Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi
1234   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
serif.pmk
10 yıl önce - Cum 10 Ağu 2007, 23:16
Yumurtalık Serbest Bölgesi


Türkiye'nin Yükselen Değeri Yumurtalık Serbest Bölgesi


KeremBM

10 yıl önce - Cmt 17 May 2008, 23:01

Alıntı:
Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesinde kurulacak 5 tersaneden birinin ÇED raporunu alarak inşaat çalışmalarına başladığı, 4 firmanın ise bu yılın sonlarına doğru temel atacağı bildirildi.

AA muhabirinin Yumurtalık Serbest Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgilere göre, ÇED raporunu alan ve merkezi İstanbul'da bulunun Akbaşoğlu Denizcilik Grubuna bağlı Akdeniz Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ, kiraladığı 80 bin metre kare alan üzerinde tersane kurmak için başlattığı inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 30 milyon dolara mal olacak tersanenin yıl sonuna doğru tamamlanması planlanıyor.

Tersanede yılda 7 bin ile 15 bin ton ağırlığı arasında 6 geminin inşa edileceği, gemilerin bakım ve onarımlarının yapılacağı, yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği kaydedildi.

Bu arada, 250 dönümlük alanda tersane kurmak için serbest bölge yönetimi ile sözleşme imzalayan Tersan Gemicilik ve Sanayi Ticaret AŞ ise ÇED raporunu almak için çalışmalarını sürdürüyor. Kiralanan alanda düzenleme çalışması yapan firma, yaklaşık 34 milyon dolar tutarında yapacağı harcamayla yılda 50 bin ton ağırlığında 2 geminin üretileceği tersane yapacak.

Bu yılın sonlarında temeli atılması planlanan tersanede yaklaşık 250 kişinin istihdam edileceği bildirildi.

Hisarlı Denizcilik tarafından da serbest bölgede tersane kurulmak üzere 46 bin metre kare alanın kiralandığı belirtildi. ÇED raporu için çalışmalarını sürdüren firmanın yaklaşık 20 milyon dolar tutarındaki bir yatırımla 250 kişinin istihdam edileceği tersane kuracağı kaydedildi.

İstanbul'da kurulu Med Marine Denizcilik Römorkaj ve Eskort Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti Hukuk Müşaviri Zümrüt Yezdani de Yumurtalık'ta tersane kurmak üzere 500 bin metre kare alan kiraladıklarını söyledi.

Yaklaşık 100 milyon dolar tutarındaki yatırımla kuracakları tersanede yılda 80-100 geminin bakım ve onarımını yapacaklarını belirten Yezdani, tersanenin temelini yıl sonuna doğru atacaklarını bildirdi.

Yezdani, 24 ay içerisinde tamamlamayı planladıkları tersanede ilk etapta 2 bin kişiyi istihdam edeceklerini kaydetti.

-AKDENİZ'İN EN BÜYÜK TERSANESİ-

Öte yandan, eski BJK yöneticisi İhsan Kalkavan'ın sahibi olduğu Beşiktaş Denizcilik Grubu da serbest bölgede yaklaşık 320 bin metre kare alanda kurmayı planladığı tersanenin inşaatına başlamak için ÇED Raporunun çıkmasını bekliyor.

Bu yılın sonlarına doğru çıkması beklenen ÇED raporunun ardından inşaat çalışmalarına başlanacağı ve Akdeniz'in en büyüğü olacak tersanede yılda 100 geminin bakım ve onarımı ile 2 geminin üretimi gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanması planlanan tersanede, 3 bin kişinin de istihdam edileceği ifade edildi.
KAYNAK: adanahaber.com

Böylelikle bu 5 tersanenin toplam yatırım tutarı:

30+34+20+100+350= 534 Milyon $

Ayrıca tahmini doğrudan istihdam toplamı:

500+250+250+2000+3000 = 6000 kişi

Gerçekten dikkate değer rakamlar bunlar: Yumurtalık, Ceyhan, Adana ve Türkiye için çok sevindirici bir haber. Hayırlı uğurlu olsun.


Ali Birlikdoğan

10 yıl önce - Sal 03 Hzr 2008, 16:26

arkadaşlar ne deseniz haklısınız adanamızın yıldızını parlatacak projeler yapılmakta yumurtalığa ama adanada elinden geleni yapmalı ve bu büyük projelere yabancı kalmamalıdırSerhat akdağ
10 yıl önce - Sal 03 Hzr 2008, 20:21

Alıntı:
arkadaşlar ne deseniz haklısınız adanamızın yıldızını parlatacak projeler yapılmakta yumurtalığa ama adanada elinden geleni yapmalı ve bu büyük projelere yabancı kalmamalıdır

maalesef yine dışarıdan gelip adanamızın değerlerini sömürecekler. adanalı olarak birtürlü öğrenemedik kendi değerlerimize sahip çıkmayı


SerhatAdn

9 yıl önce - Prş 21 Ağu 2008, 22:02

Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesi'ne kurulacak tersane sayısı 7'ye ulaşırken, tersanelerden birinin inşaatında sona yaklaşıldığı, diğer 6 tersanenin kurulması için de çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesi Müdürü Muharrem Pusat, yaptığı açıklamada, bölgenin BTC Boru Hattı'nın ardından yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini belirterek, "Bölgeye ilgi yoğun. Bölge enerji koridoru haline gelmesiyle birlikte Türkiye'nin yanı sıra dünyanın da cazibe merkezi haline geldi. Serbest Bölgemiz de yatırıma en uygun bölgelerden biri. Hammaddeye yakınlığı, başta denizyolu olmak üzere ulaşım avantajı gibi coğrafi ve fiziki konumu nedeniyle yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip bir noktada" dedi.

Pusat, 4 milyon 800 bin metrekarelik alana sahip olan Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde 34 firmanın faaliyet ruhsatı aldığını, firmalardan büyük bir bölümünün demir-çelik ve petro-kimya gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini kaydetti.

34 firmanın 7'sinin tersane kuracağına dikkat çeken Pusat, bunlardan Akbaşoğlu Denizcilik Grubu'na bağlı Akdeniz Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin inşaat çalışmalarını bitirmek üzere olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
"Aralarında Tersan Gemicilik, Hisarlı Denizcilik, Med Marina, Beşiktaş Denizcilik, Ugod Uğursan ile Palyat Denizcilik'in bulunduğu diğer 6 firma da tersane yatırımına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Şu an itibariyle Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde yeni tersane yatırımı yapacak yer kalmadı. Sahil şeridini tamamıyla bitirdik. Ancak, sahil kesiminin dışında kalan 2 milyon metrekarelik alanımız boş. Yatırımcılar da temaslarda bulunuyor. Bundan sonraki süreçte yan sanayi hizmeti verecek yatırımcılar olacak. Bölgenin geleceği parlak, gelişmeler iyi."

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde faaliyete geçmesi planlanan her bir tersanenin ciddi istihdamı da beraberinde getireceğine işaret eden Pusat, "Sadece bir tersane yaklaşık 2 bin kişiyi istihdam edecek. Dolayısıyla bu yatırımlar tamamlandığında 10 bin istihdam sağlanmış olacak ki bu da bölge ve ülke ekonomisi adına önemli bir gelişme" dedi.

Bölgenin geçen yılki ticaret hacminin 170 milyon dolar civarında olduğunu, bunun 2008 sonunda 200 milyon doların üzerine çıkmasının beklendiğini söyleyen Bölge Müdürü Muharrem Pusat, "Tersane yatırımlarının bitmesiyle birlikte bölgenin ticaret hacmi 2 milyar dolarlara ulaşacak" diye konuştu.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA