Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul'da bir minibüs hattı kaç liraya satılıyor?
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sonraki
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Mustafa Çetinkaya

6 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 17:21

Bildiğim kadarıyla minibüs hatlarının sahipleri genelde şöför çalıştırmaktadır. Yani kazanılan aylık net 5 Bin ytl hattın sahibine kalıyor. Şöförler ise aylık yada haftalık olarak paralarını alıyor diye biliyorum. Ama ülkemizde gerçekten minibüs hatları ve minibüsler altın yumurtlayan tavuk!   700 bin ytl az para değil? Bir minibüs hattı almak için evi köyü satmak lazım.  

sinan paşa

6 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 18:45

anadolu yakasında pendik-kadıköy minibüs hattınının araç ile birlikte şu anki fiaytı 1.000.000 ytl civarı ve bu aralar o hatta bayağı satılık hat yazısı var araçların üzerinde

özgür şeref
6 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 18:49

tanıdığım, bu işle uğraşan kişilerden duyduğum kiralık minibüslerde  aylık 4 milyarlık kiraya ilaveten işleten kişiye de yaklaşık 3.5 milyar gibi bir para kalmakta .ayrıca minibüslerde halk otobüslerinde olduğu gibi hat değil plaka para yapmaktadır.

ercan74
6 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 14:36

zaten hat ve plaka aynı sey demektır.34 m 2074 dıe bakılınca mesela a 12 de calsıtıgını bılırsınız ve nerede calıstıgını bulursunuz.

ercan74
6 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 15:04

mınubus hatları arz talep oranına gore fıyatlandırılırlar.nasılkı tıcarı taksı ayda özel halk otobusu gıbı.kazandıkları fıyata ve gelecektekı ıstıkrara gore belırlenırler.400 ede var 900 e de var.cok parqa dıye arkadaslrım gelın bır tanede sız alın .hayatınızı ona yatırın butun aılenızın gelmısınızın gelecegınızn ve ondna sonra konusun kaldırılsınmı dıe.

Can_76
6 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 15:18

Alıntı:
Ayrıca bu minibüslerin vergi levhalarında doğru dürüst bir rakam yazdığını gören var mı?

Arkadaşlar konu arada kaynamasın gerçekten bende çok merak ettim bu minibüsler toplamda yılda ne kadar vergi öder Devletimize?

EMRE YILMAZ

6 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 23:10

Akrabamın minubüs hattı var. Dudullu-Bostancı hattı. Fiyatını sordum 1200000 Ytl dedi. Minibüste 2 şöfer çalışıyormuş 1000 Ytl maaş alıyorlarmış. Hattan aylık kazancı 5-6 bin ytl. Sordum bende banka daha çok getirir diye oda bana şunu söyledi;
''Bankanın faizini yersen zarar edersin ve ana para hep aynı kalır ben gecen senede 5 bin ytl para kazanıyordum şimdide ama gecen sene hat 900 bin idi şimdi daha pahalı daha doğrusu pirim yapıyor ama hattına göre değişiyor ''
Yani şuan metrobüs hattında olan minübüs hattı satın alsak daha ucuz olacak eskiye göre

orakçekiç
6 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 16:04

valla benim duyduğuma göre istanbulda bazı hatlarda minibüsler aylık 70000-80000 ytl arası kazanıyorlarmış yanlış okumadınız yetmiş seksen bin ytl paraya bak ya.

recep demirbas
6 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2007, 02:45

sayın orakcekic o kadar parayı metro vagonyla anca kazanırsınız. 35 kişiden fazlasını almayan bir araç nasıl günde 3 milyar para kazanacak. (35 kişi bindirmek ayrı bir insanlık meselesi tabi)
ama günde 600-700 ytl paraya para demeyen hatlar var (net kar bu). avrupa yakasında özellikle bakırköye çalışan hatlar gece 1'de bile arabalarını doldurup deli gibi yolcu taşıyorlar. (iett saat 10 da çekiliyor piyasadan. )

bir anlık gaflet ile klavyemden orak bey gibi bir yazı çıkmış.
bir anlık göz yanılması diyelim gülelim geçelim

En son recep demirbas tarafından Cmt 17 Ksm 2007, 03:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Tunc

6 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2007, 03:08

Alıntı:
Bildiğiniz üzere İETT her yıl zarar ettiğini iddia ediyor.
Oysa Özel Halk otobüsleri İETT hatlarını kapmak için yarış halinde.
Onlar ekstra muavin de çalıştırdıkları halde zarar etmiyorlar nedense.

Peki ya minibüsler? Küçücük kapasiteleri ile minibüsler bile para basıyor.
Ne kadar para kazandıkları meçhul çünkü aldıkları para kayıt altında değil.
Aylık 5 bin YTL net kazanç sağladıklarını duydum.

Sartlarını beledıyenın belırleyecegı bır anlasma ıle tum otobus hatlarini bolgelere gore ayri ayri ozellestirmesi cok dogru olmaz mi?.

Her 3 veya 5 sene de bir ihaleleri yenileyebılır. (Hattin durumuna ve performansına gore)
denetler. Fıyat artislarini, arac ozelliklerini, sofor secimini bir kritere baglar, kurallara uymayanlara yaptirim uygular. aslinda bunlari yapabilmek mumkun, bununla birlikte minibusler icinde bir cozum bulunabilir.. Yakin zamanda boyle uygulamalar olmazsa hic sasmam..

Alıntı:
Bu hat parasını yatırım aracı olarak görmek bence yanlış.
700 bin YTL'yi bankaya faize bile yatırsan ayda 10 bin YTL gelir getirir.
Minibüsçü ayda 5 bin YTL kazanıyorsa bu çok, ama çok kötü bir yatırım olur.

Suan icin dediginiz cok dogru.. Cok da riskli bir durum, genelde soylediginiz rakamlar telaffuz edilse bile bu rakamlardan pek islem olmuyordur.. Taksiler icin de tam olmasa da benzer bir durum var.. Zaman zaman Taksi plakalari alip satanlar oluyor, oyle donemler oluyor ki plaka basina 50 bin - 100 bin fark olabiliyor, bazen yukseliyor bazen de dusuyor..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM