Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
busegül

13 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 06:07
İzmir Bayraklıda Rakıspor-Şarapspor maçları....

Alıntı:
Rakıspor-Şarapspor maçına vali engeli
hurriyet.com.tr, 03.06.2001

İzmir Bayraklı’daki rakı fabrikası ile şarap fabrikası işçileri arasında 40 yıl önce başlatılan Rakıspor-Şarapspor futbol karşılaşması, bu yıl Vali Alaaddin Yüksel'in izin vermemesi nedeniyle yapılamıyor.

Çoğu eski futbolcu olan ve Kaşıgüzel Yusuf, Torpido Hasan, Pislik Erol gibi birbirinden ilginç lakaplarıyla tanınan Rakıspor ile Şarapspor futbolcuları, geleneksel karşılaşmanın yasaklanmasıyla hü hüsrana uğradı. Futbolcular ve etkinliğe katılanlar, İzmir Valiliği'nin kararına anlam veremediklerini söylediler.

Bayraklı'daki futbol sahasında yapılan ve Karşıyaka Belediyesi'nce organize edilen Rakıspor-Şarapspor'un geçen yılki karşılaşması, dünyanın en ünlü haber kanalı CNN'de haber olmuştu. Bayraklı Fuat Edip Baksi Mahallesi Muhtarı Necdet Sivarioğulları, karşılaşmanın geleneksel olduğunu belirterek ‘‘Eskiden bu karşılaşmalar davullu zurnalı kutlanırdı. O zamanlar belediye başkanları ve valiler bile büyük bir ilgiyle karşılaşmayı izlerlerdi. Bu müsabakanın hiçbir kötü tarafı olamaz. Adı ise eskiden Tekel'in iki ayrı fabrikasındaki işçileri arasında oynandığı için Rakıspor-Şarapspor olarak kullanılıyor’’ dedi.

Karşıyaka'nın DSP'li Başkanı Şebnem Tabak, iptal kararının özünde doğru olduğunu, ancak sorunun Vali Yüksel'e iyi anlatılamamasından kaynaklandığını düşündüğünü belirtti. Tabak ‘‘Aslında bu takımların isimlerinden başka alkol veya sigarayla bağlantısı yok. Eğer Yüksel'i davet etmeseydik, bu maç yapılacaktı. Konu daha önce mecliste de tartışılmıştı. Ancak Bayraklılılar bu karşılaşmaya çok önem veriyor’’ diye konuştu.

40 yıllık gelenek

Rakıspor-Şarapspor karşılaşmasının öyküsü de ilginç. 40 yıl önce Bayraklı'ya Tekel önce rakı, ardından da şarap fabrikası kurdu. O dönemde iki fabrikanın işçileri kendi aralarında Rakıspor-Şarapspor olarak futbol karşılaşmaları düzenlemeye başladı. Zaman ilerledikçe bu müsabakalar tüm İzmir halkının dikkatini çekti. Yıllar sonra fabrikalar kapanmasına rağmen, işçiler yılda bir kez bir araya gelerek karşılaşmayı düzenlemeye devam etti. 12 Eylül 1980'den sonra uzun süre ara verilen maçlar, geçen yıl Karşıyaka'nın kadın Belediye Başkanı Şebnem Tabak'ın da desteğiyle tekrar başladı. İki takımın taraftarları maçı içkilerini yudumlayarak izlerken, oyuncuların çoğu da devre arasında su yerine içki içti.

İki takımın 11’i

Rakıspor: Kaşıgüzel Yusuf, Pislik Erol, Zorba Çelik, Şeker Sedat, Toşak Nusret, Dandi İbo, Çimen Mehmet, Panco Şenol, Kırkpınar Muammer, Balık Ahmet, Topsakal Aydoğan.

Şarapspor: Manitu Sümer, Torpido Hasan, Batarya Cumhur, Asansör Levent, Arap Nuri, Korotren Hıdır, İşkembe Hamza, Sarı Erdal, Kaptan Serdar, Kanarya Esot, Yamuk Selo.

Kaynak: hurriyet.com.tr, 03.06.2001

Annem çok uzun yıllar Bayraklı Turanda yaşamış,ancak 1978 de taşınmış.Yani ben bir yaşındayken.Ve orada yaşadığı her yıl senede iki kere,Konu -komşu,cümbür-cemaat,çoluk çocuk toplanır Rakıspor -şarapspor maçlarına giderlermiş.Maçın başlayacağı hazırlık dakikalarından maç bitene kadar başlarına ağrı girermiş gülmekten.Takımda oynayan herkes Karşıyaka ,Bayraklı  civarınınbıçkın.akşamcı esnaflarındanmış.Bana anlattığpında çok merak etmiştim rakıspor şarapspor maçını  ama o yıllarda oynanmıyordu.
7-8 yıl kadar önce Turan ziyaretlerimizden birinde duyduk ki,Rakıspor -Şarapspor  maçı tekrar oynanacak.Maç günü gelene kadar bende inanılmaz bir merak...Maçtan bir gün önce gittik Turana .
Geceyi eskiden hemen hemen her haftasonu yaptığımız gibi Turanda annemin 35-40 yıllık aile dostlarında  geçirdik.Gece geç vakitlere kadar oturduk.Biz gençler önce bahçenin ön kısmında denizin hemen dibinde oturduk.Büyükler  deniz tarafındaki aynı bahçede fakat evin hemen yakınındaydılar.Büyüklerin çoluk çocuk nasıl faslı bir süre sonra bitti ve konu tatlı-acı,neşeli-hüzünlü eski Turan muhabbetlerine geldi.Eee bizde onların yanında  aldık soluğu.Gelsin kolalar gazozlar kekler ;gitsin çaylar poğaçalar börekler...Muhabbetler o kadar güzek ve akıcıydı ki;dinlerken hiçbirimiz sıkılmadık aksine büyük bir zevk ve merakla dinledik herşeyi...Arada konu Rakıspor şarap spor oyuncularının muhabbetlerine de geldi...Biliyormusun aslında felanca bıraktı içkiyi...Falanca dükkanı oğluna devretti...

Ertesi gün Turanda kalan Turanın eskilerinden,sanayi mıntıkası olmuş Turanı bırakıp gidemeyen bir avuç insan ve bizim gibi Bayraklıdan Turandan o yada bu sepeple kopmuş üç beş kişi gittik maça...
Maç hazırlıkları başlarken başladık gülmeye ,maç bitene kadar gül allah gül.Gülmekten yüzümüze,karnımıza ağrılar girdi...Bir sürü yaşı geçkin adam bir arada,hepsi zil zurna sarhoş bir topun peşindeler hesapta.Ama nerdeee???Top bir yana onlar bir yana.Arada sırada top yolunu şaşırırda birinin ayağına gelirse ondan bir başkasına...Ama onlar topa vurmadığı top onların ayağına çarpıyor genelde çarptığı ayaktan karşı takımın oyuncuna gidiyordu...Arada topun yönünü tayin edip kendilerininde vurduğu oluyordu.Elinde şişe -ki özelllikle şarapsporun oyuncusu bir yandan şişeyi kafaya dikiyor bir yandan,bir yandan da topun peşinde koşuyor ,dalıyor...Kale önünde topa vuracağına ,şişeyi atıyor kaleye,sonra toparlanıp gidip alıyor şişesini...Bu arada hakemde şarhoş,ağzında düdük paso çalıyor...

Bu günlerde oynanmıyor rakıspor şarapspor maçları...Ama bence dünyada eşi benzeri olmayan bir spor )) mücadelesidir pek çok bakımdan...Benim için sonunu gördüğüm bir çocukluk merakı,gençlik eğlencesidir...Nostaljiktir...İçinde çocukluğum,gençkızlığım,arkadaşlarım,çıkarsız ilişkilerin hakim olduğu bir mahalle,Turan,Bayraklı,Annem,Ciciannem,aile dostları vardır...
Pek çok insan için hiç göremediği yada göremiyeceği ,görse bile takımın tam kadro olmayacağı, -çünkü bazıları ölmüş,kavganın dövüşün sadece şakada olduğu ilginç futbol karşılaşmasıdır...
Paylaşmak istedim...

Mustafa Taşlı

13 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 09:29

Yazılanlara bakılırsa her iki takımın isminin yanına 'spor' kelimesini eklemek doğru değil galiba.
Valinin yasaklamasının gerekçesi haklı gibi görünüyor.

neşetyıldız

13 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 10:24

Burada resmen spor adına elit olmayan bir davranış sergileniyor ,sayın valimizin kararını saygıyla karşılıyorum her şeyi dozunda bırakalım, birazda gündem oluşturmak istenmiş galiba,polemiklere pirim verilmez.

busegül

13 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 18:45

Burada anlaşılmayan bir şey var sanırım...Rakıspor -Şarapspor maçları aşağı yukarı 80-100 yıllık bir gelenek...Yani herhangi bir klupleri felan yok.Tamamen gırgırına yapılan ,kahkaha sesleri dışında gürültülerin yaşanmadığı,Pek çok klup maçları gibi kavgaların çıkmadığı bir ortam...Hiç bir ticari kaygısıda yok...Ayrıca Cnn gibi pek çok yabancı kanaldan ses getirmiş bir karşılaşma...
O dönemki Valimizin yasaklama gerekçesi umuma açık yerde alkollü içki içiliyor olması olabilir...Haklıdır çünkü bu kanunen yasak...Yada çocuklara kötü örnek olması gibi bir gerekçe öne sürülebilir.Ki buda mantıksız olur...Tv kanallarındaki dizilerde filmlerde  elinden içki şişelerini düşürmeyen aktörlerin,televolele ünlülerinin  beach lerde,gece kluplerinde körkütük sarhoş  elinde şişe gezen insanların yanında çok daha masum,çok daha zararsız...Ve özendiriciliği değil ,eğlendiriciliği var....
Yukarıda dediğim gibi bu bir gelenek ve bence böyle bir yasaklamaya gidilmemeliydi...Sonuçta bu maçlar yukarıda ismi yazan 11lerin  bu dünyadan göçüp gitmesi ile son bulacaktı zaten...

evrenpitrak
13 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 20:33

Bir gelenekti Rakıspor-Şarapspor maçları Bayraklı' da..

Benim anne tarafım Bayraklı' lı. Dayım anlatırdı eskiden bu maçları. Çok güzel bir gelenek.. idi...

Ağabeylerim demişler; olurmu içki ile spor birarada diye..

Olur ağabeyler, olur..
Eğer sadece eğlenmek için gidiyorsanız maça, bir iddia yok ise, kavgalar gürültüler de şamata için olur.
Siz hiç bunun keyfini yaşadınız mı bilmem; ama ben yaşadım. İnsanların birbirlerine sadece eğlenmek için küfür ettiği, kavganın, sert tartışmaların olmadığı bir maç oldu. Eminim ki Rakıspor-Şarapspor maçları da bu havada olmuştur geçmişte.

Sporun kardeşlik olduğunun unutulduğu bir dönemde, Spor karşılaşmalarından önce en az birkaç kişinin yaralandığı bir dönemde olduğumuzu unutuyoruz galiba. Peki bu spor adı verilen keşmekeşin içinde kardeşçe bir maçı engellemek neden?

Sorun alkol mü? Bence değil. Araştırın arada, hangi gerçek İzmirli hangi gerçek İzmirliyi içki muhabbetinde vurmuş diye. Ben hiç hatırlamıyorum.

Gerçekten İzmirli olup da alkol almayan çok az kişi tanıyorum. Ama İzmirliler' in genel özelliği, içkiyi ağızlarıyla içmeleridir (İstisnalar kaideyi bozmaz). Hatta bunun ile ilgili güzel bir hikaye de vardır:

Alıntı:
Petrol seyhinin bir tanesi universitede okumasi icin oglunu Izmir'e
gonderir. Cocuk ilk devreyi basariyla bitirdikten sonra notlar dusmeye ve
cocuk hafiften serserilesmeye baslar. Isin kotusu , memleketten cocuga
gonderilen avuc dolusu paralar da artik yetmemektedir! Seyhimiz oglunu
kontrol etmek icin adamlarindan birini Izmir e gonderir.  

Adam Izmir'e gelince bir de ne ogrenir! Seyhin okusun diye gonderdigi
oglu okulu birakmis , kendini hatun alemlerine vurmustur! Neyse, çocugu Kordon
da bir meyhanede bulunur:

"Ya seydi, bu ne kepazeliktir! Baban seni merak eder! Kalk gidiyoruz
Arabistan'a!"

Cocuk "Ayva seydi" der, "Ama once bir otur da su manzaraya bir bak..."

Seyhin adami "Bunda ne kotuluk olabilir ki" diye dusunur ve masaya
oturur. Sandalcilar caparilerini sallamakta, arkada batan kipkirmizi
gunes , korfezi kirmizinin tonlarina boyamaktadir. Manzarayi
seyrederken, garsonun getirdigi kavundan bir tane agza atilir. Ardindan
peynirin de tadina bakilir. Eh esek degiliz ya, su aslan sutu denen
meretin de bir tadina bakalim derken orada ipler kopar!

Seyhin oglu ve korfez tarafindan ayartilan adam, yorgun ve aksamdan kalma
oldugu anlasilan bir sesle, 15 gun sonra, efendisini arar:

"Ya seydi, velet mazbût velakin memleket p...t"

İzmir böyle bir yerdir. Gerçek yerlisi yarafından alkol tüketilir.

Ama gerçeğe dönersek, benim de çekincelerim var artık. Bayraklı artık eski, nezih, insanların birbirlerie karşı güleryüzlü olduğu Bayraklı değil. Bu da şehrin sürekli dış göç alması ile ilgili bir durum ne yazık ki. Amiyane tabirle, "salça" olacak kişiler mutlaka olacaktır o maçlarda.

Keşke Bayraklı eski Bayraklı olsa, Rakıspor-Şarapspor maçları oynansa..

En son evrenpitrak tarafından Pts 20 Ağu 2007, 21:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

berent
13 yıl önce - Çrş 22 Ağu 2007, 15:32

Busegül hanım anlaşılıyor ki eski İzmir'li. Benim gibi o da Rakıspor-Şarapspor maçlarını hatırlıyor. Bu maçın yasaklanmasını destekleyenler 2 grupta. Birinci grup: İzmir'e göçle gelip İzmir'in kendine özgü o havasını hala anlamayan muhafazakar kesim. İkinci grup: Günümüzdeki normal futbol maçlarında çıkan olayların bu eğlenceli maçlarda hiç olmadığını bilmeyen paranoyak kesim.

Polemik olsun diye söylemiyorum, her iki grup da İzmir'in o engin hoşgörü havasından habersiz olanlardır. Gerçi azıcık da hakları var, iç göç yüzünden öyle tipler dolmuş ki İzmir'e yakında diğer Anadolu şehirlerinden farkı kalmayacak.

Rahmetli babaannem hep eski İzmir'i anlatırdı biz küçükken. Levantenlerin, Rumların, Ermenilerin, Yahudilerin, Müslümanların kardeşçe yaşadığı İzmir'i. Biz de tıpkı Busegül hanım gibi masal dinler gibi dinlerdik onların anlattığını. Nereden nereye, şimdi rakıspor-şarapspor maçlarını bile istemiyor millet. Ki 40'lı yaşların ortasındayım hiç içki alışkanlığım olmamıştır. Galiba eski İzmir'i İzmir yapan başka başka şeylerdi de şimdi anlatsam yanlış anlaşılır mutlaka.

recep demirbas
13 yıl önce - Çrş 22 Ağu 2007, 16:29

Fessporla cübbespor maç yapsa stat bile tahsis eder valimiz. Çok yazık çok. Maçta rakı şarap ikramı mı yapılıyor ki maç yasaklanıyor. O zaman sözlüklerden de çıkartalım bu kelimeleri. Atasözlerimizde geçen yerleri de değiştirelim yada kesip atalım. Eskilerin bir sözü vardır forumumuzun yaşlı üyeeri pek iyi bilir " Herkes sadrazam olur ama herkes kadı olamaz "

busegül

13 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2007, 18:18

Berent demişki;

Alıntı:
Galiba eski İzmir'i İzmir yapan başka başka şeylerdi de şimdi anlatsam yanlış anlaşılır mutlaka.

Ben onun ne demek istediğini çok çok iyi anlıyorum..Mutlaka anlayan başkalarıda vardır.

İzmirli Moderndir,İzmirli Açıkgörüşlüdür,İzmirli Laiktir,İzmirli Sosyaldir,İzmirli örflerini,adetlerini ,geleneklerini iyi bilip korumakla beraber,yeniliklere açıktır...

Ama maalesef İzmir ve İzmirlilik kavramıda değişmeye başladı...Dış göçle veya tayinle gelenlerin  pek çoğu benim güzel şehirime ve hemşehrilerime adapte olamıyor malesef.Ne İzmiri nede İzmirliyi anlayamıyor...Biz İzmirlilerde hayat şartlarındanmıdır nedir bilemiyorum ama biraz sessiz kaldık maalesef...Eskiden İzmire gelen İzmire uyardı...Şimdi...

m.gökhan bölek
13 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 12:25

ben televizyonda izlemiştim.bu kadar komik bir mac olamaz.22 topçunun yanında tam hatırlamıyorum hakemler de alkollü çıkıyordu galiba sahaya.top oyuncunun onunden geçiyor bir şut o da ne topçu yerlerde.en cok gulduğum penaltı atılacaktı.biri kaleciye bir bardak rakı getirmişti dikkatini toplasın diye galiba.adam dısarı atmıstı topu.neyin yasağı bu hiç anlamadım.sarhoş taklidi yapan komedyenler hiç ayıplanmazken kendi halinde mac yapan ihtiyar delikanlılar sanki adam öldürüyor.

Kemal Bayır
13 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 16:44

Kıymetli neşetyıldız'dan
Alıntı:

Burada resmen spor adına elit olmayan bir davranış sergileniyor ,sayın valimizin kararını saygıyla karşılıyorum her şeyi dozunda bırakalım, birazda gündem oluşturmak istenmiş galiba,polemiklere pirim verilmez.

Galiba bir şey, ya anlaşılmak istenmedi ya da yanlış anlaşıldı.

Bu maçlarda maç öncesi, maçta ve maç sonrası cinayet işlenmedi.
Kavga olmadı, tribünler yakılmadı.
Şike, maç satışı olmadı.
Camlar çerçeveler kırılmadı, araçlar yakılmadı...
Taraftar konvoyları dükkanlara saldırıp ortalığı talan etmedi.
Hiç bir hakemin satılmışlığı gündeme gelmedi.
Başbakan veya bakanlardan birinin tarafı diye hiçbir takıma "kıyak" yapılmadı.
Kulüp Başkanlarının, birbirine "köpeğe atsan yemeyeceği" demeçler yapılmadı.
Hakemler belli bir takımın lehine atanmadı.
Doping yapılmadı, bu maçlar hiçbir paralı bahse konu olup birilerinin "cukka"
yapmasına sebep olmadı.
Daha mı : Zannederim sizler benden daha fazlasını da biliyorsunuzdur.

Sadece Fabrika İşçileri, geleneksel olarak eğlendi ve eğlendirdi yıllarca.
İçkileri de gizli gizli zulalarda değil alenen içtiler.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet