Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gökhan AsGül
12 yıl önce - Sal 21 Ağu 2007, 00:24
İstanbul İETT ve ÖHO'ların Denetlenmesi için Fahri Müfettişlik Kurumu Oluşturulmalı mıdır?

İETT denetim elemanlarının  yetersiz kaldıgını tam olarak denetimlerini yap(a)madıklarını hepimiz biliyoruz. İETT ve ÖHO'larda yasanan kuralsızlıklar, yanlıslıklar ve aksaklıkların giderilmesi için İETT kurumu ile bagı olmayan gönüllü müfettişlik kurumuna ihtiyac oldugunu düsünüyorum.  İETT ye tamamen gönüllü olarak hizmet edecek bu kişilerle  bir cok olumsuzlugun önüne gecilecektir ve arac sürücüleri yollarda kendilerini her an rapor edecek fahri müfettişlerin oldugunu bildiklerinden daha otokontrollü olacaklardır. İETT de maddi olarak bir külfete girmeden gerekli denetimleri yapmıs olacaktır. bu konuyla ilgili sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum fikirler ve düsünceler paylasmakla daha yararlı hale gelir tüm wowturkey ailesine sayglıar

Ahmet Bengüer
12 yıl önce - Sal 21 Ağu 2007, 00:44

Katılıyorum bu konuyla olarak ben başlık açmayı düşünüyordum.Benden önce davrdandınız leb demeden leblebiyi anladınız tebrikler.Bu durumun çok faydalı olacağını düşünüyorum.Fahri müfettişlikle ilgili trafikte herhalde böyle kişiler mevcut sanırım.İETT'ninde böyle bir uygulamaya gitmesinin yararlı olacağını düşünüyorum.Aslında buna benzer bir uygulama düşünülüyordu ancak hayata geçirilemedi.Durum şundan ibaretti İETT otobüsü şöförlerinden seçilen kişiler seferlerini yaptıkları zamanlarda verilen kural ve talimatlara uymayan ÖHO şöförleri hakkında rapor yazıp İETT'ye verip kusuru görülen kişiler hakkında işlem yapılacaktı.Ancak böyle bir durum hayata geçirilememişti.Yukarıda belirtilen konunun hayata geçirilmesinde kamu yararı adına çok büyük bir katkı olacağı şüphesiz kesindir.

Mustafa ÇAVUŞGİL
12 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 12:55

Denetimler zaten mevcut dikkat ettiyseniz bazı yol kenarlarında denetimler duruyor.Bunlar hem İETT yi hemde ÖHO lerini denetliyor. Birde bazen otobüslere sivil kıyafetli denetimlerde biniyor...Birde rapor yazmayı hareket amiri ve denetimlerden başkası yapamaz...

emrah basarol

11 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 11:20

"ieet ve öho otobuslerinde gecerli olan kartlar" tabelasında dikkatimi ceken bir kart olmustur "denetim "kartı...eger yanlıs anlamadıysam,denetim icin binen arkadasın kullandıgı bir kart..
(bu tezimin dogru oldugu savıyla devam edecem..yanlıs düşünmüşsem,lutfen bundan sonrasını okumayın  ) e o zaman bu denetim ,denetim olmaz ki!!!haberli denetim ,sadece askeriye de oluyor biliyordum ben   demekki iett de de var.. bence de fahri denetimcilerin olması sart.ve bu fahri denetimcilerin sunduklarının ya da raporlarının kesin uygulanmasıyla bu iş,başarıya ulasır...aslında iett bu işi layıkıyla yapsa-ki yapamaması icin bence bir neden yok- fahrilere de gerek kalmayacakk...ama neden beceremez ,anlayamam

Mustafa Noyan

11 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 11:38

Alıntı:
denetim "kartı...eger yanlıs anlamadıysam,denetim icin binen arkadasın kullandıgı bir kart..

Denetim kartı Büyükşehir çalışanlarına, muhtarlara İETT otobüsleri ve diğer toplu taşıma araçlarında ücretsiz hizmet sağlayan bir kart. Kullananların herhangi bir denetim yaptığına hiç şahit olmadım...

http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=122

Zaten bu kartlar aşağıdaki misalde yeralan haberdeki gibi ÖHO çalışanlarını etkilemiyor:

http://www.aydinses.com/modules.php?name=News& ...p;sid=2168

Alıntı:
zaman bu denetim ,denetim olmaz ki!!!haberli denetim ,sadece askeriye de oluyor biliyordum ben

Çok doğru, denetim yapacak kişi akbil basmalı, ödenecek ücret İETT bütçesinden ya da özel bir sistem karşılığı bedelsiz akbil dolumu yaptırılarak karşılanabilir veya yapılacak bir ayarlama ile denetçinin akbili her zaman aktarma "0" kontör basabilmeli...

emrah basarol

11 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 12:23

Alıntı:
Kullananların herhangi bir denetim yaptığına hiç şahit olmadım...
????o zaman iett nasıl denetim yapıyo?? ya da niye yapmıyor??ve haberde de yazdıkları gibi,"bi de iett nin özelleşip bu insanların eline düstügümüzü "düşünmek  bile istemiyorum..
ya benim anlayamadıgım şu, bizler neden sahıs ya da kurum olarak üstümüze düşeni yapmayız... İETTnin kurum olarak ve de  denetimcinin sahıs olarak, bu denetleme işini yapmayarak elde ettigi kazanc ne olabilir???????

cem216
11 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 12:49

i.e.t.t.zaten denetimle yükümlü hem kendi otobüslerini hemde halk otobüslerini,ama denetim yapmadığı ve baş duraklarda bile kalkış saatine şöförlerin uymadığı ve seyyar bir hareket amirinin mecidiyeköyde olduğu gibi,bostancı,kadıköy gibi anadolu yakasındada konuşlandırılması gerekmekte ama ne yazıkki,yapılmamaktadır.Bu arada mecidiyeköyde 5 seyyar hareket amiri bulunuyor

Gazi İlbey
7 yıl önce - Cmt 21 Nis 2012, 17:14

Galiba denetim kartı sadece muhtarlara veriliyor. İyice araştırmak lazım. Neden içimizden birileri de gönüllü denetçi olmasın ki... Zaten gönüllü denetçiliğin etkinliğini arttırmak gerektiği ortada.

ANA SAYFA -> ULAŞIM