Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Zeugma Kongre, Kültür ve Müze Merkezi (Yeni Mozaik Müzesi)
123 ... 118119120   sonraki »

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
sayfa 1
Abdullah Şentürk
12 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 21:43
Gaziantep - Zeugma Kongre, Kültür ve Müze Merkezi (Yeni Mozaik Müzesi)


Zeugma Kongre, Kültür ve Müze Merkezi (Yeni Mozaik Müzesi) - (Diğer Başlıklar)


(+)


Gaziantep'te yapılması düşünülen müze ve kompleksin yapımını üstlenmeye talip olan firmalar, İstanbul'da düzenlenen bir toplantı ile projelerini tanıttılar.

İstanbul'da düzenlenen toplantıda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve yetkililer katıldı. Gaziantepli yetkililere, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Ali Esat Göksel tarafından proje ile ilgili bir sunum yapıldı.  

İstanbul'da düzenlenen toplantıda 2 ayrı müze projesi tanıtıldı. Bu projelerden birincisi klasik görünüşe ağırlık veren, ikincisi ise modern bir konsepte sahip proje olarak dikkatleri çekti. Toplam 45 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılması planlanan müze kompleksinin altında ziyaretçilerin ve grupların araçları için geniş bir otoparkın yer alması planlanırken, müzeden kaleye uzanan bir ring hattı ile ziyaretçilerin buraları da ziyaret etmeleri amaçlanıyor.

20 Milyon YTL'ye mal olması planlanan proje için kaynak daha önce satışı gerçekleştirilen fuar alanından elde edilen gelirden sağlanacağı, müzenin tamamlanmasının ardından Gaziantep'in kültürel, sosyal ve turizm yaşamında büyük ilerlemeler sağlanması hedeflendiği ifade edildi.

Bu arada, İstanbul'da yapılan tanıtım toplantısının ardından ilerleyen günlerde Gaziantep'te de geniş katılımlı bir toplantı daha yapılacağı kaydedildi.

Kaynak: www.gaziantep.net


Ayhan
12 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 21:45

Dış görünüşü etkileyici bir müze yapılmalı ki yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekebilsin.  

Abdullah Şentürk
12 yıl önce - Çrş 22 Ağu 2007, 13:59

ben yapılacak müzenin projesini gördüm.gerçekten tek kelimeyle mükemmel.çok etkileyici.hatta imkanım olursa projenin resmini siteye yüklemeye çalışacağım.ancak yapılacak müze kompleksinde bi sorun yok ama bu proje için seçilen yer biraz kafalarda soru işareti bırakıyor.bu kompleks için seçilen yer olan eski tekel alanı gaziantepte gündemi meşgul etmeye devam ediyor.gaziantepteki sivil toplum örgütleriyle büyükşehir belediye başkanı asım güzelbey arasında bu meseleden dolayı soğuk rüzgarlar esiyor.sivil toplum örgütleri müzenin fuar alanına yapılmasını istiyorlar.fakat güzelbey fuar alanına otel alışveriş merkezi vs.yaptıracağını söylüyor.sivil toplum örgütlerinin karşı çıktıkları şey otel alışveriş merkezinin yapılması değil.ancak bu yapıların eski tekel alanına yapılması müzenin fuar alanına yapılması.burda sivil toplum örgütleri bence haklılar.çünkü tekel alanına müze yapılması biraz tuhaf olur.merkeze uzak.ancak müze fuar alanına yapılırsa hem en önemlisi tam merkezde olacak ayrıca gaziantep kalesi,hanlar gibi tarihi yapılarada yakın olacak.müzeye gelen turistler hemen oradan diğer tarihi yapıları ziyaret edebilecek.ama malesef asım güzelbey üstelik bu meselenin mahkemelik olmasına rağmen fuar alanını ticari yapılarla dolduracak.bence çok yazık olacakAbdullah Şentürk
12 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 15:39
gaziantepe yapılması planlanan müze kompleksi

 


 

kaynak:gaziantep-bld.gov.tr


Ayhan
12 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 15:49

Eski TEKEL Binası (yerini tam olarak bilmiyorum) ve de Kültürpark konusunda tartışmalar yaşanıyor. Kültürpark belediye tarafından Forum Gaziantep projesi ve Novotel için satılmış, müze büyük bir ihtimalle eski TEKEL binasına yapılacak. Mimarlar Odası'Nın isteği müzenin kaleye çok yakın olan Kültürpar'a yapılması yönünde, böylelikle müze,kale,eski evler,bakırcılar çarşısı bir bütün halinde gezilebilecek. Tepkilerinde haklı olabilirler, ama şehri bir bütün olarak ele alırsak müzenin Tekel'in olduğu yere yapılmasını çok yanlış bulmuyorum. İlla ki Kültürpark'a yapılacak diye birşey yok, böylelikle insanlar şehri daha çok gezmiş olurlar; Gaziantep, kale ve civarından ibaret değil çünkü. Mimarlar odası bu kadar yaygara kopartacağına kale civarındaki eski evlerin restorasyonu için girişimlerde bulunabilir.

Eğer bu müze gerçekten ihtişamlı yapılırsa şehre çok büyük getirisi olacak, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek, günübirlik turların sayısı artacak kazanan Gaziantepli ve Türkiye olacak. Umarım sıradan bir müze yapılmaz, yapmışken tam olsun.sayfa 1
123 ... 118119120   sonraki »
ANA SAYFA -> GAZİANTEP