Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Yıldırım'da yapılan hizmetler ve haberler
123 ... 293031   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ebru K.Türk
11 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 17:03
Bursa Yıldırım'da yapılan hizmetler ve haberler


YILDIRIM BELEDİYESİNİN ŞU ANA KADAR YAPTIĞI YADA YAPIMA BAŞLADIĞI HİZMETLERİ


 • 1. Barış Manço Kültür Merkezi : Yıldırım Belediyesi’nin bir hizmeti. Zaten %90 oranında inşaatı bitmişken yeni başkan tarafından tamamlanıp hizmete açıldı.

 • 2. MiniaYıldırım : Yıldırım Belediyesi’nin güzel bir hizmeti. Fakat içeriği hem çok kısıtlı, hem de kurulduğu bölge çok çok kuytu bir alan. Üstelik çok da gerekli olmayan bir yatırımdı.

 • 3. Mahalle Konakları : En anlamsız bulduğum yatırımlardandır. Olmaları tabi güzel ama MiniYıldırım gibi yine oldukça ayrıntı kalan bir projesidir Yıldırım Belediyesi’nin. Bu mahalle konaklarının tam olarak ne işe yaradığını bilemiyorum ama gördüğüm kadarıyla bir nevi mahallenin zenginlerinin toplandığı kahvehane olmaktan öteye gidememiş durumda.

 • 4. Sevgi Market : Yıldırım Belediyesi’nin yoksullara yönelik oluşturduğu bir market. İlçedeki yoksul inanlar buraya gelerek her türlü market alışverişini ücretsiz yapıyor. Güzel bir hizmet oldu.

 • 5. Yiğitler Toplu konutları : 700 küsür daire ile boş bir alana yapılan toplu konut projesiydi. Bitti. Yıldırımın biten tek toplu konut projesi oldu.

 • 6. Sinandede Kentsel Dönüşüm : Kentsel dönüşüm demeye dilim varmıyor ama dı böyle. 4 adet apartmandan oluşan bir siteden ibaret. Yapıma sonunda başlandı

 • 7. AkMasa  : Belediye’de işi olan vatandaşların belediyeye gittiğinde kurulan masalar aracılığıyla derdini aktarmasını kolaylaştırıyor. Güzel bir uygulama.

 • 8. Gökdere Kapalı Pazar Yeri : Yapımı hedeflenen diğer birkaç kapalı pazar yeri projesinden bugüne kadar biten tek örnek.

 • 9. Renklenen Trafolar : Trafoların üzerine yapılan renkli boyamalardır. Güzel olmuştur.

 • 10. Kadın Konuk Evi : Bir hayırsever vatandaşın yaptırdığı hizmettir. Belediyenin de desteği sayesinde güzel bir uygulamadır.

 • 11. Molla Yegan Medresesi Restorasyonu: Yıldırımdaki tarihi eserlerden birine dair güzel bir çalışma.

 • 12. Balaban Bey Kalesi Restorasyonu : Yıldırımdaki tarihi eserlerden birine dair güzel bir çalışma.

 • 13. Tretuar Yapımları
 • 14. Parklar
 • 15. İmar Planı Çalışmaları.


Yukarıdaki listeyi belediyenin sitesinden düzenledim.

Bunlara bakarsak bence elle tutulur büyük hizmet sayısı maalesef 3-4 taneyi geçmez.    Geri kalanların tamamı bir belediyenin zaten yapmak zorunda olduğu şeylerdir. Onu da yapmayacak bir belediyenin hiçbir anlamı yoktur.

Muhtemelen Yıldırım Belediyesine karşı olduğum ve ne yapsa bana yaranamayacağına dair bir fikir oluşacak aklınızda  ama büyüklük bakımından çok yakın olan Osmangazi Belediyesi’nin şu son dönemde yaptıklarıyla yukarıdaki listeyi kıyaslarsak maalesef ilk kez Bursa’daki bir Belediye’yi çok ciddi olarak eleştirmek zorunda kalıyorum.

Yapılan güzel uygulamalar o kadar basit ve o kadar yetersiz ki bunca sorunu olan bir ilçede maalesef köklü projeleri görememek beni üzüyor, sinirlendiriyor. Hele hele de bu ilçe Yıldırım gibi tek başına pek çok şehirden büyük ve aynı sebepten geliri yüksek olabilen bir ilçe olunca ya yönetenlerinde bir yetersizlik ya da yönetimde bir bilgisizlik veya isteksizlik / mecburiyet sebebiyle iş yapılıyor hissi uyandırıyor.

Bunca eleştiriden sonra Yıldırımdaki güzel uygulamaları da sizden bekliyorum Eksik veya hatalı şeyler olduysa kusura bakmayın. Yıldırım'lı arkadaşların görüşleriyle düzelir diye umuyorum.


mimar m. karakoç

11 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 10:51

Yıldırımda 2004 den sonra yapılanlar;
1- 4 adet mahalle konağı (Semt yönetim binası şeklinde muhtarlık, ptt, deprem deposu, kütüphane, çocuk kreşi, sağlık ünitesi vb) mahallelerde bir çekim merkezi oldu, çevredeki meskenlerin değeri arttı. Türkiyede bazı belediye binasından da büyüktür. herbiri ortalama 140.000 YTL ye malolmuş. içinde çocuklar cıvıl cıvıl eğitim görüyor gidip görmek lazım. Tebrikler
2-Minia Yıldırım: Kaplıkaya eski nikah dairesinin ön tarafı , Özdilek kaplıkayanın üst kısmında görmeye değer istanbuldan sonra Bursa da, Yıldırımda yapıldı. Emirsultan, Yeşil cami, Yeşil türbe, Hünkar köşkü, Cumalıkızık, Yıldırım darüşşifa, Yıldırım cami, Yıldırım Belediye binası.. Bir hafta sonu gezmeye değer..
3-Doğa parkı içinde hayvan barınağı, tabiatla içi içe hayvan severler derneği ile ortaklaşa yapılmış iyi bir uygulama...
4-Balabanbey kalesi restorasyonu yapıldı. Çevresi düzenlendi. Osmangazi rölyefi ile birlikte tamamlandı....
5-15 adet okul arsası üretildi. Ankara yolu altında lise yoktu şu an 3 tane bitti faal durumda. Eğitime destek. Bu arsaların çoğu belediye mülkü iken meclis kararı ile milli eğitime devredildi. Tebrikler...
bu konuya yarın devam etmeyi düşünüyorum.
07.mart cumartesi saat 11 de kaplıkaya cazibe merkezi inşaatı temel alta töreni var. Görmek lazım


A.Nibal
11 yıl önce - Cmt 21 Nis 2007, 20:41

Alıntı:
3. Çocuk Olimpiyatları, Ödül Töreni ile Son Buldu


Yıldırım Belediyesi'nin organizasyonu ile bu yıl 3.sü gerçekleştirilen "Çocuk Olimpiyatları" alt özel sınıflar, anaokulları yarışmaları, futbol eleme müsabakaları ve satranç yarışması finalleri devam etti.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'in katılımıyla gerçekleştirilen yarışmalarda, 8 alt özel ve 11 anaokulundan toplam 164 öğrenci altın madalyayla ödüllendirildi. 5 ayrı kategoride yarışmaya katılan anaokulları da altın madalya ile öüllendirildi. Alt özel sınıflar yarışmasında tüm yaş gruplarındaki kızlar, basketbol da şut atma; erkekler, futbolda penaltı atma yarışmalarına katılırken, ana okullları yarışmasında çuval oyunu, el arabası oyunu, sandalye kapmaca engelli bayrak yarışı ve top toplama yarışmaları düzenlendi. (Cihan Haber Ajansı)

kaynak:www.haberler.com

Çocukları şimdiden böyle organizasyonlarla sosyalleşmeye çekmek gerçekten çok hoşuma gitti doğrusu.
Günümüz yeni nesli bilgisayar başında oyun oynamaktan sokağa çıkmaz-içine kapanık bir hale geldi. Aslında biz de bu forumlarla aynı döngünün bir parçası oluyoruz ya neyse...

Yine de fikri bile hoş "Çocuk Olimpiyatları"nın... Kategoriler de ilginç...  Umarım ileriki yıllarda daha da genişler...mimar m. karakoç

11 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 17:30

Yıldırımda sevgi marketi tanıyalım;

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar muhtarlar aracılığı ile belediyeye müracaat ediyor. Belediye tahkikat yapıyor. Ailenin nüfusuna göre aylık harcama limiti belirleniyor. Kredi kartı şeklinde kart veriliyor. yaklaşık 400 kişi bu haktan faydalanıyor. Gıda maddeleri dışında kıyafet, ayakkabı, ev eşyası vb. temel ihtiyaçlar bulunmakta. Fotoğraflar ektedir,wowturkey


A.Nibal
11 yıl önce - Prş 03 May 2007, 23:12

Geçen gün yerel gazetelerde çıkan haberde Yıldırım Belediyesi'nin çöp konteynırlarını yeraltına almaya başladığı yazıyordu...

Alıntı:
"YERALTI ÇÖP DEPOLAMA SİSTEMİNİ YİĞİTLER TOPLU KONUT ALANI’NDA UYGULAYAN YILDIRIM BELEDİYESİ, YENİ SİSTEMİ TÜM YILDIRIM’DA HAYATA GEÇİRMEYİ HEDEFLİYOR."

-ÇÖPLERİN YERALTINA YERLEŞTİRİLEREK SOKAKLARDA BULUNAN ÇÖP KOKUSU, KAĞIT TOPLAYICILARI, SİNEK, SİVRİSİNEK GİBİ ÇİRKİNLİKLERİ UNUTTURACAK YENİ SİSTEMDE KENT MOBİLYASI İLE GÜZEL BİR GÖRÜNÜME SAHİP KONTEYNIRLARIN, HER BİRİ 5 METREKÜPLÜK ÇÖP ALIYOR.
Yıldırım Belediyesi, Yiğitler Toplu Konut Alanı’na yerleştirdiği yer altı çöp konteynırları ile Yıldırımlılar’ı bir yenilikle daha tanıştırdı. Alana 10 adet yerleştirilen ve her biri 5 metreküplük çöp alabilen konteynırlardaki çöpler, özel bir vinç sistemi ile toplanacak. Çevre ve görüntü kirliliğinde örnek gösterilecek yeni sistem, Yıldırımlılar’ın da sahip çıkması noktasında ekonomik açıdan da büyük fayda getirecek. Yıldırım Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yerleştirilmesi yapılan kent mobilyaları ile süslenmiş konteynırların kullanımı noktasında halkımıza eğitimler verilecek.  
 

(+)
A.Nibal
11 yıl önce - Cmt 12 May 2007, 22:39

Yunuz Selim Mahalle Konağı'nın açılışı yapıldı...

Alıntı:
Deprem deposu, tahsilat bürosu, muhtarlık, sağlık ünitesi, kütüphane, çocuk ve bayan hobi odasını bünyesinde barındıran mahalle konakları, mahalledeki genç, yaşlı herkesin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve vatandaşımızın belediye ile sımsıcak buluştuğu bir adres. YIL-MEK kurslarının düzenlendiği mahalle konaklarında ayrıca 7’den 70’e herkese farklı eğitim ve seminerler veriliyor.
 

(+)

"
A.Nibal
11 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2007, 13:20

Alıntı:
Türkiye'nin en uzun pazarı tarihe karıştı !

 
Bursa'daki pazar yerlerini Avrupa standartlarına kavuşturmayı planlayan Yıldırım Belediyesi ile Bursa Pazarcılar Odası tarafından yapılan ve pazar günleri kurularak trafiği etkileyen Tayyareci Mehmet Ali Caddesi üzerindeki en uzun sebze meyve pazarı tarih oluyor.

40 yılın sıkıntısı haline gelen sebze meyve pazarının kaldırılması ile ilçe halkı bundan sonra alışverişlerini Selçukbey, Derekızık, Derebahçe, Mehmet Akif Ersoy, Maltepe ve Baruthane katlı pazarlarından yapabilecek. Sebze meyve pazarının kurulduğu pazar günlerinin dışında yeni hizmete sunulacak olan katlı pazaryerleri, araç parklanmalarını önlemek için otopark olarak kullanılacak.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, 24 Haziran Pazar günü düzenlenecek törenle hizmete girecek katlı pazaryerlerinin açılışına tüm halkı davet ederken, "Kırk yılın sıkıntısını çözüyoruz. Her pazar günü trafiğin allak bullak olduğu caddeye acil bir durumda ne ambulansın ne de itfaiyenin girebiliyordu. AB standartlarında hizmete sunduğumuz katlı pazaryerleri ile hem pazar esnafımız, hem de halkımız büyük rahatlık yaşayacak. Artık, Yıldırım'da sokak pazarları tarih oluyor" diye konuştu.
(Bursa Hakimiyet)


   Hakikaten pazar günleri o caddeden değil bir otomobil ambulans geçmesi mümkün değildi. Pazarın toplanma vaktinde ortaya çıkan görüntü de cabası... Üstelik zaten iki şerit olan yolda tek şeridin otopark gibi kullanılması da ayrı bir problem oluşturuyordu. Artık bu sıkıntıların ortadan kalkıp derli toplu bir katlı pazaryeri-otopark ile çözüme kavuşturulması güzel...


ersindonmez

11 yıl önce - Prş 28 Hzr 2007, 22:17

Yıldırım kazandırılan katlı pazar yerleri ile ilgili belediyenin web sitesinde yayınlanan bir kaç fotografı koymak istedim.Alıntı:
Yıldırım halkının bundan sonra alışverişlerini Selçukbey, Değirmenlikızık, Derebahçe, Mehmet Akif
Ersoy Pazar yeri ile  Maltepe ve Baruthane katlı pazarlarından yapabileceklerini söyleyen Başkan Keskin  “Sebze meyve pazarının kurulduğu pazar günlerinin dışında yeni hizmete sunulan katlı pazaryerleri, araç parklanmalarını önlemek amacıyla otopark olarak kullanılacak. Kırk yılın sorununu çözümlüyoruz. AB standartlarında hizmete sunduğumuz katlı pazaryerleri ile hem pazar esnafımız, hem de halkımız büyük rahatlık yaşayacak. Artık, Yıldırım’da sokak pazarları tarih oluyor” diye konuştu. Ayrıca pazarların kurulmadığı günlerde otopark olark kullanılması gayet güzel bi fikir umarım fahiş bir ücret talep etmezler.
 Neyse yeni pazar yerleri Yıldırım'a ve Yıldırımlılara hayırlı olsun.


kaynak:www.yildirim.bel.tr


A.Nibal
11 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 23:52
3. BİN YILDA YAŞAYAN OSMANLI KÖYÜ - CUMALIKIZIK FİKİR PROJE YARIŞMASI


Yıldırım Belediyesi Cumalıkızık'ı gelecek nesillere aktarmak amacıyla ödüllü bir fikir proje yarışması açmış:

 "3. BİN YILDA YAŞAYAN OSMANLI KÖYÜ - CUMALIKIZIK FİKİR PROJE YARIŞMASI "

Üç kategoride yapılacak yarışmadan özellikle herkese açık olan C kategorisinden dereceye wowturkey'den bir arkadaşımız girerse şaşırmam. Ne de olsa fikir üreten çok...  

detaylı bilgi:
http://www.yildirim.bel.tr/icerik.asp?Modul=Genel ...&tab=7Yarışmacıların;
• Yarışma Yönetmeliği’nde belirtilen niteliklere haiz olması,
• A KATEGORİSİ: Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB), Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası üyesi olması,
B KATEGORİSİ: Yükseköğretim Kurulu’na bağlı üniversitelerin Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinde lisans öğrenimlerini sürdürmesi,
C KATEGORİSİ: Konuyla ilgili fikir sunmak isteyen katılımcı olması,
• Şartname satın alarak adres bırakması,
• Yarışmacıların Yer Görme Belgesi alması,
gerekmektedir.

ÖDÜLLER

A KATEGORİSİ :

1.Ödül 15.000,00 YTL (onbeşbin yenitürklirası)
2.Ödül 10.000,00 YTL (onbin yenitürklirası)
3.Ödül 7.500,00 YTL (yedibinbeşyüz yenitürklirası)

B KATEGORİSİ :

1.Ödül 3.500,00 YTL (üçbinbeşyüz yenitürklirası)
2.Ödül 2.500,00 YTL (ikibinbeşyüz yenitürklirası)
3.Ödül 1.500,00 YTL (binbeşyüz yenitürklirası)

C KATEGORİSİ :

1.Ödül 3.500,00 YTL (üçbinbeşyüz yenitürklirası)
2.Ödül 2.500,00 YTL (ikibinbeşyüz yenitürklirası)
3.Ödül 1.500,00 YTL (binbeşyüz yenitürklirası)


mimar m. karakoç

11 yıl önce - Pts 13 Ağu 2007, 13:40

Yıldırım Belediyesinden örnek uygulama;
Belediyemiz internet sitesinde günlük olarak (Fen işleri, Makina ikmal, Park bahçeler, Yıl güzek ekiplerinin ) hangi mahallede hangi çalışmayı yaptığı, hangi parkta çalışma, budama, ilaçlama yaptığı, ekip isimleri, araç durumu, hava durumu, vb tüm bilgiler güncel olarak verilmektedir.  
Paylaşmak istedim.
http://www.yildirim.bel.tr//icerik.asp?Modul=Gene ...&id=32 (Makina ikmal md )
http://www.yildirim.bel.tr//icerik.asp?Modul=Gene ...&id=27 (Park bahçeler md)
http://www.yildirim.bel.tr//icerik.asp?Modul=Gene ...&id=28 (Fen işleri md       )
http://www.yildirim.bel.tr//icerik.asp?Modul=Gene ...&id=26  (Yılgüzek ekibi     )sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet