Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Neden Sürekli Şehit Veriyoruz?
« önceki   123 ... 151617 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 16

NEDEN SÜREKLİ ŞEHİT VERİYORUZ ?
TEKNOLOJİ EKSİKLİĞİNDEN. 7.1%  7.1%  [33]
TAKTİK EKSİKLİĞİNDEN. 10.3%  10.3%  [48]
COGRAFİ DURUMDAN. 14.8%  14.8%  [69]
SİYASİ KARARSIZLIK 42.9%  42.9%  [200]
KOMUTANLARIN TUTUMU 13.9%  13.9%  [65]
EGİTİMİN YETERSİZ OLUŞU 10.9%  10.9%  [51]
Toplam Oy : 466

yuksel77
10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 01:58

Bana attığı özel mesajda '1984 ten beri terörist olur mu?' deme gafletinde bulunan Ömer Efendi PKK yanlısı mı merak ediyorum.
PKK neden çıktı tartışılır ama PKK teröristtir. Bunu söyleyemeyen bir üye burada özgürce mesaj yazıyor ya şaşıyorum.

Orhan Kınık

10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 02:11

Alıntı:
Bana attığı özel mesajda '1984 ten beri terörist olur mu?' deme gafletinde bulunan Ömer Efendi pkk yanlısı mı merak ediyorum.
Ömer Bey'in ''gerilla'' tabirini bende doğru bulmadım ve bu sayfada eleştirdim. Ancak herkes konunun uzmanı olmayabilir ve bu tabiri yanlışlıkla da olsa kullanabilir. Burdan yola çıkarak pkk yandaşı gibi gösterilmesini de yanlış bulurum.

adem hrd

10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 02:15

ömer arkadaşımızda o zaman yazsın şehit askerler bizim şehidimizdir askerimize kurşun sıkan teröristtir bizde inanalım ona ve ayrımcı olmadığına inanalım.vatanını seven herkes gibi ondanda bekliyorum bu kelimeleri. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

Mus-ti

10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 02:19

bu ülkede cok ama cok milletten insan sulh icinde yasamasini bildigi gibi

o donsuz PKK leslerinin de bilmesi gerekir, ayri taktirde sonlari ölüm

olmali , bu konuda idam cezasinin da yeniden yürürlüge girmesinden yanayim

benim verdigim üc kurus da olsa vergi ile PKK nin benim plkemde bir de senelerce

hapishanelerde beslenmesine karsiyim

bir kac kurusluk mermi yada yagli ip onlarin neyine yetmiyor

SEHITLER ÖLMEZ , VATAN BÖLÜNMEZ

Orhan Kınık

10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 02:28

Karamsar olmaya gerek yok. Bu millet bu belayı yenecektir. pkk'nın amacı propaganda yapmak moral bulmaktır. Yeterki biz doğru politikalar geliştirelim.Bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Yanlış adresler göstermeden yapalım bunu. Orda kayıp veriyorsak bu ordumuzun güçsüzlüğünden değil ordumuzun bugüne kadar izlediği yanlış yöntemdendir. Eleştirlerimiz yapıcı olmalıdır.

recep demirbas
10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 02:53

bin yıllık kavramları tartışmakla ne geçecek elinize acaba. gayrınizami harp yapan adama gerilla denir. eğer biz bu başlıkta tsknın gerilla savaşına olan uyumunu tartışıyorsak bir pkklıya gerilla demek niye canınızı sıkıyor ?
bu başlıkta gerilladır bu adamların adı başka başlıkta terörist bir başkasında ceset.

başlıktaki yeni mesajları da okudum şimdi. ömer bey hiç bir yerde pkklılar için direk gerilla demiyor. gerilla savaşında 7 askere 1 gerilla başadırır demiş. belli ki bu işi kitabuından okumuş öğrenmiş ve tüm dünyadaki rakamı araştırmış ki konuşuyor. siz burda yazmak için ne yaptınız ömrünüz boyunca peki ?

En son recep demirbas tarafından Pts 06 Ekm 2008, 03:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

İris
10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 02:58

Tarih: 22 Eki 2007 ... PKK'dan Dağlıca baskını: 12 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. 8 asker esir düştü. Kurtarıldılar, idamla yargılandılar ve beaat ettiler! Sanıkların ifadeleri internete düştü, güvenlik zaafiyetiyle ilgili çok ciddi iddiaları vardı. Sanık avukatları; Yarbay Onur Dirik hakkında güvenlik zaafiyetiyle ilgili suç duyurusunda bulundu. (Ayrıntılı bilgi için: http://www.samanyoluhaber.com/haber-90173.html) Bu davalar ile ilgili gerçekler nelerdir?! TSK; idamla yargıladığı askerleri beraat ettirince, bu işin başka suçluları olduğuna inanmış olmalı! Bunlar kim ve ne ceza aldılar?!
Tarih: 13 Haz 2008 ... Dağlıca baskınında saatlerce PKK'lılarla çatışan kahramanlardan biri olan ve çatışmadan sağ kurtulan Hasan Tarkan, Yüksekova'da, terhisine 2 ay kala, mayına basarak şehit oldu! (Ayrıntılı bilgi için: http://www.haberaktuel.com/Daglica-gazisi-Hasan-T ...5149.html) Bir kanlı baskın yaşayan bir er, neden hala o bölgede tutuldu ve mayın armaya gönderildi?
Dağlıca ile ilgili bizim bilmediğimiz daha neler var?!
Tarih: 5 Eki 2008... 16 şehit...Yine güvenlik zaafiyetinden söz ediliyor...Yine anlamakta zorlanacağımız ama asla tam bilgiye ulaşamayacağımız bir baskın daha...
Şehitlerimizi toprağa, bağrımıza taş bastık ama olan bitene kafamız basmıyor...

İnsanın aklına şu sorular geliyor:
1. TSK bu iç savaşı istiyormu?
Böylece:
a) Askerliğin zorunlu olmaktan çıkarılması yada kısalmasının gündeme gelmesini ertelemek veya engellemek (AB'ye uyum açısından istenen bir konu askerliğin zorunlu olmaması)
b) Türk halkına iç ve dış düşmanlarımız var, güvende değilsiniz mesajını yeniliyerek mevcudiyetinin ve taleplerinin temellerini güçlendirmek
c) Mehmetçik vs vakıf ve derneklere bağışları sürdürmek
d) Milliyetçiliği pompalama argümanını canlı tutmak mı istiyor?!
2. Yukarıda akla gelen sorular paranoyadan ibaret ise; TSK içinde bir kesim bu savaştan nemalanıyor mu?
3. Her iki soru paranoya ise; TSK siyaseten (İç ve dış odaklarca) çıkarılan ve sürdürülen bu savaşı sona erdirecek askeri yeteneğe sahip değil mi? (Zira gerilla eğitimi görmeyen mehmetçikler, gerilla eğitimi almış, üstüne azmettirilmiş kişilerle savaşıyorlar.)
4. TSK, üzerinde olan mercilerce etkisiz mi bırakılıyor?!

Zira, dünyanın sayılı ordularından biri olan TSK'nın (Kendi sayı ve teknik imkanıyla kıyaslandığında) bir avuç (3000-5000 civarında olduğu iddia ediliyor) teröristi yok edemeyeceğini benim aklım almıyor!

En son İris tarafından Pts 06 Ekm 2008, 14:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

recep demirbas
10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 03:24

3 ihtimal var bu karakollar için.

1. sınırımızdaki tüm karakolları kaldırıp askerleri dağda hareket halinde tutacağız. bu mantklı ama riski de var. daha fazla kayıp vermek işten bile değil. pusuya yatmış iyi eğitimli bir terörist birliği sıınır boyunca bazı bölgelerde hayli kayıp verdirebilir ordumuza.

2. karakollarımızı sınırdan geriye güvenli bölgelere çekeceğiz ve gerekirse 5-6 kmlik bir bölgeyi askersiz bırakacağız ve sadece özel timlerimiz girecek oraya. bu seçenek mantıklı değil çünkü tüm dünya türkiye geri adım attı diyecek böyle bir kararda.

3. ihtimal de 1930 yılında iranla aramızdaki anlaşmanın bir benzeri olabilir ama mantıklı değil bu bence. ne ırak yönetimi ne de bizim vatandaşımız sınırın değiştirilip ovalara çekilmesine razı olmaz.

3. madde için bahsettiğim anlaşmayı okumadan yorum yapmayın. sonra adım bölücüye çıkmasın. zamanında yapılan şey sınırdan kaçak geçişleri öenlemek miçin 2 ülkenin sınırlarını dağlık bölgelerden geçmeyecek şekilde yeniden düzenlenmesinden ibaret ama sancılı bir değişim çünkü karşı tarafı ikna etmek gerek. hele abd güdümünde bir ırak yönetimini buna razı etmek deveye hendek atlatmaktan başka bir şey değil.

Alıntı:
http://www.tarihonline.org/2007/10/irak-snrn-dzeltmek.html
yazı taha akyola ait. okumanızı tavsiye ederim.

OkanDikmen

10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 03:31

Alıntı:
Terörle mücadele denince akla ilk asker yani TSK gelmektedir. Askeri kanat zaten 24 yıldır bu mücadelenin içinde olup operasyonlarına devam etmektedir. Bazı arkadaşların bahsettiği gibi ne komutanların ne de mehmetçiğimizin beceriksizliği değildir mesele.

Sanıyorum önceki mesajlar okunmamış. Hep dile getirdiğimiz gibi TSK'nın asli görevi terör ile değil terörist ile mücadele etmektir. Terör ile mücadelenin ise 3 ayağı vardır. Siyasal, Ekonomik ve Askeri. TSK kendi üzerine düşen kısmını hatta fazlasını bir şekilde yerine getirmektedir. Ancak siyasal ve ekonomik olarak gereken destek eksik kaldığı sürece bu müsibetten kurtulamayacağımız gün gibi aşikar.

Velakin daha önce 4 defa baskın yemiş, 28 şehit vermiş köhne bir karakolu daha güvenli bir alana taşıma iradesi sadece ve sadece TSK'nındır. O bölgeden sorumlu komutanın tek bir lafına bakar. Bu konuda siyasi veya ekonomik bir eksikliğin etken olduğunu düşünmek veya TSK'yı korumak adına bu bahanenin arkasına sığınmak imkansızdır. Buradaki yanlışlık daha evvelde belirttiğim gibi askeri iradenin çok geç kalmış kararının neticesindedir.

Teşekkürler.

itaki
10 yıl önce - Pts 06 Ekm 2008, 12:03
Az gelişmişliğimiz üzerine

Bugün başımıza ne geliyorsa bilinçsiz, az gelişmiş bir toplum oluşumuzdan geliyor bence. Bunun da en büyük sebebi az okumamız. Eğer kişi binlerce yıllık tecrübeyle oluşmuş gelenekten gelen değerlere sahip değilse ancak okuyarak kendini geliştirebilir belli bir seviyeye ulaşabilir.
Biz İsmet Özel'in dediği gibi ne köklü bir kültüre sahip bir millet gibi davranıyoruz ne de ilkel bir kavim gibiyiz. Alev Alatlı'nın dediği gibi afazi(unutkanlık) hastalığına yakalanmışız. Az gelişmişliğin de en büyük göstergelerinden biri yakın geçmişten ders çıkaramamaktır zaten.
Görüyoruz ki durum vahim; bugün hiç de çağ açıp çağ kapayan, yedi düvele meydan okuyan bir millet gibi durmuyoruz onu bırakın bir avuç nesebi gayrı sahihle dahi baş edemiyoruz. Çözüm üretemiyoruz, karar veremiyoruz. Sanki elimiz kolumuz bağlı gibi. Ama yetmez mi artık.
Ziya Gökalp'in ne dediğini hatırlayalım:
"Geri kalmışlığımız yüzünden yenildik.
İntikam almak için düşmanın bilimini alacağız, becerilerini öğreneceğiz ve metodlarını çalacağız."

Şimdi soruyorum doksan yıl içinde bunu yapabildik mi?

(Böyle bir başlık açmıştım ama baktım ki uçurmuş biri. Bari buraya ekleyeyim)

sayfa 16
« önceki   123 ... 151617 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET