştirip gerekli ışıklandırmayı yapanlara çok TEŞEKKÜRLER. Mağara içindeki ses yayını da ziyarete ayrı bir hava veriyor, düşünenin fikrine sağlık...

Şimdi sırada; içerde ne gibi güzelliklerin olduğunu kimsenin bilmediği veya çok az kişinin görme fırsatı yakaladığı Uluyayla'daki Kırlangıç veya diğer ismiyle Sığırini Mağarası var. İlerde bu mağara ve çıkışı olan Hacet Emini Türbesi Mağarası için de wowTURKEY'de başlık açacağım. Şimdilik Uluyayla'yı tanımak isteyenler bu siteye uğrasın...

Hakan Ünal
13 yıl önce - Sal 07 Nis 2009, 01:28

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Safranbolu'ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer Bulak Mencilis Mağarası...

Ahmet Çamlı

13 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 23:57

Daha çok evleriyle tanınan Safranbolu, doğal güzellikler bakımından da zengindir. Bunlardan birisi olan Bulak Mağarası Safranbolu merkezinden Karabük'e doğru 8.5 km uzaklıktadır. 6000 metrenin üzerindeki uzunluğuyla Türkiye'nin 4. büyük mağarası olduğu söylenmektedir. 2005 yılında gitmek nasip oldu Bulak(Mencilis) mağarasına çok hayran kaldığımı söyleyebilirim. Bu kadarını beklemiyordum.

Karstik erimelere bağlı olarak oluşmuş bir doğa harikası. Safranbolu'ya gidip de Bulak mağarasına uğramadan geçmeyin.

BULAK(Mencilis) MAĞARASI

Alan Tamamen karstik kayaçlardan meydana gelmektedir. Mağara girişine gidildikçe yer yer mağara girişleri ve çökmüş mağara tavanlarına rastlanılmaktadır.

Mağaranın ilk girişinin burada yer almaktaydı( Mavi demir parmaklıklardan anlaşılmaktadır) bu kapıdan gezilirken yakın zamanda bu kapıdan çok büyük bir su kütlesi çıkmıştır( mağara içerisinde var olan akarsu kaya erimelerine bağlı olarak yön değiştirmiştir.)

2006 yılı itibarıyla bu derme çatma köprü yerine daha modern bir köprü yapılmıştır
( http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2006/Nisa ...32821.aspx )

Dolayısıyla mağaranın girişine de derin bir karstik vadiden ilerleyip daha geride bir yamaçtan girilmektedir.

Mağara içerisinde Karsttik biriktirme şekillerinden olan Sarkıt ve Dikitler zarar görmesin diye ziyaretçilerin fotoğraf çekmesi yasaktı flaşı kapatarak pek kaliteli fotoğraflar çekemedim.
-----------------------------------------------------------------------

Karabük-Safranbolu başlığındaki buradaki mesajımdan alıntı yaptım.

sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler