Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Noyan

12 yıl önce - Prş 09 Ağu 2007, 23:25
[İST-A1.228] - Akbil Kutularına Smart Kart Aparatı Eklenmesine Başlandı

İETT otobüslerinde akbil cihazlarının üstüne smart kartların kullanımı için bir aparat eklenmeye başlanmış,
İETT 98-102 kapı numaralı Mercedes otobüsün akbil cihazı bugün aşağıdaki şekli almıştı:

hüseyin türkoğlu
12 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 22:37

bugün bende gördüm ama ne iişe yaradığını çözemedim

Enes Zengin
12 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 22:52

İyi güzel de bu smart kart ne biçim birşeydir.Var mıdır resmi falan?

abhazyalı ugur
12 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 22:53

Zannedersen İETT bu sene yeni verecegi İndirimli Pasolarda Smart kart uygulamasını başlatacak. ve üzerinde ögrencinin bilgileri bulunan smart kartlar verilecektir diye düşünüyorum

Kemal Yaşar
12 yıl önce - Cmt 11 Ağu 2007, 23:13

bugün ben de gördün ne işe yarıyor acaba akbil sistemi değişiyor mu?

ercandikme
12 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 09:59

Bence hem akbil hem smart kart yapacaklar zaten bence doğrusu da budur isteyen smart kart isyeyen akbil kullansın

mordehay kohen

12 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 10:06

Smart kart veya aptal kart bir şey farketmez yeterki eski uygulama herkeze uyan rahat bir şekilde kullanılan akbilden vazgeçmesinler

tolginho

12 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 11:07

İETT'deki versiyonunu görmedim fakat şu ana kadar kullandığım benzer sistemlere çok benzer olacağını düşünüyorum.

Boyutları indirimli paso kartları iye birebir aynı olacak. Üzerinde akbil tomu olmayacak. Kartı akbil cihazının üstünde kısa bir süre tutmamız yeterli olacak. Muhtemelen cüzdandan bile çıkarmadan okutabileceğiz.

Sistem manyetik alan esasına göre çalıştığından fiziki temasa gerek kalmayacak. Akbildeki gibi akbili o yuvarlak butona değdirmek için uğraşmayacağız.

Bence en büyük özelliği taşınabilirlikte olacak. Tam akbiller için anahtarlık şekli düşünülmüş ve taşınmada sorun yaşanmıyor. Ancak indirimliler biraz sorun yaşatıyor. Üzerinde akbil olduğundan cüzdana rahat sığmıyor. Üzerindeki akbil butonu kalınlık yaparak

Benzer bir sistem kredi kartlarında da kullanılmaya başladı. Sık sık TV'de reklamları dönüyor.

Tolga KAPROL

Keremss
12 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 12:56

Tolginho' ya katılıyorum ama bu muhtemelen bayağıdır konuşulan ve 2006 yılı sonunda dağıtılmasına başlanacak olan şehir kartı uygulamasının bir aparatı olacak sanırım...

ve dokunmadan geçme özelliğine sahip olabilecek kartlar (Şuan bir banka kullanıyor bunun saat ve stiker versiyonlarıda çıktı daha önce çıkan kart versiyonunu kullandım 30 YTL aşmayan alışverişlerde kullanılıyordu kasaya 1-2 metre mesafeden karta işleminizi yaptırabiliyordunuz cüzdandan bile çıkarmadan) Bu tarz bir kart olcak sanırım ve Şehir Kartının özelliklerinden biride krei kartı gibi anlaşmalı heryerde geçmesi ilk etapta halk ekmek büfelere belediyeye ait tüm ulaşım araçları ve beldiyeye ait kültür merk. vb. yerlerde tek kart sistemi kullanılacaktı İnşallah o bahsedilen karttır çünkü gerçekten istanbula yakışır böyle birşey...

Tunc

12 yıl önce - Pts 20 Ağu 2007, 10:24

Alıntı:
İyi güzel de bu smart kart ne biçim birşeydir.Var mıdır resmi falan?

Sevgili wowcular,
Daha Önceleri benzer bir uygulamanın nasıl işlediğini resimler ile sizlere anlatmıştım. Bu konularda başkaca sorularınız olursa onlarıda bilgilerim çerçevesinde sizlerle paylaşırım..

Bu kartların Birçok özellikleri oluyor. Bilgi ve istatistik amaçlı olarak da kullanılıyor, (Hatta İnsan takibi için emniyet tarafından da kullanılabilir.. )
Fotografın büyük hali ve açıklamalar bu link te..
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=533135#533135

Aynı zamanda Otobüslerde bilgi amaclı kullanılan başka sistemlerde var, Yoğunluğa göre direk merkezden ilgili bölgelere ek sefer koyulma işlemi yapılabilir..
Fotografın büyük hali ve açıklamalar bu link te..
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=135116#135116

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM