Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Armağan Örki
10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 15:20
Rehbere Kayıtlı Olmayan Numaralar Üzerine...
bülent dizdar

10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 18:58Armağan Örki
10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 19:02Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 19:03BAHADIR

10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 19:09eceka
10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 20:01alperdundar

10 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 20:07

Alıntı:
bencede arayan kişi nuamarasını göstermelidir.Karşı tarafa böyle bir saygısızlık yapmanın hiç bi gereği yoktur.Zaten özel numarayla arayan kişinin sorunları vardır...Yoksa niye numarasını saklama gereği duysun ki?
evet katılıyorum ama bazen bi seferlik arama yapacağımız yerlerede özel numara ile aramamızda fayda var


umutyolu
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 14:46

Alıntı:


Pazartesi, 13 Şubat 2006  

Telekomünikasyon Kurumu, arayan tüm numaraların aranan telefonda gözükmesini sağlamak için yasal düzenlemelere başladı. GSM Operatörü şirketler de, yatırıma gerek kalmadan uygulamaya geçilebileceğini söyledi. Kaçak cep telefonlarının kayıt altına alınmasının ardından şimdi de ’Gizli numara’ uygulamasına son veriliyor. Telekomünikasyon Kurumu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla, arayan numaranın, aranan telefonda gözükmesini engelleyen "Gizli numara" uygulamasının kaldırılması için çalışmaları başlattı. GSM Operatörü şirketler, düzenleme yapıldığı taktirde, herhangi bir sorun yaşanmadan, şebekelere ilave yatırıma gerek kalmadan, uygulamanın başlatılacağını söylediler. Bu karara, "Gizli numara" uygulaması yüzünden cep telefonuyla yapılan tehdit ve rahatsız edici aramaların giderek artması yol açtı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte aboneler, numaralarını telefonun özelliklerinden yararlanarak gizlemeye çalışsa bile, arananların ekranlarında gözükmekten kurtulamayacak.

Sapıklarla Mücadele: Arkadaşımız Ceyhun Kuburlu, cep telefonlarında ’gizli numara’ uygulamasının kaldırılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ilk olarak CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Arslanoğlu gündeme getirdi. Aslanoğlu, "gizli numara" uygulaması yüzünden cep telefonuyla yapılan rahatsız edici aramalarda hızla artış kaydedildiği gerekçesiyle, Meclis’e bir soru önergesi verdi. Telefon sapıklarına karşı, yasal düzenleme yapılmasını talep etti. Arslanoğlu’nun Meclis’e kadar taşıdığı bu sorunla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, kayıtsız kalmadı. Telekomünikasyon Kurumu’ndan "gizli numara" uygulamasının engellenmesi için yönetmelik hazırlanması talebinde bulundu. Aboneler, arama yaptıkları kişilerin numaralarını görmesini engellemek için iki yöntem uygulayabiliyor. Cep telefonu ayarlarından numaralarını gizleyebildikleri gibi aramadan önce numaranın başına #31# ekleyerek de yapabiliyor. Bu işlemlerin sonucunda aranan telefonun ekranında ’Gizli numara" ya da "Özel numara" olarak yansıyor. Aranan abone, kendisini arayan "gizli numara"yı belirleyebilmesi için savcılığa başvurması ve GSM operatöründen araştırma talep etmesi gerekiyor. GSM operatörü, yaptığı araştkırmanın sonucunu da aboneye değil, savcılığa bildiriyor.

Kişilik Hakkı: CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, her abonenin kendisini arayan kişinin telefon numarasını görme hakkına sahip olduğunu söyleyerek, "Şu andaki uygulamaya göre, telefonla rahatsız eden kişiyi belerlemek için bir çok bürokratik işlemi yapmak gerekiyor. Aboneler, savcılık ve karakola uğraşmak istemiyor. Bu da sapıkların ekmeğine yağ sürüyor" dedi. Ek yatırım gerekmeyecek Turkcell yetkilileri de, Telekomünikasyon Kurumu’nun gizli numaralarla ilgili başlattığı çalışmanın GSM operatörü şirketlerde sorun yaratmayacağını söyleyerek, "Ancak bunun için Tüketici Kanunu’nun 10. maddesinin son paragrafının ve Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkındaki yönetmeliğin 13. maddesinin kaldırılması gerekiyor. Bu yasal düzenlemer yapıldığı taktirde, uygulama GSM işletmecilerine herhangi bir değişiklik, şebekeye ilave bir yatırım ya da işletme gibi ek bir yük getirmiyor. Bundaki asıl konu, tüketici memnuniyetinin nasıl sağlanacağı yönünde olmalıdır" dedi. Abonenin arayanı bilme hakkı var Telekomünikasyon Kurumu Yönetim Kurul Başkanı Tayfun Acarer, "Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından konu bize iletildi. Biz de bununla ilgili bir yönetmelik hazırılyoruz. Cep telefonu sahiplerinin, arayan kişi ve numarasını bilme hakkı var. Ancak, bu işin bir hukuksal, bir de teknik kısmı var. Önce yasal düzenlemeyi hazırlayacağız. Bunu da 1 ay içinde tamamlayabiliriz. Bu arada, operatörlerin de alt yapılarını hazırlaması gerekecek" dedi. Acarer ayrıca, aranan kişinin kimin aradığını görme hakkı sağlanmasının doğru bir karar olduğunu da belirti.

Kaynak : http://www.vefali.net/index.php?option=com_conten ...p;Itemid=2


Teşekkürler.


CAN
10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 19:30

Alıntı:
"Özel Numara" ibaresi varsa, karşı taraf çatlasa da telefonumu açmam.Yapmayın arkadaşlar, "özel numarayla arayanın sorunları vardır" tarzında yaklaşmayın olaya.
İşimiz sebebiyle aradığımız bayilerimiz veya şubelerimiz, telefon numaralarımızı gördükleri zaman açmıyorlar ,o yüzden telefonlarımızı özel numara konumuna getirdik,inanın hepsi açıyor demek ki Türk'ün başına meraktan birşey gelirse gelir


Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Pzr 12 Ağu 2007, 20:00

Alıntı:
Yapmayın arkadaşlar, "özel numarayla arayanın sorunları vardır" tarzında yaklaşmayın olaya.

Hehehehehhee... Yok yahu Can... Beni arayanlar arasında numaralarını saklayanlar, inan ki normal senin-benim gibi orta halli ahbaplardan oluşuyor (sayıları çok az şükür ki ) Bu şekilde kendilerine gizemli bir hava verdiklerini zannediyorlar.

Ben de işim gereği; üniversite öğrencisinden profesöre kadar uzanan geniş bir yelpaze içindeki müşteri ilişkilerimde, sürekli görünen numaralardan aranıyorum. Ne araştırma görevlisi, ne doçent, ne de profesör, titrine paralel bir saklama durumu içine girmiyorlar. Bu görünen numaralar sayesinde işlerimiz hakikaten çok hızlanıyor. Onlara ulaşmam çok kolaylaşıyor. Hiç de sorun çıkmıyor. Çok özel durumlar dışında numara saklanmasına ısrarla karşıyım. Bu özel durum da, kişinin kendi suyuna kalmış birşey...

Senin durumunda olanlar için belki yeri geldiğinde bir mecburiyet, hatta daha doğrusu bir tuzak... Ama, sadece muhabbet amaçlı, ya da hatır sormak için beni arayanların numaralarını saklamasına kızıyor, hatta sinir oluyorum bir de üstüne üstlük...  

Akın KURTOĞLUsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET