Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Neden Sürekli Şehit Veriyoruz?
« önceki   123 ... 161718 ... 262728   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

NEDEN SÜREKLİ ŞEHİT VERİYORUZ ?
TEKNOLOJİ EKSİKLİĞİNDEN.
7.0%
 7.0%  [32]
TAKTİK EKSİKLİĞİNDEN.
10.5%
 10.5%  [48]
COGRAFİ DURUMDAN.
14.8%
 14.8%  [68]
SİYASİ KARARSIZLIK
42.7%
 42.7%  [196]
KOMUTANLARIN TUTUMU
14.2%
 14.2%  [65]
EGİTİMİN YETERSİZ OLUŞU
10.9%
 10.9%  [50]
Toplam Oy : 459

Canas
6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 11:24
Komuta duzeyinde hatalar

Komutan Hasan IGSIZ’in dunku konusmasinda, bolgedeki karakollarin kacakcilaga gore yapildigini (cok eskiden) o yuzden vadi diplerinde oldugunu (saldiriya acik oldugunu), bunlarin daha hakim tepelere cekilecegini soyluyor. Pasam guzel soyluyor da ben (ki askeri konuda hic bir egitimim yok) bunlari 2000 senesinden beri (Osman Pamukoglu’nun kitabindan) biliyorsam, bu konuda daha evvel bir adim atilmasi gerekmez miydi ?

O karakollar baraka gibi vadi diplerinde iclerinde Mehmetcikler, resmen bir saldiri icin kuzu gibi bekliyorlar. Olacak is degil.

Okudugum bir yazida soyle diyor :

Alıntı:
Karakol gerçeği

Önemli bir tartışma konusu ise kaçakçılıkla mücadele yıllarından kalma karakolların, mevcut şartlarda terörle mücadelede yeterli olmadığı savıydı. Vadiye inşa edilmiş ve korunması çok güç olan Aktütün gibi sabit karakollarla bu mücadele nasıl verilebilir?

Genelkurmay 2. Başkanı, bu iddialara ‘kısmen’ hak vermekle birlikte sabit karakolların tümden kaldırılmasının mümkün olmadığını, sadece yer değişikliği yapılabileceğini ve bu kapsamda 5 karakolun (Aktütün, Alan, Samanlı, Yeşilova, Umurlu) hakim tepelere yeniden inşa edileceğini açıkladı.

Önemli bir gelişme.

Ne var ki, Aktütün’e ilk saldırının 1992 yılında yapıldığını ve bugüne kadar toplam 44 şehit verdiğimizi düşünecek olursak, geç alınmış bir karar değil mi? Iğsız, ‘mali imkanlar’ dedi. Keşke bu konuda daha açık olabilse, bu gerçeği ‘yeni görebildik’ deseydi.

İnanıyorum, 1992 yılından bu yana görev yapan hiçbir Türk hükümeti, talep olması halinde karakol finansman ihtiyacını asla geri çevirmezdi. Uçağa, tanka milyar dolarları yatıran siyasi iktidarlar, gecekondu fiyatına yapılacak karakoldan hiç imtina eder mi?

TOKİ’ye görev verseler, 6 ayda bitirir hepsini. Önce teşhisi düzgün koymak, sonra tedavi yöntemini belirlemek gerekir.

Ben gercekten reaksiyon zamaninda ciddi bir yavaslik hissediyorum. Bu da hatalara mal oluyor. Vatan gazetesinin birinci sayfadan verdigi « Bu ne bicim Karakol ? » haberi de ayni minvalde.

Bazi hatalari duzeltmeden, olayi Mehmetcigin kahramanligiyla ortmeye kalkarsak daha cok sehit veririz.

aliserdar

6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 11:45

Bende olan diger bir soru isareti Mehmetcik neden migfer ve celik yelek giymiyor catisma sirasinda.Amerikan askeri irak ta tam donanimli celik yelek ve migferiyle sokaklarda dolasirken bizim askerlerimiz neden giymez?Bizim askerimizin hayati daha mi ucuz?Eger migfer ve celik yelek giyilse inaniyorum verdigimiz kayip daha dusuk olur.Bu kolay kayip vermememizin sadece nedenlerinden bir tanesi...

ceyhungumus

6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 12:33

Alıntı:
Bende olan diger bir soru isareti Mehmetcik neden migfer ve celik yelek giymiyor catisma sirasinda.Amerikan askeri irak ta tam donanimli celik yelek ve migferiyle sokaklarda dolasirken bizim askerlerimiz neden giymez?Bizim askerimizin hayati daha mi ucuz?Eger migfer ve celik yelek giyilse inaniyorum verdigimiz kayip daha dusuk olur.

Televizyonda görmüş olduğunuz Amerikan askerleri şehir merkezlerinde ve yol kontrol noktalarında görev yapıyorlar. Üzerinde 12-13 kg. ağırlık çok fazla gelmiyor. Ama bizim askerlerimiz ilaveten sırt çantası ve teçhizatla yaklaşık 35-40kg. taşıyor operasyona çıkarken. Bu sebeple kimse arazide ekstradan çelik başlık ve çelik yelek taşımak istemiyor.
Siz sırtınızda 40kg. yükle günlerce dağ tepe dolaşıp 1500m. rakım çıkıp 2000 metre tekrar geri indiniz mi? Veya en azından bunun nasıl bir şey olduğunu oturup hayal ettiniz mi? Etmediyseniz lütfen birde bu hayale her an teröristle karşılaşma ve çatışma ihtimalinide ekleyin. Ölümle burun buruna yaşamak ve işin kötü yanı bunu bu kadar zor şartlarda yaşamak.
Bu sebeple derim ki askerimizi daha fazla yermeyelim. Şartları bilmek ve hatta yaşamak gerek.
Saygılarımla.

OkanDikmen

6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 12:55

Alıntı:
Ama bizim askerlerimiz ilaveten sırt çantası ve teçhizatla yaklaşık 35-40kg. taşıyor operasyona çıkarken.

35-40 kiloyu taşıyan asker 0.9-1,4 kilo'da taşır. Siz askere bu yeleklerden verin bakalım giyiyorlar mı giymiyorlar mı? İşin içine can girdiği zaman bazı değerler tekrar gözden geçirilmelidir, çünkü bazı değerler para ile pul ile ölçülemiyor. Giden gidiyor konu kapanıyor. Ayrıca eski ağır yeleklerden olsa bile "giymek istemiyor" ne demek?? Saçma sapan bir sürü şeye yasak ve ceza getiren TSK bu yeleği giymemeye ceza getiremiyor mu? Yeleği giymeyene ver 3 ay hapis cezası bakalım ne oluyor..

En son teknoloji ürünü nato standartlarındaki kevlar, twaron ve dyneema malzemelerinden üretilen yeni nesil yelekler 0.9-1,4 kg (Operasyon Yelekleri 2,1-2,5 kg) ağırlığındadır. Perakende fiyatları ise standart kurşun geçirmez yelek için 300 Euro, Operasyon yeleği için 500-550 Euro'dur. Tabi toptan bir alım esnasında bu fiyatların en az yarı yarıya düşeceği düşünülmelidir.

En son OkanDikmen tarafından Pts 06 Ekm 2008, 13:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

İris
6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 13:02

Bir çelik yelekle kask 12-13 Kg mı? Peki bu 35-40 kg lık techizat için de neler var? Daha hafif malzemeden yapılabilecek olanlar veya vazgeçilebilir bir şey yok mu? Hayat kurtaracak malzemeyi gereksiz görmek de Türk insanına göre bir düşünce sistemi olsa gerek. (35 kg taşıyorsa 42 kg da taşır ayrıca) Sanki, Mehmetçiğe çelik yelek ve kask dağıttılar da, onlar da "Yok hayır, çok fazla ağırlık yapıyor taşıyamayız, biz bunu taşıyacağıma ölmeyi yeğleriz" dediler!!!

OkanDikmen

6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 13:08

Alıntı:
Peki bu 35-40 kg lık techizat için de neler var?

Sırt Çantası içeriği:

3 günlük kumanya ve su. Kumanyada konserve gıda, çikolata, ekmek, su, helva ve hazır çorba.
İşaret ve aydınlatma fişeği ile bunun tabancası.
Yatak olarak kullanılan ve toprakla irtibatı kesen mat, uyku tulumu, portatif ocak, kazma-kürek.
Yedek iç çamaşırı ve çorap.
Kamuflaj boyası, tırnak makası ile sağlık kiti.
El feneri, harita ve pusula.
Mevzi oluşturmaya yarayan kum torbası ile yağmurdan korunmak için panço.

Teçhizat:

Yelek: İki el bombası, yön bulmak için harita, pusula var.
Kar gözlüğü: Ultraviyole ışınlarını engelliyor. Kar fırtınasında gözleri koruyor.
Elbise: Su geçirmez ama nefes alabilir. Özel izolasyon katmanı sayesinde eksi 40 dereceye kadar korumalı. Teri dışarı atabiliyor.
Kar eldiveni: Soğuğa karşı özel üretim.
Palaska: İhtiyaç halinde çekici veya askı amacıyla da kullanılabiliyor.
Silah: G-3, NATO standartlarına göre dizayn edilmiş. 7.62 mermi atıyor. Etkili menzili 400 m. Silaha monte edilen gece görüş dürbünü pointer sistemine sahip.
Bot kılıfı: Karda batmayı engellemek için botların üzerine giyiliyor. Soğuğa karşı izolasyon da sağlıyor.
Bot: Ortopedik, kar ve buza karşı kalın tabanlı, su geçirmez. - 50 dereceye kadar ayağı sıcak tutacak özelliklere sahip, goretex malzemeden yapılma.

En son OkanDikmen tarafından Pts 06 Ekm 2008, 13:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Canas
6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 13:19

Valla su an Komutanlara pek yuklenmek istemiyorum. Muhtemelen onlar da sehit vermek istemiyorlardir. Lakin IGSIZ pasanin soyledikleri bazi seyleri anlamak mumkun degil.

Soylenenlere gore Aktutun karakolunun yeri parasizlik yuzunden degistirlmemis. Seneye degistirilecekmis. Ya ben hayal goruyorum ya da biri bizi kandiriyor. Daha gecen gun (30 Temmuz 2008) tank modernizasyonu icin 500 milyon $’lik anlasma imzalanmadi mi?

Hayir karakolun yerini degistirmek (isciligin de sıfır oldugunu farzetmiyorum ama asker calistirirsan sıfır) taş çatlasa sana 70-80 bin $’a mal olur. Bu kadar parasi yok mu ordunun?

Gercekten anlamak guc.

Su anki komuta kademesinin hakkini bir konuda teslim etmek lazim. Saldiri sonrasi cikip aciklama yapip halki aydinlattilar. Daha evvel boyle baskinlar sonrasi ya ortalikta gorunmezlerdi ya da hamasi soylemler yapip (faturayi da siyasilere kesip) aradan siyrilirlardi. Simdiki komuta kademesi sorumluluk aliyor. Kolay degildir boyle zamanlarda sorumluluk almak ve zor sorulari cevaplamak o acidan memnuniyet verici. Problemlerin sorumlulugunu alabilen cozumu de getirebilir cunku.

En son Canas tarafından Pts 06 Ekm 2008, 14:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

İris
6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 13:29

Çok güzel tabiki açıklama yapmaları (her ne kadar gülünesi açıklamalar olsada). Açıklamaların sorumluluk almak olduğuna inanmıyorum. Açıklama yapmak zorundalar, o karakolda 43 er ölmüş, 43 ana kuzusu. Asıl sorumlukları olanlar onlar. Ayrıca, askeriye açıklama yaparsa biter söylemine de inanmıyorum. Kimse askeri stratejileri anlatsınlar demiyor. Bu baskınlardaki güvenlik zaafiyetlerini (Ki canlara malolouyor) önce kendileri tespit etsin ve gidersin, sonra da sorumlularını açıklasınlar hatta yargılasınlar ve sonuçlarını açıklasınlar. Bu şeffafiyet; bilakis, Türk Ordusuna güveni artıracak, ve içinde bu savaştan nemalananlar olmadığına inandıracak bizleri. Saygılar

vedat63
6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 13:29
sabır

komutanların yaptığı açıklamada parasızlık nedeni ile karakolun yerinin değiştirilemediğini söyledi ne kadar acı bir durum demekki kerpiç yapılarda o kadar askerimiz yurdumuzu korumak için korumasız kalmış çok üzücü. Başbakan türkiyenin dünyanın 17 . büyük ekonomisi olduğunu hava atarak söylemişti. ama bu ekonomi bir karakolu bile düzgün yapamıyor ama kendilerine gelince emekli paşaya 1 tirilyona zırhlı araçı alabiliyorlar bu nasıl bir iş anlamadım.
Güneydoğuda acemi askerlerin gönderilmesi yerine tamamen mesleği askerlik olan profosyonel askerlerin gitmesi gerekir şu andaki bordo bereliler bence yetersiz.
Çatışma gündüz 7 saat sürmüş hani bu arada uçaklar nerede helikofterler nerede hiç biri yok pkk işini bitirip gittikten sonra ortaya çıkıp dağı taşı bombalıyorlar göstermelik bence (atı alan üsküdarı geçtikten sonra) bu işte bir yanlışlık var bir türlü bu olayıda çözemiyeceğiz galiba.

En son vedat63 tarafından Pts 06 Ekm 2008, 13:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kerem Türker
6 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 13:34

Kayıpların çelik yelekle falan alakası yok. Eğitim, taktik ve komuta hatasından kaynaklanan şeyler sözkonusu. Bu işi bilmeyen bazı gazeteciler popülizm yapmak için nedense hep böyle şeyleri gündeme getirir.

Sadede gelelim. Asıl sorun atlanır hep. Gündüz basılıyor Aktütün. Saatlarca çatışma sürüyor. Nerde jetler, nerde helikopterler?

Karakolun yeri müsait değilmiş, yeni mi farkettiniz diye soran yok. Karakolun yerinden önce zihniyet değişmeli demiş eski bir subayımız. Ne kadar haklı.

Ağır silahla saldrımışlar. Bu biliniyordu önceden, neden mevziler hazırlanırken bunlar gözönünde tutulmuyor. Mevzileri tahkim etmek çok zor değil oysa. Nerden bakarsanız bakın ortada bir ihmal var.

Karakol için jandarmanın imkanı yok muymuş , geçin bu laf salatalarını. En büyük bütçe harçaması savunmaya gidiyor. Orduevlerine bulunan para karakol için bulunmamış mı güldürmeyin insanı. Zeytinyağı gibi üste çıkmasın kimse.

En son Kerem Türker tarafından Pts 06 Ekm 2008, 13:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET