Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Fatih Can
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 10:08
Türk halkının gücünün göstergesi: Kenan Sofuoğlu

Biliyorsunuz Kenan Sofuoğlu sporcumuz sessiz sedasız Superbike kategorisinde ilk dunya sampiyonumuz oldu. Ote yandan bu sporcunun Turkiyedeki pistlerde çalışmak için çektiği zahmetleri biliyor muydunuz. Mümtaz Tahincioğlunun oğlu JASON Tahincioğlu, zorlama ile ve bütün Türk kapitalist sistemin desteği ile bir kaç yıldır yarışlarda hep sıfır çekiyor ama bir şampiyonun adından bu kadar ne bahsediliyor ne de yüzüne kapanan imkanları birileri açmaya çalışıyor. Umarım devlet bu sporcumuza destek verir. İşte ibretlik haber.

Alıntı:
Bana kapanan pistler gençlere açılsın  
210 milyon dolara yapılan İstanbul Park Pisti'ne giremeyen, Kocaeli Körfez Pisti'nde de para vererek idman yapan Kenan Sofuoğlu, sesini ancak Dünya Supersport Motosiklet şampiyonu olduktan sonra duyurabildi. Sofuoğlu, kendisinin çok zorluk çektiğini; ancak yüreği motor sporları sevgisiyle dolu gençlerin aynı engellerle karşılaşmaması için pistlerin kapılarının açılması gerektiğini söylüyor.

Dünyanın en zorlu ve en iyi pistlerinde yarışmakla kalmayıp, tüm Türkiye'ye şampiyonluk coşkusunu yaşatan Kenan Sofuoğlu, ne yazık ki ülkesindeki pistlere giremiyor. 7 kıtanın heyecanla takip ettiği Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonası'nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyonluk unvanını elde eden Sofuoğlu'nun, bin bir emekle inşa edilen İstanbul Park Pisti'nde antrenman dahi yapamadığını üzülerek dile getirmesinin yankıları hâlâ sürüyor. Tüm kamuoyunu şoke eden bu bilgi, Sofuoğlu için aslında hiç de şaşırtıcı bir durum değil. Çünkü geride bıraktığımız yıllarda dünya motosiklet şampiyonasında gaza basma hayalleri kuran yetenekli sporcu, Kocaeli'ndeki Körfez Pisti'ni kullanmak istediğinde de pek çok güçlükle karşılaşmış ve ancak parayla idman yapabilmiş. Türkiye'deki pistlerin özel olması nedeniyle başta Kenan Sofuoğlu olmak üzere Türk sporcular kendilerini motor sporlarında geliştirmekte zorlanıyor. Adını ve yaşadığı zorlukları dünya şampiyonu olarak ancak duyurabilen Kenan'ın daha önce yaşadığı pist olayı ise son derece ilgi çekici. İzmit'teki Körfez Pisti'nde antrenman yapmak isteyen Sofuoğlu'na, Mümtaz Tahincioğlu'nun kurduğu İstanbul Motor Kulübü ile Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu ret cevabı verir. Antrenman yapmak için yıllarca pist arayan yetenekli sporcu, kendi imkânlarıyla yurtdışında yarışlara katılır; ama bir türlü çalışacak düzgün bir pist bulamaz. Yaptığı ısrarlı girişimler sonucunda Körfez Pisti'nde günlük 500 dolar ödemesi kaydıyla antrenman yapabileceği belirtilir. Babası tamirci olan Sofuoğlu'nun, bu parayı ödemesi mümkün değildir. Maddi imkânsızlıktan ötürü hayalleri sürekli sekteye uğrar ama pes etmez. Ailesinin fedakârlıklarıyla Almanya pistlerinde çalışma ve yarışma imkânlarını dener.

Türkiye'deki pisti İtalyan'a soruyorum

Yaşadığı pek çok olumsuzluğa rağmen inancından hiçbir şey kaybetmeyen Sofuoğlu, İstanbul'da inşa edilen İstanbul Park Pisti'yle umutlanır. Ancak Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone tarafından işletmesi üstlenilen İstanbul pisti de başarılı sporcunun yüzüne kapanır. Halbuki İstanbul Park'ın açılış töreninde motoruyla özel bir gösteri yapma işi de Kenan'a düşmesine rağmen. Bu duruma çok içerleyen şampiyon sporcu, konuyla ilgili şunları söylüyor: "İstanbul Park'a yalnızca bir kez gösteri yaptığım için çıkma fırsatı buldum. Pistle ilgili takımımdaki İtalyan arkadaşımdan bilgi alıyorum. Antrenman gibi bir imkânım olmadı. Daha önce Körfez pistini kullandım; ama orası özel olduğu için belirli bir ücret vermek zorundaydım. Şu an gitsek yine para vermemiz gerekir. Bu durum normal. İnşallah elde ettiğim dereceyle benden sonra gelecek diğer sporculara daha fazla kolaylık sağlanır."

"Avrupa'da insanlar, 'O pisti yapıp nasıl Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone'a hediye ettiniz?' diye bana soruyorlar." diyen şampiyon sporcuya Motosiklet Federasyonu Başkanı Yunus Uçar da destek veriyor. Uçar, "O pistte ulusal ve uluslararası organizasyonlar yapmak için çok girişimlerimiz oldu. MotoGP'nin düzenlendiği pistte sporcular yarışmak istiyor. Ama inanın ben, nasıl bir prosedür işlediğini ve nasıl 210 milyon dolar harcadığımız bu tesisi bir yabancıya 3 milyon dolara kiraladığımızı anlamıyorum." diyor.

Olimpiyat Stadyumu gibi İstanbul Park Pisti de milyonlarca doların yatırılıp biri iki organizasyonla geçiştirilen tesislerin başında geliyor. Yetenekli Türk sporcuları bu tesislerden yeterince faydalanamıyor. Yaşanan bu son gelişmeler şunu gösteriyor ki Türkiye, motor sporlarında tecrübesiz ve yetersiz. Tüm bunlara rağmen ne hikmetse kişisel gayretlerle dünya şampiyonu çıkarmayı başarıyoruz.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=575058

İste Turk halkının yapabilecekleri, iste Turk halkının yetenegi ve tüm imkansızlıklara ragmen içerisinden çıkardığı değerlere bir örnek.

CAN
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 12:02

Bu ülkenin spordan anladığı

Alıntı:
15:15  FLAŞ FLAŞ...ŞAMPİYON GALATASARAY,
ŞU ANDA ATATÜRK HAVA LİMANI'NA İNDİ...
-Dün gecenin kahramanlarını, uçaktan inişleri sırasında binlerce taraftar ve kalabalık bir medya ordusu karşıladı.

Alıntı:
Supersport Dünya Şampiyonası'nda Hanspree Ten Kate Honda takımı adına yarışan ve sezonun bitimine 3 hafta kala dünya şampiyonu olan Kenan Sofuoğlu, Türkiye'ye döndü. İngiltere'deki yarışın ardından akşam saatlerinde İstanbul'a inen Sofuoğlu'nun annesi Nurhayat, babası İrfan, kardeşleri Sinan ve Nilüfer Sofuoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanları Süleyman Memnun, Hamit Abbasoğlu, Sakarya ve Akyazı'dan gelen hemşehrileri ve motosiklet tutkunları ile basın mensubu arkadaşlar karşıladı

FıratKaradağ

10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 12:15

Kenan Sofuoğlu'nun yarıştığı kategori olan SuperSport motorsiklet sporun en üst seviyesi olan MotoGP ve SuperBike'tan sonra gelen bir yarıştır. Bundan dolayıda ne televizyonlardan canlı olarak izleyebildik nede gazetelerden yeterince takip edebildik. Yinede ben rast geldikçe Eurosport'dan takip etmeye çalışıyordum. Kenan'ın başarısı önemlidir fakat bundan sonra önce SuperBike daha sonra MotoGP'de başarılı olursa onuda havaalanında onbinler karşılar onunda binlerce fan'ı olur gazete ve televizyonlardan da adı sürekli geçer.

CAN
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 12:20

Çok güzel izah etmişsiniz,teşekkürler.Lakin bu ülkenin futbol gerçeğinin ne yazık ki önüne geçemiyor dedikleriniz.O çocuğun yarıştığı ligi her gün kanallar canlı bile verseler,diğer kanaldaki ucibik diziler daha çok izlenirdi eminim.
Futbolda da takımlarımız Avrupanın adını sanını duymadığı takımlarını yendikten sonra henüz katılacakları kupanın ön elemelerinde bile, yenmenin heyecanı ile havalimanını doldurup takım bireylerini omuzlarda ,kulup otoparkına kadar götürmüyorlar mı?Açıkcası bizim futbol dışındaki sporlara karşı bir nebze dahi,yakınlığımız söz konusu değil.Hani işin içinde başarı da aramıyoruz.Hatta bir roportajda Taksim'de çok dürüst bey demişti ki;
Benim spordan aradığım 22 kişinin bir topun peşinden gidip,onu gol yapmasıdır,yoksa diğerleri beni hiç ilgilendirmiyor... Çok açık sözlüydü...

recep demirbas
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 15:15

Türk halkını gücü derken ?

Tek kişilik bir halktan mı bahsediyoruz.

Fatih Can
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 16:16

Alıntı:

Tek kişilik bir halktan mı bahsediyoruz.

Halkını gucunun gostergesi denmekte eger butun baslıgı okursanız.

Burada vurgulanan aslında sudur, bilirsiniz bu tur sporlar genelde zengin sporu diye adlandırılır ve hatta iste yarıslara katılanlar da genelde torpille vs ile katılılırlar ve hi. bir başarı elde edemezler. Soylenmek istenen zorla hiçbirşeyin olmayacagıdır samimi türk halkının içinden bileğinin hakkıyla çıkaca kişilerin bu ülkede iyi işler yaptığının bir göstergesidir bu olay.

M.O.Dikmen
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 16:20

Alıntı:

Klasik "1 Türk dünyaya bedeldir" başlığı işte

Kontrolsüz güç, güç degildir.

Hiç sanmıyorum ama, eğer böyle bir gücümüz varsa onu gerektiği yerde gerektiği gibi kullanamamak zaafiyeti içerisindeyiz. Bir ayağı 2 sene ülkemize yapılmış olan MotoGP'ye bile giden seyirci sayısı bu kadar az olup ve doğal olarak sonunda MotoGP ülkemize elvada derken böyle bir başarı açıkcası içimi burktu. 2008'de Kenan'ı ülkemizde - ülkesinde izleyemeyecek olmamız gerçekten üzücü.. Çok övündüğümüz gücümüzü kullanamayıp Kenan'a ülkesinde yarışma mutluluğunu yaşatamayan bizleriz, ama o bizim gurur duyacağımız başarılar kazanmaya ve doğal olarak yüzümüzü kızartmaya devam ediyor..

Bence önce bizler seyirci olarak üzerimize düşeni yapıp tribünleri dolduralım sonra kapitalizm'den ve sponsorlardan şikayet edelim. Sıkıştık mı suçu kapitalizm'e ve dış güçler'e (her neyse bu) atmaya öyle alıştık ki, kendi kendimize bakmayı unuttuk.. Bu kadar az seyircinin geldiği, ana tribünün sadece beşte birinin dolu olduğu bir aktiviteye kim ve niye sponsor olsun ki?? Biz zaten değeri-önemi-ilgiyi-sevgiyi kime hakettiği ve en önemlisi "gerektiği" zaman verebildik ki?? Kenan'ın adınından bile bihaber olanlar adam şampiyon olunca, bu başarıyı hasbelkader bir yerlerden duyup yine klasik olarak "vatan millet sakarya naraları" atmaya başladılar hemen. Ama "Kenan için ne yaptın? Taşın altına elini soktun mu?" sorusunun cevabı ise koskocaman bir ayıp; "ONUN KENDİ ÜLKESİDE, KENDİ HALKI ÖNÜNDE YARIŞMA ŞANSINI YOK ETTİM"

Ben suçun sponsorlardan (kapitalizm) çok değil kendimizde (imkânı olduğu halde yarışlara gitmeyenler = gücünü kullanamayanlar) olduğunu düşünüyorum.. Biz o tribünleri doldursaydık MotoGP gidebilir miydi ülkemizden? Ya da sponsor sıkıntısı yaşanırmıydı?? Tabi ki HAYIR...

Sevgiler..

En son M.O.Dikmen tarafından Pzr 12 Ağu 2007, 17:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

ozantugbas
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 16:49

Türkiye'de Motorspolarına olan ilgiyi anlamak için en iyi örnek ülkemizden kaçırmış olduğumuz Antalya ve çevresinde yapılan Dünya Ralli Şampiyonası'dır.Geçmişte de hatırladığım kadarı ile bu sporun bir alt basamağı olan Avrupa Ralli Şampiyonası ve Balkan Ralli Şampiyonası'nda şampiyon olan pilotlarımız olmuştu.Kenan Sofuoğlu ise kişisel becerisi ve iyi bir takımla şampiyonluğa ulaşarak Motosiklet yarışlarının zirvesi olan Moto GP'ye bir adım daha yaklaşmış oldu.İnşallah bu başarısı devam eder de Kenan'ı MotoGP'de yarışırken de görebiliriz.Motorsporlarına bu kadar! ilgili bir ülkede bu çok zor bir iş.Genlerimizde var karayoluna çıktığımız zaman içimizdeki yarışçı ruhu ortaya çıkıyor altımızdaki aracın cinsi ne olursa olsun yollar bizim tabii pistimiz.O yüzden bu tür başarılar ülkemizde pek yankı bulmaz.Bizim birinci önceliğimiz futbol diğer sporlar bizim için pek önemli değil.Maalesef ülkemizde spora bakış açısı bu şekilde!

Emirhan5961
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 17:15

Hemşehrim gerçekten bizi gururlandırdı... Yokluktan var olmak böyle birşey olsa gerek... (bence halen daha hakettiği ilgiyi görmediğinden yoklukları yaşıyor    ) Trabzondan Sakaryaya göçen bir ailenin evladı. Abisinin motoru 61 numaraydı kendisininkide 54. Manevi değerlere olan bağlılıklarını görebiliyoruz böylece... Bence sporda başarıyı getiren en büyük faktörler de manevi değerler  

recep demirbas
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 17:26

Antalyada yapılan ralliyi bir yere kaçırmadılar merak etmeyin  
Sadece dünya ralli şampiyonası takvimi 6 ay ertelendiği için (artık yazın değil kışın yapılacak yarışlar yani ) türkiye yarışı 2007 yılında yapılmayacak.

Ayrıca motorsiklet yarışının neresi zengin sporudur ki halkın zaferinden bahsedelim ?
Bugün yarışlarda kullanılan motorsikletleri gdip bayilerden alabiliyorsunuz  
Her yarış motoru satılmıyor ama içinde stock (sabit, standart anlamına geliyor zaten) kelimesi geçen yarışlarda kullanılan motorlar satılıyor. en üst sınıf motor bile ulaşılamaz değil anlayacağınız.

Zafer halkın değil Sofuoğlu ailesinin zaferidir. Babası yeri geldiğinde tamirhanesindeki tüm motorlarını oğlu almanyada tek bir yarışa katılsın diye satmıştır. Ailesi dışında ciddi bir destek görse bende türk halkına teşekkür ederim ama halka maledilecek bir başarı göremiyorum ben ortada. dünyanın en önemli 4 motorsiklet yarışından birisidir Kenan Sofuoğlunun kategorisi. Sezonun bitmesine 3 yarış kala şampiyon olup bizi gururlandırdığı için tebrik ederim kendisini.  

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET